Προς το περιεχόμενο

Έρχεται το Astro City Mini arcade της SEGA με 36 παιχνίδια


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Να πω και εγώ μιας και ψαχνόμουν πριν λίγο καιρό για να το βάλω κυρίως διακοσμητικό στο γραφείο. Ο @odin81982 δεν τα λέει και τελείως λάθος, και είναι πολύ κοντά στο δικό μου σκεπτικό. Ακόμα και αν είναι καλύτερο το δικό σου για τους λόγους που εσύ ξέρεις (και εμείς που δεν είμαστε γνώστες δεν ξέρουμε) το πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ότι όσο και να κοστολογούνται αυτά, δεν υπάρχει τελικά η αγορά για να πουληθούν. 

Άρα αν όντως θες να το πουλήσεις, ή το δίνεις σε μία τιμή χαμηλότερη της αξίας του αλλά φεύγει, ή το κρατάς ΜΠΑΣ και βρεθεί ΚΑΠΟΤΕ κάποιος. Αν τώρα κάποιος έχει και καμιά 20αριά από αυτά σε αποθήκη, το να τα κρατάει δεν έχει νόημα. 

Εσένα απ'ότι βλέπω είναι αυτό που κάθεσαι, άρα σαφέστατα η τιμή σύγκρισης δεν είναι τα 550 που αναφέρθηκαν στο link. Επίσης η τιμή στο site αυτό είναι ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ χωρίς ΦΠΑ, και λέω παρανόμως γιατί όλα τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ eshops είναι υποχρεωμένα από το νόμο να δείχνουν τελική τιμή λιανικής συμπερ. ΦΠΑ. 

Συνεπώς τα 550 γίνονται 682€ αλλά είναι κάτι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, μετά είναι θέμα γούστου πώς το θέλει κάποιος. Προσωπικά εγώ θα ήθελα όσο πιο κοντά στην original μορφή γίνεται. 

Δεν αντιλέγω λοιπόν ότι είναι οκ η τιμή για αυτά που προσφέρεις, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει ο αγοραστής να το πάρει. Και αν μιλάμε για 1-2 κομμάτια οκ, αλλά αν μιλάμε για καμιά αποθήκη με 20-30 μηχανήματα, ε δεν γίνεται να τα δώσει στην τιμή αυτή γιατί δεν θα φύγουν τελικά ποτέ. 

Τέρμα άσχετο, αλλά ξέρει κάποιος πόσο πήγαιναν αυτά τότε? Οι μαγαζάτορες δηλαδή, πόσο τα πληρώνανε το ένα? 

Εγω δεν συγκρινα ενα προς ενα τα μηχανηματα σε χαρακτηριστικα,εγω ειπα μπορει να βρει καποιος κατι καινουργιο σε αυτα τα λεφτα που ισως τον ικανοποιει περισσοτερο,δεν το εψαξα πολυ,μια αναζητηση εκανα και μπηκα σε μια απο τις πρωτες 3 καταχωρησεις που βρηκα, το ενα εχει 9700 παιχνιδια απο ολες τις κονσολες και το αλλο εχει 400 ,το ενα ειναι καινουργιο,το αλλο μεταχειρισμενο, και κοστιζουν το ιδιο,και σιγουρα μπορω να βρω και κατι καλυτερο αν το ψαξω στα ιδια λεφτα,το θεμα ειναι καλυψη μιας αναγκης και με τι κοστος και το αναγκη ειναι σε εισαγωγικα φυσικα γιατι κανεις δεν εχει αναγκη ενα τετοιο μηχανημα!

Τα μαγαζια δεν πληρωνανε για αυτα ,κανεις δεν αγοραζε, με ενοικιο ηταν ολα,υπηρχαν εταιρειες που τα νοικιαζανε στα καταστηματα και τα παιρναν απο το ενα μερος και τα πηγαινανε σε αλλο.

