Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Ταμειακών μηχανών ... (κόστος,απορίες κτλ)


k_w_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: Εγώ στο μαγαζί δεν έχω ίντερνετ. Ώρα ανάγκης με την άδεια του γείτονα παίρνω από το WiFi του. Το POS το έχω με το καλώδιο του τηλεφώνου. Θα με υποχρεώσουν να βάλω και σύνδεση ίντερνετ ή θα υπάρχει κάποια κάρτα sim ή θα γίνεται και αυτό με καλώδιο τηλεφώνου;

70€ + ΦΠΑ= 87€ + μεταφορικά από Σαμοθράκη για Αλεξανδρούπολη και επιστροφή...

Επεξ/σία από papresa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, theoilia είπε

Σκάει χθες μειλ από την ΑΑΔΕ για ενημέρωση της ταμειακής μου μέχρι 31/7. Ε εντάξει λέω ας την κάνουμε. στην δική μου ταμειακή (RBS Mercato net) έχει στο site της εταιρίας video οδηγό για την ενημέρωση firmware κανονικής διάρκειας 3m και 40 sec. Περνω τηλ τον τεχνικό και μου λέει 65€ + ΦΠΑ... Μα του λέω για 5 λεπτά; Ε μου λέει τι να σου κάνω, πάρε καινούργια που δεν το χρεώνω μιας και η δική σου έχει άλλο ένα 6μηνο γιατί μετά τελειώνουν τα Ζ...

απο περιεργεια, ζητησε τους το firmware να δουμε τι θα πουν.

 

edit. δες εδω

https://www.rbs.gr/el/συνεργάτες/2020-06-10-08-26-58/αναβαθμίσεις-εαφδσσ-σύμφωνα-με-α-1024-06-02-2020

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kallair είπε

ΔΕΝ ηταν ετοιμες γιατι η τροπολογια υπαρχει απο τον φλεβαρη αν θυμαμαι καλα αλλα λογω κορωνοϊου πηρε παραταση. κ ξαναλεω δεν λεμε να μας το κανει τσαμπα. αλλα το 90αρι ειναι ξεκαθαρο αρμεγμα κ εκμεταλλευση της καταστασης.

Οκ δεν γνώριζα τη φάση γιατί ξαναλέω δεν έχω ασχοληθεί, αλλά αφού δεν έχει κάποια διαφορά δεν υπάρχει κάποια εγγύηση ή κάτι που να σας καλύπτει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, polaki είπε

Οκ δεν γνώριζα τη φάση γιατί ξαναλέω δεν έχω ασχοληθεί, αλλά αφού δεν έχει κάποια διαφορά δεν υπάρχει κάποια εγγύηση ή κάτι που να σας καλύπτει? 

απ οτι φαινεται οχι. εκτος και αν απο αγνοια μας, αναγκαζομαστε να τους πληρωσουμε για την αναβαθμιση, ενω θα μπορουσαμε να ζητησουμε το firmware για να το περασουμε μονοι μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

ας μη συζητησουμε ποσο αντιεπαγγελματικο ειναι να μην υποστηριξεις το ιδιο σου το προιον, τα 90 ευρω δε κανουν κρα οτι πανε για αρπαχτη εκμεταλευομενοι την κατασταση? αισχος ειναι αυτο το πραμα

Ξαναλέω δεν γνωρίζω τη φάση, αλλά αν κάτι έχει αλλάξει σαφώς και πρέπει να χρεωθεί η εργατοώρα. Τα 90€ μπορεί να είναι αρπαχτή, απ'την άλλη αν κάτι πάει στραβά σε κάποιον και τους φάει 3 ώρες εσένα πάλι 90€ θα σε χρεώσουν. Ξαναλέω δεν το επικροτώ, και με τα δεδομένα που τώρα λέτε ότι το πουλάγανε ως έτοιμο αλλά τελικά δεν είναι, σαφώς και είναι αλητεία. 

1 λεπτό πριν, kallair είπε

απ οτι φαινεται οχι. εκτος και αν απο αγνοια μας, αναγκαζομαστε να τους πληρωσουμε για την αναβαθμιση, ενω θα μπορουσαμε να ζητησουμε το firmware για να το περασουμε μονοι μας.

Μπορεί να είναι και αυτό, απ'την άλλη όμως πριν 3 χρόνια έκανα χεράτα update στο firmware ενός Mag320 (καμία επαφή, αλλά απλά το αναφέρω) και ουσιαστικά το αχρήστευσα, τα κατάφερα μετά να το επαναφέρω αλλά έφαγα ένα 3ωρο. 1 στις 100 θα σου κάτσει η στραβή.

Δεν ξέρω αν θα εμπιστευόμουν να κάνω μόνος μου χειροκίνητα αυτό με την ταμειακή. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Ξαναλέω δεν γνωρίζω τη φάση, αλλά αν κάτι έχει αλλάξει σαφώς και πρέπει να χρεωθεί η εργατοώρα. Τα 90€ μπορεί να είναι αρπαχτή, απ'την άλλη αν κάτι πάει στραβά σε κάποιον και τους φάει 3 ώρες εσένα πάλι 90€ θα σε χρεώσουν. Ξαναλέω δεν το επικροτώ, και με τα δεδομένα που τώρα λέτε ότι το πουλάγανε ως έτοιμο αλλά τελικά δεν είναι, σαφώς και είναι αλητεία. 

να ξερεις, επειδη παρεξηγειται ο γραπτος λογος, οτι απλα κουβεντα κανουμε, μην γινει καποια παρανοηση.

