Προς το περιεχόμενο

ΕΓΓΥΗΣΗ IPHONE


marianatimo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΩ ΕΝΑ ΙIPHONE 11 PRO MAX  ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ  ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ 

EXEI ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Η εγγύηση ισχύει απο την ενεργοποιηση, 2ετη εγγύηση.

Γιατί 2 έτη;  Αν πας στο επίσημο site της Apple και βάλεις το imei ένα χρόνο σου βγάζει από την ημέρα ενεργοποίησης όχι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, koutsis είπε

Γιατί 2 έτη;  Αν πας στο επίσημο site της Apple και βάλεις το imei ένα χρόνο σου βγάζει από την ημέρα ενεργοποίησης όχι δύο.

Υποχρεωση λογω αγορας εντος Ε.Ε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα δεν έχει εγγύηση αν το IPHONE δεν είναι αγορασμένο απο infoquest.. θα πρέπει να το στείλει Αγγλία. και η ισχύς της εγγύησης ξεκινάει την ημέρα τιμολόγησης και όχι την ημέρα που θα ενεργοποιήσεiς την συσκευή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ο 1χρονος παγκοσμιας εγγυησης που λογικα θα καλυπτεται καπως και στην Ελλαδα.

Για τον 2ρο χρονο ομως μιας και μιλαμε για αγορα απο εξωτερικο,θα πρεπει να απευθυνθει σε αυτον για τον 2ρο χρονο.

12 λεπτά πριν, Rizas είπε

Στην Ελλάδα δεν έχει εγγύηση αν το IPHONE δεν είναι αγορασμένο απο infoquest.. 

Δεν ειναι 100% σωστο αυτο. Μια χαρα 2χρονια εγγυηση εχουν τα iphone απο skroutz ομαγαζα τα οποια φερνουν τις συσκευες απο εξωτερικο(αρα δεν τα αγοραζουν απο την infoquest).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Υπαρχει ο 1χρονος παγκοσμιας εγγυησης που λογικα θα καλυπτεται καπως και στην Ελλαδα.

Για τον 2ρο χρονο ομως μιας και μιλαμε για αγορα απο εξωτερικο,θα πρεπει να απευθυνθει σε αυτον για τον 2ρο χρονο.

Δεν ειναι 100% σωστο αυτο. Μια χαρα 2χρονια εγγυηση εχουν τα iphone απο skroutz ομαγαζα τα οποια φερνουν τις συσκευες απο εξωτερικο(αρα δεν τα αγοραζουν απο την infoquest).

Υπάρχουν σκρουτζομαγαζα που αγοράζουν από Infoquest και έχουν κανονικά εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας.

2 χρόνια πρέπει αναγκαστικά να δίνουν όλα τα μαγαζια ανεξαρτήτως συσκευής και μάρκας , το θέμα είναι που θα σταλούν όταν θα χρειαστείς εγγύηση.... και xiaomi πουλάνε τα σκρουτζομαγαζα με 2 χρονια εγγυηση και εύχεσαι να μην σου βγάλει πρόβλημα και την χρειαστείς :D !

Επεξ/σία από Rizas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rizas είπε

Υπάρχουν σκρουτζομαγαζα που αγοράζουν από Infoquest και έχουν κανονικά εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας.

2 χρόνια πρέπει αναγκαστικά να δίνουν όλα τα μαγαζια ανεξαρτήτως συσκευής και μάρκας , το θέμα είναι που θα σταλούν όταν θα χρειαστείς εγγύηση και xiaomi Πουλάνε τα σκρουτζομαγαζα με 2 χρονια εγγυηση και εύχεσαι να μην σου βγάλει πρόβλημα και την χρειαστείς :D !

Αυτα που αναφερεις ισχυουν οντως αλλα μονο για την περιπτωση των xiaomi,μιας και δεν υπαρχει και αντιπροσωπεια στην χωρα μας.

