Προς το περιεχόμενο

Ρημαγμένη πολυκατοικία


Dimipanag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dimipanag είπε

. Ερώτημα τι λύση μπορεί να βρεθεί εκτός να την αφήσω και εγώ στην τύχη της;

1. Μετακομίζεις

2. Αν σε βολεύει η ανεξάρτητη είσοδος από τη κουζίνα σου, κλείσε την άλλη και άσε τους στην τύχη τους.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dimipanag είπε

Ζω σε 2 οροφή πολυκατοικία (2 διαμερίσματα ισόγεια, 2 1ου ορόφου, 2 2ου ορόφου) Στο ισόγειο μένω εγώ, στο άλλο ισόγειο μια οικογένεια που δεν υποχρεούται να πληρώνει κοινόχρηστα λόγω. ανεξάρτητης εισόδου. Το παράλογο είναι ότι και το δικό μου έχει μια είσοδο από την πολυκατοικία και μια ανεξάρτητη από την κουζίνα αλλά πλήρωνα κοινόχρηστα. Στον 1ο όροφο το 1 διαμέρισμα ο ιδιοκτήτης έχει πεθάνει 12 χρόνια και δεν υπάρχει κανένας και στο άλλο μένει αλλοδαπός στον 2ο όροφο το 1 διαμερίσμα έχει κατασχεθεί από τράπεζα πριν 6 χρόνια και ο ιδιοκτήτης του άλλου διαμερίσματος το άφησε στην τύχη του πριν 8 χρόνια. Όλα ξεκινάνε από το 2008 που πέθανε ο διαχειριστής ο ενοικός του 1ου. Έπειτα απο πολλές διαφωνίες για την διαχείριση αποφασίσαμε να μπει σε γραφείο διαχείρισης. Το 2011 πάψαμε οριστικά την κεντρική θέρμανση. Το 2012 μείναμε 2 που πληρώναμε κοινόχρηστα εγώ και ο παλιός ενοικιαστής του 1ου. Το 2013 αφού έφυγε ο ενοίκιαστής εμεινα μόνο εγώ με συνέπεια να παραιτηθεί το γραφείο το 2014 με απλήρωτη καθαρίστρια, απλήρωτη απολύμανση και απλήρωτη ΔΕΗ. Το 2015 χάλασε το θυροτηλέφωνο και δεν φτιάχτηκε ποτέ. Χάλασε μετά η κλειδαριά της πόρτας και μένει 24ωρες ανοιχτή καθώς δεν θέλω να αναλάβω καινούργια αντικλείδια για όλους με δικά μου έξοδα. Κανένας δεν καθαρίζει την πολυκατοικία και έχει να γίνει απολύμανση από το 2014! Το 2015 σε αλλοδαπό το διαμέρισμα του 1ου που αρνείται να πληρώσει κοινόχρηστα καθώς λέει τα αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης! Λίγους μήνες μετά σπάει σωλήνας αποχέτευσης νερών κουζίνας που περνάει στην είσοδο με αποτέλεσμα να πλημμυρίσει η είσοδος. Δεν είναι των ισογείων καθώς εμείς έχουμε άλλο σωλήνα που αλλάχτηκε από εμένα και τον δίπλα λίγους μήνες πρίν το συμβάν. Το 2018 σταμάτησα να πληρώνω ΔΕΗ καθώς είχαν καεί σχεδόν όλες οι λάμπες τις οποίες τις άλλαζα κάθε 2 μήνες και δεν γουστάρα να πληρώνω 8€ δίμηνο μόνος μου. Λίγο καιρό αργότερα κάνουν την εμφάνιση έντονα η κατσαρίδες να πληρώσουμε οι ισιογιοτήτες απολύμανση. Η ΔΕΗ έχει φτάσει 300€ και ήρθε χαρτί από δικηγόρο για την ΔΕΗ. Ερώτημα τι λύση μπορεί να βρεθεί εκτός να την αφήσω και εγώ στην τύχη της;

Ξεκινάμε από τα απλά, είσαι ιδιοκτήτης η ενοικιαστής ? Εάν είστε το 2ο φύγε εχθές !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Dimipanag είπε

Οι κεραίες μαζί με την δικιά μου είναι στην ταράτσα και αν πέσουν θα πέσουν στην είσοδο πρέπει οπωσδήποτε να πάω αυτές τις ημέρες να τις ξηλώσω και δέσω καλύτερα την δική μου και του δίπλα

Την πόρτα που είναι στην πολυκατοικία σπάνια ανοίγει καθώς έχω την άλλη

Ωστόσο εάν κοπεί το ρεύμα η ΔΕΗ μπορεί να τα διεκδικήσει τα χρωστουμενα από εμάς;

δεν νομιζω να μπορει να σε κυνηγησει, και στη τελικη απλα θα κοψουν το κοινοχρηστο ρευμα και τελειωνει εκει (εκτος αν θελετε να ξανασυνδεσετε οποτε πλερω..)

