Προς το περιεχόμενο

2070 Super... και προβλήματα !!!


LuNaTiC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dpolal είπε

Ο πρώτος μπορεί να έτυχε να μην λειτουργεί.

Ο αντάπτορας πρέπει να κουμπώνει στην κάρτα γραφικών και όχι στην οθόνη.

Πραγματικά δεν ξέρω εαν αυτό επηρεάζει όντως.... Έχεις κάποιο site που να αναφέρει κάτι τέτοιο ή κάτι που να το επιβεβαιώνει? έχω βαρεθεί να αγοράζω αντάπτορες...χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια είναι η δεύτερη οθόνη; Υπάρχει single link DVI, dual link DVI, HDMI και displayport. Single link DVI σε HDMI ή displayport είναι εύκολο με απλό passive μετατροπέα. Αν πρόκειται για dual link DVI, αλλάζει το θέμα, χρειάζεται active adapter. Να δούμε λοιπόν αρχικά τι υποστηρίζει η οθόνη. Πχ ίσως μπορείς να την δουλέψεις τώρα σαν single-link DVI to HDMI με το adapter που πήρες αλλά μόνο σε ανάλυση 1080p. Το δοκίμασες αυτό;

edit: Για παράδειγμα αυτό εδώ https://www.amazon.com/Belkin-Female-Dual-Link-Adapter-Supports/dp/B0013TWOHO είναι active, δεν είναι passive, υποστηρίζει dual link DVI και HDMI 2.0 (άρα και υποστήριξη 2560*1440 over HDMI)

edit2: Αν ξέρεις αγγλικά, ένα πολύ ωραίο άρθρο που εξηγεί αναλυτικά τα περί καλωδίων και μετατροπέων είναι αυτό

https://forums.tomshardware.com/threads/how-to-connect-to-a-120-hz-display.3268285/

Γενικά όταν μιλάμε για μετατροπείς, η σωστή ορολογία είναι από το device στο display. Οπότε εσύ θες από Displayport σε Dual Link DVI ή από HDMI 2.0 σε Dual link DVI. Το παραπάνω από Amazon είναι από Dual link DVI σε HDMI 2.0, δηλαδή για να συνδέσεις ένα PC που βγάζει DVI-D dual link σε οθόνη HDMI 2.0. Σε εσένα δε θα έκανε. Οι μόνοι μετατροπείς που δουλεύουν αμφίδρομα είναι οι passive, και passive είναι μόνο από DVI-D single link σε HDMI ή DVI-D single link σε display port κτλ.

 

https://www.skroutz.gr/s/22400322/Club3D-USB-A-mini-DisplayPort-male-DVI-D-female-CAC-1130.html?from=catspan

Αυτό λογικά σου κάνει αλλά είναι ακριβό

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LuNaTiC είπε

Γιατί να είναι λάθος αυτό ?

Και σε ένα δρόμο μπορείτε να οδηγήσετε στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας, απλά θα σας εμποδίζουν τα διερχόμενα αυτοκίνητα.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω και εγω ειχα θεμα πιο παλια με αυτο. Δουλεψε με ανταπτορα πανω στην καρτα γραφικων και οχι στην οθονη, δηλαδη DP/HDMI male - dvi d female. Δηλαδη θες να κανεις την δουλεια σου οπωσδηποτε με καλωδιο dvi-d και με οποιοδηποτε male ανταπτορα στην καρτα γραφικων

πχ https://www.skroutz.gr/s/7126382/Powertech-HDMI-male-DVI-female-CAB-H028.html

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη είναι στον μάστορα...βλινκαρε το πρασινο κουμπί και απο οτι διάβασα ειναι πρόβλημα... την έβαλε πάνω ο τεχνικός ούτε σε δικό του δέκτη έδειχνε εικόνα οπότε την κράτησε....

Εαν και όποτε φτιαχτεί θα διαπιστώσουμε όλοι ποιος και τι ανάπτοντας δουλεύει... :(

Η οθόνη κάποιος ρώτησε παραπάνω το έχω ξαναγράψει είναι DVI-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LuNaTiC είπε

Η οθόνη είναι στον μάστορα...βλινκαρε το πρασινο κουμπί

Μήπως βγάλατε το DVI καλώδιο ή αντάπτορα την ώρα που ήταν αναμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Μήπως βγάλατε το DVI καλώδιο ή αντάπτορα την ώρα που ήταν αναμένη;

δεν ξέρω πότε επαθε την ζημια δεν καταλαβα...με την παλια μου καρτα δουλευε και με την καινουργια ποτε τι και πως δε ξερω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LuNaTiC είπε

δεν ξέρω πότε επαθε την ζημια δεν καταλαβα...με την παλια μου καρτα δουλευε και με την καινουργια ποτε τι και πως δε ξερω :(

Ξέρω ότι μπορεί να καεί η κάρτα γραφικών αν την ώρα που δουλεύει βγει το βίσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Ξέρω ότι μπορεί να καεί η κάρτα γραφικών αν την ώρα που δουλεύει βγει το βίσμα.

η καρτα δουλεύει με την κυρια οθονη προς το παρων μπορώ να πω οτι εκανα απειρα βαλε βγαλε αυτες τις μερες με τις δοκιμες.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Ξέρω ότι μπορεί να καεί η κάρτα γραφικών αν την ώρα που δουλεύει βγει το βίσμα.

Ποιος σε έχει παραπληροφορήσει έτσι??? Δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει το παραμικρό η κάρτα γραφικών, συνδέοντας και αποσυνδέοντας βύσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Ποιος σε έχει παραπληροφορήσει έτσι???

Κάποιοι συμφορουμίτες. Προσωπικά δε μου έχει τύχει. Στο VGA τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μα πώς να καεί η κάρτα; Δηλαδή όταν βγάλεις το καλώδιο (displayport, dvi, hdmi, vga) το 8-πινο θα δώσει ξαφνικά παραπάνω volt/ampere; Δεν έχει λογική αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιπάκι ελέγχου του HDMI/Displayport υπάρχει περίπτωση να καεί. Επειδή υπάρχει τάση στο βύσμα, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος στην αποσύνδεση/σύνδεση να δημιουργηθεί κάποιο spike και αυτό να κάψει το τσιπάκι ελέγχου. Σπάνιο, αλλά όχι αδύνατο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...