Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Ταμειακών μηχανών ... (κόστος,απορίες κτλ)


k_w_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, solution1 είπε

Που λέτε κι εμείς, όταν επιβλήθηκε ο φορολογικός μηχανισμός, (2003 νομίζω) αγοράσαμε μία ταμειακή μηχανή arcadia 6010. To κόστος της ήταν κοντά στο κόστος του φορολογικού μηχανισμού, οπότε αποφασίστηκε η αντικατάσταση εκτυπωτή + υπολογιστή από μία ταμειακή μηχανή.

Στους 12 μήνες από την αγορά της ταμειακής, χτυπάει απροειδοποίητα το κουδούνι ο τεχνικός με πρόσχημα την αλλαγή της μπαταρίας ρολογιού της ταμειακής η οποία, λέει, θα πρέπει να αλλάζεται προληπτικά κάθε χρόνο για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα. Κόστος: 50€.

Φυσικά, έφυγε όπως ήρθε. Μέχρι στιγμής, σχεδόν 17 χρόνια μετά, κρατάει κανονικά την ώρα μετά από τυχόν διακοπές ρεύματος.

Όταν χρειάστηκε να κάνουμε αλλαγή ΦΠΑ, ο τύπος είχε κλείσει, οπότε διάβασα το αναλυτικότατο manual και την έκανα μόνος μου. Δεν ήταν κάτι  δύσκολο. Η διαδικασία περιγραφόταν βήμα - βήμα.

Σήμερα,  δίνουν εγχειρίδιο χρήσης και παραμετροποίησης των ταμειακών μηχανών άραγε;

Ναι φυσικά και δίνεται. Τις απλές αλλαγές μπορεί να τις κάνει και ο χρήστης με δική του ευθύνη. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για φορολογικό αντικείμενο. Η μπαταρία της μνήμης όντως θέλει αλλαγή αλλά όχι κάθε χρόνο! Μπορεί και να μην χρειαστεί ποτέ για μηχανή που χρησιμοποιείται συνεχώς. Ως συνήθως περίπου στα 5 χρόνια θέλει αλλαγή ανάλογα με τον τυπο. Αν η μηχανή έχει όμως και μπαταρία για λειτουργία UPS τότε αλλάζει το πράγμα και θέλουν και οι δύο μπαταρίες αλλαγή περίπου κάθε 2 έως 4 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια στην αναβαθμιση των ταμειακων-φορολογικων, το firmware ειναι το απαραίτητο για να εκτυπωνει QR code. Επισης ειναι υποχρεωτική η διασυνδεση με την ΑΑΔΕ (απο 1/11/20 προαιρετικά χωρις πρόστιμο, απο 1/1/21 υποχρεωτικά).

Στο υλικολογισμικο περνιέται και το AES key της καθε επιχείρησης όπως (απο gsis το βλεπετε).

Σε μερικους φορολογικους υπάρχει και το upgrade key που εισαγεται και στο εμπορικό πρόγραμμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σημείωση γιατί βλέπω πολλούς να αναφέρουν το πρόγραμμα της Epsilon. Από προσωπική εμπειρία σας το λέω, μακριά και ούτε καν. Μόνο τους συγκεντρωτικούς ή αναλυτικούς πίνακες που βγάζει με κάθε στήλη να έχει 3 έως 5 αριθμούς στο κάθε κελί χωρίς ακριβή διάταξη του τι είναι τι, δεν κάνει για φορολογικούς ελέγχους. Το μόνο καλό που έχει είναι το περιβάλλον εργασίας. Όταν έρχεται η ώρα να βγάλεις κανέναν πίνακα να τον πας στην εφορία, ο ελεγκτής σε ρωτάει συνέχεια "Τι είναι αυτό; Που το βρίσκω το άλλο" και καταλήγεις να κουράζεις και τον εφοριακό και εσύ να τρέχεις σαν το χαζό μπρος πίσω με συμπληρωματικά έγγραφα.

 

Πέραν του γεγονότος ότι από όσο γνωρίζω, δεν συνδέονται τα δεδομένα του backup με άλλα παρόμοια προγράμματα. Ειλικρινά μείνετε μακριά και πάτε σε καμία SoftOne που σου βγάζει τους πίνακες πεντακάθαρα και δεν θες για ένα απλό έλεγχο ορθότητας τιμολογίων να βγάλεις τα μάτια σου και να παλεύεις με τους χάρακες για να είσαι σίγουρος ότι διαβάζεις τα σωστά νούμερα. 

