Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - Γνώμες


slayerized89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, paylidis είπε

εναλλακτικα κοιτα και για το Karoq ήταν συμπαθητικό αλλα η ποιοτητα κατασκευης του δε συγκρινεται ουτε με vw Ουτε με audi... (προφανως το ιδιο ισχυει και για τα seat)

Εξαρτάται.. η vw τον τελευταίο καιρό έχει αλλάξει τα πλαστικά της.. δες πχ στο 0:58. Βέβαια σύμφωνα με τον CEO της...ο οδηγός θα ασχοληθεί περισσότερο με την συνδεσιμότητα  παρά με το πόσο σκληρά ή μαλακά είναι τα πλαστικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Εξαρτάται.. η vw τον τελευταίο καιρό έχει αλλάξει τα πλαστικά της.. δες πχ στο 0:58. Βέβαια σύμφωνα με τον CEO της...ο οδηγός θα ασχοληθεί περισσότερο με την συνδεσιμότητα  παρά με το πόσο σκληρά ή μαλακά είναι τα πλαστικά.

Κοιταξε το τι λεει ο καθε πληρωμένος reviewer περιοδικου σηκώνει πολυ κουβέντα...

Εγω πηγα και τα ειδα αμφότερα τα αμαξια και δυστυχως το skoda εδινε την αίσθηση του φθηνου. Αντιστοιχα κακή ποιοτητα κατασκευής αναγνώρισα και στα VW t-roc t-cross παντως (απαραδεκτη θα την χαρακτηριζες αν εμπαινες 1' μετα απο το tiguan η το golf), οποτε εχεις απολυτο δικιο, συμφωνω...

29 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Αυτό θα είναι το νέο tiguan. 

εσωτερικά είναι κατα 95% ίδιο (και το προηγουμενο είχε Virtual cockpit αλλα εξτρα-δε ξερω εαν το νεο θα τον εχει στανταρ ακολουθώντας το υπολοιπο Group). 

Εξωτερικά συμπαθητικές οι αλλαγες το φέρνουν πιο κοντά στο 2020... Εαν καταλαβαινω καλα τα φώτα θα ειναι led...?

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

οχι τιμολογιακα θα είναι όσο ήταν παντα το tiguan (28000-29000 σε μια μετρια εκδοση), αυτη η περιοδος που διανύσαμε περα απο τα στραβα της ειχε το καλο των αξιοπρεπων προσφορών σε πολλα μοντέλα (ομοίως και η κανονική τιμή του Q3 που πηρα με την εκπτωση που κανουν υπο κανονικές συνθήκες θα ήταν 33200-33500)

Το τέλος ταξινόμησης θα εξαρτηθεί παρα πολύ απο τους ρύπους, εαν καταλαβα καλά ενα αμαξι με 130-143 γραμμαρια (που βγάζει το εν λόγω μοτερ αναλογα το μοντέλο) μάλλον θα βγαίνει ακριβότερο απο ότι σήμερα (ή στην καλύτερη στα ιδια λεφτά)

Εσύ ποια έκδοση πήρες, με τι έξτρα και σε τι τιμή και επιτόκιο αν επιτρέπεται ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου τα εχω γραψει με αναλυτικό εξοπλισμο στο θέμα του Tsofras.

 

πολυ χονδρικα

1.5/150ps

comfort pack (διζωνικό κλιμα, αισθητηρες παρκαρισματος και smartphone interface-carplay/android auto)

cruise control

ηλ. αναδιπλουμενους-θερμαινόμενους-ρυθμιζόμενους καθρεφτες

Πακετο φωτισμού led

μεταλλικο μαυρο

συναγερμό

 

Ετοιμοπαραδοτο βγηκε λιγο κατω απο 30χ με πινακίδες κλπ.

Το μονο που θα προσθεσω εξτρα καθως το βιαζόμουν και δε μπορουσα να περιμενω να μπει στο εργοστασιο ειναι η γνησια καμερα οπισθοπορείας (500€ περιπου), οποτε εν τελει θα πιασω την 30αρα αλλα θα ειναι πραγματικά πληρες...

 

με 7-8 κατοστάρικα παραπάνω υπηρχε ιδιο σε εξοπλισμό με πανοραμική ηλιοροφή αλλα το φοβηθηκα λιγο (γιατι σκοπευω να το κρατησω καμια δεκαετία σιγουρα και δε θελω να αρχισω να εχω θεματα με την οροφη γιατι κοστίζουν) και δε το πηρα... ηταν ομως κουκλι ρε γμτ...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, paylidis είπε

Καπου τα εχω γραψει με αναλυτικό εξοπλισμο στο θέμα του Tsofras.

