Προς το περιεχόμενο

Τα νέα Mac θα υποστηρίζουν τη Thunderbolt 4, σύμφωνα με την Apple


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, NiVa013 είπε

Άραγε θα υποστηρίζουν Thunderbolt με τους ARM?!! Λες και η αγορά έχει γεμίσει τέτοιες συσκευές, πεταμένα λεφτά, μετά τους πειράζει να υιοθετήσουν usb-c στα κινητά.

Ναι, θα υποστηρίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pao13 είπε

γελάς γιατί βγάλανε το VGA από τα λάπτοπ ?

Για το άγχος της Apple γελάω σχετικά με το thunderbolt τώρα που φεύγει από Intel. 

3 ώρες πριν, pao13 είπε

γελάς γιατί βγάλανε το VGA από τα λάπτοπ ?

Για το άγχος της Apple γελάω σχετικά με το thunderbolt τώρα που φεύγει από Intel. 

3 ώρες πριν, pao13 είπε

γελάς γιατί βγάλανε το VGA από τα λάπτοπ ?

Για το άγχος της Apple γελάω σχετικά με το thunderbolt τώρα που φεύγει από Intel. 
 

edit: δεν ξέρω γιατί το έβγαλε τρεις φορές αλλα είπα να το αφήσω έτσι. 😂

Επεξ/σία από Hatsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, panoulix είπε

 

Thunderbolt 2 δεξια, USB 2.0 στη μεση (λειπει το SS συμβολο για να ειναι 3.0) και αριστερα δε μπορω να διακρινω.

Πράγματι αυτό μου είχε διαφύγει τελείως. Πως γίνεται στη σάπια εποχή που ζούμε να τους έχει ξεφύγει το ναζιστικό σύμβολο του usb 3 και να μην το έχουν καταργήσει ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tsarouc είπε

 

δεν υπάρχει κινητό με thunerbolt.. Κάτι μπέρδεψες...

οχι μια χαρα καταλαβα. αλλο ενα αρθρο του insomnia που θελει να δημιουργησει εντυπωσεις για τα κλικς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Vlad27 είπε

Πράγματι αυτό μου είχε διαφύγει τελείως. Πως γίνεται στη σάπια εποχή που ζούμε να τους έχει ξεφύγει το ναζιστικό σύμβολο του usb 3 και να μην το έχουν καταργήσει ακόμα;

 

Δε ξέρω πώς καταφέρνετε να μπουρδουκλώνετε τα πράγματα και να βλέπετε δράκους, ναζί και δε ξέρω τί μερικοί και να σας φαίνονται όλα αρνητικά και σάπια στη ζωή...

 

"SS" markings, which stand for SuperSpeed, to identify USB 3.0 ports, otherwise known as USB 3.1 gen 1.

https://www.techspot.com/news/61874-usb-type-c-get-less-confusing-through-more.html#:~:text="SS" markings%2C which stand,port supports USB Power Delivery.

 

Για τον παραπάνω λόγο, εγώ γουστάρω να το βλέπω στις θύρες μου για να τις ξεχωρίζω. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο δε μου παραπέμπει εμένα αυτό το logo.

Επεξ/σία από panoulix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν σας μπερδεύει το άρθρο υπάρχει και η Wikipedia. Το thunderbolt ηρθε στους υπολογιστες σε συνεργασια με την Apple. Οποτε γιατι να μεινει απεξω η Apple αφου χαρις αυτή εχει φτασει το thunderbolt εδω που εχει φτασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

Πρώτη και καλύτερη η Microsoft στα Surface 

Χμμμ .. Ποτε εβαλε η Microsoft thunderbolt στα Surface και δεν το ξερω?? ( Εχω Surface pro, Surface Go και Laptop )

USB-C εβαλε αντι για mini display port, οχι thunderbolt . (Δεν επαρκει το bandwidth για thunderbolt + surface connector)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Theon1k είπε

Χμμμ .. Ποτε εβαλε η Microsoft thunderbolt στα Surface και δεν το ξερω?? ( Εχω Surface pro, Surface Go και Laptop )

USB-C εβαλε αντι για mini display port, οχι thunderbolt . (Δεν επαρκει το bandwidth για thunderbolt + surface connector)

 

Δε νομίζω πως τα Surface Pro έχουν TB ports, λόγω κάποιοων limitations.

Αντιθέτως, έχουν περάσει από τα χέρια μου λάπτοπς από HP, DELL, Lenovo που έχουν TB2 και TB3 ports (όχι ταυτόχρονα).