 

Συνημμένη και φωτογραφία του πίνακα για να μην νομίζετε ότι υπερβάλω.

Screenshot 2020-10-07 140304.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, επειδη ειμαι εντελως ασχετος μπορειτε να μου λυσετε μια απορια?

 

Εχει νοημα απο οικονομικη αποψη για πελατες λιανικης η αλλαγη απο ταμειακη σε καποιο προγραμμα υπολογιστη με εκτυπωτη αποδειξεων? Μηπως γινονται ευκολοτερα/οικονομικοτερα αναβαθμισεις κλπ?

 

Δεν ρωταω για συνδεση με software αποθηκης/πελατολογιου κλπ, απλα για κοπη αποδειξεων. Επισης, ποια ειναι αυτα τα προγραμματα που κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sotthes είπε

Καλησπερα παιδια, επειδη ειμαι εντελως ασχετος μπορειτε να μου λυσετε μια απορια?

Εχει νοημα απο οικονομικη αποψη για πελατες λιανικης η αλλαγη απο ταμειακη σε καποιο προγραμμα υπολογιστη με εκτυπωτη αποδειξεων? Μηπως γινονται ευκολοτερα/οικονομικοτερα αναβαθμισεις κλπ?

Δεν ρωταω για συνδεση με software αποθηκης/πελατολογιου κλπ, απλα για κοπη αποδειξεων. Επισης, ποια ειναι αυτα τα προγραμματα που κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα?

Οχι κρατα την ταμειακη .

Ποσες βλαβες σου εχει βγαλει τοσα χρονια? 

Αντιθετα ενας υπολογιστης με προγραμμα θα θελει συντηρηση αναβαθμιση θα εχεις τους  κινδυνους απο βλαβες ιους κτλ.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ακόμα δεν έχω προμηθευτεί τη νέα ταμειακή, έχει να προτείνει κάποιος κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;

Τι να προσέξω; Έχουν σημαντικές διαφορές ή όλες πάνω κάτω είναι ίδιες;

Πχ  υπάρχει ένα μόνο μοντέλο με δυνατότητα wifi διασύνδεσης.

Άλλο μοντέλο έχει οθόνη αφής.

Άλλες έχουν ενσωματωμένη μπαταρία η οποία τους εξασφαλίζει αυτονομία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Τι άλλα χαρακτηριστικά διαφοροποιούν τα μοντέλα;

Ποια εταιρία θεωρείται επώνυμη;

Την ώρα που θα παραλάβω τη μηχανή, θα πρέπει να προσέξω κάτι; Ας πούμε διάβασα ότι θα πρέπει να έχω έτοιμο τον κλειδάριθμο ώστε να τον περάσει απευθείας ο τεχνικός, αλλιώς μπορεί να ζητήσει άλλο ένα 50ρικο.

Θα πρέπει να του ζητήσω να περάσει καμιά άλλη αναβάθμιση;

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω προβλημα με τον λογιστη μου.Ακομα να μου δωσει τον κλειδαριθμο για να κανω την αναβαθμιση.Φοβαμαι οτι μπορει να εχει κανει καποια βλακεια και το καθυστερει.Προσπαθησα να το κανω μονος μου. Ακολουθησα αυτες τις οδηγιες.

https://www.posi.gr/blog/odigies-lipsis--aes-key-kleidarithmou-apotin-aade

Δεν μου εμφανιζει την ταμειακη μηχανη μου.Ταμειακη αλλαξα πριν δεκα μηνες και ο λογιστης εκανε τα απαραιτητα να την δηλωσει στην εφορια.

Τι μπορει να συμβαινει και δεν εμφανιζεται η ταμειακη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς ενημέρωση όλων των ενδιαφερόμενων, χθες βγήκε νέα παράταση, έως 31 Δεκεμβρίου

http://www.enikonomia.gr/economy/240309,aade-nea-paratasi-tis-prothesmias-gia-tin-aposyrsi-ton-tameiakon-.html

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γινεται το πανηγύρι με την απόσυρση\παυση των παλιων φορολογικών μηχανων που δεν παίρνουν αναβαθμιση. Εχουν ξεθαυτει απο αποθηκες και πατάρια εταιρειων για τη παυση και οι αντιπροσωποι εχουν μαζεψει ενα βουνο μεχρι τωρα για την διαδικασία τους. Τα 50αρια και τα 100αρικα για την διαδικασία φεύγουν αερας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2020 στις 5:11 ΜΜ, Mr_Terror είπε

Εχω προβλημα με τον λογιστη μου.Ακομα να μου δωσει τον κλειδαριθμο για να κανω την αναβαθμιση.Φοβαμαι οτι μπορει να εχει κανει καποια βλακεια και το καθυστερει.Προσπαθησα να το κανω μονος μου. Ακολουθησα αυτες τις οδηγιες.

https://www.posi.gr/blog/odigies-lipsis--aes-key-kleidarithmou-apotin-aade

Δεν μου εμφανιζει την ταμειακη μηχανη μου.Ταμειακη αλλαξα πριν δεκα μηνες και ο λογιστης εκανε τα απαραιτητα να την δηλωσει στην εφορια.

