Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κινητού... Νέος εθισμός?


Slayer1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Slayer1979 είπε

Συμφωνώ, δεν έχει νόημα, αλλά συγκρίνεις το τσιγάρο με τα κινητά... Άρα συμφωνείς στον εθισμό.... 

Νομιζω ειναι λιγο βαρυς ο χαρακτηρισμος "εθισμος". Στο τσιγαρο ας πουμε σε εθιζει η νικοτινη. Στο κινητο τι ; Oποτε συμφωνω περισσοτερο με τους πιο πανω. Χομπι. Ακριβο σε ορισμενες περιπτωσεις (αν αλλαζεις ναυαρχιδες) αλλά το μονο που μπορει να "βλαψει" ειναι η τσεπη σου. Με το τσιγαρο μπορει να εχεις παραπανω προβληματα 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω πως σε εθιζει η ανάγκη να παρακολουθείς την τεχνολογία και πως σε μεγάλο βαθμό το κινητό έχει γίνει προέκταση όχι απλώς του χεριού αλλά του κοινωνικού μας γίγνεσθαι, το οποίο έχουμε την ανάγκη να ανανεώνουμε αλλάζοντας συσκευές. Δεν είναι θέμα συμφωνίας ή διαφωνίας, απλά εξέφρασα μια άποψη όντας κάποιος που συχνά αλλάζει ναυαρχίδες κινητών. Ο καθένας έχει την άποψη του και είναι σεβαστή, είτε σωστή ειτε εσφαλμένη. Μακάρι να μπορούσα να διαγράψω το ποστ να μην ασχοληθούμε καν... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι να συμφωνήσουμε σε ένα "τελικό συμπέρασμα". Απλά καταθέτουμε την άποψη μας. Για μένα, η συχνή αλλαγή του κινητού ή του laptop π.χ  σίγουρα καλύπτει μία ανάγκη. Τώρα ποια είναι αυτή η ανάγκη;  Μάλλον είναι διαφορετική για τον καθένα-καθεμία από εμάς.

Έχω προσέξει ότι αρχίζω και ψάχνομαι για καινούργιο κινητό, όταν δεν έχω πολύ δουλειά και αυτό είναι ένας τρόπος να γεμίσω τον χρόνο μου και τη βαρεμάρα μου. Επίσης κατά διαστήματα μπαίνω στον πειρασμό να πάρω ένα καινούργιο κινητό στη σύζυγο ή τη κόρη μου, ενώ οι ίδιες δεν έχουν εκφράσει καμία τέτοια επιθυμία. Μάλιστα μπορεί και να δυσανασχετήσουν γιατί ξεβολεύονται και αναγκάζονται να μπουν σε διαδικασία μεταφοράς. Όταν όμως ξεπεράσουν το άγχος αυτό, μετά τους αρέσει. Προφανώς  η αλλαγή αυτή δεν καλύπτει κάποια δική τους ανάγκη, αλλά μία δική μου. Εγώ όμως αισθάνομαι ότι τις φροντίζω έτσι.

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paris_chav είπε

Νομιζω ειναι λιγο βαρυς ο χαρακτηρισμος "εθισμος". Στο τσιγαρο ας πουμε σε εθιζει η νικοτινη. Στο κινητο τι ; Oποτε συμφωνω περισσοτερο με τους πιο πανω. Χομπι. Ακριβο σε ορισμενες περιπτωσεις (αν αλλαζεις ναυαρχιδες) αλλά το μονο που μπορει να "βλαψει" ειναι η τσεπη σου. Με το τσιγαρο μπορει να εχεις παραπανω προβληματα 🙂

Receiving notifications from your phone lights up the same reward pathways in the brain that alcohol and drugs do — when you are addicted.

There does not have to be a physically addictive substance involved to develop an addiction. Addiction is created in the human brain and not in the alcohol, drug or activity. The ritualistic behaviour that shrouds addiction is all part of the disease

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δυνατό θέμα με προεκτάσεις.

Δε μπορώ να το πω απλά καταναλωτισμό. Για μένα είναι ξεκάθαρα εθισμός και όποιος αμφιβάλλει, ας σκεφτεί πόσο χρονικό διάστημα θα μπορούσε να μην το πάρει στα χέρια του.

Η δύναμη του κινητού είναι η δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο και κατά συνέπεια, στα κοινωνικά δίκτυα. Χωρίς αυτή τη δυνατότητα, αμφιβάλλω αν θα είχαν τέτοια δύναμη να εθίσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Slayer1979 είπε

2020 πόσοι αλλάζουμε κάθε μήνα κινητό? 

Γιατί το αλλάζουμε? 

Επειδή εξελίσσονται? Μπα..... 

Επειδή ειναι ένας υπολογιστής ο οποίος είναι εκτεθιμένος σε επίθεσεις μέσω Internet,
ευπάθειες software, ευπάθειες hardware κλπ. Mε τον οποίο υπολογιστή κάνεις τα πά-
ντα, έχει αποθηκευμένους κωδικούς, τραπεζικές κάρτες, κάνεις συναλλαγές, έχει τα
προσωπικά σου δεδομένα φόρα παρτίδα, εχεις φωτογραφίες των παιδιών σου, έχεις
δεδομένα της δουλειάς σου κλπ.

Ένας υπολογιστής με ημ/νια λήξης στο support.

Ναι κάνει και τηλεφωνικές κλήσεις αλλά τηλέφωνο δεν είναι :)
 

Επεξ/σία από eaglos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, cubilone είπε

Μία η απάντηση: καταναλωτισμός. Δείτε το Story of Stuff. Παλιό αλλά επίκαιρο όσο ποτέ!

