Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κινητού... Νέος εθισμός?


Slayer1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Κάνοντας επίλογο, η γνώμη μου είναι , ότι καταφεύγει κάποιος στην συχνή αλλαγή κινητού (σχεδόν πάντα για να μην είμαι ισοπεδωτικός) για να νιώσει "κάποιος" και να επαναπροσδιορίσει το "status" του.

Το δικό μου σχόλιο; Θλιβερό...

Βρε παιδιά αλήθεια τώρα, επειδή εσείς βαριεστε  να ασχολείστε με τα κινητά, πιστεύετε ότι όποιος ασχολείται και του αρέσει η τεχνολογία και του αρέσει να δοκιμάζει συσκευές, το κάνει για να νιώσει κάποιος και να ανεβάσει το status του;  Αλήθεια τώρα; Το να το κάνει επειδή απλά του αρέσει, επειδή είναι λάτρης της τεχνολογίας  και τον εξιταρει να δοκιμάζει νέες συσκευές δεν σας περνάει καθόλου από το μυαλό;  

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ απόλυτα με PCharon σε αυτό το σχόλιο του

Ο σύγχρονος άνθρωπος θεωρώ πως κατά κανόνα «βαριέται» εύκολα.

Είτε αλλάζεις διακόσμηση στο σπίτι, είτε αυτοκίνητο, είτε κινητό, είτε φίλους, είτε σύντροφο... το κάνεις είτε επειδή θες κάτι με καλύτερες δυνατότητες (κυριολεκτικά και μεταφορικά στα παραδείγματα που έδωσα) ή απλά επειδή τα βαρέθηκες και θες κάτι διαφορετικό, τόσο απλά. Είναι ψυχολογικό. Το αν δεν το διακρίναμε ιδιαίτερα σε παλιότερες εποχές πιστεύω πως οφείλεται σε άλλους παράγοντες (κοινωνικές συνθήκες/ταμπού/φτώχεια/έλλειψη προσβασιμότητας/έλλειψη ποικιλλίας/κ.ο.κ. ανάλογα τη περίπτωση).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικότερα υπάρχει εθισμός με το κινητό. Κάτι η οικονομική κρίση κάτι το lockdown όλοι με ένα κινητό είμαστε 10 - 15 ώρες τη μέρα. 

Η μόνη φθηνή  διασκέδαση είναι το κινητό - Internet. 

Βέβαια έχει αντικαταστήσει ένα σωρό συσκευές πχ τηλέφωνο, ραδιόφωνο, walkman, φωτ μηχανή, παιχνιδομηχανή, pc, laptop, tablet..... 

Παλιά κάποιος αγόραζε όλες αυτές τις συσκευές μαζί και software, CD κλπ 

Δυστυχώς όμως αυτός ο εθισμός έχει αντίκτυπο και στην υγεία και στις σχέσεις μας 

 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Δεν είναι να συμφωνήσουμε σε ένα "τελικό συμπέρασμα". Απλά καταθέτουμε την άποψη μας. Για μένα, η συχνή αλλαγή του κινητού ή του laptop π.χ  σίγουρα καλύπτει μία ανάγκη. Τώρα ποια είναι αυτή η ανάγκη;  Μάλλον είναι διαφορετική για τον καθένα-καθεμία από εμάς.

Έχω προσέξει ότι αρχίζω και ψάχνομαι για καινούργιο κινητό, όταν δεν έχω πολύ δουλειά και αυτό είναι ένας τρόπος να γεμίσω τον χρόνο μου και τη βαρεμάρα μου. Επίσης κατά διαστήματα μπαίνω στον πειρασμό να πάρω ένα καινούργιο κινητό στη σύζυγο ή τη κόρη μου, ενώ οι ίδιες δεν έχουν εκφράσει καμία τέτοια επιθυμία. Μάλιστα μπορεί και να δυσανασχετήσουν γιατί ξεβολεύονται και αναγκάζονται να μπουν σε διαδικασία μεταφοράς. Όταν όμως ξεπεράσουν το άγχος αυτό, μετά τους αρέσει. Προφανώς  η αλλαγή αυτή δεν καλύπτει κάποια δική τους ανάγκη, αλλά μία δική μου. Εγώ όμως αισθάνομαι ότι τις φροντίζω έτσι.

Εγώ πάλι ώρες ώρες ψάχνομαι για καινούργια σύζυγο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξέλιξη των κινητών έχει σταματήσει εδώ και χρόνια. Βγαίνει νέο κινητό και ψάχνεις τι άλλαξε. Σίγουρα ανάγκη για συχνές αλλαγές δεν υπάρχει (ούτε καν τεχνολογική), οπότε η συχνή αλλαγή καλύπτει άλλες "ανάγκες".

