Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κινητού... Νέος εθισμός?


Slayer1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνισω με το φιλο πιο πανω, για την προεκταση του "εγω".. ισως ειναι εθισμος στην προεκταση του "εγω", η αναγκη να νιωσουν πιο σημαντικοι/σπουδαιοι.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, Slayer1979 είπε

1980...σταθερο σπιτιού Siemens 

1990...το ίδιο σταθερό Siemens 

2000...το ίδιο σταθερό Siemens... 

20 χρόνια η ίδια συσκευή σταθερού... 

2020 πόσοι αλλάζουμε κάθε μήνα κινητό? 

Γιατί το αλλάζουμε? 

Επειδή εξελίσσονται? Μπα..... 

Ας είμαστε ειλικρινείς, τα κινητά κάνουν παπάδες... Αλλά μεταξύ μας ποιος κατάλαβε πραγματικά την φοβερή αλλαγή από 90hz σε 120?ποιος χάρηκε την μάπα φώτο με 100 mpixel με ζουμ χ50???? Ποιος αξιοποιεί στο Ελλαντα το 5g? Ποιος εξάντλησε τα 12 gbyte μνήμη του note 10 plus? Ποιος βλέπει ταινίες σε μια μικρή οθόνη, όταν έχει TV 4k?ποιος αξιοποιεί την καθαρή δύναμη των iPhone? Ποιος χαίρεται να παίζει παιχνίδια, ενώ έχει κονσόλα? Ποιος σπαταλα χρόνο κάνοντας πατέντες να περάσει Google σε συσκευή που δεν φτιάχτηκε για Google? Γιατί κάνω setup κάθε μήνα ή κάθε εβδομάδα σε νέο κινητό? Γιατί τσακωνομαι αν είναι καλύτερα τα oneplus από τα Huawei? 

Εμείς!!!! Απλά ας αναλογιστουμε τον πραγματικό, ουσιώδη λόγο.εγω προσωπικα δεν βρήκα.... Πάω να τσεκάρω αγγελίες... Καλο βραδυ φιλαρακια

hobby καθαρά
παλιά άλλαζα αυτοκίνητα (τώρα δεν παιζει τοσο $$)
παλιά χαλούσα ένα σωρό λεφτά για σκοποβολή (σφαίρες άλλαζα οπλα κλπ ..) πλέον δεν
παλιά πήγαινα ταξίδια κλπ κλπ (πλέον ουτε αυτό δεν παιζει ουτε χρόνος υπάρχει κάποτε δουλεία 8 ώρες τώρα 12 και πάλι δεν παιρνω αυτά που έπαιρνα

φτηνό Hobby για να χαίρεται λίγο η ψυχή χωρίς να απαιτεί χρόνο που δεν εχω ειναι κινιτο και κάνα upgrada στο pc (και αυτό δεν μπορώ να το χαρώ λόγο χρόνου)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Μ'αρέσει που υπάρχει και ως ερώτημα, αλλά και το «Νέος»...

Τίτλος με σχόλιο..... 5μοναδες έχει τέτοια άσκηση σε πανελληνιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Voodooman είπε

Υπήρχε εποχή που άλλαζα κάρτα γραφικών κάθε έξι μήνες, CPU κάθε χρόνο και όλα τα υπόλοιπα στα ενδιάμεσα διαστήματα. Υπήρχε επίσης εποχή που άλλαζα κινητό κάθε χρόνο το αργότερο. Και τα δύο τα σταμάτησα. Γιατί;

Γιατί δεν βρίσκω πλέον τον λόγο. Ο μόνος λόγος που ανέκαθεν χρειάζονταν συχνές αναβαθμίσεις τα εξαρτήματα του PC ήταν τα παιχνίδια. Όταν οι κονσόλες άρχισαν να γίνονται πραγματικά εντυπωσιακές, σταμάτησε και η ξέφρενη βελτίωση των παιχνιδιών, γιατί το hardware ήταν δεδομένο, οι περισσότεροι τίτλοι έβγαιναν για κονσόλες (γιατί εκεί ήταν το ψωμί) και τα ports στα PC δεν μπορούσαν παρά να ακολουθήσουν αυτά τα specs. Αυτό θα έλεγα ότι έγινε γύρω στο 2010-2012; 

