Προς το περιεχόμενο

Οι γάτες του γείτονα


Kostaxs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Βαλε διχτάκι εκεί απο όπου έχεις δει και μπαίνουν.Και αφού η αλλη πλευρά δεν κάνει κάτι πρέπει να το κάνεις εσύ.Εκτός αν γουστάρεις τσακωμους κλπ.

Ναι σε αυτό συμφωνώ αλλά μπορεί να υπάρξει και παρεξήγηση άμα δει ότι κλείνει την μεριά του και δεν καταλάβει τι συμβαίνει. Και μεταξύ μας δεν νομίζω πως με αυτόν τον γείτονα σίγουρα θα υπάρξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν καταλαβαινω γιατι το προβλημα τον αλλων πρεπει να το κανουμε δικο μας. Λες και δεν εχουμε εμεις τα δικα μας να ασχοληθουμε....

Φιλε μου οι αρχαιοι ελεγαν οπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος! 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Evaggelos1 είπε

Δεν καταλαβαινω γιατι το προβλημα τον αλλων πρεπει να το κανουμε δικο μας. Λες και δεν εχουμε εμεις τα δικα μας να ασχοληθουμε....

Φιλε μου οι αρχαιοι ελεγαν οπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος! 

Ναι, συμφωνώ αλλά θα δημιουργηθεί θέμα άμα αρχίσει να τον χτυπάει με ένα ραβδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γείτονες δεν θέλουν να κάνουν κάτι,a κ αυτό. Αν δεν θες να κάνεις και εσύ όμως τότε δεν υπάρχει κάποια λογική λύση στο θέμα, εκτός αν πάμε σε εύκολες και άσχημες λύσεις που στην ουσία θα είναι εις βάρος των ζώων τα οποία δεν φταίνε. Τις φιλοζωικες ξεχάστε τις, είναι full  από ζώα και δεν θα ασχοληθούν. 

Αν μπορείς να πιάσεις τις γάτες με τα χέρια και είναι ήρεμες δεν σε φοβούνται, να τις πιάσεις και να τις βάλεις πάλι στο δίπλα μπαλκόνι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς οι γάτες δεν έχουν εκφράσει ακόμη άποψη. Btw η μια είναι και έγκυος που σημαίνει πως δεν τους έχουν κάνει στείρωση. Επίσης δεν γίνεται κάθε τρεις και λίγο να κάθομαι φύλακας στο μπαλκόνι για να τις μεταφέρω δίπλα. Ούτε γίνεται άλλο να καθόμαστε με κλειστά παντζούρια για να μην μπαίνουν στο σπίτι μας. 

Επεξ/σία από Kostaxs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η δική μας γάτα πήγε 1-2 φορές στο δίπλα μπαλκόνι. Βάλαμε πλέγμα  και τελείωσε εκεί το θέμα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μερικοί είναι τόσο ανεύθυνοι. Όχι τίποτα άλλο, αν πέσουν από τον 3ο θα τραυματιστούν... 
Η πιο εύκολη λύση είναι αυτό με το ξύδι. Έχεις ένα μπουκαλάκι μόνιμα στο μπαλκόνι και όταν ανοίγεις τις πόρτες , ρίχνεις λίγο στο σημείο που περνάνε. Δεν πρόκειται να πλησιάσουν ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, filip123go είπε

Και η δική μας γάτα πήγε 1-2 φορές στο δίπλα μπαλκόνι. Βάλαμε πλέγμα  και τελείωσε εκεί το θέμα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μερικοί είναι τόσο ανεύθυνοι. Όχι τίποτα άλλο, αν πέσουν από τον 3ο θα τραυματιστούν... 
Η πιο εύκολη λύση είναι αυτό με το ξύδι. Έχεις ένα μπουκαλάκι μόνιμα στο μπαλκόνι και όταν ανοίγεις τις πόρτες , ρίχνεις λίγο στο σημείο που περνάνε. Δεν πρόκειται να πλησιάσουν ποτέ!

Θα το δοκιμάσω το ξύδι αλλά δεν είναι μόνιμη λύση. Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω  την τόση ανευθυνότητα, πραγματικά με εξοργίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostaxs είπε

Θα το δοκιμάσω το ξύδι αλλά δεν είναι μόνιμη λύση. Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω  την τόση ανευθυνότητα, πραγματικά με εξοργίζουν. 