Και αν σταθείτε μια στιγμή και δείτε τι πραγματικά προσφέρουν και σε τι τιμή τα πουλάνε, θα απογοητευτείτε. Είναι δύσχρηστες συσκευές, με περιορισμένες εφαρμογές (λόγω των διαφόρων "stores" που με το νταβατζιλίκι σκότωσαν εντελώς την ανάπτυξη εφαρμογών), τίγκα στην διαφήμιση, παρακολούθηση και κοινωνικά δίκτυα, με αποκλειστική χρήση την αντιμετώπιση της βαρεμάρας.

Και ελπίζω κάποια στιγμή η ΕΕ να θέσει φραγμό σε όλο αυτό το ρυπογόνο, μη οικολογικά βιώσιμο πανηγυράκι.

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GianniSM είπε

Εγώ πάλι ώρες ώρες ψάχνομαι για καινούργια σύζυγο :P

Άμα η αλλαγή συζύγου δεν γίνει στην ώρα της και βάλεις 43 χρόνια γάμου στην πλάτη....μετά το φιλοσοφείς το θέμα....όπως κάνω εγώ!  Η αλλαγή κινητού, μου είναι και πιο οικονομική😛😋

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GianniSM είπε

Εγώ πάλι ώρες ώρες ψάχνομαι για καινούργια σύζυγο :P

 

19 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Αυτά ναι, είναι χόμπυ!

Βρε σοβαρευτείτε! Πάω στοίχημα ότι τα καινούργια μοντέλα κινητών έχουν περισσότερες διάφορες από τα προηγούμενα, σε σχέση με τα αντίστοιχα μοντέλα συζύγων.

Εκεί η τεχνολογία δεν εξελίσσεται😄😄😋

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά είναι μπιζνα δις όποτε ο κεντρικός άξονας είναι δημιουργία ανάγκης, μάρκετιγκ στο θεό, διαφημίσεις, hype, overhype, αλλεπάλληλες αγορές, εθισμός στην αλλαγή, ανυπομονησία για «αναβάθμιση», και πάλι από την αρχή, ένας αέναος καταναλωτικος κύκλος. Αυτό σου είπαν ότι είναι φυσιολογικό να κανείς και άκριτα αυτό κανείς.

Αυτοί που μουρμουράνε ότι και καλά είναι χόμπι, μου θυμίζουν κάτι μερακλήδες που καπνίζουν μανιωδώς χίλια χρόνια και παράλληλα λένε «εγώ αγόρι μου όποτε θέλω το κόβω, αλλά δεν θέλω!». Ειναι οι ίδιοι που μοιραία πεθαίνουν από αρρώστιες σχετικές με το κάπνισμα γιατί άσχετα με τις μπούρδες που λένε και έλεγαν, ήθελαν αλλά δεν μπόρεσαν ποτέ.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, argimeg είπε

Συμφωνώ απόλυτα με PCharon σε αυτό το σχόλιο του

Ο σύγχρονος άνθρωπος θεωρώ πως κατά κανόνα «βαριέται» εύκολα.

Είτε αλλάζεις διακόσμηση στο σπίτι, είτε αυτοκίνητο, είτε κινητό, είτε φίλους, είτε σύντροφο... το κάνεις είτε επειδή θες κάτι με καλύτερες δυνατότητες (κυριολεκτικά και μεταφορικά στα παραδείγματα που έδωσα) ή απλά επειδή τα βαρέθηκες και θες κάτι διαφορετικό, τόσο απλά. Είναι ψυχολογικό. Το αν δεν το διακρίναμε ιδιαίτερα σε παλιότερες εποχές πιστεύω πως οφείλεται σε άλλους παράγοντες (κοινωνικές συνθήκες/ταμπού/φτώχεια/έλλειψη προσβασιμότητας/έλλειψη ποικιλλίας/κ.ο.κ. ανάλογα τη περίπτωση).

μπα εχει να κανει εντελως με το χομπι του ανθρωπου.