Εxamples: 

 

- HP Zbook 15 and 17 both G1 και G2 (ΤΒ2)

- HP ZBook Studio G3 (TB3)

- Lenovo ThinkPad P50 and P70 (TB3)

- Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen3 (TB3)

- Dell Latitude 7390 2-in-1 (TB3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, atheatos είπε

Παιδιά αν σας μπερδεύει το άρθρο υπάρχει και η Wikipedia. Το thunderbolt ηρθε στους υπολογιστες σε συνεργασια με την Apple. Οποτε γιατι να μεινει απεξω η Apple αφου χαρις αυτή εχει φτασει το thunderbolt εδω που εχει φτασει.

Η Intel όντως ξεκίνησε το TB μαζί με την Apple 10 χρόνια πίσω. Όμως οι TB ελεγκτές είναι ιδιοκτησία της Intel 100% και τους αδειοδοτει σε όλους τους υπόλοιπους.

Από που προκύπτει common sense ότι όταν η Apple αφήσει πίσω της την Intel και προχωρήσει με το δικό της silicon έχει εξασφαλισμενο 100% ένα IP μιας άλλης εταιρίας (και μάλιστα αυτής που άφησε) και ότι το νέο της arm based chipset έχει ήδη γίνει certified για TB? 

Και μιας και είπαμε για wiki.... Ορίστε τι γράφει ακριβώς.... 

"Intel says it will retain control over certification of all Thunderbolt 3 devices.[77] Intel also states it employs "mandatory certification for all Thunderbolt products."

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, gthe είπε

Η Intel όντως ξεκίνησε το TB μαζί με την Apple 10 χρόνια πίσω. Όμως οι TB ελεγκτές είναι ιδιοκτησία της Intel 100% και τους αδειοδοτει σε όλους τους υπόλοιπους.

Από που προκύπτει common sense ότι όταν η Apple αφήσει πίσω της την Intel και προχωρήσει με το δικό της silicon έχει εξασφαλισμενο 100% ένα IP μιας άλλης εταιρίας (και μάλιστα αυτής που άφησε) και ότι το νέο της arm based chipset έχει ήδη γίνει certified για TB? 

Και μιας και είπαμε για wiki.... Ορίστε τι γράφει ακριβώς.... 

"Intel says it will retain control over certification of all Thunderbolt 3 devices.[77] Intel also states it employs "mandatory certification for all Thunderbolt products."

η Intel δεν φτιαχνει μονο επεξεργαστές. Αν εχεις την καλοσυνη , μπορείς να μου πεις που εγραψα οτι εχει εξασφαλισμενο το 100%?Νομίζω οτι εγραψα, την απορία μου γιατί να μεινει στην απέξω.Η απαντηση δηλαδή ειναι επειδή αφησε το τμημα των επεξεργαστων της Intel? Σοβαρα τωρα ?Και μου πετας τον ορο common sense?

Με ποιο common sense αυτο που αποσμαστικά αναφερεις απο την Wiki δειχνει οτι η Apple αλλα και οι υπολοιποι δεν θα εχουν δικαίωμα χρησης του thunderbolt, επειδή δεν θα εχουν intel επεξεργαστή? Γιατί μη γελιωμαστε το τμημα επεξεργαστων αφησε.

 Μαλιστα εξαγορασε απο την Intel το τμημα των mobile modem και μπορεί και καποια αλλα δικαιωματα, που μπορεί εμεις να μην γνωρίζουμε.

ΥΓ. Επειδή έχουμε διαβάσει τα μυρια όσα από τότε που η Apple ειχε thunderbolt , μην περιμενετε να σας παρουμε στα σοβαρα μερικους που χαρηκατε, λες και χωρίς την Intel η Apple θα βουλιαξει. Μην ξεχνάτε , υπαρχει και η AMD  σε ωρα αναγκης...

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panoulix είπε

Δε ξέρω πώς καταφέρνετε να μπουρδουκλώνετε τα πράγματα και να βλέπετε δράκους, ναζί και δε ξέρω τί μερικοί και να σας φαίνονται όλα αρνητικά και σάπια στη ζωή...

"SS" markings, which stand for SuperSpeed, to identify USB 3.0 ports, otherwise known as USB 3.1 gen 1.

https://www.techspot.com/news/61874-usb-type-c-get-less-confusing-through-more.html#:~:text="SS" markings%2C which stand,port supports USB Power Delivery.

Για τον παραπάνω λόγο, εγώ γουστάρω να το βλέπω στις θύρες μου για να τις ξεχωρίζω. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο δε μου παραπέμπει εμένα αυτό το logo.

Προφανως και δεν επιασες τον ειρωνικο τονο του μηνυματος μου. Δεν πειραζει, την επομενη φορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...