Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Ταμειακών μηχανών ... (κόστος,απορίες κτλ)


k_w_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, k_w_t είπε

Οταν εχει κανει την αγορα πριν 1 χρονο πιστευω πως ναι πρεπει να τον υποστηριξει δωρεαν.

Τωρα για πριν 3-4 χρονια πρεπει να εβγαζε κατι σαν voucher η κυβερνηση για να πληρωθουν οι εταιριες.

Το οποιο θα ηταν και το πιο δικαιο.

Οπως και να εχει ο τελευταιος που φταιει στην ολη υποθεση ειναι ο κατοχος της ταμειακης.

 

 

Πίστεψε με , και για μας τους τεχνικούς δεν ήταν εύκολη υπόθεση  .Αλλά και πάλι θα επαναλάβουμε , ΟΤΑΝ την αγόρασε ήταν έτοιμη για τα δεδομένα της εποχής της. Από τότε άλλαξαν τα δεδομένα , και ήθελε φιρμγουερ για τις αλλαγές που έκανε η κυβέρνηση .

Το δυσκολότερο ήταν για επιχειρήσεις που ενώ η ταμειακή του ήταν παλιά αλλά ακόμα είχε πολλά Ζ να εκδώσει , αναγκάστηκαν να αλλάξουν ταμειακή κι έτσι αντί να πληρώσουν 50 60 70 80 € για την αναβάθμιση , πλήρωσαν πολλά περισσότερα, και άλλες περιπτώσεις είναι αυτοί που είχαν πιο σύγχρονη ταμειακή και τους έμειναν λίγα Ζ για την αλλαγή κι έτσι ήταν προτιμότερο να αλλάξουν ταμειακή από το να κάνουν αναβάθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο χρόνος υποστήριξης για ένα προϊόν είναι κάτι που προ αγοράζεται και φυσικά δεν υπονοείται από την οποιαδήποτε πώληση προϊόντος. Εάν η digea σταματήσει να εκπέμπει στις συγκεκριμένες συχνότητες, πράγμα που έχει γίνει πολλές φορές για κάποια μέρη της Ελλάδος  σημαίνει ότι πρέπει να έρθει το public ή ο Κωτσόβολος στο σπίτι μας και να μας ξανά συντονίσει την τηλεόραση? Μου φαίνεται πως όχι. Εάν σταματήσει να εκπέμπει μία κεραία και πρέπει να συντονίσουμε τον δέκτη μας σε κάποια άλλη γωνία? Σημαίνει πως ο τεχνικός που μας την εγκατέστησε δεν έκανε καλά τη δουλειά του και πρέπει τώρα να ξαναέρθει ατελώς να την ξανακάνει? Όταν είχανε βγει οι φορολογικοί μηχανισμοί? Έπρεπε όλα τα κομπιούτερ 'άδικα' να πάνε να δώσουν δωρεάν φορολογικούς μηχανισμούς στον κόσμο επειδή όταν τους πούλησαν το erp ήταν σύμφωνα με τον τρέχοντα νόμο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mwiec είπε

Ο χρόνος υποστήριξης για ένα προϊόν είναι κάτι που προ αγοράζεται και φυσικά δεν υπονοείται από την οποιαδήποτε πώληση προϊόντος. Εάν η digea σταματήσει να εκπέμπει στις συγκεκριμένες συχνότητες, πράγμα που έχει γίνει πολλές φορές για κάποια μέρη της Ελλάδος  σημαίνει ότι πρέπει να έρθει το public ή ο Κωτσόβολος στο σπίτι μας και να μας ξανά συντονίσει την τηλεόραση? Μου φαίνεται πως όχι. Εάν σταματήσει να εκπέμπει μία κεραία και πρέπει να συντονίσουμε τον δέκτη μας σε κάποια άλλη γωνία? Σημαίνει πως ο τεχνικός που μας την εγκατέστησε δεν έκανε καλά τη δουλειά του και πρέπει τώρα να ξαναέρθει ατελώς να την ξανακάνει? Όταν είχανε βγει οι φορολογικοί μηχανισμοί? Έπρεπε όλα τα κομπιούτερ 'άδικα' να πάνε να δώσουν δωρεάν φορολογικούς μηχανισμούς στον κόσμο επειδή όταν τους πούλησαν το erp ήταν σύμφωνα με τον τρέχοντα νόμο?

Τελειος ακυρο το παραδειγμα σου γιατι τον επανασυντονισμο μπορεις να τον κανεις και μονος σου χωρις τεχνικες γνωσεις και δεν χρειαζεται  επεμβαση ειδικου πιστοποιημενου τεχνικου.

