Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκαν οι AMD Ryzen 3600XT, 3800XT και 3900XT για desktop


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια φορά στη δεκαετία (είτε η Intel είτε η AMD) ,βγάζουν μια σοβαρή αρχιτεκτονική (αν τη βγάλουν...) η οποία κάνει τη διαφορά και μετά την αρμέγουν για τα υπόλοπα δέκα χρόνια..

Και μετά λένε δε πουλάνε σε desktop και σε λαπτοπ και δεν αλλάζει ο κόσμος. Ναι θα δίνουμε χιλιάρικα για διαφορές 5-10% ..

Καλό για τη τσέπη μας αυτό που κάνουν.. γιατί παλιά όταν οι διαφορές από τη μία γενιά στην άλλη ήταν μεγάλη δε προλάβαινες να αλλάζεις σύστημα... όπως τώρα δε προλαβαίνεις να αλλάζεις το κινητό. Κακό για την πρόοδο των υπολογιστών όμως..σε λίγο όλοι θα κόψουν τα desktop γιατί το κινητό τους θα έχει 64 gb ram, 1 tb χώρο και επεξεργαστή ταχύτερο από τους desktop..

Με αυτά που κάνει και η AMD απλά δίνει χρόνο στην Intel για να επανέλθει..

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, baskon είπε

Μια φορά στη δεκαετία (είτε η Intel είτε η AMD) ,και αν τη βγάλουν, βγάζουν μια σοβαρή αρχιτεκτονική η οποία κάνει τη διαφορά και μετά την αρμέγουν για τα υπόλοπα δέκα χρόνια..

Και μετά λένε δε πουλάνε σε desktop και σε λαπτοπ και δεν αλλάζει ο κόσμος. Ναι θα δίνουμε χιλιάρικα για διαφορές 5-10% ..

Καλό για τη τσέπη μας αυτό που κάνουν.. γιατί παλιά δε προλάβαινες να αλλάζεις σύστημα... όπως τώρα δε προλαβαίνεις να αλλάζεις το κινητό.

Με αυτά που κάνει και η AMD απλά δίνει χρόνο στην Intel για να επανέλθει..

Αυτό ισχύει για την τελευταία δεκαετία + περίπου 2,3 χρόνια πριν απο αυτό τα πράματα ήταν μια χαρά καλύτερες επιδόσεις κάθε χρόνο και χαμηλότερες τιμές όχι ίδιες πόσο μάλλον πιο αυξημένες όπως γίνεται τώρα... και τώρα με την AMD φαίνεται να υπάρχει πάλι φως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπήρξε φως όταν βγήκαν οι Ryzen και για λίγο ακόμα μέχρι που ξεπέρασε την Intel.. Απότι φαίνεται το φως σβήνει σιγά σιγά και αρχίζει τα κόλπα ελείψει ανταγωνισμού..

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, baskon είπε

Υπήρξε φως όταν βγήκαν οι Ryzen και για λίγο ακόμα μέχρι που ξεπέρασε την Intel.. Απότι φαίνεται το φως σβήνει σιγά σιγά και αρχίζει τα κόλπα ελείψει ανταγωνισμού..

Ποιά είναι τα κόλπα;;

 

Τα refresh δεν είναι κάτι το αρνητικό ίσα ίσα είναι κάτι θετικό για τους καταναλωτές. 

 

Κακό είναι όταν πλασάρεις μόνο refresh και μάλιστα σαν νέα γενιά χωρίς να δώσεις κάτι καινούργιο. πχ intel 2013 4700k και το 2015 πλασάρει τον 6700Κ (με δύο νούμερα διαφορά απο 4 σε 6) που ουσιαστικά ήταν ένας 4700k με λίγο ανεβασμένα ρολόγια.... και ανάγκη αναβάθμισης της μητρικής......... 

