Προς το περιεχόμενο

Ρημαγμένη πολυκατοικία


Dimipanag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτίσε την πόρτα που έχει πρόσβαση στην πολυκατοικία και κράτα την ανεξάρτητη. Κάντε 1-2 συνελευσεις όσοι υπαρχουν ώστε να υπάρξει ομοφωνία και να είσαι εντελώς ανεξάρτητος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Dimipanag είπε

Τελικά το κοινόχρηστο κόπηκε σήμερα από την ΔΕΔΔΗΕ πριν λίγα λεπτά!

Αναμένω αντίδραση του αλλοδαπού 😂

"Φιλέ εγκό θα βάλει φακό και θα ανέβει δεν χρειάζομαι ρεύμα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kage είπε

Άλλη τραβηγμένη αστεία 😛 λύση ειναι

Αν ειχες χρήματα δες πόσο θα τα παρεις αφού είναι κατασχεμένα κ το άλλο αποποιημενο(εδώ υπάρχει θέμα)...θα χεις το μεγαλυτερο ποσοστό μετά κ θα κάνεις ότι θες...θα έφτιαχνε ζημιες με υπερκοστολογηση κτλ θα τα χρεώνες στον ιδιοκτήτη π δεν ενδιαφερεται..κ σε σύντομο χρόνο διαταγή πληρωμής αν δεν τα πληρώσει θα βγει σε πλειστηριασμό και αυτό το σπίτι για έξοδα/κοινόχρηστα...το αγοράζεις κ αυτο μισοτιμης.

Πλέον έχεις φτάσει να έχεις μια πολ.κια τα φτιάχνεις ή τα πουλάς όλα μαζί...βγάζεις μερικές εκατοντάδες χιλιαδες... Μετά μπαίνεις στο ινσομνια κ βρίσκεις κ άλλες τέτοιες καταστασεις και συνεχιζεις 😛

Δεν κατάλαβα γιατί θες να εχει ρεύμα η οικοδομή ενώ είσαι στο ισόγειο..τράβα κάτω στο ρολόι γυρνα το εξωτερικό ρελέ ώστε να δεις μια ώρα αρχυτερα  αντίδραση από ενοικο.

Fendona(+k othrine/icon) + ψεκαστήρα προπιεσης 10€ για μηνες

φαρμακεια,skroutz,φυτωρια...τον ψεκαστηρα σε φυτωρια πρακτικερ υδραυλικα κτλ

Κάθε Χ μερες σε εξ.τοίχους κτλ ή βδομάδες για εσωτερικους διαδρομους ..μετά από βροχες προφανώς φεύγει στους εξ.χωρους

Ωραία στην θεωρία όλα αυτά αλλά πολύ δύσκολα στην πράξη, χαμένες εργατοώρες και χρήματα με στόχο στο μέλλον αν και όποτε περάσουν στην κατοχή του να τα πουλήσει η να τα νοικιάσει, που αυτό συνεπάγεται και έξοδα ανακαινισεων, μετα παίζει ρόλο και η περιοχή που μένει. Στα διαμερίσματα αυτών που δεν νοιάζονται ενδέχεται να πληρώσουν μόλις βγει η διαταγή πληρωμής και στην συνέχεια να αφήσουν πάλι απλήρωτα κοινόχρηστα μέχρι να βάλουν τον διαχειριστή πάλι να τρέχει με δικηγορο και να τον αποθαρρύνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2020 στις 10:13 ΜΜ, Dimipanag είπε