Ετσι και αλλιως οι συσκευες αυτες δεν ερχονται συντονισμενες απο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν φταίει αυτός που σου το πούλησε ώστε την κάθε αλλαγή που θα γίνει από τον παροχο που εξαρτάται η συσκευή που αγόρασες ,να σου την υποστηρίξει δωρεάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Τελειος ακυρο το παραδειγμα σου γιατι τον επανασυντονισμο μπορεις να τον κανεις και μονος σου χωρις τεχνικες γνωσεις και δεν χρειαζεται  επεμβαση ειδικου πιστοποιημενου τεχνικου.

Ετσι και αλλιως οι συσκευες αυτες δεν ερχονται συντονισμενες απο πριν.

Κάπου ίσως έχεις δίκιο αλλά η μαμά μου (ετών 85 ) μάλλον δεν θα συμφωνήσει μαζί μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/2/2021 στις 9:33 ΠΜ, k_w_t είπε

Οταν εχει κανει την αγορα πριν 1 χρονο πιστευω πως ναι πρεπει να τον υποστηριξει δωρεαν.

Τωρα για πριν 3-4 χρονια πρεπει να εβγαζε κατι σαν voucher η κυβερνηση για να πληρωθουν οι εταιριες.

Το οποιο θα ηταν και το πιο δικαιο.

Οπως και να εχει ο τελευταιος που φταιει στην ολη υποθεση ειναι ο κατοχος της ταμειακης.

 

 

Τυπικά να σου αναφέρω πως οι σοβαρές εταιρίες π.χ. RBS, κάλυψαν δωρεάν τους πελάτες τους (και εμείς με τη σειρά μας) σε αυτούς που είχαν αγοράσει ταμειακή το τελευταίο έτος.
Άλλες εταιρίες μας χρέωσαν αναβάθμιση και σε μηχανές που τις είχαμε stock.

Κυκλοφορούν φήμες πως θα βγει επιδότηση (δεν έχει συμβεί ποτέ για φορολογικές μηχανές) για αντικατάσταση ταμειακών η οποία θα έχει αναδρομική ισχύ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/7/2020 στις 2:05 ΜΜ, k_w_t είπε

Λογικα εαν εχεις συμβολαιο συντήρησης με την unisoft θα στο φτιαξουν αυτοι online...

 

τοσες μεταβολες τα τελευταια χρονια εχουν κυριως τα καταστηματα τροφιμων οποτε δεν γνωριζω.

Παντως για να μου ανοιξουν κωδικο για την σακουλα περσυ ηθελαν 50€ οποτε και τις καταργησα και χρησιμοποιω μονο χαρτινες...

 

50 ευρώ είναι η ταρίφα, εγώ πάντως τις αλλαγές στα φπα τις κάνω μόνη μου πια!!!! 

Στις 14/7/2020 στις 2:23 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Aν δεν έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια μπορείς να το κάνεις και μονος σου καθώς δεν είναι επεμβαση στο εσωτερικό της ταμειακής ούτε και σπας μολυβδοσφαγίδα.Αλλωστε τον τρόπο τον γραφει και το βιβλιαράκι της μηχανής.Απο το να πληρώσεις 30€ τον τεχνικό ή τον κάθε ένα που πάει απο πόρτα σε πόρτα και διαλαλεί ότι αλλάζει ΦΠΑ σε ταμειακές.

 

Στις 14/7/2020 στις 2:05 ΜΜ, k_w_t είπε

Λογικα εαν εχεις συμβολαιο συντήρησης με την unisoft θα στο φτιαξουν αυτοι online...

 

τοσες μεταβολες τα τελευταια χρονια εχουν κυριως τα καταστηματα τροφιμων οποτε δεν γνωριζω.

Παντως για να μου ανοιξουν κωδικο για την σακουλα περσυ ηθελαν 50€ οποτε και τις καταργησα και χρησιμοποιω μονο χαρτινες...

 

50 ευρώ αλλαγή συντελεστών φπα, 50 ευρώ κλήση χρήσης κλπ. Εγω τα φτιάχνω μόνη μου πια!!!! 

Στις 13/7/2020 στις 3:42 ΜΜ, k_w_t είπε

Σύμφωνα με το ΦΕΚ Β’ 317/06-02-2020 πρέπει να μπουν όλες οι ταμειακές online με την ΑΑΔΕ.

Η προθεσμία πηρε παράταση αλλα λήγει στις 31/7/2020

Το θέμα είναι το κόστος και ο χρόνος εργασίας για αυτές .

Για παράδειγμα στο μαγαζί έχουμε ταμειακή μηχανή που αγοράστηκε το 2018 και"υποτίθεται" ήταν έτοιμη για τα νέα μέτρα.

Τώρα μας ζητάνε να γίνει αναβάθμιση στο Firmware με κόστος 25€ ανά κωδικό (3 στο σύνολο) + ΦΠΑ και επιπλέον ότι θα πρέπει να πάμε εμείς εκεί την ταμειακή .

Μέσα σε όλα αυτά μας ενημέρωσαν ότι θα την κρατήσουν 2-3 μέρες και θα πρέπει να κόβουμε χειρόγραφα εκείνο το διάστημα....