 

Εδώ ας πούμε θα ήταν κακό αν πχ τον 3900XT τον έδινε σαν 4900X και έλεγε πως είναι το νέο μοντέλο  πράγμα που δεν συμβαίνει... βγάζει προσεχώς τους νέους επεξεργαστές και απλά ενδιάμεσα έβαλε και refreshes. (και μάλιστα μονο σε 3 μοντέλα όχι σε ολόκληρη την γκάμα οι flagship αλλά και οι thread-ripper δεν πήραν refresh -δυστυχώς)

 

Δεν ξέρω για εσένα εγώ πάντως αν δεν είχα 3900Χ και ήμουν στην αγορά για καινούργιο επεξεργαστή θα χαιρόμουν που βγήκε νέος 3900x (ο xt) με καλύτερο single core performance και καλύτερο performance στα παιχνίδια. ήδη σκέφτομαι να πουλήσω τον δικό μου για να πάρω XT αλλά το σκέφτομαι ακόμη μιας και σε λίγους μήνες θα βγεί η νέα γενιά. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Ποιά είναι τα κόλπα;;

 

Τα refresh δεν είναι κάτι το αρνητικό ίσα ίσα είναι κάτι θετικό για τους καταναλωτές. 

 

Κακό είναι όταν πλασάρεις μόνο refresh και μάλιστα σαν νέα γενιά χωρίς να δώσεις κάτι καινούργιο. πχ intel 2013 4700k και το 2015 πλασάρει τον 6700Κ (με δύο νούμερα διαφορά απο 4 σε 6) που ουσιαστικά ήταν ένας 4700k με λίγο ανεβασμένα ρολόγια.... και ανάγκη αναβάθμισης της μητρικής......... 

 

Εδώ ας πούμε θα ήταν κακό αν πχ τον 3900XT τον έδινε σαν 4900X και έλεγε πως είναι το νέο μοντέλο  πράγμα που δεν συμβαίνει... βγάζει προσεχώς τους νέους επεξεργαστές και απλά ενδιάμεσα έβαλε και refreshes. (και μάλιστα μονο σε 3 μοντέλα όχι σε ολόκληρη την γκάμα οι flagship αλλά και οι thread-ripper δεν πήραν refresh -δυστυχώς)

 

Δεν ξέρω για εσένα εγώ πάντως αν δεν είχα 3900Χ και ήμουν στην αγορά για καινούργιο επεξεργαστή θα χαιρόμουν που βγήκε νέος 3900x (ο xt) με καλύτερο single core performance και καλύτερο performance στα παιχνίδια. ήδη σκέφτομαι να πουλήσω τον δικό μου για να πάρω XT αλλά το σκέφτομαι ακόμη μιας και σε λίγους μήνες θα βγεί η νέα γενιά. 

 

οκ μαλλον τρολλαρεις

ειχα αγχωθει πως αυτα που ελεγες τα πιστευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

οκ μαλλον τρολλαρεις

ειχα αγχωθει πως αυτα που ελεγες τα πιστευες

Όχι εσύ τρολλάρεις. 

 

Πες μου ένα αρνητικό .

 

Αλλάξανε την ημερομηνία κυκλοφορίας της νέας γενιάς; όχι.

Επηρεάζει αρνητικά όσους ήδη έχουν "Χ" επεξεργαστές; όχι. 

 

Επηρεάζει αρνητικά όσους σκεφτόταν να αγοράσουν "Χ" επεξεργαστή στο άμεσο μέλλον; όχι ίσα ίσα θα τους βρει φθηνότερα απο πριν και τώρα επιπλέον θα έχουν την επιλογή να πάνε σε κάτι λίγο καλύτερο. 

 

Άρα το αρνητικό της υπόθεσης που είναι; 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Όχι εσύ τρολλάρεις. 

Πες μου ένα αρνητικό .