Ζω σε 2 οροφή πολυκατοικία (2 διαμερίσματα ισόγεια, 2 1ου ορόφου, 2 2ου ορόφου) Στο ισόγειο μένω εγώ, στο άλλο ισόγειο μια οικογένεια που δεν υποχρεούται να πληρώνει κοινόχρηστα λόγω. ανεξάρτητης εισόδου. Το παράλογο είναι ότι και το δικό μου έχει μια είσοδο από την πολυκατοικία και μια ανεξάρτητη από την κουζίνα αλλά πλήρωνα κοινόχρηστα. Στον 1ο όροφο το 1 διαμέρισμα ο ιδιοκτήτης έχει πεθάνει 12 χρόνια και δεν υπάρχει κανένας και στο άλλο μένει αλλοδαπός στον 2ο όροφο το 1 διαμερίσμα έχει κατασχεθεί από τράπεζα πριν 6 χρόνια και ο ιδιοκτήτης του άλλου διαμερίσματος το άφησε στην τύχη του πριν 8 χρόνια. Όλα ξεκινάνε από το 2008 που πέθανε ο διαχειριστής ο ενοικός του 1ου. Έπειτα απο πολλές διαφωνίες για την διαχείριση αποφασίσαμε να μπει σε γραφείο διαχείρισης. Το 2011 πάψαμε οριστικά την κεντρική θέρμανση. Το 2012 μείναμε 2 που πληρώναμε κοινόχρηστα εγώ και ο παλιός ενοικιαστής του 1ου. Το 2013 αφού έφυγε ο ενοίκιαστής εμεινα μόνο εγώ με συνέπεια να παραιτηθεί το γραφείο το 2014 με απλήρωτη καθαρίστρια, απλήρωτη απολύμανση και απλήρωτη ΔΕΗ. Το 2015 χάλασε το θυροτηλέφωνο και δεν φτιάχτηκε ποτέ. Χάλασε μετά η κλειδαριά της πόρτας και μένει 24ωρες ανοιχτή καθώς δεν θέλω να αναλάβω καινούργια αντικλείδια για όλους με δικά μου έξοδα. Κανένας δεν καθαρίζει την πολυκατοικία και έχει να γίνει απολύμανση από το 2014! Το 2015 σε αλλοδαπό το διαμέρισμα του 1ου που αρνείται να πληρώσει κοινόχρηστα καθώς λέει τα αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης! Λίγους μήνες μετά σπάει σωλήνας αποχέτευσης νερών κουζίνας που περνάει στην είσοδο με αποτέλεσμα να πλημμυρίσει η είσοδος. Δεν είναι των ισογείων καθώς εμείς έχουμε άλλο σωλήνα που αλλάχτηκε από εμένα και τον δίπλα λίγους μήνες πρίν το συμβάν. Το 2018 σταμάτησα να πληρώνω ΔΕΗ καθώς είχαν καεί σχεδόν όλες οι λάμπες τις οποίες τις άλλαζα κάθε 2 μήνες και δεν γουστάρα να πληρώνω 8€ δίμηνο μόνος μου. Λίγο καιρό αργότερα κάνουν την εμφάνιση έντονα η κατσαρίδες να πληρώσουμε οι ισιογιοτήτες απολύμανση. Η ΔΕΗ έχει φτάσει 300€ και ήρθε χαρτί από δικηγόρο για την ΔΕΗ. Ερώτημα τι λύση μπορεί να βρεθεί εκτός να την αφήσω και εγώ στην τύχη της;

Καλησπέρα φίλε,

Επειδή η ζωή είναι σύντομη σε συμβουλεύω να πουλήσεις το σπίτι και να μην ξανακοιτάξεις πίσω. Ο δρόμος των δικηγόρων και του αγώνα να διεκδικήσεις τα νόμιμα τα δίκαια και τα αυτονόητα, δυστυχώς είναι μακρύς και με αμφίβολο αποτέλεσμα. Θα ξυπνάς και θα κοιμάσαι με τις σκέψεις και τα προβλήματα να σε μαραζώνουν. Δεν το θες αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Ακριβώς αυτό. Οι λογοι για το παραπάνω είναι χονδρικά ότι χτιζαμε και αγοράζαμε αβέρτα οι παππούδες και οι γιαγιάδες και οι γονείς για τα παιδιά και τα εγγόνια αν αποκτήσουν. Όμως η ζωή τα φέρνει αλλιώς. 

Οικονομική κρίση και πίεση, φόροι και υποχρεώσεις που αλλάζουν τις προτεραιότητες. 

Παππουδες και γιαγιάδες πεθαίνουν με τα παιδιά είτε να αποποιουν είτε κληρονομουν με στόχο κάποτε να μπορέσουν να κάνουν ανακαινηση και να νοικιασουν η να πουλήσουν και μέχρι τότε βλέπουμε είτε κληρονομουν και μπλέκουν με δικαστήρια με άλλους κληρονόμους. 

