Προς το περιεχόμενο

Freezeαρισμα υπολογιστή


sacredserpet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει κάτι εμφανές η μητρικη, γνκ το pc το έχω καθαρο κ φροντισμένο, το έχω μυρίσει, δεν έπιασα σε μυρωδιά κατι καμμένο. Δεν έχω δει κάπου φούσκωμα η υγρασία και το έχω λύσει αρκετές φορές... Θα δω κ με underclocking, καλή σκέψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Updated:

Ο τεχνικός δοκιμάζει σε συνεχή λειτουργία το μηχάνημα με άλλη κάρτα γραφικών για μια εβδομάδα ανοιχτό. Stress test, διαρκές streaming Netflix. Το μηχάνημα δεν κολλάει ποτέ.

 

Προχωράμε σε αλλαγή κάρτας γραφικών κ πέρασμα AMD RADEON RX 5500 XT OC 8G

 

Παραλαμβάνω το μηχάνημα και πετάει διαρκώς το ίδιο BSOD. Κάνω 3 format (μετά από κάθε BSOD) κ κάθε φορά βάζω όλο και λιγότερα πράγματα από software. Στο τελικό format το μηχάνημα είναι σχετικά γυμνό από εφαρμογές και δεν είχε κάνει BSOD. Τελικά το μηχάνημα freezαρε στο πουθενά καθώς πάτησα search... Τα φώτα σας...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε την gpu στην κάτω pcie και ξαναδείτε το παλι

αν στον τεχνικο όπως λες δεν το κανει με αλλη gpu επικέντρωσε εκει τις προσπάθειες σου  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ισχυρίζεται ο τεχνικός. Ο άνθρωπος κράτησε το μηχάνημα 5 βδομάδες και δοκίμασε τα πάντα, σε αυτόν και με την καινούρια κάρτα δούλευε επί 3 μέρες χωρίς κόλλημα.

 

Τι να πω, υπάρχει περίπτωση να έχει λάθος ρεύμα το σπίτι μου;! Το έχω βάλει κ σε άλλες πρίζες, έχω αλλάξει τη σούκο χρησιμοποιώ, τον έχω βάλει με και χωρίς πολυπριζο... Έχω απηυδήσει... Έχω χαλάσει χρήματα και πάρα πολύ χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, sacredserpet είπε

Έτσι ισχυρίζεται ο τεχνικός. Ο άνθρωπος κράτησε το μηχάνημα 5 βδομάδες και δοκίμασε τα πάντα, σε αυτόν και με την καινούρια κάρτα δούλευε επί 3 μέρες χωρίς κόλλημα.

Τι να πω, υπάρχει περίπτωση να έχει λάθος ρεύμα το σπίτι μου;! Το έχω βάλει κ σε άλλες πρίζες, έχω αλλάξει τη σούκο χρησιμοποιώ, τον έχω βάλει με και χωρίς πολυπριζο... Έχω απηυδήσει... Έχω χαλάσει χρήματα και πάρα πολύ χρόνο...

Μη το γελάς, μπορεί όντως να φταίει το ρεύμα στο σπίτι σου. Έχει συμβεί σε φίλο μου και το έχω διαβάσει και αλλού. Αν δεν έχεις ups, είναι πολύ μεγάλο λάθος σου που δεν έχεις βάλει μέχρι τώρα. 

Εγώ εδώ και δεκαετίες δεν έχω βάλει ποτέ pc κατευθείαν σε μπρίζα. Πάντα ups από το πρώτο λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω σκεφτεί και αυτό, αλλά δεν ξέρω τι ups χρειάζεται να βάλω καθώς υπάρχουν 2 διαφορετικές κατηγορίες ups.

 

Όμως το πρόβλημα το παρουσίαζε και στον 2ο τεχνικό μπροστά μου, οπότε απέρριψα το ενδεχόμενο να φταίει η καλωδίωση του ηλεκτρικού δικτύου του σπιτιού μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sacredserpet είπε

Το έχω σκεφτεί και αυτό, αλλά δεν ξέρω τι ups χρειάζεται να βάλω καθώς υπάρχουν 2 διαφορετικές κατηγορίες ups.

Όμως το πρόβλημα το παρουσίαζε και στον 2ο τεχνικό μπροστά μου, οπότε απέρριψα το ενδεχόμενο να φταίει η καλωδίωση του ηλεκτρικού δικτύου του σπιτιού μου.

Αυτό με τον 2ο τεχνικό μπροστά σου δεν το κατάλαβα. Πριν έγραψες ότι στα εργαστήρια των τεχνικών ο υπολογιστής δουλεύει άψογα.