για σιγουρια ρωτα ενα δικηγορο, αλλα εδω δε κυνηγανε αυτους που δεν πληρωνουν τα δικα τους, εσας θα κυνηγησουν για κοινοχρηστα που δεν ειναι δικα σας? (απ οτι καταλαβα στο καταστατικο γραφει οτι εξαιρειστε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι ιδιοκτητης, το πουλας οσο οσο και φευγεις. Αν δεν το παιρνεις κανεις, το παρατας (οπως οι αλλοι) και φευγεις.Αν εισαι ενοικιαστης, φευγει προχτες. Αυτο που περιγραφεις δεν ειναι σπιτι...Καλυτερα να μενεις στο δρομο.

Δεν ειναι χαζοι οι αλλοι που την εκαναν με ελαφρα. Ψαξου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dimipanag είπε

Δυστυχώς όχι δεν μπορώ να βρω αντίστοιχο σπίτι με κήπο 30m2. 

Για αρχη πες μας αν εισαι ενοικιαστης ή ιδιοκτιτης για να βγαλουμε μια ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

δεν νομιζω να μπορει να σε κυνηγησει, και στη τελικη απλα θα κοψουν το κοινοχρηστο ρευμα και τελειωνει εκει (εκτος αν θελετε να ξανασυνδεσετε οποτε πλερω..)

για σιγουρια ρωτα ενα δικηγορο, αλλα εδω δε κυνηγανε αυτους που δεν πληρωνουν τα δικα τους, εσας θα κυνηγησουν για κοινοχρηστα που δεν ειναι δικα σας? (απ οτι καταλαβα στο καταστατικο γραφει οτι εξαιρειστε)

Εγώ όχι το διπλανό ισόγειο ναι

 

Μόλις τώρα, OldJohn είπε

Για αρχη πες μας αν εισαι ενοικιαστης ή ιδιοκτιτης για να βγαλουμε μια ακρη.

Ιδιοκτήτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos1973 είπε

Λυπάμαι αλλά δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ποτέ λύση!

Τελικά όπως είπε ένας άλλος σφραγίζω την είσοδο την δική μου και θα χρησιμοποιώ την άλλη και ας την αφήσω στην τύχη της!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει λυση αλλα θελει λιγο τρεξιμο και ενα καλο δικηγορο. 

Πας σε δικηγορο με ολα τα χαρτια και τις οφειλες που υπαρχουν. Αυτος με τη σειρα του θα φτιαξει ενα χαρτι το οποιο θα σε αποποιει απο τα χρεη κτλπ πλην των δικων σου + οτι θα προσθεσει οτι εξοδα εχεις κανει μεχρι τωρα απο την δικη σου τσεπη + οτι αλλο τελος παντων πιστευει οτι ειναι υπερ σου. Εχοντας λοιπον αυτο χαρτι θα μπορεις να κινηθεις νομικα.

 Και τι εννοω με αυτο. Πχ Αν αυριο μεθαυριο ερθει μια τραπεζα και κατασχεσει το πανω σπιτι, μπορεις να διεκδικησεις οποιαδηποτε αποζημιωση.

 

Επεξ/σία από OldJohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σε ενδιαφέρει πρώτα είναι τα χαλάσματα που πέφτουν. Αν χτυπήσει κανείς, θα έχετε τεράστιο πρόβλημα.

Υποχρεώσεις τον δίπλα με την ανεξάρτητη είσοδο και τον ιδιοκτήτη του από πάνω να κάνετε συνέλευση για εργασίες επιδιόρθωσης και φυσικά ασφαλίζεις το κτίριο με αστική ευθύνη. 50 ευρώ το χρόνο είναι.

Το να μην πληρώνει κοινόχρηστα ο άλλος επειδή έχει ξεχωριστή είσοδο είναι κουλό. Οι ζημιές της πολυκατοικίας είναι για όλους.

Για τη ΔΕΗ πρέπει να μπείτε σε διακανονισμό ειδάλλως ζήτα από τη ΔΕΗ να κόψει το κοινοχρηστο ρεύμα.

Όσο για το άδειο διαμέρισμα οφείλεις να ενημερώσεις μέσω δικηγόρου για τη κατάσταση και φυσικά να χρεώσεις σε όποιον και αν δεν ανήκει το σπίτι (θα πάει στο κράτος; Δε σε αφορά) τα δεδικασμένα.

Ναι θα πληρώσεις κάποια χρήματα αλλά θα έχεις την ηρεμια σου.

Α ναι καλά θα κάνεις να ενημερώσεις γραπτώς το πρωτοδικείο της περιοχής σου για τη κατάσταση και τι έχεις κάνει εσύ για να είσαι εντάξει.

Υπάρχουν και χειρότερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Αυτό που σε ενδιαφέρει πρώτα είναι τα χαλάσματα που πέφτουν. Αν χτυπήσει κανείς, θα έχετε τεράστιο πρόβλημα.

