Προς το περιεχόμενο

Βενζίνη Shell V-Power


iSAD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Θεωρητικά, έχει περισσότερα βελτιωτικά, και επειδή περνάει από φίλτρο πριν την εισαγωγή στο ρεζερβουάρ είναι πιο "αξιόπιστη".

Επομένως αν με παίρνει οικονομικά , το να βάζω μόνο 100αρα είναι θεωρητικά καλύτερα για την μηχανή , σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Golf 5αρι 140 αλογατα, στο καπάκι γράφει 95, αρχικά έβαζα μόνο 100αρα. Κάποια στιγμή το γυρισα σε 95 και είδα διαφορά στην απόδοση καθώς και χτυπηματα σε ανήφορο. Ρωτάω στην καρέντα, βαζε μου λένε μόνο 100αρα γιατί η 95αρα της Γερμανίας δεν έχει καμία σχέση με την εδω. Πράγματι μετά από τόσα χρόνια που πλέον ξερω την απόδοση του κινητήρα, μπορώ εύκολα να δω την διαφορά των δύο. Εάν δεν κάνω χιλιομετρα βαζω απλη γιατί μπορεί να μείνει μέσα 2 μήνες. Εάν κάνω χιλιομετρα (ταξιδι) μονο 100αρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mpentenis είπε

Golf 5αρι 140 αλογατα, στο καπάκι γράφει 95, αρχικά έβαζα μόνο 100αρα. Κάποια στιγμή το γυρισα σε 95 και είδα διαφορά στην απόδοση καθώς και χτυπηματα σε ανήφορο. Ρωτάω στην καρέντα, βαζε μου λένε μόνο 100αρα γιατί η 95αρα της Γερμανίας δεν έχει καμία σχέση με την εδω. Πράγματι μετά από τόσα χρόνια που πλέον ξερω την απόδοση του κινητήρα, μπορώ εύκολα να δω την διαφορά των δύο. Εάν δεν κάνω χιλιομετρα βαζω απλη γιατί μπορεί να μείνει μέσα 2 μήνες. Εάν κάνω χιλιομετρα (ταξιδι) μονο 100αρα.

Άρα και εμένα ο κατασκευαστής που λέει 95αρα να βάζω την 98 της shell και σε ταξίδια 100αρα? Κακο να κάνεις τα παραπάνω οκτάνια υπάρχει περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mpentenis είπε

Golf 5αρι 140 αλογατα, στο καπάκι γράφει 95, αρχικά έβαζα μόνο 100αρα. Κάποια στιγμή το γυρισα σε 95 και είδα διαφορά στην απόδοση καθώς και χτυπηματα σε ανήφορο. Ρωτάω στην καρέντα, βαζε μου λένε μόνο 100αρα γιατί η 95αρα της Γερμανίας δεν έχει καμία σχέση με την εδω. Πράγματι μετά από τόσα χρόνια που πλέον ξερω την απόδοση του κινητήρα, μπορώ εύκολα να δω την διαφορά των δύο. Εάν δεν κάνω χιλιομετρα βαζω απλη γιατί μπορεί να μείνει μέσα 2 μήνες. Εάν κάνω χιλιομετρα (ταξιδι) μονο 100αρα.

Αν έχεις πυράκια στην ανηφόρα με την 95ρα, δοκίμασε να κατεβάσεις μια ταχύτητα, συνήθως το κάνει χειμώνα με κρύα μηχανή.

4 λεπτά πριν, iSAD είπε

Άρα και εμένα ο κατασκευαστής που λέει 95αρα να βάζω την 98 της shell και σε ταξίδια 100αρα? Κακο να κάνεις τα παραπάνω οκτάνια υπάρχει περίπτωση?