- μεγαλυτερη τιμη

- χωρις ψυκτρα (καλα οχι οτι αυτες που εχουν λενε κατι, αλλα αμα ειναι ν αφαιρεσεις προιον τοτε πρεπει το πακετο να γινει φτηνοτερο και οχι ακριβοτερο)

- ιδιες επιδοσεις

οι ΧΤ βγηκαν για να μεγιστοποιησουν το κερδος απ αυτους που δεν ασχολουνται με επεξεργαστες και θα ακουσουν ΧΤ και θα ψαρωσουν. στο πρωτο μου ποστ εβαλα βιντεο για το καθε επεξεργαστη, αμα θες μπορεις να δεις τι ισχυει στη πραξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα συμφωνούσα με την γκρίνια αν απέσυρε τους απλούς ή τους Χ κι άφηνε μόνο τους XT.

Από την στιγμή που δεν το έκανε, δεν επηρεάζει κανένα, μπορούμε να επιλέξουμε τους "παλιούς" που είναι σημαντικά φτηνότεροι με απειροελάχιστη διαφορά σε επιδόσεις.

Όσοι έχουν ήδη Ryzen 2000/3000 Series δεν χρειάζεται να αναβαθμίσουν ακόμα κι αν οι ΧΤ ήταν καλύτεροι από ότι τώρα. Η σωστή επιλογή είναι η αναμονή των 4000 Series.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

- μεγαλυτερη τιμη

- χωρις ψυκτρα (καλα οχι οτι αυτες που εχουν λενε κατι, αλλα αμα ειναι ν αφαιρεσεις προιον τοτε πρεπει το πακετο να γινει φτηνοτερο και οχι ακριβοτερο)

- ιδιες επιδοσεις

οι ΧΤ βγηκαν για να μεγιστοποιησουν το κερδος απ αυτους που δεν ασχολουνται με επεξεργαστες και θα ακουσουν ΧΤ και θα ψαρωσουν. στο πρωτο μου ποστ εβαλα βιντεο για το καθε επεξεργαστη, αμα θες μπορεις να δεις τι ισχυει στη πραξη

Όλα αυτά ακόμη και να ίσχυαν δεν είναι επιχειρήματα για το αν είναι αρνητικό που έβγαλε refresh η AMD είναι απλά λόγοι για τους οποίους εσύ υποκειμενικά δεν θα αγόραζες έναν XT δικαίωμα σου βέβαια να κάνεις ότι θες κανένας δεν σε πιέζει εξάλλου να αγοράσεις XT δεν αποσύρουν τους X πηγαίνεις σε X λοιπόν αν δεν σου αρέσει.... και μάλιστα με χαμηλότερες τιμές! άρα θετικό όχι αρνητικό. 

 

πάμε σε αυτά που λες ένα ένα όμως ....

 

33 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

- μεγαλυτερη τιμη

 

Δεν ισχύει ακριβώς η AMD τους δίνει στους προμηθευτές στο ίδιο MSRP τώρα αν τα μαγαζιά φουσκώνουν τις τιμές είναι πρόβλημα που πρέπει να έχεις με τα συγκεκριμένα μαγαζιά όχι με την AMD απο την άλλη πρώτες μέρες είναι και πάνε να εκμεταλλευτούν το "μπάμ" στις προσεχείς βδομάδες σίγουρα θα ισορροπήσει με τον ανταγωνισμό η τιμή. 

 

33 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

- χωρις ψυκτρα (καλα οχι οτι αυτες που εχουν λενε κατι, αλλα αμα ειναι ν αφαιρεσεις προιον τοτε πρεπει το πακετο να γινει φτηνοτερο και οχι ακριβοτερο)

Αυτό ναι είναι αρνητικό (αν και πάλι δεν έχει να κάνει με το ότι είναι refresh αλλά οκ το μετράμε) απο την άλλη όμως όπως είπες όποιος θα πάει σε τέτοιους επεξεργαστές θα αγοράσει καλή ψύκτρα και δεν θα έχει την OEM (που είναι καλή όμως και αυτή )  και απο την άλλη σου δίνει δώρο όμως το Assassins Creed Valhalla δημοφιλής τίτλος αξίας 60 ευρώ άνετα (τώρα είναι σε pre-order και δεν ξέρω ακριβώς την τιμή σίγουρα τον πρώτο καιρό θα είναι στα 60 ευρώ όμως... )  σχεδόν το κόστος μιας καλής aftermarket ψύκτρας δηλαδή.

