Προς το περιεχόμενο

Επιλογή οθόνης ASUS VG27AQ VS LG 27GL850-B


djtaz13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ δεν πιστεύω ότι κάποια από τις δύο είναι ξεκάθαρα καλύτερη, οι οθόνες προσφέρουν διαφορετικά πράγματα άρα είναι θέμα προσωπικής προτίμησης και χρήσης.

Η LG προσφέρει πάρα πολύ μεγάλο color gamut, απίστευτα χαμηλά response times (για IPS) και smooth gradients με 10bit pannel.  Έχει όμως overshoot, μεσαία ποιότητα κατασκευής (ανθεκτική αλλά όχι φινετσάτη) με λιγότερες ρυθμίσεις εργονομίας.

H Asus από την άλλη προσφέρει πολύ μεγαλύτερο contrast (1247:1 σε σχέση με 735:1, δηλαδή σχεδόν δύο φορές πιο σκοτεινά μαύρα), πολύ καλό νούμερο για IPS. Φτάνει 165hz, έχει BFI, μηδενικό overshoot και πολύ καλό black/grayuniformity . Το resonse time και το color gamut της είναι αρκετά καλά.

Δεν νομίζω ότι θα ενοχλήσει πολλούς ότι η Asus είναι 0.8ms πιο αργή στο Rise/Fall time ούτε ότι θα λείψουν σε κάποιον τα extra χρώματα της LG (ήδη το gamut της Asus είναι πολύ μεγαλύτερο από το sRGB που σχεδιάζουν τα παιχνίδια). Βρίσκω λογικό που το rtings βάζει μεγαλύτερη βαθμολογία στην Asus, το contrast και το uniformity είναι σημαντικά και κάποιοι θεωρούν το BFI αναντικατάστατο.

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Για έναν μέσο και μη απαιτητικό χρήστη σαν εμένα πιστεύεις ότι είναι κάποιο από τα «προβλήματα» των 2 οθονών εμφανές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, djtaz13 είπε

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Για έναν μέσο και μη απαιτητικό χρήστη σαν εμένα πιστεύεις ότι είναι κάποιο από τα «προβλήματα» των 2 οθονών εμφανές; 

ζύγισε τα υπέρ και τα κατά δες και κανά βιντεάκι στο YouTube για τα μόνιτορ και ότι σου γυαλίσει και σε βολεύει αγόρασε το ,καλή συνέχεια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2020 στις 2:05 ΜΜ, djtaz13 είπε

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Για έναν μέσο και μη απαιτητικό χρήστη σαν εμένα πιστεύεις ότι είναι κάποιο από τα «προβλήματα» των 2 οθονών εμφανές; 

Όποια και να πάρεις από τις δυο θα την ευχαριστηθείς και κανένα από τα "μειονεκτήματα" δεν πρόκειται να επηρεάσουν αρνητικά την εμπειρία που θα έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...