Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κινητού... Νέος εθισμός?


Slayer1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1980...σταθερο σπιτιού Siemens 

1990...το ίδιο σταθερό Siemens 

2000...το ίδιο σταθερό Siemens... 

20 χρόνια η ίδια συσκευή σταθερού... 

2020 πόσοι αλλάζουμε κάθε μήνα κινητό? 

Γιατί το αλλάζουμε? 

Επειδή εξελίσσονται? Μπα..... 

Ας είμαστε ειλικρινείς, τα κινητά κάνουν παπάδες... Αλλά μεταξύ μας ποιος κατάλαβε πραγματικά την φοβερή αλλαγή από 90hz σε 120?ποιος χάρηκε την μάπα φώτο με 100 mpixel με ζουμ χ50???? Ποιος αξιοποιεί στο Ελλαντα το 5g? Ποιος εξάντλησε τα 12 gbyte μνήμη του note 10 plus? Ποιος βλέπει ταινίες σε μια μικρή οθόνη, όταν έχει TV 4k?ποιος αξιοποιεί την καθαρή δύναμη των iPhone? Ποιος χαίρεται να παίζει παιχνίδια, ενώ έχει κονσόλα? Ποιος σπαταλα χρόνο κάνοντας πατέντες να περάσει Google σε συσκευή που δεν φτιάχτηκε για Google? Γιατί κάνω setup κάθε μήνα ή κάθε εβδομάδα σε νέο κινητό? Γιατί τσακωνομαι αν είναι καλύτερα τα oneplus από τα Huawei? 

Εμείς!!!! Απλά ας αναλογιστουμε τον πραγματικό, ουσιώδη λόγο.εγω προσωπικα δεν βρήκα.... Πάω να τσεκάρω αγγελίες... Καλο βραδυ φιλαρακια

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Slayer1979 είπε

1980...σταθερο σπιτιού Siemens 

1990...το ίδιο σταθερό Siemens 

2000...το ίδιο σταθερό Siemens... 

20 χρόνια η ίδια συσκευή σταθερού... 

2020 πόσοι αλλάζουμε κάθε μήνα κινητό? 

Γιατί το αλλάζουμε? 

Επειδή εξελίσσονται? Μπα..... 

Ας είμαστε ειλικρινείς, τα κινητά κάνουν παπάδες... Αλλά μεταξύ μας ποιος κατάλαβε πραγματικά την φοβερή αλλαγή από 90hz σε 120?ποιος χάρηκε την μάπα φώτο με 100 mpixel με ζουμ χ50???? Ποιος αξιοποιεί στο Ελλαντα το 5g? Ποιος εξάντλησε τα 12 gbyte μνήμη του note 10 plus? Ποιος βλέπει ταινίες σε μια μικρή οθόνη, όταν έχει TV 4k?ποιος αξιοποιεί την καθαρή δύναμη των iPhone? Ποιος χαίρεται να παίζει παιχνίδια, ενώ έχει κονσόλα? Ποιος σπαταλα χρόνο κάνοντας πατέντες να περάσει Google σε συσκευή που δεν φτιάχτηκε για Google? Γιατί κάνω setup κάθε μήνα ή κάθε εβδομάδα σε νέο κινητό? Γιατί τσακωνομαι αν είναι καλύτερα τα oneplus από τα Huawei? 

Εμείς!!!! Απλά ας αναλογιστουμε τον πραγματικό, ουσιώδη λόγο.εγω προσωπικα δεν βρήκα.... Πάω να τσεκάρω αγγελίες... Καλο βραδυ φιλαρακια

Αυτοί που αλλάζουν συσκευές κάθε τρεις και λίγο το κάνουν προφανως από χόμπι. Άλλος έχει χομπι τα αυτοκίνητα, άλλος τις μηχανές, άλλος τα ακριβά ρούχα, άλλος τους υπολογιστές και κάποιοι την βρίσκουν να έχουν νέα συσκευή στα χέρια τους κάθε τρεις και λίγο. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και μένα... Αλλά ουσιώδης απάντηση δεν υπάρχει... Έχεις ένα δίκιο, μάταιη η ανάρτηση.... Χρέωσε τη στο αργό της ωρας

10 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Αυτοί που αλλάζουν συσκευές κάθε τρεις και λίγο το κάνουν προφανως από χόμπι. Άλλος έχει χομπι τα αυτοκίνητα, άλλος τις μηχανές, άλλος τα ακριβά ρούχα, άλλος τους υπολογιστές και κάποιοι την βρίσκουν να έχουν νέα συσκευή στα χέρια τους κάθε τρεις και λίγο. 

