Προς το περιεχόμενο

Galaxy S10 lite 8/128 429€ @ germanos


Tasosp22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια ερωτηση για οποιον γνωριζει , μπορω κατα την παραγγελια να βαλω παραλαβη απο καταστημα και αντικαταβολη , αλλα στο καταστημα να πληρωσω με πιστοτικη και ατοκες δοσεις? η πρεπει αναγκαστηκα να   κανω τις δοσεις online?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, nikosdet είπε

Επειδή τυγχάνει αρκετές φορές να το έχω προσπαθήσει, ο Γερμανός ακολουθεί αυτήν την απαράδεκτη λογική. Στο κατάστημα όταν πηγαίνει με τον τρόπο που είπατε είναι ήδη τιμολογημενο κ κλειστό σε έξτρα κούτα κούριερ κ αν πχ βάλεις πληρωμή από κατάστημα, απλώς κόβουν το έξτρα παραστατικό πληρωμής κι όχι το επίσημο φορολογικό, ισχυριζόμενοι ακριβώς πως είναι πλήρως ανεξάρτητοι από το ηλεκτρονικό κατάστημα και δεν μπορούν να αλλάξουν το παραμικρό.

Δεν ξέρω πάντως αν είναι τυχαίο, αλλά στις τόσες μέρες ημερήσιων προσφορών που τρέχει ο Γερμανός αυτήν την περίοδο, πάλι καλή περίπτωση προσφοράς σε κινητό παρεμφερές αν θυμάμαι καλά, πάλι Κυριακή (την περασμένη, Note10 lite?, είχε ανοίξει θέμα) το είχε δώσει, δηλαδή εκ νέου τη μοναδική ημέρα που δεν μπορούσες να κόψεις τιμολόγιο.

Καταλαβαίνω αυτό που λες φίλε μου  γιαυτό τον λόγο, εγώ τουλάχιστον, δεν έγραψα στα σχόλια απλά οτι θέλω τιμολόγιο με απαλλαγή ΦΠΑ, αλλά τα πλήρη στοιχεία τιμολόγησης... συνεπώς το ερώτημα που τίθεται ειναι αν θα επιλέξουν να αγνοήσουν τα στοιχεία τιμολόγησης και το αίτημα μου που έχουν ήδη στα χέρια τους ή θα έρθει απο το eshop έτοιμο τιμολογημενο χωρίς ΦΠΑ προς παραλαβή απο το φυσικό κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, telis είπε

Έτσι είναι με τον Γερμανό και τις online προσφορές του. Μόνο κανονικό τιμολόγιο μπορείς να κόψεις και να πάρεις πίσω τον ΦΠΑ στην εκκαθάριση. 

Το οποίο, κανονικά, απαγορεύεται.

Τώρααν το κάνει κακώς κάποιος στη λογική ότι δε θα του γίνει έλεγχο ή ο ελεγκτής δε θα το κάνει θέμα επειδή φαίνεται πως δε φαίνεται "κακή πρόθεση" ή ιδιον οικονομικό όφελος εις βάρος του κράτους από τον αγοραστή είναι άλλο. Κανονικά όμως δεν επιτρέπεται κι αυτό είναι σαφές όσο κι αν θέλουν να εθελοτυφλούν πολλοί όποτε τους συμφέρει, ακόμη κι αν είναι σαφώς αθώα περίσταση.

 

@Gus1984 λογικά θα σου κόψουν μεν τιμολόγιο, αλλά δίχως εφαρμογή του άρθρου 39Α, άλλωστε δε λέει για μη δυνατότητα έκδοσης εν γένει τιμολογίου αλλά για αυτήν την εφαρμογή. Μακάρι να το έχουν αλλάξει βέβαια καθώς πες στην αρχή ήταν μεταβατικό στάδιο, αλλά όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο αστεία ακούει αυτή η δικαιολογία. Δεν είμαι αισιόδοξος, αλλά μακάρι.

Επεξ/σία από nikosdet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι δεν γίνεται πλέον να κόψεις κανονικό και μετά να πάρεις τον ΦΠΑ πίσω.... 🤔

Edit:είδα ότι απαντηθηκε ηδη.. 

Επεξ/σία από 01jnr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά απαγορεύεται να κοπεί τιμολόγιο με φπα. Αλλά αν κοπεί τότε δυστυχώς χάνεις τον ΦΠΑ καθώς εξοδοποιειται. Δλδ και να το πάτε στον λογιστή σας αυτός θα το περάσει σαν δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης. Κερδίζεις μεν τον ΦΠΑ σαν έξοδα αλλά δεν τον συμψηφιζεις για να τον πάρεις πίσω έστω και εμμέσως.