Για το ups με λίγο googling θα το είχες ξεκαθαρίσει ήδη. Ξεκινάς με ένα καλό line interactive.

Δοκίμασε επίσης να λειτουργήσεις το pc σε άλλο κτίριο, πχ αδελφού /γονιών /φίλου.

Ένα που σκέφτομαι από όλα όσα έγραψες, είναι πρόβλημα στη γείωση. 

Δηλαδή το κουτί σου έχει ελαφρια διαρροή, και η γείωση στο σπίτι σου δεν την απορροφά, ενώ στο εργαστήριο το κάνει.

Δοκίμασε άλλο κουτί υπολογιστή. 

Το σενάριο δεν είναι επιστημονική φαντασία, το έχω συναντήσει στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρώτος τεχνικός ασχολήθηκε με το μηχάνημα 3 μέρες και όχι μπροστά μου και μαζί με εμένα. Δεν του παρουσίασε το πρόβλημα ποτέ.

 

Ο δεύτερος τεχνικός ασχολήθηκε 5 βδομάδες. Το είχε στο εργαστήριο του. Όταν το πήγα λοιπόν, παρουσίασε μπροστά μου το πρόβλημα πάρα πολλές φορές μέσα σε 4-5 ώρες που έκατσα εκεί. Ένα-ένα απορριψαμε: τροφοδοτικό, περιφερειακά, δίσκους, κουτί (δοκίμασε να το στήσει στον πάγκο κ μετά και σε άλλο καινούριο κουτί, το πρόβλημα παρέμενε).

 

Τις επόμενες βδομάδες τεσταρε cpu, ram, Mobo, gpu. Φαντάζομαι σε χαλαρούς ρυθμούς, καθώς το άφηνε να streamαρει κ τσεκαρε πότε και αν θα κολλήσει...

 

Έψησε μητρική και κάρτα γραφικών στο φούρνο κ το πρόβλημα παρέμενε.

 

Άλλαξε κάρτα γραφικών και έβαλε μια πολύ απλή των 46€ και μετά την 1050ti. Λέει ότι επί μία βδομάδα δεν κόλλησε ποτέ.

 

Πέρασε λοιπόν την radeon που επέλεξα, καινούρια. Το τεσταρε 3 μέρες και μου είπε να το πάρω. Μόλις γυρίζω σπίτι, πετάει 3-4 BSOD, κάνω φορμάτ, πάλι πετάει BSOD, ξανά φορμάτ, καθόλου BSOD και μετά από μερικές ώρες ξεκίνησε τα freeze. Από χτες έχει κάνει 7.

 

Λογικό θα ήταν να αγοράσω ups, αλλά με την αγορά του καινούριου τροφοδοτικου που πρότεινε ο πρώτος και της κάρτας γραφικών έχω βγει κατά πολύ εκτός budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sacredserpet είπε

Ο πρώτος τεχνικός ασχολήθηκε με το μηχάνημα 3 μέρες και όχι μπροστά μου και μαζί με εμένα. Δεν του παρουσίασε το πρόβλημα ποτέ.

Ο δεύτερος τεχνικός ασχολήθηκε 5 βδομάδες. Το είχε στο εργαστήριο του. Όταν το πήγα λοιπόν, παρουσίασε μπροστά μου το πρόβλημα πάρα πολλές φορές μέσα σε 4-5 ώρες που έκατσα εκεί. Ένα-ένα απορριψαμε: τροφοδοτικό, περιφερειακά, δίσκους, κουτί (δοκίμασε να το στήσει στον πάγκο κ μετά και σε άλλο καινούριο κουτί, το πρόβλημα παρέμενε).

Τις επόμενες βδομάδες τεσταρε cpu, ram, Mobo, gpu. Φαντάζομαι σε χαλαρούς ρυθμούς, καθώς το άφηνε να streamαρει κ τσεκαρε πότε και αν θα κολλήσει...

Έψησε μητρική και κάρτα γραφικών στο φούρνο κ το πρόβλημα παρέμενε.

Άλλαξε κάρτα γραφικών και έβαλε μια πολύ απλή των 46€ και μετά την 1050ti. Λέει ότι επί μία βδομάδα δεν κόλλησε ποτέ.

Πέρασε λοιπόν την radeon που επέλεξα, καινούρια. Το τεσταρε 3 μέρες και μου είπε να το πάρω. Μόλις γυρίζω σπίτι, πετάει 3-4 BSOD, κάνω φορμάτ, πάλι πετάει BSOD, ξανά φορμάτ, καθόλου BSOD και μετά από μερικές ώρες ξεκίνησε τα freeze. Από χτες έχει κάνει 7.