Τελειως διαφορετικη περιπτωση απο αυτη του θεματος και των iphone.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν συμφωνα με την Ευρωπαϊκή (και Ελληνικη νομοθεσία) δύο τυπου εγγυησεις:

1) Η ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ η οποία ειναι η εγγυηση του κατασκευαστή η οποια μπορει να ειναι οσο θελει και καλύπτεται απο τον κατασκευαστη του προϊοντος

2) Η ΝΟΜΙΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ που ειναι η κατ'ελαχιστο διετής εγγυηση του ΤΕΛΙΚΟΥ πωλητή η οποία υποχρεωτικά καλύπτεται απο τον τελικό πωλητή του προϊοντος ασχετα με την διαρκεια της εμπορικης εγγυησης του κατασκευαστη και ειναι υποχρεωση του τελικού πωλητη και μόνο. Η διετής περίοδος αρχίζει από τη στιγμή που παραλάβατε το προϊόν. Η νομική εγγύηση είναι δεσμευτική για τον έμπορο. Ισχύει για δύο χρόνια και καλύπτει προϊόντα που έχουν αγοραστεί οπουδήποτε στην Ε.Ε. Αφου καλύπτεται απο τον εμπορο ειναι υποχρεωτικό να απευθυνθειτε εκει που το αγορασατε και οχι στην αντιπροσωπεια. Ακόμη και αν σας χορηγηθεί μονοετής εμπορική εγγύηση όταν αγοράζετε ένα προϊόν, μπορείτε να κάνετε χρήση της διετούς νομικής εγγύησης για να απαιτήσετε αποκατάσταση της ζημίας από τον έμπορο μετά την παρέλευση ενός έτους, αλλά εντός της διετίας από την αγορά. Σύμφωνα με την νομοθεσια της Ε.Ε. εντός της νόμιμης διετούς περιόδου εγγύησης, τα ελαττωματικά προϊόντα πρέπει να επισκευάζονται ή να αντικαθίστανται χωρίς καμία επιβάρυνση του καταναλωτή. Στις επιβαρύνσεις περιλαμβάνονται και τυχόν έξοδα αποστολής. Συνεπώς, καταρχήν ο πωλητής θα πρέπει να αναλάβει όλα τα μεταφορικά έξοδα (τα έξοδα της αποστολής από σας στον έμπορο και της επιστροφής σε σας).

Που ειναι το τρικ στα παραπανω?

Η εμπορικη εγγυηση καλύπτει πληρως το προϊον για την διαρκειά της.

Η νομική εγγυηση εμπιπτει στα παρακάτω:

Η νομική εγγύηση καλύπτει ελαττώματα που θεωρείται ότι υπήρχαν κατά τη στιγμή της παράδοσης και έγιναν εμφανή μέσα στην επόμενη διετία. Ωστόσο, η επίμαχη περίοδος είναι οι 6 μήνες μετά την αγορά του προϊόντος:

  • κάθε ελάττωμα που εμφανίζεται εντός εξαμήνου θεωρείται ότι υπήρχε κατά τη στιγμή της παράδοσης. Στην περίπτωση αυτή, ο πωλητής οφείλει να επισκευάσει ή να αντικαταστήσει το τηλέφωνό σας δωρεάν ή να σας επιστρέψει τα χρήματα εάν είναι αδύνατη η επισκευή ή η αντικατάστασή του.
  • Μετά την πάροδο έξι μηνών, μπορείτε ακόμη να θεωρήσετε υπεύθυνο τον πωλητή για κάθε ελάττωμα που θα εμφανιστεί μέχρι το τέλος της διετούς περιόδου της εγγύησης. Ωστόσο, ο πωλητής μπορεί να σας ζητήσει να αποδείξετε ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση του προϊόντος. Κάτι τέτοιο είναι συχνά δύσκολο και θα πρέπει μάλλον να απευθυνθείτε σε τεχνικό εμπειρογνώμονα.

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/faq/index_el.htm

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/nomos-2251-1994

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-4512-2018/arthro-103-nomos-4512-2018

Δες και εδω στο σχετικο θεμα

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συσκευές αγοράσμένες εντός Ε.Ε. καλύπτονται απο τη 2ετία.

Όσο για τον 2ο χρόνο, απο τη στιγμή που η αγορά έχει γίνει απο Apple Store και ακριβώς επειδή πωλητής είναι η ίδια η Apple, θα σε καλύψουν τα εξουσιοδοτημένα εδώ, χωρίς καν το παραστατικό αφού το βλέπουν μέσα απο το σύστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, nikosgnr said:

Συσκευές αγοράσμένες εντός Ε.Ε. καλύπτονται απο τη 2ετία.