 

33 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

- ιδιες επιδοσεις

Ακόμη δεν βγήκανε καλά είναι θέμα "παιδικών δοντιών" αν αναβαθμίσεις το bios σε αυτό που βγήκε για την κυκλοφορία τους ναι ίδιες επιδόσεις ή και λίγο χειρότερες αλλά φυσικά αυτό δεν βγάζει νόημα και όλα δείχνουν πως είναι θέμα νέου βελτιστοποιημένου bios για το vrm κτλ της κάθε μητρικής για παράδειγμα αν δεν έκανες αναβάθμιση bios τον τελέυταίο καιρό και είσαι με το παλιό έχουν καλύτερες επιδόσεις πχ 

 

 

Έχουν καλύτερο single thread (γενικά απο Χ) και στο πιο πρόσφατο Cinebench R20 καλύτερο single thread score ακόμη και απο το flagship της intel i9 10900k! 

 

709841421a4b62e8168ae2c86990d217.png

(πηγή:https://www.techpowerup.com/267731/amd-ryzen-9-3900xt-and-ryzen-7-3800xt-benchmarks-surface

και όπως έγραψα και πάνω έχουν μονοψία διαφορά συνήθως κάτω απο 5FPS με τους τελευταίους intel και σε μερικά παιχνίδια (πάλι με μονοψήφια διαφορά όμως) υπερέχουν 

 

 

 

Μετά έχει ελάχιστα καλύτερο allcore boost 

 

JCSKKaayUNFNyBd6mGj7Uh-1920-80.png

Jc4B9whfZcK2YtwtaUWBLc-1920-80.png

Κρατώντας την κατανάλωση στα ίδια 

 

StV6ZUEk6vSAy9QBW6bDbh-1920-80.png

9ddxBRFArZ32hKQ89HAoTc-1920-80.png

 

(πηγή: https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-9-3900xt-cpu-review/2 ) 

Και όλα αυτά τώρα που πρωτοβγήκαν με ένα finetuned bios update θα δούμε σίγουρα καλύτερες επιδόσεις (βέβαια στο πλαίσιο της λογικής ειναι refresh όχι νέα αρχιτεκτονική) . 

 

Δεν νομίζω να μπορούσε να ζητήσει κανείς κάτι καλύτερο απο refresh 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Όχι εσύ τρολλάρεις. 

Πες μου ένα αρνητικό .

Αλλάξανε την ημερομηνία κυκλοφορίας της νέας γενιάς; όχι.

Επηρεάζει αρνητικά όσους ήδη έχουν "Χ" επεξεργαστές; όχι. 

Επηρεάζει αρνητικά όσους σκεφτόταν να αγοράσουν "Χ" επεξεργαστή στο άμεσο μέλλον; όχι ίσα ίσα θα τους βρει φθηνότερα απο πριν και τώρα επιπλέον θα έχουν την επιλογή να πάνε σε κάτι λίγο καλύτερο. 

Άρα το αρνητικό της υπόθεσης που είναι; 

Προσπαθείς με καθε τρόπο να πείσεις οτι ειναι καλη κινηση χωρίς επιχειρήματα, και φαίνεται από αυτα που γράφεις. Απλά αποκλείεις τα αρνητικά. Τα θετικα αυτής της κυκλοφορίας θελουμε να ακούσουμε.

Και σε ρωτάω. Έχω π.χ. αυτή τη στιγμή εναν 1500Χ και θέλω να δώσω 400€. Ποιον θα μου προτείνεις; και ποιον θα αποκλίσεις;

Με 400 παιρνω 3900Χ, 3800ΧΤ και 10700Κ.

