Προς το περιεχόμενο

τοποθέτηση κάμερας σε εξωτερικό χώρο


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη η καραμελα πως οποιος δεν θελει το χ/ψ, εχει κατι να κρυψει, εχει καταντησει αηδια. Ο νομος ειναι ξεκαθαρος. Διαμερισμα ισογειου στην πολυκατοικια μας ειχε καμερα στραμενη στην κεντρικη εισοδο. Προφανως και απομακρυνθηκε. Δεν τον αφορα ποιος μπαινει, βγαινει ή μπαινοβγαινει, με ποιον, και πότε. Τελεία.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

33 λεπτά πριν, kontinos είπε

Αυτη η καραμελα πως οποιος δεν θελει το χ/ψ, εχει κατι να κρυψει, εχει καταντησει αηδια. Ο νομος ειναι ξεκαθαρος. Διαμερισμα ισογειου στην πολυκατοικια μας ειχε καμερα στραμενη στην κεντρικη εισοδο. Προφανως και απομακρυνθηκε. Δεν τον αφορα ποιος μπαινει, βγαινει ή μπαινοβγαινει, με ποιον, και πότε. Τελεία.

Εσυ μιλας για κοινοχρηστους χωρους, αλλο αυτο.

Βεβαια και εκει αυτο ισχυει, αν καποιος δεν θελει να ξερει κανεις ποιον η ποια φερνει στο σπιτι του αυτο ειναι το ολο θεμα. Αλλιως το να υπαρχει μια καμερα που να καταγραφει τι γινεται στην εισοδο μονο θετικο μπορει να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γενικά δε θέλω να είμαι παράνομος, δε νιώθω ωραία με αυτό. Στο καινούργιο σπίτι που πήγα (μονοκατοικία) υπήρχε πρόβλεψη για 2 κάμερες στον εξωτερικό αυλόγυρο για να καλύπτουν τις εισόδους του σπιτιού. Οπότε όταν ήρθαν τα παιδιά του συναγερμού μου τις τοποθέτησαν και αυτές γιατί θεωρούν ότι χρειάζονται και γιατί "έλα μωρέ Ελλάδα αφού...". Δεν αισθάνομαι πολύ καλά γιατί είναι στον εξωτερικό μου τοίχο και φυσικά εκτός από το σπίτι, τραβάνε και το δρόμο μπροστά από το σπίτι μου. Επίσης, έχω μόνο μία γειτόνισσα εδώ που είμαι η οποία είναι λίγο τρελή και αντικοινωνική και ίσως μου δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον με το θέμα των καμερών. 

Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν κάποιος (αυτή η γειτόνισσα) μου κάνει καταγγελία, τι μπορεί να συμβεί; Να με αναγκάσουν ας πούμε να βγάλω τις κάμερες ή και κάτι χειρότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sargus είπε

Εγώ γενικά δε θέλω να είμαι παράνομος, δε νιώθω ωραία με αυτό. Στο καινούργιο σπίτι που πήγα (μονοκατοικία) υπήρχε πρόβλεψη για 2 κάμερες στον εξωτερικό αυλόγυρο για να καλύπτουν τις εισόδους του σπιτιού. Οπότε όταν ήρθαν τα παιδιά του συναγερμού μου τις τοποθέτησαν και αυτές γιατί θεωρούν ότι χρειάζονται και γιατί "έλα μωρέ Ελλάδα αφού...". Δεν αισθάνομαι πολύ καλά γιατί είναι στον εξωτερικό μου τοίχο και φυσικά εκτός από το σπίτι, τραβάνε και το δρόμο μπροστά από το σπίτι μου. Επίσης, έχω μόνο μία γειτόνισσα εδώ που είμαι η οποία είναι λίγο τρελή και αντικοινωνική και ίσως μου δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον με το θέμα των καμερών. 

Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν κάποιος (αυτή η γειτόνισσα) μου κάνει καταγγελία, τι μπορεί να συμβεί; Να με αναγκάσουν ας πούμε να βγάλω τις κάμερες ή και κάτι χειρότερο;

Ισως να σου κανουν παρατηρηση απλα για να τις βγαλεις για αρχη, ισως να σου ριξουν μια και καλη προστιμο. Το μονο σιγουρο ειναι πως "προκαλουν" περισσοτερο οταν ειναι εξω απο το σπιτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εμείς πάντως στην πολυκατοικία στην οποία μένω τα έχουμε λύσει αυτά τα θέματα

υπάρχει εμφανής σήμανση

υπάρχει εννοείται καταγραφικό

υπάρχει 100% συναίνεση όλων των ιδιοκτητών/ενοίκων

έτσι έχουν εγκατασταθεί σε όλους τους κοινοχρήστους χώρους κάμερες εσωτερικά της πολυκατοικίας οι οποίες βλέπουν χώρους όπως την κεντρική είσοδο - κλιμακοστάσιο - λεβητοστάσιο - είσοδο/έξοδο ταράτσας - είσοδο/έξοδο κινδύνου - σκάλες και ανελκυστήρα

εξωτερικά της πολυκατοικίας επίσης κάμερες που συνοδεύονται με προβολείς led με ανίχνευση κίνησης και στην ταράτσα επίσης

σε συνδυασμό με πόρτα ασφαλείας κεντρικής εισόδου

προσωπικά έβαλα τρεις κάμερες μια καταγράφει από την είσοδο του διαμερίσματος μου εξωτερικά ή άλλη εσωτερικά και μια στο μπαλκόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδια, διαβασα όλα τα σχόλια.

το ζήτημα είναι πως είναι σε περίεργο μερος η μονοκατοικία που θα πάω, και για να δεί κάποιος οτι υπάρχει κάμερα στον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΜΟΥ (8-9 μετρα περιπου) πρεπει να έρθει εσκεμμένα για να παει να μπεί στο σπίτι μου ή θα φαίνετε μόνο απο το μπαλκόνι του γείτονα. προσοχη, θα φαίνετε απο το μπαλκόνη του γείτουνα, δηλαδή θα έχει οπτική επαφή ο γείτονας με την κάμερα,η κάμερα θα καταγράφει ΜΟΝΟ τον διαδρομο μου!! αυτο ηθελα να ρωτήσω εξ αρχής αν είναι νομμιμο, και για να πω την αληθεια μου ειμαι διχασμενος με ολα αυτα που γραφονται. δεν με ενδιαφερει να παρανομήσω, αλλα σίγουρα δε θα με ''πανε'' οι γείτονες μετα την φασαρία της ανακαινησης / μετακομισης οποτε θα θελουν να μου κανουν ζημιά..οπότε δε ξερω πως να πράξω..

σκεφτηκα και την αλλη εναλλακτικη, σε περιπτωση που βάλω την αντίστοιχη ταμπέλα οτι ο χώρος παρακολουθείτε κλπ, και βαλω dummy cameras? οι οποίες επαναλαμβάνω, θα δείχνουν ΜΟΝΟ την αυλή μου, ούτε εκατοστό του δρόμου! και μέσα στο σπίτι να κουμπώσω 2 κάμερες με wifi και ειμαι αρχοντας, καθώς για σιδερο-στόρια κλπ δεν εχω χρήματα, θελω μια budget λύση προστασίας καθώς η περιοχή είναι απομερη απο κέντρο και περίεργη γενικά, θα έχω μεσα εξοπλισμό αξίας, και θελω να τον προστατέψω. αν εχει κάποιος συγκεκριμένες ιδέες σε Budget, ας μου τις γράψει εδώ παρακαλώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου. Μην ακους κανεναν τυπου @Salvation81 γιατι μονο ζημια μπορει να σου κανει.

Η καμερα ειναι νομιμη μονο οταν ΔΕΝ καταγραφει τιποτε αλλο περαν της ΔΙΚΗΣ σου ιδιοκτησιας. Ουτε δρομους, ουτε πεζοδρομια, ουτε κοινοχρηστα, ουτε τιποτα.

Για οτιδηποτε αλλο, χρειαζεσαι αδεια. Ναι, υπαρχουν καμερες που γραφουν δρομους. Και περαστικους και εισοδους και πεζοδρομια. Αυτες ειναι 2 ειδων. Το πρωτο ειδος ειναι το παρανομο ειδος, στο οποιο δεν εχουν αφαιρεθει ακομα γιατι κανεις δεν εχει ασχοληθει να κανει καταγγελια. Το δευτερο ειδος ειναι αυτο που εχει παρει αδεια απο την Αρχη Προστασιας και λειτουργει νομιμα για λογους ασφαλειας. Βενζιναδικα, Τραπεζες, Πολυκαταστηματα, Σουπερμαρκετ κλπ, την παιρνουν ευκολοτερα την αδεια λογω συχνοτητας κρουσματων κλοπων και ληστειων.