Όλο το θέμα μου μυρίζει αρπαχτή απο τις εταιρίες με τις ταμειακές.

Λογικά αφού έχουν θύρα LAN και ήταν έτοιμες από πριν δεν θα μπορούσαν να κάνουνε autoupdate μεσώ internet ?

 

Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία ή έκανε την αναβάθμιση στην ταμειακή του ?

 

Εγώ είχα αγοράσει το 2019 καινούργιο φορολογικό μηχανισμο και πάλι έπρεπε να πληρώσω για την αναβάθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση λίγο, γιατί έχω μπερδευτεί νομίζω:

Η πλατφόρμα "myData" είναι η πλατφόρμα του υπουργείου σώστα;

Είτε γράψουμε ότι μια ταμειακή μηχανή έχει δυνατότητα διασύνδεσης, είτε ότι υποστηρίζει την πλατφόρμα mydata, είναι το 1 και το αυτό, σωστά;

Η πλατφόρμα link4all, είναι "κλειστό" σύστημα αποκλειστικά για τις ταμειακές RBS.

Διαβάζω για το πακέτο Link4all*Retail:

"Προγραμματισμένη, σε τακτά χρονικά διαστήματα, ηλεκτρονική αποστολή του ημερήσιου και µηνιαίου “Ζ” ή άλλων αναφορών πωλήσεων, προς το λογιστικό γραφείο της επιχείρησης, σε επεξεργάσιμη μορφή."

Όλες οι διασυνδεδεμένες ταμειακές μηχανές, δεν έχουν αυτή τη λειτουργία;

Πουλάνε την "προγραμματισμένη" και την "επεξεργάσιμη μορφή";

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2020 στις 9:11 ΜΜ, k_w_t είπε

Δεν νομιζω οτι μπορεις να το ρισκαρεις με φορολογικα θεματα 

ετσι. με την εφορια δεν παιζεις. καλυτερα να δωσεις χρηματα στον αερα παρα να βρεθεις με κανα προστιμο απο το πουθενα. ουτως η αλλιως νταβατζιλικια ειναι ολα αυτα. η λιγα θα δωσεις (στον τεχνικο) η πολλα (στην εφορια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να ρωτησω κατι. Αυτην τη στιγμη οι μηχανες σας ειναι συνδεδεμενες στο ιντερνετ ή απλως εχουν περασει το νεο firmware με την δυνατοτητα αυτην?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τη στιγμη που εχει μπει το νεο firmware και εχουν δικτυο τοτε στελνουν στην εφορια.Υπαρχει περιθωριο μη αποστολης μεχρι 31/3/21 που ομως πιθανα θα παρει παραταση.

Επεξ/σία από nyne
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
35 λεπτά πριν, nyne είπε

Απο τη στιγμη που εχει μπει το νεο firmware και εχουν δικτυο τοτε στελνουν στην εφορια.Υπαρχει περιθωριο μη αποστολης μεχρι 31/3/21 που ομως πιθανα θα παρει παραταση.

Οχι αλλο ειναι το ερωτημα μου. Εμενα μου εκαναν την αναβαθμιση και ολα οκ, πριν απο αρκετο καιρο, νομιζω τον Οκτωβρη. Ομως δεν το εχω συνδεσει με το δικτυο ακομα. Πρεπει να εχουν την δυνατοτητα αποστολης, ή απο την 1/4/2021 θα πρεπει να γινεται και η αποστολη (οποτε να την συνδεσω με το δικτυο)? Αυτο δεν εχω καταλαβει... Ο τεχνικος απλως την εγκατασταση ειχε κανει, υποθετω απλως θα πρεπει να την συνδεσω με ενα ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα πρεπει να την συνδεσεις με το δικτυο.Θα σου ελεγα να το κανεις κ νωριτερα για να δεις μηπως τυχον εχεις καποιο θεμα και δεν στελνει.Απο 1/4/21 θα πρεπει να στελνουν, βεβαια υπαρχουν φημες οτι παει για νεα παραταση...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, nyne είπε

Ναι θα πρεπει να την συνδεσεις με το δικτυο.Θα σου ελεγα να το κανεις κ νωριτερα για να δεις μηπως τυχον εχεις καποιο θεμα και δεν στελνει.Απο 1/4/21 θα πρεπει να στελνουν, βεβαια υπαρχουν φημες οτι παει για νεα παραταση...

Ευχαριστω πολυ, θα το κανω την Δευτερα που θα παω στο μαγαζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 12:47 ΠΜ, Alelpi7890 είπε

..αλλαγές στα φπα τις κάνω μόνη μου πια!!!! 

... κλήση χρήσης κλπ. Εγω τα φτιάχνω μόνη μου πια!!!! 

..

Υπογράφεις και σφραγίζεις το βιβλιαράκι μόνη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...