Υποχρεώσεις τον δίπλα με την ανεξάρτητη είσοδο και τον ιδιοκτήτη του από πάνω να κάνετε συνέλευση για εργασίες επιδιόρθωσης και φυσικά ασφαλίζεις το κτίριο με αστική ευθύνη. 50 ευρώ το χρόνο είναι.

Το να μην πληρώνει κοινόχρηστα ο άλλος επειδή έχει ξεχωριστή είσοδο είναι κουλό. Οι ζημιές της πολυκατοικίας είναι για όλους.

Για τη ΔΕΗ πρέπει να μπείτε σε διακανονισμό ειδάλλως ζήτα από τη ΔΕΗ να κόψει το κοινοχρηστο ρεύμα.

Όσο για το άδειο διαμέρισμα οφείλεις να ενημερώσεις μέσω δικηγόρου για τη κατάσταση και φυσικά να χρεώσεις σε όποιον και αν δεν ανήκει το σπίτι (θα πάει στο κράτος; Δε σε αφορά) τα δεδικασμένα.

Ναι θα πληρώσεις κάποια χρήματα αλλά θα έχεις την ηρεμια σου.

Α ναι καλά θα κάνεις να ενημερώσεις γραπτώς το πρωτοδικείο της περιοχής σου για τη κατάσταση και τι έχεις κάνει εσύ για να είσαι εντάξει.

Υπάρχουν και χειρότερα.

Για τη ΔΕΗ είχα σκοπώ να μιλήσω με τη δικηγόρο ωστόσο δεν θα υπάρξουν αποτελέσματα γιατί το 2018 όταν ζήτησα διακανονισμό η απάντηση πρέπει να έρθει ο ίδιος η να γίνει συνέλευση με 51% ώστε να αλλαχτεί και να μπει με όνομα Διαχείριση Πολυκατοικίας και να μεταφερθεί η οφειλή με διακανονισμό όταν είμαστε 2 και οι άλλοι 4 άφαντοι τι να κάνω. Οι σοβάδες θέλει πολλά λεφτά ο διπλά συμφωνεί αλλά δεν μπορούμε μόνο οι 2 και έτσι βάλαμε προειδοποίηση για τα χαλάσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Dimipanag είπε

Πέσανε σοβάδες από το μπαλκόνι του κατασχεμένου στο πεζοδρόμιο έβαλα μια κορδέλα ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΊΝΔΥΝΟΣ ΠΤΩΣΗ ΣΑΘΡΩΝ ΕΠΙΧΡΗΣΜΑΤΩΝ μην βρω κανά μπελά!

Το οτι πεσανε σοβαδες απο ενα κλειστο διαμερισμα το οποιο δεν ειναι στην ιδιοκτησια σου δεν σε απασχολει αλλα καλα εκανες οτι εκανες. 

Καλου κακου πηγαινε στην αστυνομια και στον δημο και ρωτα αν πρεπει να κανεις καποια καταγγελια ή τιποτα τετοιο. Επισης πηγαινε στο υποθηκοφυλακειο και ρωτα τι πρεπει να κανεις για να μαθεις τους ιδιοκτητες των ακινητων. Αν χρειαστει παρε εισαγγελικη αποφαση. Μετα απο ολα αυτα κινησου με δικηγορο οπως σου προανεφερα. 

Επειδη καποιοι μπορει να πουν τι λεει αυτος, θα πω οτι πηρα εισαγγελικη αποφαση μεσα σε 2 ωρες (πηγα κατευθειαν στα δικαστηρια πειραια, στο γραφειο της) λογω απειλητικων μηνυματων στο κινητο μου και με αυτο το χαρτι πηγα στην εταιρεια κινητης τηλεφωνιας και μεσα σε 24 ωρες πηρα ολα τα στοιχεια του "εξυπνου κατοχου"

Αν επιτρεπεται σε ποια περιοχη εισαι??

Επεξ/σία από OldJohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ενοικιαστήριο για το άδειο διαμέρισμα αφού δεν υπάρχει κανείς που να ασχολείται με αυτό. 

Με τα έσοδα άρχισε τις επισκευές κλπ. Αν περάσουν και είκοσι χρόνια και δεν εμφανιστεί κανένας θα το φας με χρησικτησία. Αν και κάτι μου λέει ότι μόλις «μαζευτεί» το αχούρι ξαφνικά θα εμφανιστούν κληρονόμοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pare50 είπε

Βάλε ενοικιαστήριο για το άδειο διαμέρισμα αφού δεν υπάρχει κανείς που να ασχολείται με αυτό. 

Με τα έσοδα άρχισε τις επισκευές κλπ. Αν περάσουν και είκοσι χρόνια και δεν εμφανιστεί κανένας θα το φας με χρησικτησία. Αν και κάτι μου λέει ότι μόλις «μαζευτεί» το αχούρι ξαφνικά θα εμφανιστούν κληρονόμοι. 

Μπορώ να ενοικιάσω σπίτι που δεν είναι δικό μου 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...