Λογικό θα ήταν να αγοράσω ups, αλλά με την αγορά του καινούριου τροφοδοτικου που πρότεινε ο πρώτος και της κάρτας γραφικών έχω βγει κατά πολύ εκτός budget.

Αυτά έπρεπε να τα γράψεις από την αρχή, να μην παιδευόμαστε άδικα.

Όταν λες ότι δοκίμασε / έλεγξε τις μνήμες, δοκιμάσατε να βάλετε εντελώς άλλες; Το πρόβλημα εξακολούθησε;

Το λέω διότι τα περισσότερα όμοια προβλήματα προέρχονται από τις μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2020 στις 10:51 ΜΜ, sacredserpet είπε

Καλησπέρα τα φώτα σας...

Έχω το εξής set up:

Cpu: fx8350

Gpu: r9 r380 nitro

Ssd: Western digital 500 gb blue (3 μηνών)

Hdd: 2.5" Toshiba 1tb

Mobo: gigabyte 970a ds3p

Ram: 2x4gb Corsair 1600 (xmp)

DVD player: LG

Psu: thermaltake 550w

Cpu cooler: cooler master hyper 212 Evo

Case cooler: 2x artic cooler 140mm

Αυθεντικά windows 10 pro x64

Εδώ και 14 μέρες έχω το εξής πρόβλημα: το pc φριζαρει χωρίς κάποιο μοτίβο.

Μπορεί μια φορά την ημέρα μετά από 6 ώρες χρήσης, μπορεί εκεί που βλέπω βίντεο, εκεί που παίζω παιχνίδι, ενώ είναι idle ή σε αναμονή ακόμα ακόμα. Μπορεί να το πάθει μια φορά μόνο ή να το κάνει συνέχεια. Μπορεί αμέσως μετά την εκκίνηση ή μπορεί να το κάνει στην εκκίνηση (σπάνια). Παγώνει η οθόνη, δεν ανταποκρίνεται το ποντίκι, δεν πιάνει alt ctrl del κ αν παίζει βίντεο ή παιχνίδι ακούγεται ένα τρρρρ από τα ηχεία στη διαπασών. Οι ψηκτρες δουλεύουν κανονικά, το δωμάτιο κλιματίζεται και ο υπολογιστής είναι σε ανοιχτό μέρος (όχι χωμένο σε γραφεία κλπ). Επανέρχεται με hard reset κ μπορεί να το κάνει καπάκι μετά την επανεκκίνηση, μία, καμιά ή πολλές φορές.

Ως τώρα έχω δοκιμάσει (όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά):

-έλεγχος ότι δεν έχει μπει κάποια ρύθμιση να απενεργοποιείται ο δίσκος, performance ρύθμιση των Windows, τρέξιμο σχετικής ρύθμισης στα registry

- (8 φορές) αν όλα είναι κουμπωμενα σωστά, τον έλυσα και τον συνθεσα πάλι

-λειτουργία με ανοιχτό το πλαϊνό του κουτιού

-χρήση μιας ραμ μόνο (εναλλάξ) και στις 4 θέσεις (την κάθε μια)

-επαναφορά bios default settings

-μπαινοβγαλμα μπαταρίας Mobo

-αλλαγη θέσεων sata (κ στη Mobo κ στους δίσκους)

-αλλαγη καλωδίων sata

-χρήση μόνο του ssd

-avira antivirus scan: καθαρό

-malware bytes scan: καθαρό

-memtest86: στην κάθε ram ξεχωριστά. 29 test έκαστο όλα 0 error

-stress test: σε gpu, cpu, 100% χρήση 2 ώρες απροβληματιστα. Μόλις έκλεισα το stress test freezαρε μετά από 1 λεπτό (μέγιστη θερμοκρασία κατά το τεστ 68C. Γνκ είναι στους ~30C σε απλή χρήση, 50-60C σε gaming τέρμα γραφικά)

-western digital utility + hd sentinel: κ οι 2 δίσκοι 100% υγεία, 0 bad sectors

-τελευταια win update+drivers+utilities (gpu, Mobo, ssd)

-format+windows 10 pro (freeze στο πρώτο install της μητρικής)

-pc σε τεχνικο - έλεγχος στα πάντα, συνδεσιμότητας, τροφοδοτικού, format, occt, test gpu στο 100% 1080p 2 ώρες, κανένα error, επανατοποθέτηση της ψηκτρας στη μητρική.

Το προβλημα στον τεχνικό δεν παρουσιάστηκε ποτέ (3 ημέρες), σε εμένα μετά από ένα δίωρο σε stand by: freeze (χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ καν).

