Προς το περιεχόμενο

Οι γάτες του γείτονα


Kostaxs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! 
Πριν λιγο καιρό μετακόμισαν νέοι γείτονες στο διπλανό διαμέρισμα. Έχουν 3 ή 4 γάτες τις οποίες έχουν κυρίως στο μπαλκόνι, το πρόβλημα είναι πως τα μπαλκόνια μας είναι δίπλα δίπλα μα αποτέλεσμα οι γάτες να κάνουν ακροβατικά και να έρχονται στο δικό μας μπαλκόνι. Αρκετές φορές τις βρήκα μέσα στο σπίτι μου, στις γλάστρες και να ψάχνουν στα σκουπίδια. Όσες φορές είπα στους γείτονες τι συμβαίνει και απλά ζητάνε συγγνώμη και με αγνοούν. Ανησυχώ πολύ γιατί είμαστε στον τρίτο όροφο και φοβάμαι πως θα έχουμε ατύχημα.. επίσης δεν θέλω να έχω την ευθύνη εγώ για τις γάτες. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε πως να χειριστώ την κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν εχεις απόλυτο δίκαιο ο γείτονας οφείλει να βρεί ενα τρόπο να περιορίσει τις γάτες στο διαμέρισμα του,

Ερχόμαστε στο δευτερο μέρος όμως οπου λέει οτι οι γάτες δύσκολα περιορίζονται αλλα δεν ειναι και ακατόρθωτο . Πάντα βρίσκουν τρόπο διαφυγής.

Οπότε πρέπει να μιλήσεις στον γείτονα σου ήρεμα και πολιτισμένα να βρεθεί μια λύση.

Ποτε μην τις τρομάξεις κυνηγήσεις στο μπαλκόνι ή τους ρίξεις νερό με το λάστιχο θα τρομάξουν και θα φύγουν στο κενό.

Δε νομίζω οτι το θέλεις κάτι τέτοιο. Εξάλου δεν φταίνε οι γάτες αλλα ο ιδιοκτήτης

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έχω μιλήσει αρκετές φορές και το μόνο που έκαναν είναι να βάλουν χαρτόνια στο σημείο που ενώνονται τα μπαλκόνια μας. Φυσικά οι γάτες περνάνε από τα χαρτόνια. Σήμερα πάλι βρήκα την μια γάτα στην κουζίνα μου γιατί είχα ανοιχτή την μπαλκονόπορτα, όταν με είδε τρόμαξε και έφυγε τρέχοντας. Αυτή η κατάσταση επικρατεί εδώ και 2 μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξύδι θα φύγει με βροχές κλπ.. επίσης δεν νομίζω πως είναι δική μου ευθύνη να περιφράξω το δικό μου μπαλκόνι. Ή να έχω κλειστές μπαλκονόπορτες καλοκαιριάτικα. Έχει γίνει κουραστική η κατάσταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostaxs είπε

Το ξύδι θα φύγει με βροχές κλπ.. επίσης δεν νομίζω πως είναι δική μου ευθύνη να περιφράξω το δικό μου μπαλκόνι. Ή να έχω κλειστές μπαλκονόπορτες καλοκαιριάτικα. Έχει γίνει κουραστική η κατάσταση. 

Οταν βλεπεις ομως οτι η αλλη μερια το χαβα της περνεις και εσυ καποια χ μετρα και οι λυσεις ειναι τυπου του 5€ το πιο απλο διχτυ παρε αυτο που βαζουν για τα μικρα παιδια στο μπαλκονι το τσιτωνεις τερμα με δυο ταιρ απ και θα γινει ενα ωραιο τοιχακι για τις γατες

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπαλκόνια μας είναι δίπλα δίπλα και χωρίζονται από γυαλί. Τα γατιά περνάνε από την εξωτερική πλευρά των κάγκελων όποτε δεν ξέρω πως να το κλείσω με δίχτυ. Εκτός αν βάλω δίχτυ μέχρι το ταβάνι το οποίο δεν ξέρω καν πως να στηρίξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kostaxs είπε

Τα μπαλκόνια μας είναι δίπλα δίπλα και χωρίζονται από γυαλί. Τα γατιά περνάνε από την εξωτερική πλευρά των κάγκελων όποτε δεν ξέρω πως να το κλείσω με δίχτυ. Εκτός αν βάλω δίχτυ μέχρι το ταβάνι το οποίο δεν ξέρω καν πως να στηρίξω. 

Βαλε διχτάκι εκεί απο όπου έχεις δει και μπαίνουν.Και αφού η αλλη πλευρά δεν κάνει κάτι πρέπει να το κάνεις εσύ.Εκτός αν γουστάρεις τσακωμους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Βαλε διχτάκι εκεί απο όπου έχεις δει και μπαίνουν.Και αφού η αλλη πλευρά δεν κάνει κάτι πρέπει να το κάνεις εσύ.Εκτός αν γουστάρεις τσακωμους κλπ.

Έψαξα στο πρακτικερ και για να περιφράξω όλη την πλευρά αυτή του μπαλκονιού μαζί με γωνία δεν είναι 5€ όπως είπαν πιο πάνω. Δυστυχώς βγείτε αρκετά πιο ακριβό συν ότι θα πρέπει να τρυπήσω ταβάνι για να στερεωθεί το δίχτυ. Δεν έχω την οικονομική κατάσταση ούτε τον χρόνο να φροντίσω εγώ για τα κατοικίδια κάποιου άλλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...