Αντίστοιχα, μετά την εμφάνιση του iphone, υπήρξε μία ξέφρενη εξέλιξη των κινητών. Από το 2010 μέχρι και το 2015 άλλαζα κινητό σε λιγότερο από χρόνο, γιατί οι εξελίξεις ήταν πολλές και σημαντικές. Σιγά σιγά οι εξελίξεις επιβραδύνθηκαν, για να φτάσω τώρα να έχω το S10 εδώ και 16 μήνες και να μην σκέφτομαι καν να το αλλάξω. Απλά να σημειώσω ότι γενικά είμαι σταθερός και δεν μου αρέσουν οι άσκοπες αλλαγές. Δοκίμασα από Z1 compact μέχρι Samsung Note 4 και OnePlus 1, bρήκα το μέγεθος που με βολεύει και ηρέμησα. Δεν καίγομαι να δω τα 90 Hz σε οθόνη κινητού, δεν με νοιάζει να δω πόσα GB RAM χρησιμοποιεί το Note 10, ούτε πόσο σούπερ φωτό βγάζουν τα Pixels τη νύχτα.

Φίλε μου το είπες μόνος σου . όταν ήσουν πιο νέος είχες την όρεξη και την καύλα που λέμε να αλλάζεις συνέχεια. Τωρα βαρέθηκες! Αυτό δεν σημαινει ότι πρέπει να βρεθούν κι όλοι οι άλλοι. Όπως ήσουν εσύ τότε, έτσι είναι τώρα ένας 20χρόνος,είτε με τα pc είτε με τα κινητά.

Το συμπέρασμα είναι ότι ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του τι του αρέσει και δεν υπάρχει σωστό και λάθος!

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, koutsis είπε

Φίλε μου το είπες μόνος σου . όταν ήσουν πιο νέος είχες την όρεξη και την καύλα που λέμε να αλλάζεις συνέχεια. Τωρα βαρέθηκες! Αυτό δεν σημαινει ότι πρέπει να βρεθούν κι όλοι οι άλλοι. Όπως ήσουν εσύ τότε, έτσι είναι τώρα ένας 20χρόνος,είτε με τα pc είτε με τα κινητά.

Το συμπέρασμα είναι ότι ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του τι του αρέσει και δεν υπάρχει σωστό και λάθος!

Δεν έμπλεξα πουθενά το θέμα της ηλικίας. Ούτε είπα ότι βαρέθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χόμπυ το "αλλαγή κινητού"; Για γέλια...

Χόμπυ μπορείς να πεις κάτι το οποίο θα σε καλλιεργήσει πνευματικά ή σωματικά, θα σου δώσει νέες εμπειρίες και ερεθίσματα, θα μπορέσει ίσως να βγάλει και την αρτιστική σου πλευρά.

Αν από τα 64 gb πάω στα 128 gb και από τα 6 megapixels πάω στα 116, δε βλέπω πού είναι το χόμπυ. Ναι, μπορεί για κάποιο λόγο να αισθανθώ όμορφα, αλλά σε καμία περίπτωση δε λέγεται "χόμπυ".

Επίσης, υπάρχει ολόκληρο ερωτηματολόγιο για το αν κάποιος είναι εθισμένος σε κάτι ή όχι. Για εμένα ναι, υπάρχει κόσμος εθισμένος στα κινητά.

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Konstantinos92 είπε

Άντε να απαντήσω και εγώ. Καταρχάς συμφωνώ 100 τα εκατό με την ανάρτηση σου. Κατά δεύτερον ο λόγος είναι ότι τα χαρακτηριστικά κινητού flagship σε μεσαίες συσκευές που κοστίζουν το μισό ή το 1/3 της τιμής των flagship καθιστούν τα άτομα που είναι σε δυσχερή οικονομική κατάσταση, δηλαδή άτομα που δεν έχουν μεζονέτα για σπίτι, που δεν μένουν σε προνομιούχες περιοχές ή χώρες, που έχουν αυτοκίνητο τύπου Corsa 2003 το 2020, να θεωρούν ότι ανήκουν στην οικονομική ελίτ. Όποτε αντί να χρησιμοποιούν ένα κινητό για τις πραγματικές τους ανάγκες μπαίνουν σε έξοδα χωρίς λόγο και αιτία προσπαθώντας να πιάσουν τον αέρα των πλουσίων. Αυτοί είναι που πάνε και σε μαγαζιά και ξοδεύουν για μπουκάλια ενώ στο σπίτι που μένουν με την μητέρα τους εκείνη δυσκολεύεται να πληρώσει το ρεύμα. 