2-3 φορές αν το μυρίσουν μετά δεν θα πλησιάζουν εκείνο το σημείο. Άσχετα αν έχει ξύδι η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, filip123go είπε

2-3 φορές αν το μυρίσουν μετά δεν θα πλησιάζουν εκείνο το σημείο. Άσχετα αν έχει ξύδι η όχι.

Ούτε αν μυρίσουν και τροφή; Γιατί το μπαλκόνι αυτό είναι της κουζίνας και νομίζω πως έρχονται γιατί μυρίζουν διαφορά φαγητά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κακοι γειτονες ειναι ενας καρκινος στην πνευματικη μας ηρεμια και δυστυχως δεν υπαρχει λυση παρα μονο η μετακομιση. Εχω παρομοιους γειτονες που περασαμε ολες τις φασεις,πολιτισμενη συζητηση και αγνοηση,πιαστηκαμε στα χερια-αστυνομιες κλπ, μετα ξαφνικα γιναμε και φιλαρακια, καλημερες καθε μερα και πως ειστε... και τωρα εχουμε καταληξει απλα να αγνοουμε ο ενας την υπαρξη του αλλου και να ειμαι υποχρεωμενος να καθαριζω οταν μπαινουν οι γατες μεσα στο σπιτι μου...

Ποτε δεν καταλαβα γιατι τα σπιτια χττιζονται το ενα κολλητα στο αλλο, αποπνικτικα ο ενας διπλα σοτν αλλον, να ειμαστε υποχρεωμενοι να ακουμε και να βλεπουμε την ζωη του αλλου αλλα μετα να μας πειραζει η ιδιωτικοτητα και τα δεδομενα μας στο ιντερνετ που τα χρησιμοποιει οποιος θελει. οτι ναναι.

 

Καλη τυχη φιλε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kostaxs είπε

Ούτε αν μυρίσουν και τροφή; Γιατί το μπαλκόνι αυτό είναι της κουζίνας και νομίζω πως έρχονται γιατί μυρίζουν διαφορά φαγητά. 

Με 15ε παιρνεις ειδικο σπρευ που το ριχνεις εκει που περνανε και δεν ξαναερχονται, οκ αν βρεξει ξαναριχνεις δεν ειναι κατι.

Περα απο αυτο σε διαμερισμα οι γατες ΑΝ θελει ο αλλος περιοριζονται.

1 λεπτό πριν, JERONIMO888 είπε

Οι κακοι γειτονες ειναι ενας καρκινος στην πνευματικη μας ηρεμια και δυστυχως δεν υπαρχει λυση παρα μονο η μετακομιση. Εχω παρομοιους γειτονες που περασαμε ολες τις φασεις,πολιτισμενη συζητηση και αγνοηση,πιαστηκαμε στα χερια-αστυνομιες κλπ, μετα ξαφνικα γιναμε και φιλαρακια, καλημερες καθε μερα και πως ειστε... και τωρα εχουμε καταληξει απλα να αγνοουμε ο ενας την υπαρξη του αλλου και να ειμαι υποχρεωμενος να καθαριζω οταν μπαινουν οι γατες μεσα στο σπιτι μου...

Ποτε δεν καταλαβα γιατι τα σπιτια χττιζονται το ενα κολλητα στο αλλο, αποπνικτικα ο ενας διπλα σοτν αλλον, να ειμαστε υποχρεωμενοι να ακουμε και να βλεπουμε την ζωη του αλλου αλλα μετα να μας πειραζει η ιδιωτικοτητα και τα δεδομενα μας στο ιντερνετ που τα χρησιμοποιει οποιος θελει. οτι ναναι.