Γονείς και εγγόνια έχουν φύγει εξωτερικό. 

Γενικότερη αδιαφορία. 

Πολλά διαμερίσματα νοικιαζονται και δεν νοιάζονται ιδιοκτήτες στα της πολυκατοικίας γιατί μένουν αλλού ή λένε στους ενοικιαστές να πηγαίνουν στις ΓΣ. 

Διαμερίσματα κλειστά με ιδιοκτήτες εξαφανισμένους να τους ψάχνεις στο τηλ. 

 

Δυστυχως ετσι ειναι εγω που μενω στο κεντρο βλεπω καθε μερα τετοιες καταστασεις σε πολυκατοικιες.Το καινουργιο ειναι και οι εταιρειες(κινεζοι) που αγορασαν διαμερισματα και δεν εχουν εμφανιστει παλι.Εμεις θα κανουμε συνελευση γιατι ενα διαμερισμα κινεζικης εταιρειας εχει να πληρωσει κοινοχρηστα ενα χρονο.(δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η λυση...).Παντως κατι που δεν ηξερα ειναι οτι στα 5 χρονια παραγραφονται τα χρεη απο κοινοχρηστα.Σε μια πολυκατοικια που μενει ενας γνωστος μου πεθανε μια γυναικα που ειχε ενα διαμερισμα και εκαναν ολοι αποποιηση και εδω και 5 χρονια μενει τσαμπα μεσα ο αλλοδαπος.(τον ειχε ενοικιαστη).Επισης δεν εχουν ασανσερ και ρευμα και ολα τα διαμερισματα ενοικιαζονται σε αλλοδαπους που με τοσο φτηνα ενοικια προτιμουν να ανεβουν και 10 οροφους για να γλιτωσουν λεφτα.Γιαυτο θεωρω γελοιο τον μεγαλο περιπατο κ.τ.λ εδω το κεντρο απαξιωνεται καθημερινα.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Συντομα θα τον δεις με το φακο και τις γαλοτσες. 

Ήρθε ο αλλοδαπός: Φίλος δεν έχει φως;

Το κόψανε πριν λίγο ααα Έχεις φακό η να σου δώσω; 😂 

Πριν μισή ώρα ήρθε ο σπιτονοικοκύρης του αλλοδαπού να μου ζητήσει τον λογαριασμό γιατί η ΔΕΗ έμενε απλήρωτη και έπρεπε να την πληρώνω μόνο εγώ! Του απάντησα πλήρωσε το ή βάλτο στο όνομα ή να φοράς φακό όπως ο ενοικιαστής σου τόσα χρόνια άφαντος και ζητάς τα ρέστα! Μου έριξε χριστ.....ες και μετά έφυγε 😤😠

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Δεν του είπες ότι η ΔΕΗ συμπεριλαμβάνεται στο ενοίκιο που εισπράτει από τον αλλοδαπό;

Ο Αλλοδαπός έλεγε την αλήθεια αλλά ο έξυπνος ενοίκια σε το σπίτι και περίμενε να μην πληρώνει κοινόχρηστα γιατί παίρνει μόλις 130€ ενοίκιο και πρέπει να μην του ζητάω λεφτά!!! 😠 Να του δώσω στο τέλος επίδομα συμπλήρωσης ενοικίου μην το αφήσω με τα 130€ 😂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dannie είπε

Δυστυχως ετσι ειναι εγω που μενω στο κεντρο βλεπω καθε μερα τετοιες καταστασεις σε πολυκατοικιες.Το καινουργιο ειναι και οι εταιρειες(κινεζοι) που αγορασαν διαμερισματα και δεν εχουν εμφανιστει παλι.Εμεις θα κανουμε συνελευση γιατι ενα διαμερισμα κινεζικης εταιρειας εχει να πληρωσει κοινοχρηστα ενα χρονο.(δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η λυση...).Παντως κατι που δεν ηξερα ειναι οτι στα 5 χρονια παραγραφονται τα χρεη απο κοινοχρηστα.Σε μια πολυκατοικια που μενει ενας γνωστος μου πεθανε μια γυναικα που ειχε ενα διαμερισμα και εκαναν ολοι αποποιηση και εδω και 5 χρονια μενει τσαμπα μεσα ο αλλοδαπος.(τον ειχε ενοικιαστη).Επισης δεν εχουν ασανσερ και ρευμα και ολα τα διαμερισματα ενοικιαζονται σε αλλοδαπους που με τοσο φτηνα ενοικια προτιμουν να ανεβουν και 10 οροφους για να γλιτωσουν λεφτα.Γιαυτο θεωρω γελοιο τον μεγαλο περιπατο κ.τ.λ εδω το κεντρο απαξιωνεται καθημερινα.