πολυ χονδρικα

1.5/150ps

comfort pack (διζωνικό κλιμα, αισθητηρες παρκαρισματος και smartphone interface-carplay/android auto)

cruise control

ηλ. αναδιπλουμενους-θερμαινόμενους-ρυθμιζόμενους καθρεφτες

Πακετο φωτισμού led

μεταλλικο μαυρο

συναγερμό

Ετοιμοπαραδοτο βγηκε λιγο κατω απο 30χ με πινακίδες κλπ.

Το μονο που θα προσθεσω εξτρα καθως το βιαζόμουν και δε μπορουσα να περιμενω να μπει στο εργοστασιο ειναι η γνησια καμερα οπισθοπορείας (500€ περιπου), οποτε εν τελει θα πιασω την 30αρα αλλα θα ειναι πραγματικά πληρες...

με 7-8 κατοστάρικα παραπάνω υπηρχε ιδιο σε εξοπλισμό με πανοραμική ηλιοροφή αλλα το φοβηθηκα λιγο (γιατι σκοπευω να το κρατησω καμια δεκαετία σιγουρα και δε θελω να αρχισω να εχω θεματα με την οροφη γιατι κοστίζουν) και δε το πηρα... ηταν ομως κουκλι ρε γμτ...

Navigation, light, lαne & front assist, eco start/stop, υποβραχιόνιο, καθίσματα, χρώμα, ζάντες κλπ ; τα έχει το comfort pack αυτά; Επίσης τι επιτόκιο; 3.9 ;  

Υπάρχουν ακόμη προσφορές σε τέτοιες τιμές πιστεύεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, slayerized89 είπε

Navigation, light, lαne & front assist, eco start/stop, υποβραχιόνιο, καθίσματα, χρώμα, ζάντες κλπ ; τα έχει το comfort pack αυτά; Επίσης τι επιτόκιο; 3.9 ;  

Υπάρχουν ακόμη προσφορές σε τέτοιες τιμές πιστεύεις ;

navigation Μεσω κινητου στην οθονη (carplay/android auto)

τα υπολοιπα όλα μεσα.

ζαντες 17"

χρωμα μαυρο μεταλλικο

καθισματα υφασμα

επιτοκιο 3.9 σταθερό

 

Δε γνωρίζω εαν υπάρχει ακομα κάτι μπορω να σε κατευθυνω σε καλο κ οικονομικό πωλητη για προσφορά πάντως

 

@tsofras προς τι η στεναχωρια ; :P

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

navigation Μεσω κινητου στην οθονη (carplay/android auto)

τα υπολοιπα όλα μεσα.

ζαντες 17"

χρωμα μαυρο μεταλλικο

καθισματα υφασμα

επιτοκιο 3.9 σταθερό

Δε γνωρίζω εαν υπάρχει ακομα κάτι μπορω να σε κατευθυνω σε καλο κ οικονομικό πωλητη για προσφορά πάντως

@tsofras προς τι η στεναχωρια ; :P

Ηλιοροφή ρε , και δεν το πήρες , άντε μην σου πω τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Ηλιοροφή ρε , και δεν το πήρες , άντε μην σου πω τίποτα

ημουν βεβαιος...

κοιταξε, επειδη εχω καει στο παρελθον με καμπριο που εμπαζε (ενω γενικότερα σαν μοντέλο δεν ειχε θέματα) και μου εφαγε λεφτα (που ως φοιτητης δε μου περισσευαν) μεχρι να στρωσει δε το έκανα... ζοριστηκα πολυ για να το αποφασισω αν θα το παρω με ηλιοροφή ή οχι (στην πραξη 2,5-3 δοσεις διαφορά ήταν) και το πηρα χωρίς να εχω το κεφαλι μου ησυχο... δε νιωθω ακομα ετοιμος ψυχολογικά για τετοιο "ανοιγμα" σε περίπτωση βλαβης...

το σκεφτομαι ακομα καμια φορά γιατι αυτο ακριβως το αμαξι ειχα δει στην αντιπροσωπεία και ήταν ονειρο... ο πωλητης μου είπε αν το βγαλω εξω στον ηλιο και μπεις μεσα θα το κλεισεις αλλα δε θελω να σε πιεσω γιατι σε βλέπω προβληματισμένο απο κακη εμπειρία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

ημουν βεβαιος...