Επεξ/σία από for4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η προσφορά από τον Γερμανό για το S10 lite με τα 8gb ram. Μου δημιουργεί θέμα γμτ. 

Πριν μια εβδομάδα έβαλα παραγγελία στο: https://www.eglobalcentral.eu/samsung-galaxy-s10-lite-g770f-6gb-128gb-dual-sim-prism-white-1.html      μέσω PayPal 

Μπορώ να κάνω κάτι;;; Μέχρι τώρα δεν έχω κάποια ειδοποίηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το παραγγειλα   παραλαβη απο   καταστημα  ,αλλα στην online παραγγελια εβαλα αντικαταβολη γιατι δεν ηθελα να περασω την πιστωτική . οταν παω στο καταστημα να το παραλαβω γινεται να βαλω δοσεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ababapanos είπε

τελικα το παραγγειλα   παραλαβη απο   καταστημα  ,αλλα στην online παραγγελια εβαλα αντικαταβολη γιατι δεν ηθελα να περασω την πιστωτική . οταν παω στο καταστημα να το παραλαβω γινεται να βαλω δοσεις?

Εφόσον έβαλες αντικαταβολή (που για τον Γερμανό αυτό σημαίνει μετρητά) δεν θα μπορέσεις να πάρεις το κινητό με καμία άλλη επιλογή εκτός απο μετρητά. 

Έχει συζητηθεί ποιο πάνω οτι το κατάστημα παραλαβής δεν μπορεί να αλλάξει τον τρόπο πληρωμης, στην ουσία λειτουργεί ως σημείο παραλαβής και τίποτα άλλο. 

Δυστυχώς ο Γερμανός έχει ξεχωρίσει  στα πάντα τα καταστήματα του από το κανάλι του online του

Επεξ/σία από salmador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα γιατί την προηγούμενη βδομάδα είχαν βάλει το note σε προσφορά και μετά έκαναν price match και τα media και το πλαισιο που έχουν παραλαβή από το κατάστημα και το πήρα κανονικά με τιμολόγιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Κρίμα γιατί την προηγούμενη βδομάδα είχαν βάλει το note σε προσφορά και μετά έκαναν price match και τα media και το πλαισιο που έχουν παραλαβή από το κατάστημα και το πήρα κανονικά με τιμολόγιο 

Ετσι ακριβως και μακαρι να ξαναγινει και να παιξει στα 399,00 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ababapanos είπε

ειναι αδιάβροχο η εχει καποιο βαθμο αδιαβροχοποιησης? γιατι δεν αναφέρει κατι στο σαιτ

Συμφωνα με αυτα που γραφουν οχι δεν ειναι .

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Πολύ καλή η προσφορά από τον Γερμανό για το S10 lite με τα 8gb ram. Μου δημιουργεί θέμα γμτ. 

Πριν μια εβδομάδα έβαλα παραγγελία στο: https://www.eglobalcentral.eu/samsung-galaxy-s10-lite-g770f-6gb-128gb-dual-sim-prism-white-1.html      μέσω PayPal 

Μπορώ να κάνω κάτι;;; Μέχρι τώρα δεν έχω κάποια ειδοποίηση. 

Ανοιξε ticket για refund απο την στιγμη που δεν το εχουν στειλει.

https://www.eglobalcentral.eu/cancellation-and-return-policy

Επεξ/σία από Tasosp22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorginho είπε

Αναρωτιέμαι (not really) γιατί σε κάθε αντίστοιχη προσφορά αντίστοιχου προϊόντος το 90% των σχολίων αφορούν θέματα ΦΠΑ..... 😼

Aν λειτουργουσαν ολα σωστα και ομαλα σ'αυτη τη χωρα μπορει και να μην μιλιομασταν μεταξυ μας.

Οταν ομως βλεπεις οτι κατι επαναλαμβανεται συνεχως τοτε σιγουρα κατι δεν γινεται σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Vinsomnia είπε

Περίμενα γύρω στα 470 ευρώ να βγάλει το S10+, αλλά αφού έβγαλε το S10 Lite δύσκολο το βλέπω. Έχοντας δει και τα 419 ευρώ της Media Markt για το S10+ 512GB, δεν ξέρω εάν αξίζει να περιμένω Black Friday μήπως υπάρξει παρόμοια τιμή, ή να καταλήξω εδώ.

Το είδες κάπου και αναφέρεσαι σε αυτήν την τιμή; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...