Σημείωση: Κατά τη διάρκεια του freeze αν βάλω USB στον υπολογιστή παίρνει ρεύμα, δεν ακούγεται όμως ότι κάτι συνδέθηκε. Επίσης, κατά τη διάρκεια των stress test, memtest, bench mark κλπ δεν φριζαρει. Μόλις σταματούν φριζαρει όμως... Στο error log των windows υπάρχει μόνο ένα στο kernel 32 για κάθε φορά που κάνω hard reset.

Τι μπορεί να είναι; Τι άλλο να δοκιμάσω;

 

Στις 12/7/2020 στις 6:37 ΜΜ, sacredserpet είπε

Τις έχω δοκιμάσει μια μια και σε λειτουργία, και στο memtest86 (29 τεστ 0 error έκαστο όπως γράφω), και σε διαφορετικές θέσεις στη μητρική. Το πρόβλημα εμφανίζεται κανονικά. Μπλε οθόνες δεν έχει βγάλει ποτέ.

Τη μητρική με τον επεξεργαστή τα έχω 4 χρόνια, δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα.

Την rev.2.x έχω, θεωρητικά είχα κάνει πριν χρόνια bios update, όταν βγήκε. Μπορεί ξαφνικά να της προέκυψε πρόβλημα software? Θα το βάλω πάλι αυτό που στέλνεις όμως.

Θα την βάλω πάλι σε benchmark. Σίγουρα έχω ακόμα μια αλλά πολύ παλιά (512mb).

Ο τεχνικός προτείνει occt σε psu μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Εγώ σκέφτομαι αν υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα η τάση στο σπίτι, η πρίζα αν απέκτησε πρόβλημα ή το πολυπριζο και να μου το φριζαρει; Δεν έχω UPS...

Τα έχω γράψει αυτά ήδη στην αρχή. Μπροστά μου δεν έβαλε άλλες μνήμες ο 2ος. Τον είχε όμως 5 βδομάδες και λέει ότι δοκιμάσαμε άλλο στικάκι μνήμης κ άλλο σετ και το πρόβλημα εμφανιζόταν κανονικά. 

Έκανα reflash το bios κ windows 10 clean install κ ως τώρα δεν έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα. Δεν ξέρω όμως αν διορθώθηκε γτ γνκ το κάνει αρκετά random κ μπορεί απλά τώρα να πέρασε στη φάση που δεν το κάνει για 1-2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Updated:

Μετά από 2.5 μήνες σε τεχνικους, τριών λάθος διαγνώσεων και αντίστοιχων αγορών/αντικαταστάσεων (τροφοδοτικό, κάρτα γραφικών, ram) και 1 μήνα δικών μου δοκιμών σε δεύτερο μηχάνημα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα το δημιουργούσε ένα pci wifi της TP Link. 

 

Μετά από άπειρες ώρες διαβάσματος βρήκα ότι αυτό το μοντέλο δεν έχει συμβατους drivers με τα windows 10 κ οι drivers των 7 προκαλούν όταν το θυμηθούν αυτό το freeze στον υπολογιστή.

 

Επίσης για τους χρήστες Radeon gpu, οι adrenaline που κυκλοφόρησαν μέσα στο 2020 παρουσιάζουν Bsod, σε όλα τα μοντέλα, σε windows 10 (έχω δύο διαφορετικές κάρτες σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές). Αν περάσετε drivers του 2019, το πρόβλημα των bsod δεν εμφανίζεται ποτέ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2020 στις 2:07 ΠΜ, sacredserpet είπε

Updated:

Μετά από 2.5 μήνες σε τεχνικους, τριών λάθος διαγνώσεων και αντίστοιχων αγορών/αντικαταστάσεων (τροφοδοτικό, κάρτα γραφικών, ram) και 1 μήνα δικών μου δοκιμών σε δεύτερο μηχάνημα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα το δημιουργούσε ένα pci wifi της TP Link. 

Μετά από άπειρες ώρες διαβάσματος βρήκα ότι αυτό το μοντέλο δεν έχει συμβατους drivers με τα windows 10 κ οι drivers των 7 προκαλούν όταν το θυμηθούν αυτό το freeze στον υπολογιστή.

Επίσης για τους χρήστες Radeon gpu, οι adrenaline που κυκλοφόρησαν μέσα στο 2020 παρουσιάζουν Bsod, σε όλα τα μοντέλα, σε windows 10 (έχω δύο διαφορετικές κάρτες σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές). Αν περάσετε drivers του 2019, το πρόβλημα των bsod δεν εμφανίζεται ποτέ.