Επεξ/σία από odin81982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, odin81982 είπε

Εγω δεν συγκρινα ενα προς ενα τα μηχανηματα σε χαρακτηριστικα,εγω ειπα μπορει να βρει καποιος κατι καινουργιο σε αυτα τα λεφτα που ισως τον ικανοποιει περισσοτερο,δεν το εψαξα πολυ,μια αναζητηση εκανα και μπηκα σε μια απο τις πρωτες 3 καταχωρησεις που βρηκα, το ενα εχει 9700 παιχνιδια απο ολες τις κονσολες και το αλλο εχει 400 ,το ενα ειναι καινουργιο,το αλλο μεταχειρισμενο, και κοστιζουν το ιδιο,και σιγουρα μπορω να βρω και κατι καλυτερο αν το ψαξω στα ιδια λεφτα,το θεμα ειναι καλυψη μιας αναγκης και με τι κοστος και το αναγκη ειναι σε εισαγωγικα φυσικα γιατι κανεις δεν εχει αναγκη ενα τετοιο μηχανημα!

Τα μαγαζια δεν πληρωνανε για αυτα ,κανεις δεν αγοραζε, με ενοικιο ηταν ολα,υπηρχαν εταιρειες που τα νοικιαζανε στα καταστηματα και τα παιρναν απο το ενα μερος και τα πηγαινανε σε αλλο.

Ναι δεν είπα οτι σύγκρινες, είπα ίσα ίσα ότι για εμάς που δεν ξέρουμε και δεν πολυενδιαφερόμαστε για το τέλειο, το κόστος είναι υψιλό. Συγκεκριμένα εγώ μέχρι 350-400 θα έδινα για ένα τέτοιο με τη βάση του για να το βάλω διακοσμητικό κυρίως στο γραφείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Γιατί στα «»ηλεκτρονικά» στη Τζώρτζ (Κάνιγγος για όσους πιστούς θυμούνται) έτσι είχαμε συνηθίσει να παίζουμε.

Κάποιοι ελάχιστοι κατεστραμμένοι, σταύρωναν τα χέρια,  για να παίζουν ανάποδα...

Το ίδιο και με τα joystick της Amiga.

Και στήν Τζώρτζ αριστερά ήταν πολλά απο αυτά απλά είχε κάποια που είχαν τον μοχλό στο κέντρο και κουμπιά και αριστερά και δεξιά οπότε έπαιζες όπως σε βόλευε και ορισμένες μεγαλύτερες καμπίνες για διπλά που είχαν 2 θέσεις,παντού σχεδόν στο εξωτερικό και παντού είναι στάνταρ αριστερά ο μοχλός τώρα για κάποιους εν Ελλάδι που βρήκαν και έμαθαν και τους βόλευε απο δεξιά είχαν γίνει παραλλαγές και εγώ αν ήταν "ανάποδα" σταύρωνα τα χέρια ιδιαίτερα στα fighting games που ήθελα ακρίβεια και συνήθως έπαιζα απο δεξιά στο διπλό που ήταν η καλή μεριά μου αν και είμουν τόσο καλός που και απο αριστερά πάλι κατά 90% θα κέρδιζα 😸

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Γιατί στα «»ηλεκτρονικά» στη Τζώρτζ (Κάνιγγος για όσους πιστούς θυμούνται) έτσι είχαμε συνηθίσει να παίζουμε.

Κάποιοι ελάχιστοι κατεστραμμένοι, σταύρωναν τα χέρια,  για να παίζουν ανάποδα...

δεν ξέρω για την κάνιγγος δεν είχα πάει, πάντα στα αριστερά θυμάμαι τον μοχλό ή στο κέντρο ποτέ δεξιά, αλλά κάπου 1985-86 σταμάτησα τα arcade. Ίσως μετά να άλλαξε η θέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 13/7/2020 στις 11:51 ΠΜ, micos000 είπε

Νομίζω το ίδιο είναι τα CMS, pacman και tomahawk απλά με άλλο όνομα. ;)

Pacman και tomahawk ηταν του Ανερουση καλη του ωρα. Μεταλλικά, να μην παθαίνουν τίποτα οσο και να τα κοπανάς. 

Τα cms είναι λίγο μεταγενεστερα, απο πλαστικο.

Τηρουμένων των αναλογιών και αυτά πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...