Μαζί σου και εγώ!!! Αν δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος, τότε απλά αναρωτήθηκα γιατί το κανουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Slayer1979 είπε

 

Μαζί σου και εγώ!!! Αν δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος, τότε απλά αναρωτήθηκα γιατί το κανουμε. 

Γιατι κάποιοι ευχαριστιουνται με αυτό οπότε και το κάνουν. Είπαμε χόμπι είναι. Δηλαδή κάποιος που μαζεύει γραμματόσημα και κάνει συλλογή γιατί το κανει; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κανείς πλεον δε μαζευει γραμματόσημα....επίσης όπως είπες "μαζευει|",επειδη εχει ενα στοχο ,να συγκεντρωσει μια συλλογη ,η οποια (επειδη μαζευα) μπορει να αποκτησει αξια,σε αντιθεση με τα κινητα που χανουν την αξια τους μετο ανοιγμα της ζελατινης τους ....οσο και να προσπαθησεις λογικη απαντηση δε θα βρεις.αλλωστε σου ειπα την ιδια τρελλα εχω και εγω και απλως ειπα να μοιραστω τις σκεψεις μου με ανθρωπους του insomnia που του αισθανομαι και παρειτσα.καλημερα σε ολους

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Slayer1979 είπε

καλα κανείς πλεον δε μαζευει γραμματόσημα....επίσης όπως είπες "μαζευει|",επειδη εχει ενα στοχο ,να συγκεντρωσει μια συλλογη ,η οποια (επειδη μαζευα) μπορει να αποκτησει αξια,σε αντιθεση με τα κινητα που χανουν την αξια τους μετο ανοιγμα της ζελατινης τους ....οσο και να προσπαθησεις λογικη απαντηση δε θα βρεις.αλλωστε σου ειπα την ιδια τρελλα εχω και εγω και απλως ειπα να μοιραστω τις σκεψεις μου με ανθρωπους του insomnia που του αισθανομαι και παρειτσα.καλημερα σε ολους

Και αυτός που αλλάζει συσκευές την μια μετα την άλλη έχει ως σκοπό να δοκιμάσει όσο το δυνατόν περισσότερες γιατί αυτό τον ευχαριστει. Γενικά το ποστ σου δεν έχει νόημα, ο καθένας κανει αυτό που τον ευχαριστεί και τον κάνει χαρούμενο. Δλδ κάποιοι που καπνίζουν σαν θεριακληδες 3 πακέτα την ημέρα ενώ σίγουρα γνωρίζουν ότι ξοδεύουν χρήματα για κάτι που καταστρέφει την υγεία τους γιατί το κάνουν? Όπως καταλαβαίνεις δεν βγάζει πουθενα μια τέτοια κουβέντα. Σε κάνει χαρούμενο να αλλάζεις συσκευές κάθε τρεις και λίγο? Αν ναι και σε παίρνει οικονομικά το κανεις, αν πάλι δεν σε ευχαριστεί δεν το κάνεις, so simple. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Slayer1979 είπε

Συμφωνώ, δεν έχει νόημα, αλλά συγκρίνεις το τσιγάρο με τα κινητά... Άρα συμφωνείς στον εθισμό.... 

Δεν ξέρω που θες να καταλήξεις. Η απορία σου είναι ποιος ο λόγος που ωθεί κάποιους  να αλλάζουν συσκευές σαν τα πουκάμισα η αν είναι εθιστικο να αλλάζεις τις συσκευές σαν τα πουκάμισα? 

Επισης δεν συγκρίνω τα τσιγάρα με τα κινητά με την έννοια του εθισμού, έφερα ένα τυχαίο παράδειγμα για να δείξω ότι οι άνθρωποι κάνουν αρκετά πράγματα που αν  σκεφτείς δεν βγάζουν νόημα, αλλά τα κάνουν γιατί για τα αχψ λόγο παίρνουν ευχαριστηση από αυτά. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...