Προσωπικά εγώ γνωρίζω πολύ πλούσιες οικογένειες με εταιρείες που αλλάζουν κινητά ανά 5 χρόνια όπως και πολλούς γιατρούς με αρκετή περιουσία που έχουν υπολογιστή από το 2011 ή πιο παλιά. Αυτό διότι οι άνθρωποι με περιουσία δεν έχουν ανάγκη να δείξουν γιατί έχουν ιεραρχήσει τις ανάγκες τους. Εγώ δεν είμαι τόσο ευκατάστατος όμως αν θέλω αγοράζω αμέσως €1,000 κινητό. Δεν το κάνω όμως γιατί δεν έχει κανένα νόημα αφού πρακτικά πέρα από την κάμερα δεν μου προσφέρει τίποτα παραπάνω από ένα iPhone του 2016. 

Εγω αυτό πιστεύω και δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση με κανέναν. Απλά στο έγραψα γιατί είναι ενδιαφέρον το θέμα σου.

Δεν συμφωνώ καθόλου. Γιατί μπλέκεις την αλλαγή κινητού σονι και καλά με την οικονομική κατάσταση και με το αν ο άλλος θέλει να κάνει επίδειξη; Μπορεί σε κάποιον απλά να αρέσει η τεχνολογία και να του αρέσει να δοκιμάζει νέες συσκευές χωρίς να έχει σχέση με επίδειξη ή οτιδήποτε άλλο. Επίσης ο γιατρός που βγάζει εκατομμύρια δεν έχει καύλα με την τεχνολογία και για αυτό έχει αρχαίο κινητό και υπολογιστή αλλά μπορεί να έχει πανάκριβο αυτοκίνητο ή να ξοδεύει χιλιάδες σε γραμματοσημα. Ο καθένας ξοδεύει τα λεφτά του εκεί που τον ευχαριστεί και δεν το κάνει απαραίτητα για επίδειξη η από κόμπλεξ.

8 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Χόμπυ το "αλλαγή κινητού"; Για γέλια...

Χόμπυ μπορείς να πεις κάτι το οποίο θα σε καλλιεργήσει πνευματικά ή σωματικά, θα σου δώσει νέες εμπειρίες και ερεθίσματα, θα μπορέσει ίσως να βγάλει και την αρτιστική σου πλευρά.

Αν από τα 64 gb πάω στα 128 gb και από τα 6 megapixels πάω στα 116, δε βλέπω πού είναι το χόμπυ. Ναι, μπορεί για κάποιο λόγο να αισθανθώ όμορφα, αλλά σε καμία περίπτωση δε λέγεται "χόμπυ".

Επίσης, υπάρχει ολόκληρο ερωτηματολόγιο για το αν κάποιος είναι εθισμένος σε κάτι ή όχι. Για εμένα ναι, υπάρχει κόσμος εθισμένος στα κινητά.

Σαν χόμπι φίλε μου εννοούμε ότι κάποιος ασχολείται και ξοδεύει τα λεφτά του σε κάτι που ευχαριστεί.

Αυτό μπορεί να είναι διαφορετικό για τον καθένα. Άλλος έχει σαν χόμπι το ψάρεμα ή το κυνήγι άλλος τα γραμματοσημα και άλλος το ποδόσφαιρο. Ότι κάνει τον άλλο χαρούμενο...

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, koutsis είπε

 

Σαν χόμπι φίλε μου εννοούμε ότι κάποιος ασχολείται και ξοδεύει τα λεφτά του σε κάτι που ευχαριστεί.

Αυτό μπορεί να είναι διαφορετικό για τον καθένα. Άλλος έχει σαν χόμπι το ψάρεμα ή το κυνήγι άλλος τα γραμματοσημα και άλλος το ποδόσφαιρο. Ότι κάνει τον άλλο χαρούμενο...

