Προς το περιεχόμενο

Πως να συνδέσω τους ανεμιστήρες


giorgos_76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά αυτά με το 4pin είναι rgb synch, δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν μόνο απλά pwm 4pin , θα έχουν και άλλο βύσμα λογικά για τα rgb. (όπως στην εικόνα)

Αλλιώς αν είναι απλά με 1 4pin pwm τότε θες και το controller τους και πάλι κανένα από τα 2 δεν θα κάνει synch  με το rgb fusion της mobo.

Άμα είναι να πάρεις controller, για μένα προσπάθησε να τα αλλάξεις να πάρεις 9pin να μπαίνουν όλα σε 1 ή ακόμα και αν δεν στα πάρουν πίσω αντί controller αγόρασε 2 fans 9pin και βάλε τα άλλα αγγελία αφού πας να ξοδέψεις λεφτά έτσι και αλλιώς..

 

Screenshot_1.png

10 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Το 12V header είναι το CPU led στην μητρική που βρίσκεται  πίσω απο την έξοδο ήχου στο back panel ;; Δεν βλέπω άλλο 12v header..

Το 12v είναι συνήθως χαμηλά στην μητρική κoντά στα front panel connections, usb κλπ. Θα γράφει επάνω (συνήθως από κάτω από το βύσμα)  12v G R B.

Επεξ/σία από XristosSp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/7/2020 στις 2:44 ΠΜ, XristosSp είπε

Ρε παιδιά αυτά με το 4pin είναι rgb synch, δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν μόνο απλά pwm 4pin , θα έχουν και άλλο βύσμα λογικά για τα rgb. (όπως στην εικόνα)

Αλλιώς αν είναι απλά με 1 4pin pwm τότε θες και το controller τους και πάλι κανένα από τα 2 δεν θα κάνει synch  με το rgb fusion της mobo.

Άμα είναι να πάρεις controller, για μένα προσπάθησε να τα αλλάξεις να πάρεις 9pin να μπαίνουν όλα σε 1 ή ακόμα και αν δεν στα πάρουν πίσω αντί controller αγόρασε 2 fans 9pin και βάλε τα άλλα αγγελία αφού πας να ξοδέψεις λεφτά έτσι και αλλιώς..

Screenshot_1.png

Το 12v είναι συνήθως χαμηλά στην μητρική κoντά στα front panel connections, usb κλπ. Θα γράφει επάνω (συνήθως από κάτω από το βύσμα)  12v G R B.

Στο step 3 Χρήστο μια βοήθεια ..Το PWM splitter έχει 1 4pin & 2 3pin cables ..Ο controller έχει 1 4pin καλώδιο..Εγώ έχω να συνδέσω 2 controllers στο PWM καλώδιο..Πως πρέπει να τα συνδέσω και τα 2 για να παίρνουν ρεύμα κανονικά ;;

 

Τελικά πήρα άλλους 3 ανεμιστήρες 120mm, και θα συνδέσω και τους 6 πάνω στα 2 controllers

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Στο step 3 Χρήστο μια βοήθεια ..Το PWM splitter έχει 1 4pin & 2 3pin cables ..Ο controller έχει 1 4pin καλώδιο..Εγώ έχω να συνδέσω 2 controllers στο PWM καλώδιο..Πως πρέπει να τα συνδέσω και τα 2 για να παίρνουν ρεύμα κανονικά ;;

Φίλε μου κάτι έχεις μπερδέψει με τα βύσματα .. Δεν  βγάζουμε άκρη έτσι. Αν θες να σε βοηθήσω περισσότερο πρέπει να μου βρεις ακριβώς τι fans και  controllers έχεις και θες να χρησιμοποιήσεις να δω τα βύσματα τους να σου πω πως συνδέονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, XristosSp είπε

Φίλε μου κάτι έχεις μπερδέψει με τα βύσματα .. Δεν  βγάζουμε άκρη έτσι. Αν θες να σε βοηθήσω περισσότερο πρέπει να μου βρεις ακριβώς τι fans και  controllers έχεις και θες να χρησιμοποιήσεις να δω τα βύσματα τους να σου πω πως συνδέονται. 

Είχα την αντίληψη ότι οι controllers είναι απο τα 3 120mm fans, αλλά είναι απο τα 2 140mm

Λοιπόν για να καταλάβεις ...Έχω αυτά τα 120mm και αυτά τα 140mm...Τα 140 έχουν controller, τα 120 όχι..

Πως πρέπει να τα συνδέσω πάνω στο τριπλό PWM splitter cable ;; Με τα 140 δεν θα έχω rgb fusion αλλά θα μπορώ να τα ελέγχω από το controller

 

_2cbea3b0a2904abc9f8d89088ac73d8d.pdf _a2485c9a43f4414b8f482246010b8d37.pdf

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν δεν μπορώ να βρω τα βύσματα του controller. Αν θέλει και το controller 12V G R B τότε δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και τα 2 ή μάλλον μπορείς αλλά δεν θα μπορείς να ελέγχεις τα χρώματα σε 1 από τα 2 καθόλου. 

Αν το controller  δεν θέλει 12V G R B, τότε τα συνδέεις σε διαφορετικά PWM 4 pin,  splitter θα το χρησιμοποιήσεις μόνο στους 120.

Επεξ/σία από XristosSp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, XristosSp είπε

Λοιπόν δεν μπορώ να βρω τα βύσματα του controller. Αν θέλει και το controller 12V G R B τότε δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και τα 2 ή μάλλον μπορείς αλλά δεν θα μπορείς να ελέγχεις τα χρώματα σε 1 από τα 2 καθόλου. 

Αν το controller  δεν θέλει 12V G R B, τότε τα συνδέεις σε διαφορετικά PWM 4 pin,  splitter θα το χρησιμοποιήσεις μόνο στους 120.

Σε ευχαριστώ Χρήστο...Μάλλον δεν θέλει ο controller την 12V...Ελπίζω να μπορώ να αλλάζω στα 140mm τα χρώματα..Παίρνω ένα splitter για το sys fan και είμαστε οκ..Αλήθεια..Ο controller που τοποθετείται,  ώστε να μπορείς ανα πάσα στιγμή να τον αλλάζεις ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Σε ευχαριστώ Χρήστο...Μάλλον δεν θέλει ο controller την 12V...Ελπίζω να μπορώ να αλλάζω στα 140mm τα χρώματα..Παίρνω ένα splitter για το sys fan και είμαστε οκ..Αλήθεια..Ο controller που τοποθετείται,  ώστε να μπορείς ανα πάσα στιγμή να τον αλλάζεις ;;

Ε θα μπορείς σίγουρα αφού έχει controller, μόνο αν θέλουν και τα 2 12V θα έχεις θέμα. Όπου θες μπορείς να το βάλεις, συνήθως τα βάζουν πίσω να μην φαίνεται, το κολλάνε κάπου που έχει χώρο, πρέπει να χει κανένα αυτοκόλλητο velcro τίποτα αλλά όπου σε βολεύει/σ'αρέσει βάλτο, δεν έχει σημασία..

Τώρα αν έχει κουμπιά που πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιείς, δεν ξέρω, κάπου στην μπροστινή πλευρά να σε βολεύει.. Ανάλογα το κουτί σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...