Μία από τις μεγαλύτερες αλήθειες!!! 

11 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Πολύ δυνατό θέμα με προεκτάσεις.

Δε μπορώ να το πω απλά καταναλωτισμό. Για μένα είναι ξεκάθαρα εθισμός και όποιος αμφιβάλλει, ας σκεφτεί πόσο χρονικό διάστημα θα μπορούσε να μην το πάρει στα χέρια του.

Η δύναμη του κινητού είναι η δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο και κατά συνέπεια, στα κοινωνικά δίκτυα. Χωρίς αυτή τη δυνατότητα, αμφιβάλλω αν θα είχαν τέτοια δύναμη να εθίσουν.

Πες τα βρε άνθρωπε!!! Θα με βγάλουν παλαβό που αναρωτιέμαι τι δεν πάει καλά!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμη που το κινητό από εργαλείο επικοινωνίας έγινε status symbol, η αγορά του μπήκε στο κέντρο του ορισμού του καταναλωτισμού. Έτσι βάσει οικονομικής επιφάνειας του καθενός ορίζεται και ο χρόνος αλλαγής του με νεότερο μοντέλο ή διαφ/κή μάρκα. Κάποιοι αλλάζουν κινητό κάθε 6 μήνες- 1 χρόνο, άλλοι κρατάνε το ίδιο μέχρι να χαλάσει ή να μην τους καλύπτει πιά σαν συσκευή. Τίποτα μεμπτό σε καμμία των περιπτώσεων, απλά όπως σε όλες τις κατηγορίες προιόντων η επίδειξη πλούτου είναι κάτι που πάντα ενοχλεί. Προσωπικά κρατάω το ίδιο κινητό για περίπου μιά 5ετία πριν αλλάξω συσκευή, εκτός περίπτωσης βλάβης, κάτι που όμως δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμα ευτυχώς.Σημειωτέον ότι χρησιμοποιώ τάμπλετ+υπολογιστή γιά τις συναλλαγές μου, οπότε το κινητό γιά μένα είναι αυτό ακριβώς: κινητό τηλέφωνο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκώνει πολύ ανάλυση το συγκεκριμένο ζήτημα και δεν είναι απλή η απάντηση του, ωστόσο θα προσπαθήσω να το βάλω σε μία φράση:

Το σύγχρονο κινητό είναι προέκταση του “εγώ” 

Όταν τροφοδοτείς το “εγώ” σου με μία ωραία “αναβάθμιση” έχεις την ψευδαίσθηση ότι ενισχύεις τη σημαντικότητα και τη σπουδαιότητα σου και όχι μόνο...

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον η μόνη διασκέδαση και ασχολία πολλών ανθρώπων είναι το κινητό και πολλοί επενδύουν εκεί ότι λεφτά έχουν. 

Για μένα δεν υπάρχει κανένας λόγος για αλλαγή κινητού κάθε χρόνο. 

Αν σε ικανοποιεί το κινητό σου γιατί να το αλλάξεις απλά για να πεις ότι πήρες το πιο νέο μοντέλο. 

Καταντάει αρρώστια αυτό το πράγμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε εποχή που άλλαζα κάρτα γραφικών κάθε έξι μήνες, CPU κάθε χρόνο και όλα τα υπόλοιπα στα ενδιάμεσα διαστήματα. Υπήρχε επίσης εποχή που άλλαζα κινητό κάθε χρόνο το αργότερο. Και τα δύο τα σταμάτησα. Γιατί;

Γιατί δεν βρίσκω πλέον τον λόγο. Ο μόνος λόγος που ανέκαθεν χρειάζονταν συχνές αναβαθμίσεις τα εξαρτήματα του PC ήταν τα παιχνίδια. Όταν οι κονσόλες άρχισαν να γίνονται πραγματικά εντυπωσιακές, σταμάτησε και η ξέφρενη βελτίωση των παιχνιδιών, γιατί το hardware ήταν δεδομένο, οι περισσότεροι τίτλοι έβγαιναν για κονσόλες (γιατί εκεί ήταν το ψωμί) και τα ports στα PC δεν μπορούσαν παρά να ακολουθήσουν αυτά τα specs. Αυτό θα έλεγα ότι έγινε γύρω στο 2010-2012; 

Αντίστοιχα, μετά την εμφάνιση του iphone, υπήρξε μία ξέφρενη εξέλιξη των κινητών. Από το 2010 μέχρι και το 2015 άλλαζα κινητό σε λιγότερο από χρόνο, γιατί οι εξελίξεις ήταν πολλές και σημαντικές. Σιγά σιγά οι εξελίξεις επιβραδύνθηκαν, για να φτάσω τώρα να έχω το S10 εδώ και 16 μήνες και να μην σκέφτομαι καν να το αλλάξω. Απλά να σημειώσω ότι γενικά είμαι σταθερός και δεν μου αρέσουν οι άσκοπες αλλαγές. Δοκίμασα από Z1 compact μέχρι Samsung Note 4 και OnePlus 1, bρήκα το μέγεθος που με βολεύει και ηρέμησα. Δεν καίγομαι να δω τα 90 Hz σε οθόνη κινητού, δεν με νοιάζει να δω πόσα GB RAM χρησιμοποιεί το Note 10, ούτε πόσο σούπερ φωτό βγάζουν τα Pixels τη νύχτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...