Προς το περιεχόμενο
Συνδεθείτε  
nikolakisTheGreat

Αγορά στο όνομα τρίτου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα πάρω μια μηχανή αλλά για φορολογικούς λόγους δε θα την αγοράσω στο όνομα μου.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν αυτό το άτομο χρειάζεται να εμπλακεί καθόλου στην όλη διαδικασία.

Δηλαδη να υπογράψει χαρτιά και γενικά να παρουσιαστεί. Μπορεί να γίνει η διαδικασία από εμένα (έστω με εξουσιοδότηση)

Η μηχανή είναι καινούργια.

Επίσης η πληρωμή λογικά θα γίνει μέσω εμβάσματος. Πρέπει να γίνει από το λογαριασμό του αγοραστή; να φαίνεται δηλαδή η μεταφορα;

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επιφύλαξη θα σου απαντήσω ότι αν σε εξουσιοδοτήσει κάποιος μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Με εξουσιοδότηση μια χαρά γίνεται χωρίς να παρουσιαστεί καθόλου.

Επίσης για φορολογικούς λόγους καλό είναι η μεταφορά να γίνει από λογαριασμό του αγοραστή, αλλιώς μπορείς να καταθέσεις το μετρητό απευθείας στο όνομα της αντιπροσωπείας με όνομα καταθέτη το όνομα του αγοραστή.

Ούτως ή άλλως όλα αυτά θα στα εξηγήσουν αναλυτικά στην αντιπροσωπεία.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 11/7/2020 στις 11:06 ΜΜ, Joshua21 είπε

Με εξουσιοδότηση μια χαρά γίνεται χωρίς να παρουσιαστεί καθόλου.

Επίσης για φορολογικούς λόγους καλό είναι η μεταφορά να γίνει από λογαριασμό του αγοραστή, αλλιώς μπορείς να καταθέσεις το μετρητό απευθείας στο όνομα της αντιπροσωπείας με όνομα καταθέτη το όνομα του αγοραστή.

Ούτως ή άλλως όλα αυτά θα στα εξηγήσουν αναλυτικά στην αντιπροσωπεία.

Θέλω να βάλω μια προκαταβολή, επειδή το συγκεκριμένο άτομο δεν έχει ebanking, μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να γίνει η μεταφορά από δικό μου λογαριασμό.

Αν πάω εγώ σε κατάστημα της τράπεζας, μπορώ να καταθέσω τα χρήματα και να σημειώσουν ότι η κατάθεση έγινε από άλλον; Ή υποχρεωτικά θα μου ζητήσουν ταυτότητα, οπότε θα μπει το δικό μου όνομα; Επίσης έχει κάποια χρέωση η κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου από το γκισε;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν κάνεις κατάθεση απο το μηχάνημα αυτόματων συναλλαγών δε σου ζητάει κάποιο όνομα ή ταυτότητα. Θα σου ζητήσει αιτιολογία που αν θες βάζεις και έναν αριθμό τηλεφώνου όπου μπορείς να βάλεις πχ αυτόν του ανθρώπου που θες να φαίνεται ότι έκανε την κατάθεση

Επεξ/σία από bbbb

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, nikolakisTheGreat είπε

Θέλω να βάλω μια προκαταβολή, επειδή το συγκεκριμένο άτομο δεν έχει ebanking, μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να γίνει η μεταφορά από δικό μου λογαριασμό.

Αν πάω εγώ σε κατάστημα της τράπεζας, μπορώ να καταθέσω τα χρήματα και να σημειώσουν ότι η κατάθεση έγινε από άλλον; Ή υποχρεωτικά θα μου ζητήσουν ταυτότητα, οπότε θα μπει το δικό μου όνομα; Επίσης έχει κάποια χρέωση η κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου από το γκισε;

Υποχρεωτικά ζητάνε ταυτότητα ώστε να βάλουν το δικό σου όνομα, αλλά ως εντολέα και όχι ως καταθέτη. Ως καταθέτη θα ζητήσεις να βάλουν το όνομα του αγοραστή. Και όχι, δεν έχει χρέωση η κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου από το γκισέ, αρκεί να είναι στην ίδια τράπεζα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

οταν κανεις την αγορα επειδη ειναι στο ονομα αλλου προσεχε με το θεμα της ασφαλειας το ποιο σημαντικο για μενα..επειδη στην ουσια εισαι οδηγος σε μηχανη αλλου.....το οποιο

θα τονισεις στην ασφαλεια(δεν ξερω αν εκει πρεπει να ειναι και ο ιδιοκτητης..θα ρωτησεις) γιατι ο διαολος εχει πολλα ποδαρια

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

δεν έχω κάνει ποτέ κατάθεση σε μηχάνημα αυτόματων συναλλαγών. Δεν ξέρω κιόλας αν έχουν όλα τα καταστήματα.

