Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Ταμειακών μηχανών ... (κόστος,απορίες κτλ)


k_w_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, Adrian είπε

Υπογράφεις και σφραγίζεις το βιβλιαράκι μόνη σου;

Και εγώ μόνος μου αλλάζω το ΦΠΑ, σιγά  την δουλειά, σε δύο λεπτά είναι έτοιμη. Στις οδηγίες χρήσης σου λέει τι νά κανείς.

Από πού προκύπτει ότι είναι παράνομο και πρέπει να σφραγίζεις το βιβλιαράκι για αυτή την αλλαγή;

Δεν επεμβαίνεις στο εσωτερικό της μηχανής, και οι αλλαγές φαίνονται στην φορολογική μνήμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 12:51 ΜΜ, stormrain είπε

Να ρωτησω κατι. Αυτην τη στιγμη οι μηχανες σας ειναι συνδεδεμενες στο ιντερνετ ή απλως εχουν περασει το νεο firmware με την δυνατοτητα αυτην?

Η δικη μου πλεον ειναι.

Στελνει το Ζ κατευθειαν στην ΑΑΔΕ πλεον.

Και εαν σκαναρεις το QR μια αποδειξης λεει τα στοιχεια της εταιριας και εαν εχει μεταβιβαστει στην ΑΑΔΕ (εαν βγηκε Ζ δηλαδη)

Στις 26/3/2021 στις 3:07 ΜΜ, stormrain είπε

Οχι αλλο ειναι το ερωτημα μου. Εμενα μου εκαναν την αναβαθμιση και ολα οκ, πριν απο αρκετο καιρο, νομιζω τον Οκτωβρη. Ομως δεν το εχω συνδεσει με το δικτυο ακομα. Πρεπει να εχουν την δυνατοτητα αποστολης, ή απο την 1/4/2021 θα πρεπει να γινεται και η αποστολη (οποτε να την συνδεσω με το δικτυο)? Αυτο δεν εχω καταλαβει... Ο τεχνικος απλως την εγκατασταση ειχε κανει, υποθετω απλως θα πρεπει να την συνδεσω με ενα ethernet.

Βασικα αμα την συνδεσεις εξυπηρετηση στον λογιστη σου κανεις.

Δεν χρειαζεται να περναει τα Ζ και τα βρισκει μεσα ετοιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dsvee είπε

Και εγώ μόνος μου αλλάζω το ΦΠΑ, σιγά  την δουλειά, σε δύο λεπτά είναι έτοιμη. Στις οδηγίες χρήσης σου λέει τι νά κανείς.

Από πού προκύπτει ότι είναι παράνομο και πρέπει να σφραγίζεις το βιβλιαράκι για αυτή την αλλαγή;

Δεν επεμβαίνεις στο εσωτερικό της μηχανής, και οι αλλαγές φαίνονται στην φορολογική μνήμη. 

Να σου πω ειλικρινά δεν το βρισκω πουθενά γραμμένο, απλά έτσι το θυμάμαι. Απέχω καρό από το άθλημα οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.

Mea culpa :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Adrian είπε

Να σου πω ειλικρινά δεν το βρισκω πουθενά γραμμένο, απλά έτσι το θυμάμαι. Απέχω καρό από το άθλημα οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.

Mea culpa :)

Συγνώμη αν ακούστηκε κάπως η απάντηση μου. Ούτε εμένα είναι η δουλειά μου οι ταμειακές όποτε δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος, ειδικά όταν οι νόμοι αλλάζουν εν μια νυκτί. 

Για αυτό ρώτησα από πού προκύπτει, με την έννοια αν κάποιος ειδικός στο θέμα γνωρίζει.

Θυμάμαι πάντως ότι τον είχα ρωτήσει τον τεχνικό πριν μερικά χρόνια και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να το κάνω μόνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 9:20 ΜΜ, dsvee είπε

Συγνώμη αν ακούστηκε κάπως η απάντηση μου. Ούτε εμένα είναι η δουλειά μου οι ταμειακές όποτε δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος, ειδικά όταν οι νόμοι αλλάζουν εν μια νυκτί. 

Για αυτό ρώτησα από πού προκύπτει, με την έννοια αν κάποιος ειδικός στο θέμα γνωρίζει.

Θυμάμαι πάντως ότι τον είχα ρωτήσει τον τεχνικό πριν μερικά χρόνια και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να το κάνω μόνος.

Εξαρτάται το μοντελο της ταμειακης.

Εαν η ταμειακη επιδεχεται αλλαγες(σχεδον ολα τα μοντελα απο το 2010 και μετα) χωρις να μπει σε service mode τοτε μπορεις να το κανεις και μονος σου.

Εαν ομως πρεπει να μπει σε service mode οποτε πρεπει να ανοιχτει το κελυφος της τοτε πρεπει να γινει απο τεχνικο που εχει και την καταλληλη σφραγιδα ωστε να σφραγισει παλι το κελυφος.

ΥΓ Υπαρχουν ταμειακες που μπορεις να κανεις μεχρι καποιο αριθμο αλλαγων μονος σου μετα θελει παλι τεχνικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 12:57 ΠΜ, solution1 είπε

Μια ερώτηση λίγο, γιατί έχω μπερδευτεί νομίζω:

Η πλατφόρμα "myData" είναι η πλατφόρμα του υπουργείου σώστα;

Είτε γράψουμε ότι μια ταμειακή μηχανή έχει δυνατότητα διασύνδεσης, είτε ότι υποστηρίζει την πλατφόρμα mydata, είναι το 1 και το αυτό, σωστά;

Η πλατφόρμα link4all, είναι "κλειστό" σύστημα αποκλειστικά για τις ταμειακές RBS.

