Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά budget pc


chemkyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα σας παρακαλώ τις προτάσεις σας για ένα μηχάνημα (cpu-mobo-ram-ssd) με τα εξής χαρακτηριστικά:

budget 150 euro, max

θα τρέχει ubuntu linux

θα είνα συνδεδεμένο σε τηλεόραση 42 in για προβολή ταινιών, σειρών, ακρόαση μουσικής (όχι games)

θα παίζει το ρόλο της οικιακής αποθήκης (file server) με τους υπάρχοντες μηχανικούς δίσκους

Θα δουλέυει 24/7 οπότε πρέπει να έχει χαμηλή κατανάλωση

πρόκειται νααντικαταστήσει μια asrock soc (15 watt) που έπαιζε μέχρι τώρα αυτό τον ρόλο με σχετική επιτυχία

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aris_ είπε

ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά θα ήθελα κάτι πιο δυνατό, Αυτό είναι παρόμοιο με το σύστημα που έχω τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, chemkyr είπε

ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά θα ήθελα κάτι πιο δυνατό, Αυτό είναι παρόμοιο με το σύστημα που έχω τώρα...

Όταν λες cpu-mobo-ram-ssd εννοείς ότι έχεις τα υπόλοιπα psu κουτί κτλ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nik1239 είπε

Όταν λες cpu-mobo-ram-ssd εννοείς ότι έχεις τα υπόλοιπα psu κουτί κτλ ;

ναι, αυτό εννοώ. Για να το διευκρινίσω καλύτερα χρειάζομαι σετ με τα παραπάνω και όχι πλήρες κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, chemkyr είπε

ναι, αυτό εννοώ. Για να το διευκρινίσω καλύτερα χρειάζομαι σετ με τα παραπάνω και όχι πλήρες κουτί.

Ποιο κουτί έχεις ;

Και τι μεγέθους ssd θέλεις;;

Επεξ/σία από Nik1239
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σύστημά μου είναι χωρίς κουτί, η μητρική πατάει σε βάση και δίπλα ακριβώς είναι το psu και ένα hdd case με δύο σκληρούς. Επίσης είναι fanless δηλαδή με παθητική ψύξη. Γι'αυτό και θα προτιμούσα το νέο σύστημα να έχει χαμηλό tdp για να λειτουργήσει με παρόμοιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, chemkyr είπε

το σύστημά μου είναι χωρίς κουτί, η μητρική πατάει σε βάση και δίπλα ακριβώς είναι το psu και ένα hdd case με δύο σκληρούς. Επίσης είναι fanless δηλαδή με παθητική ψύξη. Γι'αυτό και θα προτιμούσα το νέο σύστημα να έχει χαμηλό tdp για να λειτουργήσει με παρόμοιο τρόπο.

Με 150 δες αυτά ένα κατάστημα multicopter.

IMG_20200712_111442.jpg.bae1776f4074eee263ff60e248fa6add.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chemkyr είπε

ευχαριστώ! το μόνο που με προβληματίζει είναι πιθανή ασυμβατότητα της cpu με ubuntu.

περισσότερη ασυμβατότητα είχαν τα win10 με τα zen παρα το linux

για 24/7 και χαμηλή καταν. κανένα desktop/laptop cpu δεν σου κανει ειδικά amd , γράψε ξανα τι ακριβός θέλεις να κάνεις και με τι σύστημα θες να είναι συγκρίσιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aris_ είπε

περισσότερη ασυμβατότητα είχαν τα win10 με τα zen παρα το linux

για 24/7 και χαμηλή καταν. κανένα desktop/laptop cpu δεν σου κανει ειδικά amd , γράψε ξανα τι ακριβός θέλεις να κάνεις και με τι σύστημα θες να είναι συγκρίσιμο 

25w idle και 60w σε full load μεγάλη κατανάλωση δε τη λες αν θέλει το καλύτερο  performance με 150€. Θα ήθελα να δω καλύτερη πρόταση έτσι για να μαθαίνω στα ίδια χρήματα.

Σοβαρά το λέω όχι ειρωνικά.

https://www.guru3d.com/articles-pages/amd-athlon-3000g-review,5.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aris_ είπε

περισσότερη ασυμβατότητα είχαν τα win10 με τα zen παρα το linux

για 24/7 και χαμηλή καταν. κανένα desktop/laptop cpu δεν σου κανει ειδικά amd , γράψε ξανα τι ακριβός θέλεις να κάνεις και με τι σύστημα θες να είναι συγκρίσιμο 

Νομίζω το ξεκαθάρισα αλλά θα ξαναπροσπαθήσω. Θέλω ένα htpc/file server που θα προβάλει σε tv αλλά συγχρόνως θα λειτουργεί σαν file server για το οικιακό μου δίκτυο. Θα λειτουργεί 24/7 όπως ακριβώς το σύστημα που έχω τώρα (asrock qc5000 με amd a4-5050 και κατανάλωση 15 watt). Θέλω το νέο μηχάνημα να είναι πιο δυνατο/ικανό σε σχέση με αυτό που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...