Το ψάρεμα, το κυνήγι, το ποδόσφαιρο, είναι όλα activities που προϋποθέτουν σωματική κίνηση και νοητικές λειτουργίες για την επίτευξη ενός στόχου. Να πιάσεις το ψάρι, το θήραμα, να σκοράρεις. Αν μιλούσαμε για ζωγραφική, να ζωγραφίσεις κάτι καλά, αν μιλούσαμε για μουσική, να βρεις τις νότες και να τις παίξεις στο πιάνο κλπ.

Στην αγορά κινητού, δυσκολεύομαι να αναγνωρίσω όλα αυτά που περιέγραψα.

Τώρα, αν εννοείς χόμπυ το "ξοδεύω λεφτά", να το συζητήσω...Σε καμία περίπτωση το "αλλάζω κινητό", δεν είναι χόμπυ.

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρουσες απόψεις...

να πω και την δικη μου που δεν εχω χομπι την αλλαγή κινητών αλλά άλλα χόμπι (μουσική, αυτοκινητακια)

 το κινητό κρατάει την μπαταριά του το πολυ 2 χρονια, αλλά εντο μεταξυ θα βγει το επομενο κινητο που θα εχει λιγο μεγαλυτερη μνημη, λιγο καλυτερη καμερα λιγο μπουρου-μπουρου κλπ,κλπ

θα διαβασουμε στο insomnia οτι βγαινει το χψ κινητο και το δικο μας αρχιζει να γεμίζει τον αποθηκευτικό του χωρο...

βρε λες να το παρω? και να σου βγαζει το γκιαργκουντ κουπονάκι μιση τιμή, ελα λεμε προσφορά!

και μενεις ξαφνικα μειων 150-200 ευρω στην καρτα-λογαριασμο σου...

αν μου περισευαν θα αλλαζα χορδες, θα επαιρνα την guilia σε 1/24 κλπ,κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, paris_chav είπε

Νομιζω ειναι λιγο βαρυς ο χαρακτηρισμος "εθισμος". Στο τσιγαρο ας πουμε σε εθιζει η νικοτινη. Στο κινητο τι ; Oποτε συμφωνω περισσοτερο με τους πιο πανω. Χομπι. Ακριβο σε ορισμενες περιπτωσεις (αν αλλαζεις ναυαρχιδες) αλλά το μονο που μπορει να "βλαψει" ειναι η τσεπη σου. Με το τσιγαρο μπορει να εχεις παραπανω προβληματα 🙂

Η ντοπαμίνη

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σύγχρονος άνθρωπος θεωρώ πως κατά κανόνα «βαριέται» εύκολα.

Είτε αλλάζεις διακόσμηση στο σπίτι, είτε αυτοκίνητο, είτε κινητό, είτε φίλους, είτε σύντροφο... το κάνεις είτε επειδή θες κάτι με καλύτερες δυνατότητες (κυριολεκτικά και μεταφορικά στα παραδείγματα που έδωσα) ή απλά επειδή τα βαρέθηκες και θες κάτι διαφορετικό, τόσο απλά. Είναι ψυχολογικό. Το αν δεν το διακρίναμε ιδιαίτερα σε παλιότερες εποχές πιστεύω πως οφείλεται σε άλλους παράγοντες (κοινωνικές συνθήκες/ταμπού/φτώχεια/έλλειψη προσβασιμότητας/έλλειψη ποικιλλίας/κ.ο.κ. ανάλογα τη περίπτωση).

Απλά κάποιοι θέλουν και αλλάζουν πρόσωπα και πράγματα στη ζωή τους και το κάνονυν. Εντάξει, υπάρχουν και κάποιοι που είναι ικανοί να πεθάνουν φορώντας 30 χρόνια τα ίδια παπούτσια (παράδειγμα κι αυτό) και κάθε φορά που τους ρωτάς απαντούν «δε φτιάχνουν πια τέτοια». Η απλά δεν αλλάζουν ούτε το χρώμα σε τοίχο του σπιτιού τους. Οπως αγαπάει ο καθένας...