Να πάτε σε δικηγόρο και να απαιτήσετε από την εταιρεία να πληρώσει. 

2 ώρες πριν, Dimipanag είπε

Ήρθε ο αλλοδαπός: Φίλος δεν έχει φως;

Το κόψανε πριν λίγο ααα Έχεις φακό η να σου δώσω; 😂 

Πριν μισή ώρα ήρθε ο σπιτονοικοκύρης του αλλοδαπού να μου ζητήσει τον λογαριασμό γιατί η ΔΕΗ έμενε απλήρωτη και έπρεπε να την πληρώνω μόνο εγώ! Του απάντησα πλήρωσε το ή βάλτο στο όνομα ή να φοράς φακό όπως ο ενοικιαστής σου τόσα χρόνια άφαντος και ζητάς τα ρέστα! Μου έριξε χριστ.....ες και μετά έφυγε 😤😠

Μην μπαίνεις σε αντιπαραθεσεις. Πες του ότι στην ΔΕΗ υπάρχει χρέος τόσα ευρώ να πληρώσουν το μεριδιο τους οι άλλοι για να έρθει το ρευμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgoskouro είπε

Να πάτε σε δικηγόρο και να απαιτήσετε από την εταιρεία να πληρώσει. 

 

Αν δεν μαζευτει ενα μεγαλο ποσο δεν νομιζω οτι αξιζει να τρεχεις σε δικηγορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, Dimipanag είπε

Πριν μισή ώρα ήρθε ο σπιτονοικοκύρης του αλλοδαπού να μου ζητήσει τον λογαριασμό γιατί η ΔΕΗ έμενε απλήρωτη και έπρεπε να την πληρώνω μόνο εγώ!

Συγγνωμη, ηρθε ο ιδιοκτητης του διπλανου σπιτιου και αξιωνει να πληρωνεις εσυ την κοινοχρηστη ΔΕΗ? Σοβαρα τωρα?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dannie είπε

Αν δεν μαζευτει ενα μεγαλο ποσο δεν νομιζω οτι αξιζει να τρεχεις σε δικηγορους.

Νομιζω μπορείτε να αξιωσετε και την αμοιβή του δικηγόρου. Μέχρι να γίνει μεγάλο το ποσόν θα έχουν μείνει απλήρωτοι τόσοι λογαριασμοί και θα υπάρχει πρόβλημα στην πολυκατοικία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αλλοδαπός πήγε και έκανε επανασύνδεση παράνομα! Έβαλε ασφάλεια καινούργια πήγα και την αφαίρεσα και βούτηξα και ότι άλλες πεταμένες ασφάλειες ήταν στο ντουλάπι με τους μετρητές και ήρθε να μου ζητήσει τα ρέστα γιατί έκοψα το ρεύμα το οποίο το είχε επανασύνδεση παράνομα! Του λέω να μου δώσεις τηλέφωνο του ιδιοκτητή για να επανσυνδεθεεί η απάντηση: Ο ιντιοχτητη αρνειτει να κάνει κάτι γιατί λεεί οτι δεν μένει εντο!

Εγώ μίλησα με την δικηγόρο που έστειλε την επιστολή αλλά είπε θα πρέπει στην δική σας περίπτωση μπορεί μόνο να πληρωθεί μόνο εφάπαξ λόγω ότι αναφέρει όνομα διαχειριστή και πρέπει ο ίδιος εάν ζούσε να κάνει διακανονισμό και μετά να γίνει συνέλευση για να γίνει επανασύνδεση στο όνομα ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ή να το βάλει κάποιος στο όνομα του σε Γ1 τιμολόγιο

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...