Διαβάζω για το πακέτο Link4all*Retail:

"Προγραμματισμένη, σε τακτά χρονικά διαστήματα, ηλεκτρονική αποστολή του ημερήσιου και µηνιαίου “Ζ” ή άλλων αναφορών πωλήσεων, προς το λογιστικό γραφείο της επιχείρησης, σε επεξεργάσιμη μορφή."

Όλες οι διασυνδεδεμένες ταμειακές μηχανές, δεν έχουν αυτή τη λειτουργία;

Πουλάνε την "προγραμματισμένη" και την "επεξεργάσιμη μορφή";

Οι ταμειακές "για την ώρα" δεν έχουν καμία σχέση με το myDATA. Η πλατφόρμα που ανεβαίνουν τα δεδομένα, ( eSend) δεν είναι συνδεμένη με το myDATA. Αυτό που δεν ξέρουμε ακόμη είναι αν θα συνδεθεί με το myDATA από το eSend η θα χρειαστούν κι άλλη αναβάθμιση οι ταμειακές.

Στις 26/3/2021 στις 12:51 ΜΜ, stormrain είπε

Να ρωτησω κατι. Αυτην τη στιγμη οι μηχανες σας ειναι συνδεδεμενες στο ιντερνετ ή απλως εχουν περασει το νεο firmware με την δυνατοτητα αυτην?

Από τη στιγμή που έχει αναβαθμιστεί η ταμειακή, έχει τη δυνατότητα να συνδεθεί με την ΑΑΔΕ (eSend). Για τη σύνδεση χρειάζεται ο κλειδάριθμος AES KEY και πιθανόν το url της ΑΑΔΕ γιατί έχει αλλάξει από τις αρχικές αναβαθμίσεις.
Πολλοί συνάδελφοι, ναι μεν αναβαθμίζουν, αλλά δεν ζητούν από τους κατόχους AES Key για να το καταχωρήσουν, με σκοπό να το κάνουν σε δεύτερο χρόνο με επιπλέον χρέωση.
Φυσικά είναι σχετικά εύκολη διαδικασία και μπορεί να την κάνει και ο κάτοχος με λίγο προσοχή.
Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται το λογισμικό που σχεδόν σε όλες τις εταιρίες είναι δωρεάν.

Στις 26/3/2021 στις 2:29 ΜΜ, nyne είπε

Απο τη στιγμη που εχει μπει το νεο firmware και εχουν δικτυο τοτε στελνουν στην εφορια.Υπαρχει περιθωριο μη αποστολης μεχρι 31/3/21 που ομως πιθανα θα παρει παραταση.

Καμία μηχανή δεν στέλνει δεν κάνει κάποιος τις απαραίτητες ρυθμίσεις.
Ότι έγραψα πιο πάνω.

Στις 26/3/2021 στις 3:07 ΜΜ, stormrain είπε

Οχι αλλο ειναι το ερωτημα μου. Εμενα μου εκαναν την αναβαθμιση και ολα οκ, πριν απο αρκετο καιρο, νομιζω τον Οκτωβρη. Ομως δεν το εχω συνδεσει με το δικτυο ακομα. Πρεπει να εχουν την δυνατοτητα αποστολης, ή απο την 1/4/2021 θα πρεπει να γινεται και η αποστολη (οποτε να την συνδεσω με το δικτυο)? Αυτο δεν εχω καταλαβει... Ο τεχνικος απλως την εγκατασταση ειχε κανει, υποθετω απλως θα πρεπει να την συνδεσω με ενα ethernet.

Ισχύει όταν έγραψα και πιο πάνω.

Στις 26/3/2021 στις 9:53 ΜΜ, Adrian είπε

Υπογράφεις και σφραγίζεις το βιβλιαράκι μόνη σου;

Από τη στιγμή που δεν χρειάζεται να αφαιρεθεί η σφραγίδα, ο κάτοχος μπορεί να προγραμματίσει διάφορα στη μηχανή, π.χ. αλλαγή ΦΠΑ, καταχώρηση AES Key κλπ.
Θεωρητικά θα μπορεί να αναβαθμίσει και το firmware (δεν έχουμε ακόμη σαφή διευκρίνηση) εφόσον γίνεται χωρίς αφαίρεση σφραγίδας.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σας!

Χρησιμοποιεί κάποιος πρόγραμμα cloud ταμειακής? Με απευθείας σύνδεση με ΑΑΔΕ για να μη χρειάζεται έκδοση Ζ κτλ?
Είμαι στη διαδικασία αναζήτησης κι έχω βρει κάποια αξιόλογα προγράμματα που με βάση την παρουσίαση φαίνονται πολύ καλά, αλλά πρακτικά δε ξέρω πως θα δουλέψουν και τι ποιότητα υπάρχει σε σχέση με την κλασική ταμειακή. 
Κάποιες εταιρείες που το προσφέρουν είναι Softone, Oxygen Pelatologio και Simply και αυτές κοιτάω αυτή τη στιγμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εμείς δουλεύουμε το Cloud Ταμειακή της Semantic και το Simply Cash της Simply.
Το πρώτο έχει δυνατότητα να πάρεις μικρό πακέτο, αλλά λειτουργεί μόνο online, το δεύτερο έχει 1 συγκεκριμένο πακέτο αλλά λειτουργεί και offline.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...