απο ιστοριες ξερω πως ο προπαππους μου ηταν γκατζετακιας σε μια εποχη που ουτε καν πρεπει να υπηρχε αυτη η λεξη. βγηκε τηλεοραση? ετρεξε την αγορασε. βγηκε μοτοποδηλατο? ετρεξε και τ αγορασε. βγηκε πιο συγχρονο ραδιο? πηγε κουτσα κουτσα και το αγορασε (το μοτοποδηλατο δεν εζησε και πολυ 🤣)

σε ολες τις εποχες υπηρχαν οι αντιστοιχοι ανθρωποι που τους ενδιεφερε η τεχνολογια και εκαναν τα παντα να την αποκτησουν το νεοτερο προιον, ειτε ειναι κινητο ή τηλεοραση ή τυπωμενο βιβλιο (ναι καποτε και αυτο θεωρουταν υπερσυγχρονη τεχνολογια)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, GianniSM είπε

Εγώ πάλι ώρες ώρες ψάχνομαι για καινούργια σύζυγο :P

ουτε για αστειο δεν το κανεις αυτο...

μολις σε στραβοκοιταξει τελειωσες...

...

🤣

(ετσι λεω και εγω οταν δεν ειναι η δικια μου μπροστα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

μπα εχει να κανει εντελως με το χομπι του ανθρωπου.

απο ιστοριες ξερω πως ο προπαππους μου ηταν γκατζετακιας σε μια εποχη που ουτε καν πρεπει να υπηρχε αυτη η λεξη. βγηκε τηλεοραση? ετρεξε την αγορασε. βγηκε μοτοποδηλατο? ετρεξε και τ αγορασε. βγηκε πιο συγχρονο ραδιο? πηγε κουτσα κουτσα και το αγορασε (το μοτοποδηλατο δεν εζησε και πολυ 🤣)

σε ολες τις εποχες υπηρχαν οι αντιστοιχοι ανθρωποι που τους ενδιεφερε η τεχνολογια και εκαναν τα παντα να την αποκτησουν το νεοτερο προιον, ειτε ειναι κινητο ή τηλεοραση ή τυπωμενο βιβλιο (ναι καποτε και αυτο θεωρουταν υπερσυγχρονη τεχνολογια)

Μιλάς για τον προπάππου σου, που τότε κι αν είχε νόημα μια τεχνολογική καινοτομία σε όλους τους τομείς και το συγκρίνεις με την σημερινή εποχή σε επίπεδο κινητών.

Κανείς δεν στέκεται αρνητικά απέναντι στην τεχνολογία, αρκεί να μιλάμε όντως για εξέλιξη που έχει να προσφέρει στον καταναλωτή και δεν στοχεύει απλώς σε walking dead people.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Μιλάς για τον προπάππου σου, που τότε κι αν είχε νόημα μια τεχνολογική καινοτομία σε όλους τους τομείς και το συγκρίνεις με την σημερινή εποχή σε επίπεδο κινητών.

Κανείς δεν στέκεται αρνητικά απέναντι στην τεχνολογία, αρκεί να μιλάμε όντως για εξέλιξη που έχει να προσφέρει στον καταναλωτή και δεν στοχεύει απλώς σε walking dead people.

 

γιατι εγχρωμη τηλεοραση και η ασπρομαυρη καλη δεν ειναι? γιατι vdsl και οχι dial-up? γιατι κινητο πολυεργαλειο και οχι απλο τηλεφωνο? βασικα γιατι καν κινητο, βολευομαστε και με καρτοτηλεφωνα (να παταμε και #666 για να καλεσουμε το διαβολο 😈🤣)

πως αυθαιρετα αποφασιζεις τι ειναι η εξελιξη? για σενα και μενα μπορει να μην αξιζει οι διαφορες που χουν τα κινητα, για αλλον αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον θέμα που αφορά πολύ κόσμο εκεί έξω και τους περισσότερους εδώ μέσα! Προσωπικά 3μηνο με την ίδια συσκευή θεωρειται αθλος. Η γυναίκα μου και τα παιδιά μου πλέον δεν ασχολούνται, οι γνωστοί μου με έχουν μάθει κι αυτοί. Από σαμσουνγκ σε χαβαι και από χαβαι σε ξιαομι 😊(και όχι με το μήλο δεν έχω ασχοληθεί εκτός από μια φορά που πήρα το 6αρι και είδα τα κλειδώματα και τους περιορισμούς που έχει και το ξαποστειλα οριστικά!). Δεν αγοράζω πλέον ναυαρχίδες day 1 γιατί οι τιμές έχουν ξεφύγει, το έκανα τελευταία φορά με το s9+

Προσωπικά το βλέπω ως χόμπι και ακόμα μου αρέσει, αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα. 

ΥΓ θερμή παράκληση: μην γίνει το θέμα vs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...