Τι μπορει να συμβαινει και δεν εμφανιζεται η ταμειακη?

Αρκετά πιθανό να μην την έχει περάσει στο taxis. Μπες με τους κωδικούς σου στο taxis, προσωποποιημένη πληροφόρηση και στο αριστερό μέρος θα πας στη τελευταία κατηγορία που λέει ΦΗΜ νομίζω. Κοίτα εκεί αν φαίνεται η νέα ταμειακή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2020 στις 9:18 ΠΜ, sotthes είπε

Καλησπερα παιδια, επειδη ειμαι εντελως ασχετος μπορειτε να μου λυσετε μια απορια?

Εχει νοημα απο οικονομικη αποψη για πελατες λιανικης η αλλαγη απο ταμειακη σε καποιο προγραμμα υπολογιστη με εκτυπωτη αποδειξεων? Μηπως γινονται ευκολοτερα/οικονομικοτερα αναβαθμισεις κλπ?

Δεν ρωταω για συνδεση με software αποθηκης/πελατολογιου κλπ, απλα για κοπη αποδειξεων. Επισης, ποια ειναι αυτα τα προγραμματα που κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα?

Το πρόγραμμα από υπολογιστή πάει πακέτο με Φορολογικό Μηχανισμό (ΕΑΦΔΣΣ) εκτός κι αν μιλάς για πρόγραμμα web από Πάροχο.
Οπότε φθηνότερα δεν γίνεται να είναι.

Στις 25/10/2020 στις 4:40 ΜΜ, solution1 είπε

Επειδή ακόμα δεν έχω προμηθευτεί τη νέα ταμειακή, έχει να προτείνει κάποιος κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;

Τι να προσέξω; Έχουν σημαντικές διαφορές ή όλες πάνω κάτω είναι ίδιες;

Πχ  υπάρχει ένα μόνο μοντέλο με δυνατότητα wifi διασύνδεσης.

Άλλο μοντέλο έχει οθόνη αφής.

Άλλες έχουν ενσωματωμένη μπαταρία η οποία τους εξασφαλίζει αυτονομία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Τι άλλα χαρακτηριστικά διαφοροποιούν τα μοντέλα;

Ποια εταιρία θεωρείται επώνυμη;

Την ώρα που θα παραλάβω τη μηχανή, θα πρέπει να προσέξω κάτι; Ας πούμε διάβασα ότι θα πρέπει να έχω έτοιμο τον κλειδάριθμο ώστε να τον περάσει απευθείας ο τεχνικός, αλλιώς μπορεί να ζητήσει άλλο ένα 50ρικο.

Θα πρέπει να του ζητήσω να περάσει καμιά άλλη αναβάθμιση;

Αυτό που έχει σημασία είναι να πάρεις ποιοτική ταμειακή μηχανή.
Δεν θέλω εδώ να αναφέρω χάλια μάρκες που είναι πολλές, αλλά από τις κορυφαίες είναι οι RBS και Datatec.
Επιπλέον σημασία έχει η εγγύηση που στην περίπτωση της RBS είναι 2 χρόνια και νομίζω πως είναι και η μοναδική με 2 χρόνια εγγύηση και η μοναδική που κατασκευάζεται στην Ελλάδα.

Από το 2018 και μετά αν θυμάμαι καλά, ο τεχνικός είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κάνει μία τουλάχιστον διασύνδεση με την ΑΑΔΕ στις καινούργιες ταμειακές. Αν κάποιοι δεν το κάνουν και το χρεώνουν αργότερα, είναι κακή πρακτική, για να μην το θέσω αλλιώς.

Ενσωματωμένη μπαταρία έχουν οι φορητές ταμειακές μηχανές και μάλιστα έχουν έγκριση φορητής που διαφέρει από την απλή έγκριση.

Όπως και να 'χει σημαντικό ρόλο παίζει και η επιλογή του συνεργάτη.
Υπάρχουν συνάδελφοι οι οποίοι πας για αλλαγή εσωτερικής μπαταρίας και σου λένε πως άλλαξαν πλακέτα.
Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες.

