Προς το περιεχόμενο

Η Tesla είναι πολύ κοντά στην πλήρη αυτόνομη οδήγηση, λέει ο Elon Musk


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, oldnew είπε

Δεν χρειάζεται περισσότερο iq απο άνθρωπο για να είναι ενα σύστημα ΑΙ λειτουργικοτερο του ανθρώπου.  Ηδη υπάρχουν συστήματα ΑΙ εξυπνότερα του ανθρώπου σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ τομεις, πχ σύστημα που παίζει σκακι, που παιζει βιντεογκειμς, σύστημα χειρουργικης, ιατρικής σε συγκεκριμένο τομεα, κλπ. Θεμα χρόνου να συμβεί το ιδιο στην αυτοκίνηση. 

Αυτο που δεν υπάρχει και θα αργησει πολύ, ειναι σύστημα General artificial intelligence, δηλαδή να ειναι ικανότερο του ανθρώπου ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ τομεις ταυτόχρονα. 

Κατι τετοιο σύμφωνα με γκάλοπ αναμεσα στους 200 ποιο σχετικούς με το αντικείμενο ερευνητές κλπ παγκόσμιως θα παρει απο 10-300 χρόνια. Με μεσο ορο αν λάβουμε τις προβλέψεις ολων τα 60 ετη.. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Τι πολύ κοντά; Τα αμάξια του τα πουλάει ήδη ως έχοντα αυτόνομη οδήγηση, αφού..... 🤣

 


Τα Τέσλα είναι ακόμα στο επίπεδο 2 και πλησιάζουν το επίπεδο 3. Ο Ελον μιλάει για το τελικό στάδιο. Τα αμάξια αυτά (αν προλάβουμε ποτέ να τα δούμε😄)  δεν θα έχουν καν τιμόνι και πεντάλ.

levels-of-driving-automation.jpg.imgw.850.x.jpg

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, bubu είπε

1. Μια χαρά είναι οι Ελληνικοί δρόμοι και οδηγοί.

Έλα 11 το πρωί καθημερινή εργάσιμη στο κέντρο της Θεσ/νίκης να οδηγήσεις ή στον περιφερειακό 9 το πρωί και ξαναγράψε την πρότασή σου 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις Ηνωμένες Πολιτείες ίσως. Για την Ε.Ε. σε καμία περίπτωση. Αν και έχω δει αισθητές βελτιώσεις όταν το βάζω στο autopilot,  εχει δρόμο ακόμα. Καταρχάς δεν διαβάζει ακόμα τα σήματα. Στα όρια ταχύτητας στηρίζεται σε αυτά που ειναι καθορισμένα στο  navigation τα οποία αρκετά συχνά είναι λάθος. Επίσης δεν βλέπω να λαμβάνει υπόψη καθόλου ασταθμητους παράγοντες,  πχ έργα στο δρόμο. Καλά για Ελλάδα δεν το συζητάμε. Υπάρχουν δρόμοι στην ύπαιθρο που δεν έχουν γραμμές,  είναι αρκετά στενοί κλπ. Οπότε ξεκάθαρα μιλάμε για USA μόνο (εξάλλου μονο εκεί είναι νόμιμο αν δεν κάνω λάθος). Ευρώπη αργεί ακόμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HateMe είπε

ΑΝ γεμίσει η Ελλάδα με τέτοια, σωθήκαμε μιας και οι περισσότεροι έχουν iq μπανάνας

Δυστυχώς έχουμε δρόμους και σημάνσεις Αφγανιστάν οπότε τι να σου κάνει και η Tesla? :P 

Επίσης αν λέει αλήθεια ο musk τότε θα πρέπει να έχουν τις εξελίξεις μυστικές γιατί τα βίντεο που βλέπω εγώ με τις up to date εκδόσεις έχουν ακόμη θέμα σε πολλά και βασικά πράματα..... οπότε δεν είμαι ιδιαίτερα πεπεισμένος εκτός αν όντως οι πελάτες της δεν είχαν πρόσβαση σε κάποια μεγάλα update και τα κρατήσανε ενδοεταιρικά ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Hugo είπε


Τα Τέσλα είναι ακόμα στο επίπεδο 2 και πλησιάζουν το επίπεδο 3. Ο Ελον μιλάει για το τελικό στάδιο. Τα αμάξια αυτά (αν προλάβουμε ποτέ να τα δούμε😄)  δεν θα έχουν καν τιμόνι και πεντάλ.

levels-of-driving-automation.jpg.imgw.850.x.jpg

Συμφωνω, αλλα αυτο που ειπα ειναι το πώς τα πουλαγε ο Ιλον .

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bubu είπε

1. Μια χαρά είναι οι Ελληνικοί δρόμοι και οδηγοί.

2. Λυσσάξατε πάλι ότι ο τύπος είναι ψεύτης. Ένα θέμα με τα χρονοδιαγράμματα έχει μόνο.

 

Τρολλαρεις, έτσι; Οι Έλληνες οδηγοί και οι ελληνικοί δρόμοι, είναι ό,τι χειρότερο στην Ευρώπη... Δεν το λέω εγώ, αλλά οι έρευνες. Οι Ρώσοι που βλέπουμε στα βίντεο, είναι γατάκια μπροστά μας. 😁

Δύσκολα πιστεύω ότι θα καταφέρει ένα Tesla να δουλέψει σωστά εδώ... Θα πρέπει πραγματικά το σύστημά του να είναι πολύ έξυπνο, για να προβλέπει τις χαζομάρες των υπολοίπων στο δρόμο... Συν τις σβησμένες γραμμές και διαλυμένες πινακίδες. 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisgr είπε

Να πώ το εξής,

εντάξει είμαι υπερ της εξέλιξης της τεχνολογίας κλπ. αλλά....ρε αδερφάκι μου,θέλω να δω ποιός θα εμπιστευθεί αυτόνομη οδήγηση με τα παιδιά του μέσα στο αυτοκίνητο και ταχύτητες ταξιδιού,η φανάρια - stop κλπ....εγώ πάντως δεν υπήρχε καμία πιθανότητα να γίνω beta tester του eln,που σημειωτέων η tesla έχει απο τις χαμηλότερες βαθμολογίες όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής των αυτοκινήτων της . 

στην αρχή λίγοι μετα ποιο πολλοι κλπ μεχρι να φτάσει γ στηγμη που ολα τα οχιματα θα ειναι αυτόνομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nosstrom είπε

Μετά το επόμενο βήμα ..πηγαίνει το αυτοκίνητο μόνο του χωρίς εσένα μέσα .. εσυ πας πιο μετά και όταν επιστρεψεις το βρίσκεις σπίτι.

 Αμα γίνεις ντίρλα στο μεθύσι και γυρίσεις με ταξί δεν είναι κακό έρθει σπίτι μόνο του.

Σκέψου ότι θα ξυπνήσεις το πρωί για δουλειά και δεν θα έχεις το άγχος πού το πάρκαρες :D :D :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koufs είπε

όταν θα μπορεί να κυκλοφορήσει αυτόνομα στην Αθήνα, άντε και ελληνική επαρχία,

τότε θα πειστώ ότι η τεχνητή νοημοσύνη έγινε πραγματικότητα

 Η τεχνητη νοημοσήνη είναι ένας αλγόριθμος μίμησης του ανθρώπνου μυαλού που βασίζεται πάνω σε λογικούς κανόνες συμπεριφοράς.

Για την Ελλάδα δεν ισχύει αυτό :D :D :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...