Καλη τυχη φιλε

Με την ιδια λογικη την αλλη φορα πηγα να μπω στο αυτοκινητο μου και πατησα μεσα σε σκατα που ειχε κανει σκυλος (ουτε ανθρωπος να ηταν) οποτε το θεμα ειναι τα σπιτια αλλα η παιδεια του Ελληνα. Βεβαια στο θεμα γατες αν ο αλλος μενει σε ισογειο με αυλη Δεν γινεται να τις περιορισει. Θεωρω σε τετοιες καταστασεις λιγη κατανοηση δεν βλαπτει. Τωρα να εχει ο αλλος ενα σκυλι και να το αφηνει να χεζει οπου βρισκει αυτο ναι ειναι καταδικαστεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JERONIMO888 είπε

Οι κακοι γειτονες ειναι ενας καρκινος στην πνευματικη μας ηρεμια και δυστυχως δεν υπαρχει λυση παρα μονο η μετακομιση. Εχω παρομοιους γειτονες που περασαμε ολες τις φασεις,πολιτισμενη συζητηση και αγνοηση,πιαστηκαμε στα χερια-αστυνομιες κλπ, μετα ξαφνικα γιναμε και φιλαρακια, καλημερες καθε μερα και πως ειστε... και τωρα εχουμε καταληξει απλα να αγνοουμε ο ενας την υπαρξη του αλλου και να ειμαι υποχρεωμενος να καθαριζω οταν μπαινουν οι γατες μεσα στο σπιτι μου...

Ποτε δεν καταλαβα γιατι τα σπιτια χττιζονται το ενα κολλητα στο αλλο, αποπνικτικα ο ενας διπλα σοτν αλλον, να ειμαστε υποχρεωμενοι να ακουμε και να βλεπουμε την ζωη του αλλου αλλα μετα να μας πειραζει η ιδιωτικοτητα και τα δεδομενα μας στο ιντερνετ που τα χρησιμοποιει οποιος θελει. οτι ναναι.

Καλη τυχη φιλε

Η περίπτωση μετακόμισης δεν υπάρχει διότι το διαμέρισμα είναι δικό μου. Οι γείτονες μένουν σε ενοίκιο. προφανώς είναι δίπλα τα σπίτια διότι είναι πολυκατοικία. 

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Με 15ε παιρνεις ειδικο σπρευ που το ριχνεις εκει που περνανε και δεν ξαναερχονται, οκ αν βρεξει ξαναριχνεις δεν ειναι κατι.

Περα απο αυτο σε διαμερισμα οι γατες ΑΝ θελει ο αλλος περιοριζονται.

Θα ψάξω για τέτοιο σπρέι αν και εδώ βρέχει πολύ συχνά. 
Περιορίζονται αναγκαστικά διότι είναι παράνομο να ζουν κατοικίδια σε μπαλκόνι. Επίσης το θέμα μου είναι ότι έρχονται στο δικό μου μπαλκόνι και μέσα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kostaxs είπε

Η περίπτωση μετακόμισης δεν υπάρχει διότι το διαμέρισμα είναι δικό μου. Οι γείτονες μένουν σε ενοίκιο. προφανώς είναι δίπλα τα σπίτια διότι είναι πολυκατοικία. 

Θα ψάξω για τέτοιο σπρέι αν και εδώ βρέχει πολύ συχνά. 
Περιορίζονται αναγκαστικά διότι είναι παράνομο να ζουν κατοικίδια σε μπαλκόνι. Επίσης το θέμα μου είναι ότι έρχονται στο δικό μου μπαλκόνι και μέσα στο σπίτι.

Ειναι παρανομο να ζουν μονιμα στο μπαλκονι αλλα αυτο ειναι κατι που δεν μπορεις να αποδειξεις. Ο αλλος ανετα μπορει να πει τις βγαζω 2-3 ωρες την ημερα στο μπαλκονι, αυτο δεν ειναι παρανομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ειναι παρανομο να ζουν μονιμα στο μπαλκονι αλλα αυτο ειναι κατι που δεν μπορεις να αποδειξεις. Ο αλλος ανετα μπορει να πει τις βγαζω 2-3 ωρες την ημερα στο μπαλκονι, αυτο δεν ειναι παρανομο.

Αν μπω σε τέτοια διαδικασία μπορώ να το αποδείξω, αλλά προφανώς δεν θέλω να φτάσω σε τέτοιο σημείο. Ούτε θέλω να έχουμε δράματα μεταξύ μας, ούτε τα γατιά μου φταίνε σε κάτι. Απλά ψάχνω τρόπους να φτιάξω την κατάσταση. 

Επεξ/σία από Kostaxs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...