Προς το περιεχόμενο

Βενζίνη Shell V-Power


iSAD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Periphery είπε

Σε αυτό με τα κόκκινα γράμματα.

Τι ρώτησες για το v-power;

Αν θες τη γνώμη μου για το v-power (που δεν είναι 100άρα) και γενικώς για τις 100άρες, δεν αξίζει και σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να προξενήσουν και πρόβλημα στον κινητήρα.

Σκέψου πως κάποιοι κινητήρες έχουν πολύ συγκεκριμένα όρια ανοχής στις εκρήξεις του καυσίμου.

Αν είναι οι προδιαγραφές για 95 οκτάνια και εσύ βάλεις 97-100, τότε μπορεί μέχρι και να πάρεις τους κυλίνδρους στο χέρι (ρωγμές, κλπ).

Επίσης, αναρωτήσου πόσο σε σέβεται σαν πελάτη μία εταιρεία που σε πρήζει να προτιμήσεις συγκεκριμένο της καύσιμο και να σου λέει ψεύδη ότι η απλή έχει εξαντληθεί, κλπ.

Είναι κρίμα ανάμεσα σε τόσες εταιρείες σε ένα χώρο, να ασχολούμαστε με τους λιγότερο επαγγελματίες.

Βέβαια, μέσα απ'τα λάθη μας μαθαίνουμε. Κάποτε όλοι μας την πατήσαμε μέχρι να μάθουμε.

Μεσα στο βιβλιαρακι μου λεει 95 αρα αλλα και 93 να βαλω δεν πειραζει η 100. Επισης απο την opel που το πηρα ενας μηχανηκος με ενημερωσε πως καλα ειναι οταν κανω καποιο ταξιδι ανα 2-3 μηνες ας βαζω και μια 100αρα κανει καλο ( καθαριζει τον κινητηρα κατι ειχε πει θα σε γελασω) , για αυτο ρωτουσα την 98αρα μηπως αξιζει γιατι στην τιμη ειναι σαν την 95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 258
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, iSAD είπε

Μεσα στο βιβλιαρακι μου λεει 95 αρα αλλα και 93 να βαλω δεν πειραζει η 100. Επισης απο την opel που το πηρα ενας μηχανηκος με ενημερωσε πως καλα ειναι οταν κανω καποιο ταξιδι ανα 2-3 μηνες ας βαζω και μια 100αρα κανει καλο ( καθαριζει τον κινητηρα κατι ειχε πει θα σε γελασω) , για αυτο ρωτουσα την 98αρα μηπως αξιζει γιατι στην τιμη ειναι σαν την 95

Μία στο τόσο να βάζεις 100άρα για να καθαρίζουν οι κύλινδροι από τη βρωμιά, ίσως να μην κάνει κακό.

Αλλά γενικώς δεν θα δεις τραγικές διαφορές αν βάζεις κυρίως 97-100 οκτάνια.

Καλύτερα να είσαι σίγουρος ότι το πρατήριο που βάζεις είναι αξιόπιστο, παρά να πληρώνεις 100άρες μόνο στο όνομα.

Για τη v-power απάντησα στο προηγουμενο ποστ τι θεωρώ εγώ προσωπικά.

Έβαζα ένα σεβαστό διάστημα. Τα χλμ που μ'εβγαζε, ήταν κατά πολύ λιγότερα απ'οτι έβγαζαν μετέπειτα τα λίτρα στο εταιρικό που πάω πλέον.

Αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση. Δικό μου βίωμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Periphery είπε

Μία στο τόσο να βάζεις 100άρα για να καθαρίζουν οι κύλινδροι από τη βρωμιά, ίσως να μην κάνει κακό.

Αλλά γενικώς δεν θα δεις τραγικές διαφορές αν βάζεις κυρίως 97-100 οκτάνια.

Καλύτερα να είσαι σίγουρος ότι το πρατήριο που βάζεις είναι αξιόπιστο, παρά να πληρώνεις 100άρες μόνο στο όνομα.

Για τη v-power απάντησα στο προηγουμενο ποστ τι θεωρώ εγώ προσωπικά.

Έβαζα ένα σεβαστό διάστημα. Τα χλμ που μ'εβγαζε, ήταν κατά πολύ λιγότερα απ'οτι έβγαζαν μετέπειτα τα λίτρα στο εταιρικό που πάω πλέον.

Αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση. Δικό μου βίωμα.

Άρα συνεχίζω στην Cyclon με την 95αρα που τοσο καιρο δεν είχα ουτε μισο θεμα ( και στο προηγουμενο αυτοκίνητο πολλα χρονια απο εκει) και καμια φορα θα βαζω μια 100αρα για το καλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, iSAD είπε

Καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση , έχω το Opel Corsa E καινούργιο πριν κάνα 3 μηνο και θέλω να ρωτήσω για την βενζίνη. Εγώ βάζω σταθερά από ένα cyclon βενζινάδικο , άκουσα ότι κάθε Τρίτη νομίζω η shell βγάζει την 97-98 οκτάνια στην τιμή της κανονικής , αλλά επίσης άκουσα μακρυά από αυτή την εταιρία. Τι έχετε να πείτε εσείς? Το αμάξι είναι 1400 90 άλογα δεν του είναι τόσο αναγκαία η 100αρα αλλά θέλω να βάζω όσο πιο συχνά με παίρνει για καλό του κινητήρα.

Ευχαριστώ

Να βάζεις την προσφορά της shell κάθε Τρίτη (97 οκτάνια) και θα είσαι μια χαρά. Φτάνει να βρεις ένα έμπιστο πρατήριο βενζίνης και αν γίνεται να είναι και εταιρικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, iSAD είπε

Άρα συνεχίζω στην Cyclon με την 95αρα που τοσο καιρο δεν είχα ουτε μισο θεμα ( και στο προηγουμενο αυτοκίνητο πολλα χρονια απο εκει) και καμια φορα θα βαζω μια 100αρα για το καλο!