 

Υ.Γ. Κλείνω 4ετία με Huawei P9 lite και το κέρατο αρνείται να χαλάσει, μόνο η μπαταρία έχει πέσει. Αν με ρωτήσεις γιατί άργησα να το αλλάξω θα σου πω «δε φτιάχνουν πια τέτοια» κι εννοώ διαστάσεις και βάρος, όποτε βρίσκω κάποιο το βλέπω πιο παντοφλέ και λέω «α στα διάλα» και μένω με το ίδιο... 😛 😀

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ 15ετίας και για 5 περιπου χρόνια, συνήθιζα να αλλάζω κινητό περίπου κάθε χρόνο, ισως και συχνοτερα (σε εποχές Symbian / Windows Mobile) γιατί τα smartphone τότε είχαν τρομερές διαφορές το ένα από το άλλο και επειδη ανηκω σε αυτους που στα διαλείματα στο Γυμνασιο διαβαζανε RAM και το να εχω συσκευες τσεπης που επαιρναν software και ειχαν τοσα hacks ηταν σαν ένα όνειρο που είχε γίνει πραγματικότητα.

Τώρα που στον χορό έχουν μπει 20 εταιρείες και βλεπεις συνέχεια παραλλαγές με ακριβως το ίδιο καλούπι, αλλάζω κινητό ανά 2ετία. Έτσι και αλλιώς τα κριτήρια μου είναι πολύ αυστηρά οπότε και να θέλω να πάρω κινητό νωρίτερα, δε θα μπορεσω να βρω κάτι. (και δε με ενδιαφέρουν καθόλου οι κάμερες, μόνο το να εχει καθαρό Android, να ξεκλειδωνει, να εχει μεγαλη υποστηριξη σε ROM, και να εχει ανωτερο hardware από το προηγουμενο μου δινοντας ιδιαιτερο βαρος στη RAM).

Για να είμαι ειλικρινεις τα ικανότερα κινητα που συναντω σε θεμα software σπανια εχουν πανω απο 250 ευρώ (με εξαιρεση το αγαπημενο μου Nokia N900 που ειχε κοντα στα 570 ευρώ και θεωρω πως δεν προκειται να ξεπεραστει σε ικανοτητες απο κανενα κινητο). Γενικά τα κινητά δε με συγκινουνε πλέον, θεωρω πως εχουν κανει πολλά βηματα πίσω από το ξεκινημα τους (σε δυνατοτητες παντα, οχι σε hardware)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε έχεις κινητό των 100 ευρώ είτε των 1000 μετά από 2-3 χρόνια το βαριέσαι. Είναι το μόνο πράγμα που έχεις συνεχώς μαζί σου άρα λογικό. 

Το αν θα αλλάξεις τελικά και πόσα θα σκάσεις τελικά εξαρτάται από την τσέπη σου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα!

Πάνω που σκέφτεσαι ότι τα έχεις δει/ακούσει όλα, πετάγεται κάποιος και παρουσιάζει την αλλαγή κινητού σαν δραστηριότητα/χόμπυ όπως το κυνήγι, το ψάρεμα, το ποδόσφαιρο, κτλ. 

Το πρώτο μου κινητό το πήρα το '96. Όποια νέα συσκευή έβγαινε είχε και κάτι νέο να προσφέρει όπως οθόνη μεγαλύτερη της μιας γραμμής, έγχρωμη,  music player, bluetooth, ενσωματωμένη κεραία (και όχι προεξέχουσα), διαφορετικά σχήματα, μεγέθη και άλλες τεχνολογικές καινοτομίες.

Βέβαια, φυσικό είναι να επέρθει κορεσμός στην εξέλιξη με αποτέλεσμα τα τελευταία χρόνια να βγαίνουν πανομοιότυπα κινητά σε ότι αφορά στο σχήμα με κάποιες διαφοροποιήσεις στα χαρακτηριστικά τους, όπως core, ram. Αναρωτιέμαι όμως, αυτές τις διαφοροποιήσεις πόσοι πραγματικά τις χρειάζονται και τις αξιοποιούν.

Κάνοντας επίλογο, η γνώμη μου είναι , ότι καταφεύγει κάποιος στην συχνή αλλαγή κινητού (σχεδόν πάντα για να μην είμαι ισοπεδωτικός) για να νιώσει "κάποιος" και να επαναπροσδιορίσει το "status" του.

Το δικό μου σχόλιο; Θλιβερό...

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...