Τα περισσότερα οκτάνια σε προστατεύουν από αυταναφλέξεις πριν το πιστόνι φτάσει στο ανώτερο νεκρό σημείο... οπότε μόνο κακό δεν κάνουν.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TS Επειδή αναφέρθηκε Όλα είναι σχετικά όσο αφορά την κατανάλωση ενός αυτοκινήτου , από τον τρόπο που οδηγάς , από τον τύπο διαδρομής που κανείς από το βάρος που έχεις μέσα ( Ανθρώπους η αντικείμενα ) μέχρι τον ίδιο τον βενζινα . 

Κατά τα άλλα η προτίμηση που μπορεί να υπάρξει αφορά οικονομικούς λόγους αρχικά αλλά και γνωριμιών.

Τα τελευταία 4 χρόνια σταθερά έβαζα από BP λόγο τιμής αλλά και επειδή γνώριζα τον άνθρωπο .. είχα δει και μια μικρή αύξηση στα χιλιόμετρα όποτε ήμουν ευχαριστημένος .

Πρόσφατα τους τελευταίους μήνες ανακάλυψα ένα εταιρικό βενζινάδικο της Shell το οποιο και προτιμάω πλέον , αφού δεν μεσολαβεί κανένας τυχάρπαστος βενζινας ο οποίος βάζει 1000:100 βενζίνη με νερό για να βγάλει το κάτι παραπάνω .

Για να καταλήξω .. θέλω να πω ότι όλοι από το ίδιο διυλιστήριο "ψωνίζουν" τα ενισχυτικά που βάζει η κάθε εταιρεία εκεί μπορεί να διαφέρουν. Για εμένα ένα μεγάλο ποσοστό οσο αφορά την καθαρότητα του καύσιμου την έχει ο βενζινας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

TS Επειδή αναφέρθηκε Όλα είναι σχετικά όσο αφορά την κατανάλωση ενός αυτοκινήτου , από τον τρόπο που οδηγάς , από τον τύπο διαδρομής που κανείς από το βάρος που έχεις μέσα ( Ανθρώπους η αντικείμενα ) μέχρι τον ίδιο τον βενζινα . 

Κατά τα άλλα η προτίμηση που μπορεί να υπάρξει αφορά οικονομικούς λόγους αρχικά αλλά και γνωριμιών.

Τα τελευταία 4 χρόνια σταθερά έβαζα από BP λόγο τιμής αλλά και επειδή γνώριζα τον άνθρωπο .. είχα δει και μια μικρή αύξηση στα χιλιόμετρα όποτε ήμουν ευχαριστημένος .

Πρόσφατα τους τελευταίους μήνες ανακάλυψα ένα εταιρικό βενζινάδικο της Shell το οποιο και προτιμάω πλέον , αφού δεν μεσολαβεί κανένας τυχάρπαστος βενζινας ο οποίος βάζει 1000:100 βενζίνη με νερό για να βγάλει το κάτι παραπάνω .

Για να καταλήξω .. θέλω να πω ότι όλοι από το ίδιο διυλιστήριο "ψωνίζουν" τα ενισχυτικά που βάζει η κάθε εταιρεία εκεί μπορεί να διαφέρουν. Για εμένα ένα μεγάλο ποσοστό οσο αφορά την καθαρότητα του καύσιμου την έχει ο βενζινας.

Πώς θα καταλάβω αν είναι της εταιρίας η shell που λες? Είπε ένας φίλος κάτι να δω αν λέει Ερμής αλλά πώς ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους δεν ξερουν υπαρχει ενας οργανισμος που κανει τεστ στα πρατηρια για να δει ποιος εχει την πιο καθαρη βενζινη. Δεν θυμαμαι τωρα ποιος οργανισμος ειναι αυτος αλλα δινει "βαθμολογια στα πρατηρια" αναλογα με την καθαροτητα της βενζινης. Εγω πχ που βαζω απο το 99 μονο Shell V-Power (και απο το 2009 και μετα μονο Racing) εκει που παω μου εχει δειξει την πλακετα με την βαθμολογια (που ειναι και ανωτερη που υπαρχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

αφού δεν μεσολαβεί κανένας τυχάρπαστος βενζινας ο οποίος βάζει 1000:100 βενζίνη με νερό για να βγάλει το κάτι παραπάνω .