κοιταξε, επειδη εχω καει στο παρελθον με καμπριο που εμπαζε (ενω γενικότερα σαν μοντέλο δεν ειχε θέματα) και μου εφαγε λεφτα (που ως φοιτητης δε μου περισσευαν) μεχρι να στρωσει δε το έκανα... ζοριστηκα πολυ για να το αποφασισω αν θα το παρω με ηλιοροφή ή οχι (στην πραξη 2,5-3 δοσεις διαφορά ήταν) και το πηρα χωρίς να εχω το κεφαλι μου ησυχο... δε νιωθω ακομα ετοιμος ψυχολογικά για τετοιο "ανοιγμα" σε περίπτωση βλαβης...

το σκεφτομαι ακομα καμια φορά γιατι αυτο ακριβως το αμαξι ειχα δει στην αντιπροσωπεία και ήταν ονειρο... ο πωλητης μου είπε αν το βγαλω εξω στον ηλιο και μπεις μεσα θα το κλεισεις αλλα δε θελω να σε πιεσω γιατι σε βλέπω προβληματισμένο απο κακη εμπειρία...

Ναι οκ μαν δεν ξέρω μετά απο 10 χρόνια αν παρουσιάζει θέματα , και εγώ έχω ακούσει διάφορα . Στα 7 χρόνια εγώ δεν είχα κανένα θέμα , ούτε καν έτριζε όταν έκλεινε , αλλά την πρόσεχα σε καθάρισμα , συντήρηση κτλ

Συγνώμη για το off topic TS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι οκ μαν δεν ξέρω μετά απο 10 χρόνια αν παρουσιάζει θέματα , και εγώ έχω ακούσει διάφορα . Στα 7 χρόνια εγώ δεν είχα κανένα θέμα , ούτε καν έτριζε όταν έκλεινε , αλλά την πρόσεχα σε καθάρισμα , συντήρηση κτλ

Συγνώμη για το off topic TS

Δεν ήθελα να μαθω! 😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω μια ψιλοάκυρη ερώτηση; Νωρίτερα ειπώθηκε ότι τα ανταλλακτικά του Tiguan θα είναι στην ίδια τιμή με το Q3. Αυτό όντως ισχύει; γιατι δεν μου ακούγεται λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poihths είπε

να κάνω μια ψιλοάκυρη ερώτηση; Νωρίτερα ειπώθηκε ότι τα ανταλλακτικά του Tiguan θα είναι στην ίδια τιμή με το Q3. Αυτό όντως ισχύει; γιατι δεν μου ακούγεται λογικό.

Τα σερβις ειναι στην ίδια τιμη (διαφορα τύπου 7-8% λόγω διαφορας στη τιμη εργατοώρας). Τα λαδια φιλτρα ξυδια ίδια τιμή - στην πραξη το ίδιο αυτοκίνητο είναι μηχανικά...

Σκέψου ότι και ο κινητηρας με εξαιρεση τα καπακια VW ειναι (όλα τα εξαρτηματα σχεδόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό αυτό, άρα αν στο μέλλον είσαι εκτός εγγύησης και πας σε εξωτερικό συνεργείο τα ανταλλακτικά δεν θα διαφέρουν σε τιμές παρόλο που είναι premium αυτοκίνητό ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poihths είπε

καλό αυτό, άρα αν στο μέλλον είσαι εκτός εγγύησης και πας σε εξωτερικό συνεργείο τα ανταλλακτικά δεν θα διαφέρουν σε τιμές παρόλο που είναι premium αυτοκίνητό ή κάνω λάθος?

Ίδιες τιμές έχουν vw/Audi σύμφωνα με φίλο-μηχανικό μου (εξειδικευμένο vag). 

αυτό που κάνουν πολλοί είναι σε ένα χοντρό ανταλλακτικό (πχ μια τουρμπίνα) να ψάχνουν ακριβώς το ίδιο σε skoda- seat όπου εκεί όντως είναι φθηνότερα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zanskou είπε

ωραια συμβουλή. και αν μια στο εκατομμύριο γίνει μια στραβή και δεν σε βάλουν στην εγγύηση βγαίνεις και τους κράζεις πάλι. παλιά καλά πετυχημένη συνταγή.

Γιατί επειδή έβαλες λάδι 0w20 που προτείνει ο κατασκευαστής θα σε βγάλουν εκτός εγγύησης ;😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...