Στις 25/10/2020 στις 5:11 ΜΜ, Mr_Terror είπε

Εχω προβλημα με τον λογιστη μου.Ακομα να μου δωσει τον κλειδαριθμο για να κανω την αναβαθμιση.Φοβαμαι οτι μπορει να εχει κανει καποια βλακεια και το καθυστερει.Προσπαθησα να το κανω μονος μου. Ακολουθησα αυτες τις οδηγιες.

https://www.posi.gr/blog/odigies-lipsis--aes-key-kleidarithmou-apotin-aade

Δεν μου εμφανιζει την ταμειακη μηχανη μου.Ταμειακη αλλαξα πριν δεκα μηνες και ο λογιστης εκανε τα απαραιτητα να την δηλωσει στην εφορια.

Τι μπορει να συμβαινει και δεν εμφανιζεται η ταμειακη?

Στο κάτω μέρος αριστερά, έχει ένα Link που λέει 'Ανανέωση'.
Συνήθως μόλις το πατήσεις εμφανίζεται κανονικά η μηχανή σου.
Αν πάλι δεν βγάλεις άκρη, κάνε ένα κόπο να επικοινωνήσεις μαζί μας (από το παραπάνω site) στο chat.

15 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Και γινεται το πανηγύρι με την απόσυρση\παυση των παλιων φορολογικών μηχανων που δεν παίρνουν αναβαθμιση. Εχουν ξεθαυτει απο αποθηκες και πατάρια εταιρειων για τη παυση και οι αντιπροσωποι εχουν μαζεψει ενα βουνο μεχρι τωρα για την διαδικασία τους. Τα 50αρια και τα 100αρικα για την διαδικασία φεύγουν αερας!!

Ο κάτοχος είναι υποχρεωμένος να δηλώσει παύση της μηχανής όταν αυτής γεμίσει η μνήμη της, ή έπαθε βλάβη ή έχει κλαπεί ή δεν χρησιμοποιείται πια.
Το ότι κάποιοι τις άφησαν και τις ξεθάβουν από τις αποθήκες, το μόνο σίγουρο είναι πως δεν φταίνε οι τεχνικοί.

Οι μηχανές αν μείνουν εκτός ρεύματος συνήθως βγάζουν βλάβη CMOS. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να ξεσφραγιστεί η μηχανή, να αντικατασταθεί η εσωτερική μπαταρία και να γίνει πάλι ανάγνωση μνήμης, που ο κάτοχος είναι υποχρεωμένος να δηλώσει εντός 2 ημερών στην ΑΑΔΕ.
Συνήθως το κόστος αντικατάστασης της μπαταρίας (ανάλογα το μοντέλο) μαζί με την ανάγνωση μνήμης δεν ξεπερνάει τα 30,00€-40,00€ + ΦΠΑ.

Υπάρχουν και περιπτώσεις που οι μηχανές δεν επανέρχονται ούτε με αλλαγή μπαταρίας. Εκεί μπλέκει πολύ το θέμα.
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασε γινεται πανυγηρι κανονικο.

Ειχα ραντεβου για παυση 2 φορολογικων και μου ειχαν δωσει ηδη την τιμη τηλεφωνικα. Οταν πηγα ξεχασε η κοπελα οτι μιλησαμε και εβαλε καπελο 30€ στον καθενα!.

Δεν θελω να τους κραξω ομως γιατι σε αλλες τεχνικες εξυπηρετησεις που ζητησα ηταν σωστοι.

Η ΕΛΜΗ-CASIO παντως κυριοι. 35€ ζηταγανε και παλια, 35 και τωρα που πηγα ενα Proline

Παυση σε RBS USB πηρε 8 λεπτα στον τεχνικο (50€)

2 λεπτά πριν, Fotis_Greece είπε

 

 

Επεξ/σία από Fotis_Greece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Moderators

Guys ερώτηση. Ενω έκανα αναβάθμιση firmware τον Νοέμβριο και ο λογιστης περασε ο,τι ηταν να περάσει, μου έρχεται συνέχεια mail ανα τακτά χρονικά διαστήματα απο την AAΔΕ για παράταση αναβάθμισης κλπ.

Ειναι αυτοματοποιημενο μήνυμα που έρχεται σε όλους ή πρεπει να κανω κατι αλλο? Σημείωση,  δεν εχω συνδεσει ακομα τη μηχανη στο internet, απλως εκανα το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...