Προς το περιεχόμενο

Μην κλείνεις το Macbook αν έχεις κάλυμμα στην κάμερα, λέει η Apple


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Το κλείνετε λάθος!

 

15 λεπτά πριν, praktor_007 είπε

Πάνω απ' όλα Ποιότητα κατασκευής

 

8 λεπτά πριν, jimmisk1974 είπε

Στο επόμενο MacBook δεν θα έχει καθόλου κάμερα , θα την δίνει χωριά με επιπλέον χρέωση...

 

πόνεσε η κοιλιά μου ρε παιδιά... να είσαστε πάντα καλά...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Το LED δίπλα από την κάμερα από όσο ξέρω είναι hard-wired στο ίδιο κύκλωμα της κάμερας, οπότε κάθε φορά που χρησιμοποιείτε η κάμερα αναγκαστικά ανάβει και το LED, ποιος ο λόγος για το κάλυμμα αφού το privacy κομμάτι είναι καλυμμένο;

Πως το γνωρίζεις αυτό; Απλά επειδή το επιτάσσει η λογική τύπου "για να έχει φως με προστατεύει;" 

 

 

https://www.grahamcluley.com/webcam-spying-without-turning-led-researchers-prove-possible/#:~:text=However%2C%20researchers%20have%20now%20proven,you%20are%20being%20secretly%20recorded.&text=And%20the%20black%20dot%20to,you%20can%20see%2C%20it's%20unilluminated.

 

https://security.stackexchange.com/questions/6758/can-webcams-be-turned-on-without-the-indicator-light

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Πως το γνωρίζεις αυτό; Απλά επειδή το επιτάσσει η λογική τύπου "για να έχει φως με προστατεύει;" 

Αν έκανες τον κόπο να ακολουθήσεις τον σύνδεσμο του άρθρου για να δεις το PSA της Apple θα το διαβάσεις και ο ίδιος, δεν είναι δύσκολο.

"The camera is engineered so that it can’t activate without the camera indicator light also turning on. This is how you can tell if your camera is on.". https://support.apple.com/en-us/HT211148

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, kara είπε

Ίσως σας φανεί αστείο, αλλά δεν κοστίζει τίποτα σε μια εταιρία, να βάλει ένα κουμπί που να παρεμβάλεται στο καλώδιο της κάμερας και να την κάνεις on./off όπως το wifi. Και εμείς μπορούμε να βάλουμε τέτοιο κουμπί. Εαν κόψουμε το καλώδιο που στέλνει ρεύμα (3.5 έως 5 V) νομίζω είναι, τέλος.

Οι κάμερες (ακόμη και οι ενσωματωμένες στο laptop ) είναι συνδεδεμένες με USB δεν μπορείς να το κάνεις αυτό χωρίς να κινδυνεύεις να προκαλέσεις ζημιά ακόμη και να το κάνεις εσύ δεν γίνεται να το κάνει κάποια εταιρία που να συναρμολογεί γιατί θα παραβεί ένα σωρό standards. 

 

Υπάρχει λόγος που δεν συνιστάται  να βγάλεις το καλώδιο απο διάφορες USB συσκευές ή έστω το USB stick σου απο τον υπολογιστή χωρίς να κάνεις eject. 

 

 

2 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Αν έκανες τον κόπο να ακολουθήσεις τον σύνδεσμο του άρθρου για να δεις το PSA της Apple θα το διαβάσεις και ο ίδιος, δεν είναι δύσκολο.

"The camera is engineered so that it can’t activate without the camera indicator light also turning on. This is how you can tell if your camera is on.". https://support.apple.com/en-us/HT211148

Άν έκανες τον κόπο και διάβαζες το Link πιο κάτω απο το video θα έβλεπες ότι η hackia έγινε σε macbook το support της apple τι θα πει; γιατί να το εμπιστευτώ θα πει ότι συμφέρει την εταιρία δεν είναι η πρώτη φορά άλλωστε και αποδεδειγμένα αν πας μια βόλτα στον Louis Rossmann θα δεις διάφορα περιστατικά όπου η apple ή το support της τσαμπουνάνε μια μούφα για να σε αναγκάσουν να πληρώσεις παραπάνω ή για να μην καλύψουν κάτι στην εγγύηση.