Πως δουλεύει αυτό; Πάω με τα μετρητά σα να κάνω κατάθεση σε λογαριασμό μου σε ΑΤΜ (το κάνω συχνά αυτο) και συμπληρώνω το ΙΒΑΝ για να μπούνε τα χρήματα, βάζω και σχόλιο;

άρα joshua μπορώ να πάω ο ίδιος και απλά να ζητήσω να μπει το συγκεκριμένο όνομα σαν καταθέτης. οκ

Ρωτάω για κόστος διότι έχω δει χρεώνουν τα πάντα οπότε δεν αποκλείεται να έχουν βάλει κι εκεί μια χρέωση.

Το μονο πρόβλημα είναι τώρα να καταφέρω να μπω σε κατάστημα τράπεζας με το χαμό που γίνεται.

Ρεαλιστικά , αν γίνει η μεταφορά από δικό μου λογαριασμό παίζει να υπάρξει θέμα με την εφορία; Αυτό με ενδιαφέρει βασικά

1 λεπτό πριν, kostasbm είπε

οταν κανεις την αγορα επειδη ειναι στο ονομα αλλου προσεχε με το θεμα της ασφαλειας το ποιο σημαντικο για μενα..επειδη στην ουσια εισαι οδηγος σε μηχανη αλλου.....το οποιο

θα τονισεις στην ασφαλεια(δεν ξερω αν εκει πρεπει να ειναι και ο ιδιοκτητης..θα ρωτησεις) γιατι ο διαολος εχει πολλα ποδαρια

τι εννοείς εδώ; ο ιδιοκτήτης δεν έχει καν δίπλωμα. εγώ έχω και έχω και μηχανή άλλη.  δε θυμάμαι τι μου ζητούσαν όταν έκανα την ασφάλεια. ίσως είχε επιλογή ποιος άλλος οδηγάει τη μηχανή. Εννοείται θα το κοιτάξω αυτό. τη μηχανή θα την οδηγάω μόνο εγώ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σε ιδιώτη θα κάνεις την κατάθεση; Αν ναι, γνώμη μου μην κάνεις καταθέσεις έτσι αέρα πατέρα διότι μπορεί να κλάψεις τα λεφτά σου. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εχω ακουσει κ το εξης σεναριο, οποτε ρωτησε το καλου κακου. Τους πληρωνεις στο χερι, σου δινουν την σχετικη αποδειξη των χρηματων που παιρνουν προκαταβολη και μετα αυτοι πανε στην τραπεζα κ κανουν  την καταθεση στο ονομα σου. Δεν ξερω αν οντως ισχυει οποτε το λεω με επιφυλαξη.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
19 λεπτά πριν, kallair είπε

Εχω ακουσει κ το εξης σεναριο, οποτε ρωτησε το καλου κακου. Τους πληρωνεις στο χερι, σου δινουν την σχετικη αποδειξη των χρηματων που παιρνουν προκαταβολη και μετα αυτοι πανε στην τραπεζα κ κανουν  την καταθεση στο ονομα σου. Δεν ξερω αν οντως ισχυει οποτε το λεω με επιφυλαξη.

Φυσικά και ισχύει,όλοι έτσι το κάνουν Αλλά είναι κατάθεση στο ονομά τους με καταθέτη τον πελάτη.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Φυσικά και ισχύει,όλοι έτσι το κάνουν Αλλά είναι κατάθεση στο ονομά τους με καταθέτη τον πελάτη.

To ανεφερα γτ ρωτουσε την διαδικασια να κανει μονος του την καταθεση.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 14/7/2020 στις 11:35 ΠΜ, nikolakisTheGreat είπε

Ρεαλιστικά , αν γίνει η μεταφορά από δικό μου λογαριασμό παίζει να υπάρξει θέμα με την εφορία; Αυτό με ενδιαφέρει βασικά

Εννοείται πως μπορεί να υπάρξει θέμα, ανά πάσα στιγμή μπορεί να σου ζητήσουν εξηγήσεις για αυτή τη μεταφορά. Το πόσο πιθανό είναι κάτι τέτοιο φαντάζομαι έχει να κάνει με το πόσα χρήματα θα είναι.

1 ώρα πριν, kallair είπε

Το ίδιο πράγμα είναι, και στις δύο περιπτώσεις ως καταθέτης θα φαίνεται ο αγοραστής, απλά στη μία περίπτωση ο εντολέας θα είναι ο Νικολάκης ενώ στην άλλη κάποιος άλλος.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
Συνδεθείτε  
  • Δημιουργία νέου...

Cookies

Χρησιμοποιούμε cookies για μια καλύτερη εμπειρία πλοήγησης στο site.