Προς το περιεχόμενο

Οι γάτες του γείτονα


Kostaxs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Kostaxs είπε

Το ξύδι θα φύγει με βροχές κλπ.. επίσης δεν νομίζω πως είναι δική μου ευθύνη να περιφράξω το δικό μου μπαλκόνι. Ή να έχω κλειστές μπαλκονόπορτες καλοκαιριάτικα. Έχει γίνει κουραστική η κατάσταση. 

Προφανώς και δεν είναι δικιά σου ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 ώρες πριν, Kostaxs είπε

Καλησπέρα! 
Πριν λιγο καιρό μετακόμισαν νέοι γείτονες στο διπλανό διαμέρισμα. Έχουν 3 ή 4 γάτες τις οποίες έχουν κυρίως στο μπαλκόνι, το πρόβλημα είναι πως τα μπαλκόνια μας είναι δίπλα δίπλα μα αποτέλεσμα οι γάτες να κάνουν ακροβατικά και να έρχονται στο δικό μας μπαλκόνι. Αρκετές φορές τις βρήκα μέσα στο σπίτι μου, στις γλάστρες και να ψάχνουν στα σκουπίδια. Όσες φορές είπα στους γείτονες τι συμβαίνει και απλά ζητάνε συγγνώμη και με αγνοούν. Ανησυχώ πολύ γιατί είμαστε στον τρίτο όροφο και φοβάμαι πως θα έχουμε ατύχημα.. επίσης δεν θέλω να έχω την ευθύνη εγώ για τις γάτες. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε πως να χειριστώ την κατάσταση;

Υπάρχει διαχωριστικό στο μπαλκόνι; Αν γίνεται κόψε το λίγο από την κάτω πλευρά ώστε να περνάνε χωρίς να κάνουν ακροβατικά και να κινδυνεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, bc00l είπε

Σου ειπαν λύσεις τα παιδια παραπάνω, με δίχτυ  κτλ
Ειναι οτι καλύτερο μπορεις να κανεις για να ηρεμήσεις

Το δίχτυ δυστυχώς δεν είναι λύση γιατί θα πρέπει να καλυφθεί όλο το μπαλκόνι μου σχεδόν. Οι γάτες έρχονται και από την βάση των κάγκελων. Επίσης απαιτεί χρόνο και χρήμα που δεν διαθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με βαση το νομο στις πολυκατοικιες επιτρεπονται μεχρι δυο κατοικιδια, βεβαια αν ειναι συμβατη η κατασταση μπορεις να ανεχθεις και τριτο η τεταρτο.

Αλλα εδω λες οτι υπαρχει θεμα.

Οποτε κανεις μια κουβεντα με τον τυπο, και του εξηγεις οτι ειτε μαζευει τα ζωα του, ειτε πας σε εφαρμογη του νομου.

Αν κατσει το πρωτο ολα καλα.

Αν πας στο δευτερο ενημερωνεις τον δημο σου, και το λυνει ο δημος.

 

Δεν βλεπω αλλη πολιτισμενη λυση.

Επεξ/σία από tornado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 οτι και αν κανεις να θυμασαι οτι γι' αυτο που συμβαινει δεν φταινε τα ζωα. Τα ζωα δεν φταινε ποτε για οτιδηποτε οσο ασχημο και αν ειναι. οπότε για να λυσεις το προβλημα επικεντρωσου στους φταιχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Basidar είπε

 οτι και αν κανεις να θυμασαι οτι γι' αυτο που συμβαινει δεν φταινε τα ζωα. Τα ζωα δεν φταινε ποτε για οτιδηποτε οσο ασχημο και αν ειναι. οπότε για να λυσεις το προβλημα επικεντρωσου στους φταιχτες.

Γι αυτό ρώτησα εδώ... γνωρίζω πως οι φιλοζωικές είναι φουλ και δεν μπορούν να αναλάβουν και γι αυτό δεν θέλω να μπλέξω δήμο κλπ! Δεν ξέρω αν τα γατιά είναι καλύτερα σε ένα μπαλκόνι με ιδιοκτήτες που δεν νοιάζονται.. παρόλα αυτά είχα ελπίδες πως κάποιος θα είχε παρόμοιο περιστατικό και θα ήξερε καμία πατέντα πως να φτιάξω το μπαλκόνι απλά.

12 λεπτά πριν, tornado είπε

με βαση το νομο στις πολυκατοικιες επιτρεπονται μεχρι δυο κατοικιδια, βεβαια αν ειναι συμβατη η κατασταση μπορεις να ανεχθεις και τριτο η τεταρτο.