 

https://jscholarship.library.jhu.edu/handle/1774.2/36569

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Οι κάμερες (ακόμη και οι ενσωματωμένες στο laptop ) είναι συνδεδεμένες με USB δεν μπορείς να το κάνεις αυτό χωρίς να κινδυνεύεις να προκαλέσεις ζημιά ακόμη και να το κάνεις εσύ δεν γίνεται να το κάνει κάποια εταιρία που να συναρμολογεί γιατί θα παραβεί ένα σωρό standards. 

Υπάρχει λόγος που δεν συνιστάται  να βγάλεις το καλώδιο απο διάφορες USB συσκευές ή έστω το USB stick σου απο τον υπολογιστή χωρίς να κάνεις eject. 

Το ότι γενικεύεις την ενσωματωμένη κάμερα του macbook με όλα τα usb webcams, σε μία συσκευή που είναι γεμάτη από proprietary hardware, και μετά μου λες "Απλά επειδή το επιτάσσει η λογική τύπου", με ξεπερνάει. Ένα LED στο κύκλωμα ρεύματος της κάμερας είναι. Μπορείς να ψάξεις διάγραμμα του κυκλώματος, το γνωρίζω αυτό καθώς έτυχε να μου χρειαστεί σε μία επισκευή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cell_7 είπε

Το ότι γενικεύεις την ενσωματωμένη κάμερα του macbook με όλα τα usb webcams, σε μία συσκευή που είναι γεμάτη από proprietary hardware, και μετά μου λες "Απλά επειδή το επιτάσσει η λογική τύπου", με ξεπερνάει. Ένα LED στο κύκλωμα ρεύματος της κάμερας είναι. Μπορείς να ψάξεις διάγραμμα του κυκλώματος, το γνωρίζω αυτό καθώς έτυχε να μου χρειαστεί σε μία επισκευή.

Δεν γενικεύω άνθρωπε, την γενίκευση (με τις απόψεις προγραμματιστών στο stack-exchange) και τον τύπο στο βίντεο τα έβαλα για να δείξω πόσο γενικό είναι το πρόβλημα αλλά επίσης έδειξα και ειδικά σε macbook πως έχει hackaριστεί και σου έδειξα και το paper στο δεύτερο post μου και το link για το paper.

 

Οπότε και γενικά και ειδικά έφερα παράδειγμα τι παραπάνω θες δηλαδή να ανοίξουμε τις οθόνες και να δούμε; :P 

 

Αφού ξέρεις να διαβάζεις διαγράμματα θα ξέρεις λοιπόν ότι δεν ειναι αναλογική σύνδεση άλλα ψηφιακή που σημαίνει απλά ότι μπορείς να μην στείλεις ρεύμα εκει ελέγχοντας τον κοντρόλλερ στο rail που τροφοδοτεί την κάμερα.

 

b72898a19ac79c5d04ea1cd872caed89.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/07/2020 at 11:22, trib said:

Η Apple προειδοποιεί τους πελάτες να μην κλείνουν τους φορητούς υπολογιστές τους αν έχουν βάλει κάποιο κάλυμμα πάνω από την κάμερα, καθώς μπορεί να οδηγήσει σε ζημιά στην οθόνη. ...

 

και πολύ καλά κάνει η αππλε και προειδοποιεί, ο high-tech ρουφιάνος πρέπει να λειτουργεί 24/7 και ανενόχλητος.
Πάλι καλά που δεν ακυρώνει την εγγύηση λόγω κακού χειρισμού του μακ.
.
Στην επόμενη ανακοίνωση παιδιά να τους πείτε και για το μικρόφωνο, ότι άμα βουλώσετε την τρύπα του χαλάει ο δίσκος και κολλάνε bits στη RAM. Και ότι όποιος το κάνει αυτομάτως χάνει την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

επίσης έδειξα και ειδικά σε macbook πως έχει hackaριστεί και σου έδειξα και το paper στο δεύτερο post μου και το link για το paper.