 

θα προτιμουσα να μου δινει την δυνατοτητα να το κανω μονος μου και να εχω την ευθυνη των επιλογων μου, κ ας ερθει μετα να χρεωσει οσο πρεπει σε περιπτωση που κανω μαλακια, παρα το νταβατζιλικι που κανουν κ σε υποχρεωνουν σε μια υπερκοστολογημενη εργασια που δεν εχεις την δυνατοτητα να στην κανει αλλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kallair είπε

να ξερεις, επειδη παρεξηγειται ο γραπτος λογος, οτι απλα κουβεντα κανουμε, μην γινει καποια παρανοηση.

θα προτιμουσα να μου δινει την δυνατοτητα να το κανω μονος μου και να εχω την ευθυνη των επιλογων μου, κ ας ερθει μετα να χρεωσει οσο πρεπει σε περιπτωση που κανω μαλακια, παρα το νταβατζιλικι που κανουν κ σε υποχρεωνουν σε μια υπερκοστολογημενη εργασια που δεν εχεις την δυνατοτητα να στην κανει αλλος.

Συμφωνώ εννοείται, αλλά το ακόμα πιο εξοργιστικό είναι ότι ουσιαστικά είναι και μια διαδικασία που για 2-3 μέρες θα κόβεις χεράτες αποδείξεις. Δηλαδή αν ένα μαγαζί είχε 300 μικροσυναλλαγές τη μέρα τί σκατά θα έκανε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polaki είπε

Συμφωνώ εννοείται, αλλά το ακόμα πιο εξοργιστικό είναι ότι ουσιαστικά είναι και μια διαδικασία που για 2-3 μέρες θα κόβεις χεράτες αποδείξεις. Δηλαδή αν ένα μαγαζί είχε 300 μικροσυναλλαγές τη μέρα τί σκατά θα έκανε????

Kαλα τραγικο αυτό. ακομα κ 50 μικροσυναλλαγες να εχεις, κανε το εικονα. πρεπει να γραφεις αναλυτικα καθε κωδικο στην χειρογραφη αποδειξη νομιζω. δεν μπορεις να γραψεις απλα τελικη τιμη κ γεια σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά σχετική ερώτηση αν επιτρέπετε, όταν το κράτος αλλάζει το ΦΠΑ,  πόσο χρεώνεται η "ενημέρωση" της ταμιακής και πόσο καιρό μένει στο service;

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Εγώ τα ταμειακή δεν έχω. Τόσο καιρό είχα φορολογικό μηχανισμό που τελειώνει σε λίγες μέρες, τιμολόγια αλλά και απόδειξης τα εκοβα από μηχανογραφιμενο πρόγραμμα στο pc.

Αναγκαστικά θα βάλω ταμειακή για αποδείξεις. Τιμολόγια θα κόβω από Το πρόγραμμα στο pc.

την ταμειακή αναγκαστικά θα την συνδέσω στο internet.

 Το πρόγραμμα που έχω πρέπει να γίνει και αυτό online? είναι της unisoft το market plus ειναι πολύ παλιό. 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα.

Εγώ τα ταμειακή δεν έχω. Τόσο καιρό είχα φορολογικό μηχανισμό που τελειώνει σε λίγες μέρες, τιμολόγια αλλά και απόδειξης τα εκοβα από μηχανογραφιμενο πρόγραμμα στο pc.

Αναγκαστικά θα βάλω ταμειακή για αποδείξεις. Τιμολόγια θα κόβω από Το πρόγραμμα στο pc.

την ταμειακή αναγκαστικά θα την συνδέσω στο internet.

 Το πρόγραμμα που έχω πρέπει να γίνει και αυτό online? είναι της unisoft το market plus ειναι πολύ παλιό. 

Λογικα εαν εχεις συμβολαιο συντήρησης με την unisoft θα στο φτιαξουν αυτοι online...

 

13 λεπτά πριν, GeorgeKatz είπε

Μιά σχετική ερώτηση αν επιτρέπετε, όταν το κράτος αλλάζει το ΦΠΑ,  πόσο χρεώνεται η "ενημέρωση" της ταμιακής και πόσο καιρό μένει στο service;

spacer.png

τοσες μεταβολες τα τελευταια χρονια εχουν κυριως τα καταστηματα τροφιμων οποτε δεν γνωριζω.

Παντως για να μου ανοιξουν κωδικο για την σακουλα περσυ ηθελαν 50€ οποτε και τις καταργησα και χρησιμοποιω μονο χαρτινες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Λογικα εαν εχεις συμβολαιο συντήρησης με την unisoft θα στο φτιαξουν αυτοι online...

Είχαμε συμβόλαιο συντήρησης αλλά επειδή δεν υποστηρίζουν άλλο το market plus σταμάτησαν από μόνοι τους την συνδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pavloa είπε

Είχαμε συμβόλαιο συντήρησης αλλά επειδή δεν υποστηρίζουν άλλο το market plus σταμάτησαν από μόνοι τους την συνδρομή.

Λογικα θα σε πανε σε ποιο καινουργιο software .... Μαλλον σε Κεφαλαιο Basic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kallair είπε

απο περιεργεια, ζητησε τους το firmware να δουμε τι θα πουν.

edit. δες εδω

https://www.rbs.gr/el/συνεργάτες/2020-06-10-08-26-58/αναβαθμίσεις-εαφδσσ-σύμφωνα-με-α-1024-06-02-2020

Μα δεν μπορώ εγώ να σπάσω την σφραγίδα και να την ανοίξω! Μόνο τεχνικός. Πως να κάνω μόνος μου την αναβάθμιση από την στιγμή που θέλει πρόσβαση στο εσωτερικό της ταμειακής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...