Γιατί καλά λες ότι δεν είναι κόλπα Intel αυτά επειδή από τον 4700 πήγε στον 6700 με ένα +5% ομως. Και τώρα η AMD δίνει ξανα τον ίδιο ακριβως επεξεργαστη με +100€. Από αυτά που υποσχέθηκε ειναι μονο στο cinebench 20 μπροστα. Στα αλλα βαριά +1%. Γιατί τότε και στην ιντελ αμα ήθελες επαιρνες τον 4700 για πιο φθηνά. Το ιδιο πραγμα ειναι και μάλιστα 3 μήνες πριν την νέα γενιά.

Το μόνο που έκανε τωρα η amd ειναι να ανεβάσει τις τιμές στην σειρά 4000 γιατι δεν γίνεται να είναι στα ίδια επίπεδα με τους XT.

Και άμα είναι να περιμένω τα bios update τότε καλυτερα να περιμένω τους 4000. Αν και δεν πρόκειται να υπάρξει διαφορά,  όπως δεν υπήρξε και στους X.

Edit* Το Valhalla που έγραψες στην αρχή θα ειναι δωρεάν και με τους Χ από τον 3700 και πάνω.

Επεξ/σία από patentas11
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Thresh είπε

Θα συμφωνούσα με την γκρίνια αν απέσυρε τους απλούς ή τους Χ κι άφηνε μόνο τους XT.

Από την στιγμή που δεν το έκανε, δεν επηρεάζει κανένα, μπορούμε να επιλέξουμε τους "παλιούς" που είναι σημαντικά φτηνότεροι με απειροελάχιστη διαφορά σε επιδόσεις.

Όσοι έχουν ήδη Ryzen 2000/3000 Series δεν χρειάζεται να αναβαθμίσουν ακόμα κι αν οι ΧΤ ήταν καλύτεροι από ότι τώρα. Η σωστή επιλογή είναι η αναμονή των 4000 Series.

συγνωμη αλλα αμα δε μπορουμε σε τεχνολογικο φορουμ να πουμε πως ενας επεξεργαστης δεν αξιζει τα λεφτα του, τοτε που μπορουμε να το πουμε? ειναι κακη αγορα και λεμε ακριβως αυτο, δεν υπαρχει καμια γκρινια

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ξεχνάμε οτι στον κόσμο των υπολογιστών δεν υπάρχει μόνο ο υποψήφιος αγοραστής, αλλά και ο πελάτης που μόλις αγόρασε... Και ο πελάτης πρέπει να μένει ικανοποιημένος και κατα κάποιον τρόπο "υπερήφανος" για την κατοχή του item που αγόρασε. Αν το τop tech που του πουλάς στην κατηγορία του, μέσα σε 1 χρόνο είναι ξεπερασμένο 2 φορές (με Χ και ΧΤ) και το δικό του βρίσκεται πλέον στην "μισή" τιμή, τον κάνεις να αναρωτιέται αν άξιζε η "επένδυσή" του (η οποία παρεμπιπτόντως έχασε πολύ σαν αξία μεταπώλησης) , αν έπρεπε να περιμένει λίγο περισσότερο ή αν έπρεπε να τα αποκλείσει όλα και (όπως εγώ) να περιμένει κάτι ριζικά νεότερο (ddr5+am5+4/5xxx cpu)... Kοινώς, δεν απαξιώνεις την προηγούμενη αγορά του πελάτη σου αν δεν περάσει κάποιος εύλογος χρόνος έτσι ωστε να δικαιολογηθεί η αρχική επιλογή και το αρχικό κόστος αγοράς (τουλάχιστον στους χομπίστες σαν κι εμάς)...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Lezantas26 said:

συγνωμη αλλα αμα δε μπορουμε σε τεχνολογικο φορουμ να πουμε πως ενας επεξεργαστης δεν αξιζει τα λεφτα του, τοτε που μπορουμε να το πουμε? ειναι κακη αγορα και λεμε ακριβως αυτο, δεν υπαρχει καμια γκρινια

Δεν είπα ότι δεν μπορείς, απλά ότι δεν συμφωνώ ότι είναι "Intel like". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...