Προσωπικά θεωρώ ότι ο "τυχάρπαστος" βενζινάς έχει μικρότερες τεχνικές δυνατότητες να κάνει κάτι τέτοιο ακόμη και αν το θέλει.

Επιπλέον, το εταιρικό πρατήριο δεν θέλει να βγάλει το κάτι παραπάνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Για οσους δεν ξερουν υπαρχει ενας οργανισμος που κανει τεστ στα πρατηρια για να δει ποιος εχει την πιο καθαρη βενζινη. Δεν θυμαμαι τωρα ποιος οργανισμος ειναι αυτος αλλα δινει "βαθμολογια στα πρατηρια" αναλογα με την καθαροτητα της βενζινης. Εγω πχ που βαζω απο το 99 μονο Shell V-Power (και απο το 2009 και μετα μονο Racing) εκει που παω μου εχει δειξει την πλακετα με την βαθμολογια (που ειναι και ανωτερη που υπαρχει).

Άρα πρέπει να ζητήσω την βαθμολογία η υπάρχει και κάπου δημόσια να την δούμε πχ στο ίντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με την προσθήκη νερού στην βενζίνη είναι παραμύθι. Το νερό είναι μη οργανικός διαλύτης και κανένας "βενζινάς" δεν μπορεί να το αναμίξει με τη βενζίνη. Οι νοθείες είναι συνήθως με φθηνές και κακής ποιότητας βενζίνες.

Επεξ/σία από NiKoSmile
ορθογραφικό
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, iSAD είπε

Πώς θα καταλάβω αν είναι της εταιρίας η shell που λες? Είπε ένας φίλος κάτι να δω αν λέει Ερμής αλλά πώς ακριβώς?

Η αποδειξη που σου δινουν λενε το ΕΡΜΗΣ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, iSAD είπε

Πώς θα καταλάβω αν είναι της εταιρίας η shell που λες? Είπε ένας φίλος κάτι να δω αν λέει Ερμής αλλά πώς ακριβώς?

Αν μπεις στη γνωστή σελίδα με τα πρατήρια βλέπεις ιδιοκτήτη. Αν είναι ΕΡΜΗΣ όπως είπε ο φίλος πιο πάνω είναι εταιρικό.

Στην ΕΚΟ και BP εταιρικά είναι αυτά με το όνομα ΕΚΟ-ΚΑΛΥΨΩ.

Να ξέρεις πως η Shell στην Ελλάδα δεν έχει καμία σχέση με τη γνωστή παγκόσμια εταιρεία. Απλά το σηματάκι έχουν αγοράσει - η εταιρεία έιναι η Coral.

EKO - BP προμηθεύονται με καύσιμα από τα ΕΛ.ΠΕ.

και AVIN και Shell από του Βαρδινογιάννη.

Στις υπόλοιπες μάρκες φαντάζομαι πως οι περισσότεροι παίρνουν από τα ΕΛ.ΠΕ. λόγω μεγαλύτερης παραγωγής.

Η νοθεία στα καύσιμα γίνεται μετά. Από τα διϋλιστήρια τα καύσιμα φεύγουν καθαρά και ελεγμένα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο αμάξι έχουμε.

Το manual σου λέει συνιστώμενη 95αρα, άμα θες παίζει και με παραπάνω. Εγώ προσωπικά από shell, αλλά σε τούρμπο, έχω δει λαμπάκια ενώ BP ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Ποτέ δεν είχα τα παραπάνω χιλιόμετρα που διαφημίζουν,ούτε είδα διαφορά στην δύναμη του κινητήρα, αν και σαν να ακούω άλλο ήχο.

Βρες BP εταιρικό και βάζε από εκεί 95αρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...