Προς το περιεχόμενο

Συμφέρει η μικτή ασφάλιση;


agnostos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αν είσαι τύπος που έχεις ακριβό αυτοκίνητο και το κοπανάς κάθε λίγο συμφέρει. Αν κάνεις ένα τρακάρισμα τα 10 χρόνια και δε φταις κι ολας είναι πεταμένα λεφτά 

Αν βρηκες καπου που πουλανε κρυσταλινες μπαλες να μου πεις να αγορασω και εγω καμια.

Εγω το αμαξι μου στα 10 χρονια που το εχω δεν το εχω τρακαρει ποτε.

3 φορες ομως με εφαγαν, μια με λοστο την κουκουλα (3800ε), μια στην εθνικη παρκαρισμενο αμαξι ανοιξε πορτα και μου εφαγε το πισω δεξι φτερο (1500ε - μεχρι να σταματησω και να κατεβω ειχε κανει οπισθεν και ειχε βγει στην προηγουμενη εξοδο, δυστυχως ο τυπος δεν ειχε καν πινακιδες) και αλλη μια ενω ειμουν παρκαρισμενος σε σινεμα μου βαθουλωσαν την πορτα (600ε).

Οπως καταλαβαινεις εγω δεν εφταιξα ποτε και αν δεν ειχα μικτη θα ειχα σκασει κοντα 5 χιλιαρικα απο την τσεπη μου.

Βεβαια στα 10 χρονια εχω δωσει 10 χιλιαρικα σε ασφαλειες, το θεμα ειναι πως δεν μπορεις να ξερεις τι θα συμβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, barimagas είπε

Πρακτικά είναι κερδισμένες οι ασφαλιστικές, ειδάλλως θα είχανε κλείσει...

Πολλες κλεινουν....Εγω μπορει να εχω δωσει 10 και να εχω "φαει" τα 5 αλλα αλλοι δινουν 1000 και τρωνε 2000-3000-5000 χιλιαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2020 στις 11:06 ΠΜ, agnostos13 είπε

Είχα πρόσφατα μια συζήτηση με κάτι φίλους περί μικτής ασφάλισης αυτοκινήτου και επειδή βλέπω οτι οι απόψεις διίστανται θα ήθελα και την άποψη σας.

Ο γενικός κανόνας που ακούω είναι οτι συμφέρει για αμάξια μέχρι 5-ετίας (κατά άλλους μέχρι 10-ετίας).

Όμως αν και σε γλυτώνει από το άγχος μιας έκτακτης ιδιαίτερα ακριβής επισκευής, με δεδομένο το υψηλό κόστος 300+ στο ετήσιο συμβόλαιο (αναλόγως και το αμάξι) και τις υψηλές απαλλαγές 500+ σε συνδυασμό με τους πολλούς αστερίσκους (απαίτηση για συμβεβλημένα συνεργεία κλπ) καθώς και η πιθανότητα να δικαιολογηθεί εν τέλη επισκευή με ημιτασιόν ή μεταχειρισμένα ανταλλακτικά, εν τέλη συμφέρει η μικτή ή είναι σπατάλη χρημάτων;

Αν μπορεις να πας το αμαξι στην επισημη αντιπροσωπεια για οτι χρειαστει,και να τα πληρωσουν ολα,εκτος την απαλλαγη,ναι συμφερει.

Το προβλημα Ελλαδα ειναι οτι οι αντιπροσωπειες δεν αναλαμβανουν ολες τις ζημιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Αν βρηκες καπου που πουλανε κρυσταλινες μπαλες να μου πεις να αγορασω και εγω καμια.

Εγω το αμαξι μου στα 10 χρονια που το εχω δεν το εχω τρακαρει ποτε.

3 φορες ομως με εφαγαν, μια με λοστο την κουκουλα (3800ε), μια στην εθνικη παρκαρισμενο αμαξι ανοιξε πορτα και μου εφαγε το πισω δεξι φτερο (1500ε - μεχρι να σταματησω και να κατεβω ειχε κανει οπισθεν και ειχε βγει στην προηγουμενη εξοδο, δυστυχως ο τυπος δεν ειχε καν πινακιδες) και αλλη μια ενω ειμουν παρκαρισμενος σε σινεμα μου βαθουλωσαν την πορτα (600ε).

Οπως καταλαβαινεις εγω δεν εφταιξα ποτε και αν δεν ειχα μικτη θα ειχα σκασει κοντα 5 χιλιαρικα απο την τσεπη μου.

Βεβαια στα 10 χρονια εχω δωσει 10 χιλιαρικα σε ασφαλειες, το θεμα ειναι πως δεν μπορεις να ξερεις τι θα συμβει.

 

Βαθουλωμα 600 €, φτερό 1500 €, κουκούλα 3800 €? 

Μα είπα ότι αν έχεις φεραρι συμφέρει 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adi32 είπε

Βαθουλωμα 600 €, φτερό 1500 €, κουκούλα 3800 €? 

Μα είπα ότι αν έχεις φεραρι συμφέρει 😃

Δυστυχως δεν κοστιζουν μονο οι Ferrari (το νοημα βεβαια ειναι πως δεν μπορεις να ξερεις τι θα σου τυχει).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, jmmys είπε

Αν μπορεις να πας το αμαξι στην επισημη αντιπροσωπεια για οτι χρειαστει,και να τα πληρωσουν ολα,εκτος την απαλλαγη,ναι συμφερει.

Το προβλημα Ελλαδα ειναι οτι οι αντιπροσωπειες δεν αναλαμβανουν ολες τις ζημιες.

Το πρόβλημα επίσης είναι οτι αρκετές ασφαλιστικές σου λένε δεν το φτιάχνεις αντιπροσωπεία και με γνήσια ανταλλακτικά αλλά σε συνεργαζόμενο και με τα ανταλλακτικά που βάζει αυτό (ημιτασιόν ή στην καλύτερη μεταχειρισμένα) αλλιώς πληρώνεις και έξτρα από την απαλλαγή, δηλαδή και συμβόλαιο και απαλλαγή και καπέλο...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ασφάλειες γενικά είναι όλες καλές ή όλες χάσιμο χρημάτων από το αποτέλεσμα.

Αν γίνει κάτι και σε καλύψουν προφανώς και συμφέρει.

Αν δε γίνει κάτι, είναι χαμένα λεφτά πρακτικά. Βέβαια έχεις μια ψυχολογική ασφάλεια, πως αν γίνει το κακό θα μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις με μικρότερη δυνατή απώλεια.

Γενικά, όχι μόνο του αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε και τι εμπορευονται οι ασφαλιστικες. Τον φοβο. Εκει πατανε προφανως για να μεγιστοποιησουν το κερδος τους.

Απο εκει και περα την αναλυση του ρισκου την κανεις εσυ με βαση την ζωη σου,τις συνθηκες και το ποσο φροντιζεις το αμαξι σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/7/2020 στις 1:45 ΜΜ, XronisR είπε

Έχω ακούσει για απαλλαγή 250-300€,γνωρίζει κανείς σε ποιες εταιρείες γίνεται αυτό;

Ιντερσαλόνικα

Interlife

Υδρόγειος (νομίζω)

Allianz

Groupama κάνει και με 0 απαλλαγή αλλά δεν θες να ακούσεις τιμή

κάποιες άλλες με κάποιες προϋποθέσεις την μειώνουν.

 

Επίσης πολύ μεγάλη προσοχή στην παλαιότητα ανταλλακτικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...