Αλλα εδω λες οτι υπαρχει θεμα.

Οποτε κανεις μια κουβεντα με τον τυπο, και του εξηγεις οτι ειτε μαζευει τα ζωα του, ειτε πας σε εφαρμογη του νομου.

Αν κατσει το πρωτο ολα καλα.

Αν πας στο δευτερο ενημερωνεις τον δημο σου, και το λυνει ο δημος.

Δεν βλεπω αλλη πολιτισμενη λυση.

Αυτό για τον νόμο τους το είπα, όπως επίσης ότι απαγορεύεται να μένουν στο μπαλκόνι. Πριν 2 μήνες. Δεν άλλαξε απολύτως τίποτα και δεν θέλω να κάνω κάτι που μπορεί να βάλει τα γατιά σε χειρότερο περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostaxs είπε

Γι αυτό ρώτησα εδώ... γνωρίζω πως οι φιλοζωικές είναι φουλ και δεν μπορούν να αναλάβουν και γι αυτό δεν θέλω να μπλέξω δήμο κλπ! Δεν ξέρω αν τα γατιά είναι καλύτερα σε ένα μπαλκόνι με ιδιοκτήτες που δεν νοιάζονται.. παρόλα αυτά είχα ελπίδες πως κάποιος θα είχε παρόμοιο περιστατικό και θα ήξερε καμία πατέντα πως να φτιάξω το μπαλκόνι απλά.

σου ειπαν τα παιδια πως να το φτιαξεις, αλλα δεν εχεις χρονο ουτε λεφτα...

δίχτυ η ξυλο πλακε μεχρι ψηλα να βγαινει εξω απο τα καγκελα του μπαλκονιου

 

υπαρχουν και κατι απωθητικά σπρει για γατες, εκτος απο το ξυδι. Αυτα δεν ξερω αν δουλεύουν καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν βγαζεις μια φωτο το μπαλκονι εκει που μπαινουν να δουμε ακριβως τι παιζει;

Αν και εγω θεωρω πως το απωθητικο σπρευ ειναι οτι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Kostaxs είπε

Το δίχτυ δυστυχώς δεν είναι λύση γιατί θα πρέπει να καλυφθεί όλο το μπαλκόνι μου σχεδόν. Οι γάτες έρχονται και από την βάση των κάγκελων. Επίσης απαιτεί χρόνο και χρήμα που δεν διαθέτω.

Yπάρχει το https://www.bestprice.gr/item/2155578366/vedema-duro-5m-x-10m-90grm.html?qid=3omAbLnnkh4_57f70&seq=19&q=ελαιοπανο&from=cat που θα το βάλεις μέχρι το ύψος της κουπαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Γιατι δεν βγαζεις μια φωτο το μπαλκονι εκει που μπαινουν να δουμε ακριβως τι παιζει;

Αν και εγω θεωρω πως το απωθητικο σπρευ ειναι οτι καλυτερο.

 

E7897961-F289-46BE-AE30-C3FE17D033B3.jpeg

5 λεπτά πριν, Kostaxs είπε

E7897961-F289-46BE-AE30-C3FE17D033B3.jpeg

Έτσι όπως βλέπεις την φωτό, έρχονται από αριστερά. Τα χαρτόνια που έχουν βάλει απλά τα προσπερνάνε και έρχονται από το κάτω μέρος των κάγκελων, το περβάζι. Αν κλείσω αυτό το σημείο θα έρχονται από πάνω. Αν βάλω δίχτυ θα πρέπει να φτάσει ταβάνι και να κάνει Γ για να μην μπορούν να το σκαρφαλώσουν και να έρθουν έτσι. Αυτό σημαίνει πως θα κλείσω το μισό μου μπαλκόνι.

Επεξ/σία από Kostaxs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάς στον γείτονα και θα του πεις έλα να παίξουμε ένα παιχνίδι, θα καθήσετε πολιτισμένα στο τραπέζι θα ακουμπήσεις το δάχτυλο σου πάνω στο τραπέζι, και θα πεις: πετάει-πετάει....η γάτα!!! και δεν θα σηκώσεις το δάχτυλο :) Λογικά θα καταλάβει τι υπονοείς.

Πλάκα κάνω φυσικά. Νομίζω το να του μιλήσεις λίγο πιο άγρια δεν θα πειράξει γιατί αφού δεν κατάλαβε την πρώτη φορά δεν θα καταλάβει ποτέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...