Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κινητού... Νέος εθισμός?


Slayer1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

γιατι εγχρωμη τηλεοραση και η ασπρομαυρη καλη δεν ειναι? γιατι vdsl και οχι dial-up? γιατι κινητο πολυεργαλειο και οχι απλο τηλεφωνο? βασικα γιατι καν κινητο, βολευομαστε και με καρτοτηλεφωνα (να παταμε και #666 για να καλεσουμε το διαβολο 😈🤣)

 

Αν θεωρείς το άλμα από μια ασπρόμαυρη σε μια έγχρωμη τηλεόραση το ίδιο σημαντικό με την αλλαγή κινητού για να μεταβείς από snapdragon 855+ σε 865, πάω πάσο...

Το ίδιο ισχύει και για όλα τα υπόλοιπα πολύ εύστοχα παραδείγματα που παρέθεσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, samsunglife είπε

(και όχι με το μήλο δεν έχω ασχοληθεί εκτός από μια φορά που πήρα το 6αρι και είδα τα κλειδώματα και τους περιορισμούς που έχει και το ξαποστειλα οριστικά!). 

Προσωπικά το βλέπω ως χόμπι και ακόμα μου αρέσει, αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα. 

ΥΓ θερμή παράκληση: μην γίνει το θέμα vs

Θα σου πρότεινα να ξανά ασχοληθείς με το μήλο αφού το τελευταίο που έπιασες ήταν το 6 πριν 6 χρόνια! Μιας και σου αρέσει να δοκιμάζεις νέα πράγματα θα βρεις πολύ ψωμί πλέον. Κι εγώ το ίδιο έκανα, μετά από 10 χρόνια μόνο με Android τώρα έχω xs Max και δεν γυρίζω πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, koutsis είπε

Θα σου πρότεινα να ξανά ασχοληθείς με το μήλο αφού το τελευταίο που έπιασες ήταν το 6 πριν 6 χρόνια! Μιας και σου αρέσει να δοκιμάζεις νέα πράγματα θα βρεις πολύ ψωμί πλέον. Κι εγώ το ίδιο έκανα, μετά από 10 χρόνια μόνο με Android τώρα έχω xs Max και δεν γυρίζω πίσω...

Μπορεί να έχεις και δίκιο, δεν αντιλέγω. Μια δοκιμή θα με πείσει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν:

-παρουσιάζεις μείωση της ανοχής σε κάθε νέα αγορά

-παρουσιάζεις στερητικά σύνδρομα

-σκορπάς τον χρόνο σου ασχολούμενος μόνο με το πότε θα αγοράσεις το νέο σου κινητό

-δεν αυτοαποκλείεσαι από την κοινωνία, τους φίλους σου και την οικογένεια σου για να ασχοληθείς με το νέο σου κινητό

δεν είναι εθισμός, είναι χόμπι.

Όσο έχεις τα χρήματα για να καλύψεις τις βιολογικές και τις κοινωνικές σου ανάγκες είναι υγιές να αλλάζεις κινητό και κάθε βδομάδα αν θες. Άλλος δίνει 2 φορές την βδομάδα από 300 ευρώ για να φάει σε ένα καλό εστιατόρειο με την κοπέλα του, εθισμός είναι κι αυτό;

Μακάρι να έχουμε την δυνατότητα να αλλάζουμε και κινητά, και ψυγεία και τηλεοράσεις και πληκτρολόγια κάθε μήνα. 

Σημασία δεν έχει το πόσο ή αν ασχολείσαι με κάτι, αλλά ο τρόπος με τον οποίο το κάνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, udroxoos είπε

Αν θεωρείς το άλμα από μια ασπρόμαυρη σε μια έγχρωμη τηλεόραση το ίδιο σημαντικό με την αλλαγή κινητού για να μεταβείς από snapdragon 855+ σε 865, πάω πάσο...

Το ίδιο ισχύει και για όλα τα υπόλοιπα πολύ εύστοχα παραδείγματα που παρέθεσες.

Καλα εγω δε βλεπω καν τηλεοραση οποτε δε ξερω να σου πω, αλλα πχ σημερα εχουν κατι smart tv κλπ. Αντιστοιχα μπορει τα καινουργια κινητα ν εχουν αλλες δυνατοτητες πχ καμερες για κοντινες ληψεις, κλπ

Γι αυτο σου λεω εμας δε μας κοφτει, ο αλλος μπορει να το θελει αυτο το λιγο παραπανω. Δεν ειναι ευισμος να εχεις λεφτα και να τα ξοδεψεις οπου θες.