Αν δεν έχεις κάποιο θέμα και αν υπολογίζεις στο περίπου τα χλμ που σου βγάζουν τα λίτρα και είσαι οκ, τότε θα σου πρότεινα να συνεχίσεις.

Αν ωστόσο θέλεις να δεις και άλλες εταιρείες, θα πρότεινα αν κάνεις το switch, να παρακολουθήσεις για ένα διάστημα τα γεμίσματα για να σιγουρευτείς πως είναι οκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ntsikos είπε

Να βάζεις την προσφορά της shell κάθε Τρίτη (97 οκτάνια) και θα είσαι μια χαρά. Φτάνει να βρεις ένα έμπιστο πρατήριο βενζίνης και αν γίνεται να είναι και εταιρικό 

Εταιρικό είναι νομίζω αυτό στην περιοχή μου χωρίς κάποια σιγουριά

7 λεπτά πριν, Periphery είπε

Αν δεν έχεις κάποιο θέμα και αν υπολογίζεις στο περίπου τα χλμ που σου βγάζουν τα λίτρα και είσαι οκ, τότε θα σου πρότεινα να συνεχίσεις.

Αν ωστόσο θέλεις να δεις και άλλες εταιρείες, θα πρότεινα αν κάνεις το switch, να παρακολουθήσεις για ένα διάστημα τα γεμίσματα για να σιγουρευτείς πως είναι οκ.

Ίσως το δοκιμάσω από περιέργεια και μόνο

10 λεπτά πριν, tsipakis είπε

βαζε 100αρα μονο κ μονο επειδη ειναι πιο καθαρη βενζινη 

Και ας λέει το βιβλιαράκι 95?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, iSAD είπε

Εταιρικό είναι νομίζω αυτό στην περιοχή μου χωρίς κάποια σιγουριά

Ίσως το δοκιμάσω από περιέργεια και μόνο

Το θέμα είναι πως με μία φορά, δεν θα καταλάβεις πιστεύω κάτι.

Θα πρέπει να βάλεις κάμποσες φορές και να κρατάς σημειώσεις τα λίτρα που βάζεις με τα χλμ που διανύεις.

Αυτό ισχύει σε κάθε δοκιμή πρατηρίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Periphery είπε

Το θέμα είναι πως με μία φορά, δεν θα καταλάβεις πιστεύω κάτι.

Θα πρέπει να βάλεις κάμποσες φορές και να κρατάς σημειώσεις τα λίτρα που βάζεις με τα χλμ που διανύεις.

Αυτό ισχύει σε κάθε δοκιμή πρατηρίου.

Θα το καταλάβω θέλω να πιστεύω γιατί έχω στάνταρ διαδρομές ίδιος τρόπος οδήγησης άρα με 2-3 φουλαρισματα ίσως δω κάποια διαφορά αν υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Periphery είπε

Σε αυτό με τα κόκκινα γράμματα.

Τι ρώτησες για το v-power;

Αν θες τη γνώμη μου για το v-power (που δεν είναι 100άρα) και γενικώς για τις 100άρες, δεν αξίζει και σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να προξενήσουν και πρόβλημα στον κινητήρα.

Σκέψου πως κάποιοι κινητήρες έχουν πολύ συγκεκριμένα όρια ανοχής στις εκρήξεις του καυσίμου.

Αν είναι οι προδιαγραφές για 95 οκτάνια και εσύ βάλεις 97-100, τότε μπορεί μέχρι και να πάρεις τους κυλίνδρους στο χέρι (ρωγμές, κλπ).

Επίσης, αναρωτήσου πόσο σε σέβεται σαν πελάτη μία εταιρεία που σε πρήζει να προτιμήσεις συγκεκριμένο της καύσιμο και να σου λέει ψεύδη ότι η απλή έχει εξαντληθεί, κλπ.

Είναι κρίμα ανάμεσα σε τόσες εταιρείες σε ένα χώρο, να ασχολούμαστε με τους λιγότερο επαγγελματίες.

Βέβαια, μέσα απ'τα λάθη μας μαθαίνουμε. Κάποτε όλοι μας την πατήσαμε μέχρι να μάθουμε.

Θα τρελαθούμε ......ρωγμές σε κινητήρα από χρήση 100αρας........πραγματικά τι πίνετε μερικοί ?

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Θα τρελαθούμε ......ρωγμές σε κινητήρα από χρήση 100αρας........πραγματικά τι πίνετε μερικοί ?

Άρα 100αρα όσο και να βάζω έχω θέμα η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iSAD είπε

Άρα 100αρα όσο και να βάζω έχω θέμα η όχι ?

Είναι σαν το αλκοόλ, όσο ποιο καθαρό τόσο ποιο καλό !!!!!! Αστούς άλλους να πίνουν μπόμπες !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Θα τρελαθούμε ......ρωγμές σε κινητήρα από χρήση 100αρας........πραγματικά τι πίνετε μερικοί ?

Σίγουρα δεν πίνω αυτό που πίνεις εσύ και είμαι ευγενικός, ακόμη κι αν δεν συμφωνώ με τα λεγόμενα κάποιου.

Ίσως να μην το έθεσα καλά.

Ένας ταλαιπωρημένος κινητήρας, που είναι στα όρια ρωγμών σε οποιοδήποτε εξάρτημα/σημείο, ίσως επιβαρυνθεί αν η καύση είναι πιο δυνατή απ'όσο σχεδιάστηκε να είναι.

Αν διαφωνείς, μπορείς να το αιτιολογήσεις με επιχειρήματα και όχι με ειρωνείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...