Γιατί συζητάμε για Macbook του 2008?

Είναι γνωστό, παλιό θέμα αυτό με το firmware hack αλλά δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στην συζήτηση για τα νεότερα Macbooks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

Δεν γενικεύω άνθρωπε, την γενίκευση (με τις απόψεις προγραμματιστών στο stack-exchange) και τον τύπο στο βίντεο τα έβαλα για να δείξω πόσο γενικό είναι το πρόβλημα αλλά επίσης έδειξα και ειδικά σε macbook πως έχει hackaριστεί και σου έδειξα και το paper στο δεύτερο post μου και το link για το paper.

Οπότε και γενικά και ειδικά έφερα παράδειγμα τι παραπάνω θες δηλαδή να ανοίξουμε τις οθόνες και να δούμε; :P 

Αφού ξέρεις να διαβάζεις διαγράμματα θα ξέρεις λοιπόν ότι δεν ειναι αναλογική σύνδεση άλλα ψηφιακή που σημαίνει απλά ότι μπορείς να μην στείλεις ρεύμα εκει ελέγχοντας τον κοντρόλλερ στο rail που τροφοδοτεί την κάμερα.

Το πρόβλημα με το paper που έβαλες είναι ότι αφορά macbook core 2 duo, από τότε έχουν αλλάξει πολλά πράγματα και στο hardware και στο software κομμάτι, ακόμη και τότε βγήκε update στο macOS που κάνει patch το exploit. Ειδικά τώρα που θα πάει σε δική της ARM λύση η Apple. Μην ξεχνάς τους T1 και Τ2 υπο-επεξεργαστές που ελέγχουν πράγματα όπως την κάμερα και το μικρόφωνο, υπάρχουν πολλά εμπόδια για να φτάσεις στην κάμερα χωρίς να υπολογίσουμε το κομμάτι του LED. 

Τώρα το "απλά ότι μπορείς να μην στείλεις ρεύμα εκει ελέγχοντας τον κοντρόλλερ" διαφέρει από θεωρεία σε πράξη, έτσι; Και εγώ "απλά" μπορώ να κάνω sniff τα πάντα από την cache του επεξεργαστή σου απομακρυσμένα μάλιστα, αλλά στην πράξη αποδεικνύεται πολύ πιο δύσκολο από το να βρω άλλον τρόπο να πάρω αυτό που θέλω.

Υπάρχουν πολλά τέτοια ωραία, όπως το να ακούω τι λες μέσα στο σπίτι μόνο και μόνο απο μία κάμερα απο μακριά, να κλέψω δεδομένα μόνο και μόνο απο την θερμότητα που παράγει το σύστημα σου, το ίδιο ξανά αλλά χρησιμοποιώντας ηλεκτρομαγνητικά κύματα, να τα κλέψω όλα απο το LED του router και χιλιάδες άλλοι τρόποι, θα μου πάρει μήνες να βρω και να παραθέσω όλα τα paper. 

Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι, πως τα εμπόδια που υπάρχουν στα πρόσφατα laptop της εταιρίας, καθιστούν πρακτικά αδύνατο το να κάνεις ζημία στον χρήση μέσω της κάμερας, στην θεωρία ίσως και να μπορεί να γίνει κάτι, αλλά στην πράξη με τρόπο εύκολο και μαζικό αρκετά, αμφιβάλω πολύ.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξίτηλο μαρκαδοράκι 😛

Πάντως σε spam που μου είχε έρθει ζητώντας λεφτά γιατί υπήρχε φωτογραφικό υλικό ,έστειλα κοντινά πλάνα

για να βεβαιωθούν αν είχαν τα δικά μου. Δε μου απάντησαν......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...