Αν το θυμηθω θα βαλω ενα βιντεακι που εξηγει πως τα περισσοτερα λεφτα δε σε κανουν πιο πλουσιο/ασφαλη οικονομικα αλλα ανεβαζουν το βιωτικο σου επιπεδο (ουσιαστικα κανεις εξοδα που αισθανεσαι αναγκαια που ποτε δε τα ειχες αναγκη οταν ειχες λιγοτερα λεφτα)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Διαφωνω καθετα με το κινητο ως συμβολο status το 2020.  Παλιοτερα ισως ηταν, που εβλεπε καποιος ενα iphone ή ενα  galaxy και ελεγε wow τι συσκευη ειναι αυτη οταν ο διπλα ειχε το Lg Cookie ξερωγω.
Πλεον ομως μπορει ο καθενας να παρει οποιο κινητο θελει σε 800 δοσεις αλλα στην τελικη κανεις δεν ξερει και ποια συσκευη εχεις για να θεωρηθει status. Σε ενα τραπεζι με Χ κινητα πανω, το wow factor το εχει αυτο με τη θηκη με τα περισσοτερα glitter ή αυτο με το πιο cool wallpaper, αφου στην τελικη ολα τα κινητα οπτικα ειναι πανω κατω τα ιδια. Τις προαλλες ειχα δωσει σε εναν φιλο το κινητο μου και μου λεει "τι εγινε ποτε θα το αλλαξεις πια αυτο" νομιζοντας πως ειναι το note 8 ακομα :lol: 
Πονταρω πως αν δειξετε τη συσκευη σας σε καποιους απο τον κυκλο σας που δεν ειναι μελη του insomnia ή του myphone κλπ και τους ρωτησετε αν ξερουν το μοντελο της, οι περισσοτεροι θα πεσουν εξω ή θα πουν λαθος την Xiaomi ή την Huawei ή κατι generic του στυλ Samsung. 😛 


Οποτε οταν βλεπω 16χρονα με το τελευταιο, ή το προτελευταιο ή  το προηγουμενο iphone, σιγα το status points που θα του δωσω.

That said, παλιοτερα αλλαζα συσκευη καθε 3 με 4 μηνες σε σημειο να την δινω ολοκαινουργια και να μην την εχω χαρει καθολου, εχοντας της βγαλει τα ματια σε επιπεδο λειτουργικου και tweaks. Να πω την αμαρτια μου, ισως ακομα θα το εκανα αν δεν ερχοταν η ρημαδοσειρα Note που δεν με αφηνει να παω σε αλλη σειρα. 

Τωρα hobby δεν ξερω αν ειναι, τουλαχιστον οχι με την παραδοσιακη εννοια του ορου, αλλα σιγουρα πολυς κοσμος γουσταρει να αλλαζει συσκευες κανοντας review στην ουσια για την παρτη του. Σεβαστο και καθολου κατακριτεο. 

Επισης στο θεμα του εθισμου, επειδη διαβασα προηγουμενα ποστ, αλλο ο εθισμος στο κινητο ως προεκταση του χεριου του χρηστη και αλλο ο ενδεχομενος εθισμος στην αλλαγη του κινητου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα τα έριχνα περισσότερο  στο μάρκετιγκ. Ξέρουν πώς να σε κάνουν να επιθυμείς κάτι καινούργιο, να πιστεύεις ότι είναι καλύτερο, το έχεις ανάγκη και όλα αυτά να πιστεύεις πως είναι δική σου ιδέα. Και από εκεί και πέρα όλα παίρνουν τον δρόμο μόνα τους γίνεσαι καταναλωτής και εξαρτιεσαι από τα αντικείμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TS, η απάντηση στο ερώτημα σου συνοψίζεται στις εξης τρεις λέξεις.
καταναλωτισμός, ματαιοδοξία, εθισμός στην αλλαγή και το καινούριο

Όσοι υποστηρίζουν ότι τα κινητά είναι status symbol, σεβαστή η άποψη τους αλλά προσωπικά τους λυπάμαι.

Επεξ/σία από l337
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 20 χρόνια έχω αλλάξει μόνο 5 κινητά.

Nokia 3310, Nokia 6280, Samsung Wave 723(Bada OS), Samsung S4 mini Plus και τώρα έχω 18 μήνες το Xperia XZ1.