Σοβαρά μιλάμε τώρα, έκανες / κάνατε όλες αυτές τις δοκιμές με έξτρα κάρτα pci πάνω; 

ΣΟΒΑΡΑ;

Πραγματικά παραιτούμαι, φεύγω γι' αλλού, εντάξει, άντε γεια δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πειραματιζωμουν μόνος μου, που την είχα αφαιρέσει, επειδή συνέχιζε τα bsod δεν την είχα συσχετίσει με το πρόβλημα.

 

Βέβαια, τα bsod, πολύ αργότερα και αφού με έπεισε ο ένας τεχνικός ότι οφείλονται σε χαλασμένη κάρτα και όχι drivers, και πήρα καινούρια, και συνεχίστηκαν να συμβαίνουν κατάλαβα ότι είναι άσχετα με το freeze.

 

Γύρισα πίσω σε drivers του 19 και δεν παρουσιάσθηκαν ξανά σε καμία κάρτα από τις 2 που έχω πλέον σε 2 διαφορετικά set up.

 

Έπειτα ο τεχνικός θεώρησε ότι ήταν η ram και με έβαλε να αγοράσω καινούρια... Κ με την καινούρια ram το πρόβλημα των freeze συνεχίστηκε.

 

Ξεκίνησα μόνος λοιπόν να βάζω ένα-ένα τα κομμάτια στο δεύτερο set up. Μέχρι και για κάθε καλώδιο sata που έβαζα στο άλλο set up περίμενα 72 ώρες ώστε να δω ότι όλα είναι οκ. Τελευταίο κομμάτι ήταν η κάρτα WiFi.

 

Δεν την έβαλα ποτέ στο 2ο set up (που πλέον είχε γίνει το πρώτο...) και δεν κόλλησε ποτέ.

 

Έψαξα λοιπόν και διάβασα ότι οι drivers για τα win10 ουσιαστικά είναι port από τα 7 και με τα νέα update των 10 δημιουργούσε σε random στιγμές αυτό το freeze.

 

Φυσικά όλη αυτή η διαδικασία που μου πήρε σχεδόν 3 εβδομάδες εμένα, έπρεπε να γίνει από τον τεχνικό που πληρώθηκε για αυτό και κράτησε το μηχάνημα 2.5 μήνες, αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/11/2020 στις 12:25 ΜΜ, sacredserpet είπε

Όσο πειραματιζωμουν μόνος μου, που την είχα αφαιρέσει, επειδή συνέχιζε τα bsod δεν την είχα συσχετίσει με το πρόβλημα.

Βέβαια, τα bsod, πολύ αργότερα και αφού με έπεισε ο ένας τεχνικός ότι οφείλονται σε χαλασμένη κάρτα και όχι drivers, και πήρα καινούρια, και συνεχίστηκαν να συμβαίνουν κατάλαβα ότι είναι άσχετα με το freeze.

Γύρισα πίσω σε drivers του 19 και δεν παρουσιάσθηκαν ξανά σε καμία κάρτα από τις 2 που έχω πλέον σε 2 διαφορετικά set up.

Έπειτα ο τεχνικός θεώρησε ότι ήταν η ram και με έβαλε να αγοράσω καινούρια... Κ με την καινούρια ram το πρόβλημα των freeze συνεχίστηκε.

Ξεκίνησα μόνος λοιπόν να βάζω ένα-ένα τα κομμάτια στο δεύτερο set up. Μέχρι και για κάθε καλώδιο sata που έβαζα στο άλλο set up περίμενα 72 ώρες ώστε να δω ότι όλα είναι οκ. Τελευταίο κομμάτι ήταν η κάρτα WiFi.

Δεν την έβαλα ποτέ στο 2ο set up (που πλέον είχε γίνει το πρώτο...) και δεν κόλλησε ποτέ.

Έψαξα λοιπόν και διάβασα ότι οι drivers για τα win10 ουσιαστικά είναι port από τα 7 και με τα νέα update των 10 δημιουργούσε σε random στιγμές αυτό το freeze.

Φυσικά όλη αυτή η διαδικασία που μου πήρε σχεδόν 3 εβδομάδες εμένα, έπρεπε να γίνει από τον τεχνικό που πληρώθηκε για αυτό και κράτησε το μηχάνημα 2.5 μήνες, αλλά...

Μα το ΠΡΩΤΟ πράγμα που κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι η αφαίρεση έξτρα καρτών και drivers, όπως και οποιασδήποτε εξωτερικής usb συσκευής...

Τι να πει κανείς...

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...