Όσο για τον 2ο χρόνο, απο τη στιγμή που η αγορά έχει γίνει απο Apple Store και ακριβώς επειδή πωλητής είναι η ίδια η Apple, θα σε καλύψουν τα εξουσιοδοτημένα εδώ, χωρίς καν το παραστατικό αφού το βλέπουν μέσα απο το σύστημα.

Στην πράξη κάπως έτσι είναι αλλά η Apple είναι πωλητής μόνο στα Apple Stores. Οι εξουσιοδοτημένοι είναι Re-Sellers, μεταπωλητές δηλαδή και δεν νομίζω ότι η Document βλέπει στο σύστημα τα παραστατικά της I-System. Παρά ταύτα η Apple δίνει σχετικά εύκολα το ok στα επίσημα Service να αναλάβουν τη ζημιά στον 2ο χρόνο και φαντάζομαι ότι αναλαμβάνει και το κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω συγκεκριμένα για αγορά απο Apple Store, όχι μεταξύ των εξουσιοδοτημένων.

Προφανώς σε αυτή τη περίπτωση απο τη στιγμή που έχεις κάνει αγορά απο iSystem, πας εκεί.

Και είναι κάτι που είχε γίνει με φίλο σε αγορά συσκευής απο Ελβετία.

Ήταν στο 2ο χρόνο, πήγαμε τότε iSystem και το πέρασαν χωρίς πολλά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχω βρει σφραγισμένο iPhone από αγγελία στο marketplace. Ρώτησα τον πωλητή αν υπάρχει απόδειξη αγοράς και μου είπε όχι διότι ήταν από δώρο. Δεν μπαίνω στην διαδικασία να ζητήσω να βρει απόδειξη από το κατάστημα γιατί 99% δεν υπάρχει.

Το ερώτημα μου είναι, αυτή η συσκευή έχει εγγύηση κατά την ενεργοποίηση της ή χρειάζεται απαραίτητα η απόδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, lebron15 είπε

Έχω βρει σφραγισμένο iPhone από αγγελία στο marketplace. Ρώτησα τον πωλητή αν υπάρχει απόδειξη αγοράς και μου είπε όχι διότι ήταν από δώρο. Δεν μπαίνω στην διαδικασία να ζητήσω να βρει απόδειξη από το κατάστημα γιατί 99% δεν υπάρχει.

Το ερώτημα μου είναι, αυτή η συσκευή έχει εγγύηση κατά την ενεργοποίηση της ή χρειάζεται απαραίτητα η απόδειξη;

Κανονικά έχει εγγύηση ένα χρόνο από την Apple με το imei. Για καλό και για κακό πριν το αγοράσεις κάνε έλεγχο το imei της συσκευής στο Apple coverage.

Επεξ/σία από koutsis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, lebron15 είπε

Έχω βρει σφραγισμένο iPhone από αγγελία στο marketplace. Ρώτησα τον πωλητή αν υπάρχει απόδειξη αγοράς και μου είπε όχι διότι ήταν από δώρο. Δεν μπαίνω στην διαδικασία να ζητήσω να βρει απόδειξη από το κατάστημα γιατί 99% δεν υπάρχει.

Το ερώτημα μου είναι, αυτή η συσκευή έχει εγγύηση κατά την ενεργοποίηση της ή χρειάζεται απαραίτητα η απόδειξη;

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, αλλά θα σου πρότεινα να μείνεις μακριά από marketplace-apple-δώρα. Είναι γεμάτο από fake products, όλα με τη δικαιολογία "δώρου", ακόμα και σφραγισμένα. Χωρίς απόδειξη προφανώς.
Θα πρότεινα να μάθεις περισσότερες πληροφορίες, από που αγοράστηκε και αν συμφωνήσει για ξεσφράγισμα και έλεγχο πριν την αγορά να το προχωρήσεις με την προϋπόθεση ότι όλα είναι οκ. Αλλιώς μακριά. Αν ψάξεις εδώ στο forum, θα δεις πόσοι την έχουν πατήσει με τέτοια προϊόντα. Χίλιες φορές να πας με ΠΟΛ 1150 και απαλλαγή και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...