Αν όλοι άλλαζαν τόσα λίγα κινητά, λογικά οι τιμές θα ήταν πολύ πιο χαμηλές.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Σε 20 χρόνια έχω αλλάξει μόνο 5 κινητά.

Nokia 3310, Nokia 6280, Samsung Wave 723(Bada OS), Samsung S4 mini Plus και τώρα έχω 18 μήνες το Xperia XZ1.

Αν όλοι άλλαζαν τόσα λίγα κινητά, λογικά οι τιμές θα ήταν πολύ πιο χαμηλές.

Δηλαδή μέχρι και πριν 18 μήνες είχες το s4 mini?😮😮

Οκ,λογικά εσύ η μόνη χρήση που κάνεις στο κινητό είναι κλήσεις και sms! Μην περιμένεις όμως και όλοι οι υπόλοιποι να κάνουν το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εθισμος μπορει να γινει το ιντερνετ, τα social media, το gaming... Το κινητο ειναι απλα το μεσο, και ισως ενα απο τα πιο ευαλωτα (κυριολεκτικα) μεσα σε σχεση με αλλα τεχνολογικα προιοντα, επειδη το... κραταμε πανω μας το μεγαλυτερο ποσοστο του χρονου χρησης (πεσιματα, σπασιματα, νερα, απωλεια, κλοπες κτλ), οποτε ειναι καπου αναμενομενο να το αντικαθιστουμε συχνοτερα σε σχεση με πχ την TV. (με τις τιμες χωμα στα περισσοτερα, πλεον δεν συμφερει δυστυχως να επισκευασεις κινητο 2ετιας+...)

(Δικηγορος του διαβολου mode on) Αλλώστε η φωτογραφια ειναι Τεχνη & χομπι ... ποιος δεν θα ηθελε στην τσεπη του την καλυτερη δυνατη καμερα !!! 😁

Επεξ/σία από kostis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, koutsis είπε

Δηλαδή μέχρι και πριν 18 μήνες είχες το s4 mini?😮😮

Οκ,λογικά εσύ η μόνη χρήση που κάνεις στο κινητό είναι κλήσεις και sms! Μην περιμένεις όμως και όλοι οι υπόλοιποι να κάνουν το ίδιο...

Καμία σχέση, με το S4 mini έκανα τα πάντα, όμως με περιορισμό λόγω χρήσης Ram και με μεγαλύτερη καθυστέρηση στο άνοιγμα εφαρμογών.Επίσης έχει αργό GPS και σε sites που είχαν αρκετές εικόνες αργούσε λίγο.Το κράτησα περίπου 3.5 χρόνια.

Ακόμα λειτουργεί τέλεια, μόνο μπαταρία του άλλαξα και το χάρισα στον αδερφό μου.

Φυσικά απο όταν έπιασα το XZ1 δεν θα μπορούσα  να το χρησιμοποιήσω ξανά, το S4 mini το είχα ως 2ο.Είναι το Plus τετραπύρηνο, 1 βελτιωμένη έκδοση του διπύρηνου S4 mini.

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2020 στις 6:55 ΜΜ, efkar είπε

Εγώ θα τα έριχνα περισσότερο  στο μάρκετιγκ. Ξέρουν πώς να σε κάνουν να επιθυμείς κάτι καινούργιο, να πιστεύεις ότι είναι καλύτερο, το έχεις ανάγκη και όλα αυτά να πιστεύεις πως είναι δική σου ιδέα. Και από εκεί και πέρα όλα παίρνουν τον δρόμο μόνα τους γίνεσαι καταναλωτής και εξαρτιεσαι από τα αντικείμενα

Σωστά...Αλλά πρέπει να αναλυθεί περισσότερο γιατί το κινητό και όχι άλλα αντικείμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Σωστά...Αλλά πρέπει να αναλυθεί περισσότερο γιατί το κινητό και όχι άλλα αντικείμενα.

κατα την γνωμάρα μου, είναι πιο εύκολο- δλδ απαιτεί λιγότερη προσπάθεια,  πιο διασκεδαστικό και πιο άμεση η όποια ανταμοιβή που θα έχει  η απασχόληση ή κάποιο παιχνίδι στο κινητό σε σχέση με κάποια δραστηριότητα έξω που θα έχει περισσότερη κούραση σωματική και ψυχολογική και όπου η όποια ανταμοιβή θα έρθει πιο αργά και δύσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...