Αυτα τα χαζα για τις καμερες απο τα βιτριολια κλπ τα χρησιμοποιησε το Star και το καθε Star και οχι η αστυνομια. Η αστυνομια χρησιμοποιησε μονο υλικο απο νομιμες καμερες και αποδεικτικα στοιχεια. Ολα τα αλλα ειναι παρανομα. Πηγαινε στην αστυνομια με υλικο απο την καμερα σου, που δειχνει τον κλεφτη εξω απο το πεζοδρομιο να σου σηκωνει το μηχανακι, πες τους ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ και μετα ελα πες μου τι σου ειπαν για το βιντεοσκοπημενο υλικο σου.

Τωρα ολοι αυτοι που βαζουν καμερες σε μπαλκονια και πεζοδρομια ετσι ελευθερα χωρις καμμια αδεια, θελω παρα πολυ να τους παρει τηλεφωνο ο πελατης τους και να τους πει να παει αυτος να καθαρισει για την παρανομη τοποθετηση και την μηνυσαρα που εφαγε. Ξεκαθαριζω πως μιλαω για αυτα που βιντεοσκοπουν ΚΑΙ δημοσιο δρομο και οχι αυτα που βλεπουν μονο την πορτα σου, ετσι;

Το αν θα μπλεξεις ή οχι λοιπον, δεν το ξερει κανεις. Εδω συζηταμε την νομιμοτητα ή οχι της συγκεκριμενης πραξης. Υπ'ευθυνη σου και εν γνωση σου λοιπον, μπορεις να προχωρησεις οπως κρινεις.

Παντως στον ιδιωτικο σου χωρο και μονο, μπορεις να κανεις οτι θελεις.

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

εμείς πάντως στην πολυκατοικία στην οποία μένω τα έχουμε λύσει αυτά τα θέματα

υπάρχει εμφανής σήμανση

υπάρχει εννοείται καταγραφικό

υπάρχει 100% συναίνεση όλων των ιδιοκτητών/ενοίκων

έτσι έχουν εγκατασταθεί σε όλους τους κοινοχρήστους χώρους κάμερες εσωτερικά της πολυκατοικίας οι οποίες βλέπουν χώρους όπως την κεντρική είσοδο - κλιμακοστάσιο - λεβητοστάσιο - είσοδο/έξοδο ταράτσας - είσοδο/έξοδο κινδύνου - σκάλες και ανελκυστήρα

εξωτερικά της πολυκατοικίας επίσης κάμερες που συνοδεύονται με προβολείς led με ανίχνευση κίνησης και στην ταράτσα επίσης

σε συνδυασμό με πόρτα ασφαλείας κεντρικής εισόδου

προσωπικά έβαλα τρεις κάμερες μια καταγράφει από την είσοδο του διαμερίσματος μου εξωτερικά ή άλλη εσωτερικά και μια στο μπαλκόνι.

Fort Knox το κάνατε εσείς, όχι αστεία.

1 ώρα πριν, maparios είπε

καλησπέρα παιδια, διαβασα όλα τα σχόλια.

το ζήτημα είναι πως είναι σε περίεργο μερος η μονοκατοικία που θα πάω, και για να δεί κάποιος οτι υπάρχει κάμερα στον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΜΟΥ (8-9 μετρα περιπου) πρεπει να έρθει εσκεμμένα για να παει να μπεί στο σπίτι μου ή θα φαίνετε μόνο απο το μπαλκόνι του γείτονα. προσοχη, θα φαίνετε απο το μπαλκόνη του γείτουνα, δηλαδή θα έχει οπτική επαφή ο γείτονας με την κάμερα,η κάμερα θα καταγράφει ΜΟΝΟ τον διαδρομο μου!! αυτο ηθελα να ρωτήσω εξ αρχής αν είναι νομμιμο, και για να πω την αληθεια μου ειμαι διχασμενος με ολα αυτα που γραφονται. δεν με ενδιαφερει να παρανομήσω, αλλα σίγουρα δε θα με ''πανε'' οι γείτονες μετα την φασαρία της ανακαινησης / μετακομισης οποτε θα θελουν να μου κανουν ζημιά..οπότε δε ξερω πως να πράξω..

σκεφτηκα και την αλλη εναλλακτικη, σε περιπτωση που βάλω την αντίστοιχη ταμπέλα οτι ο χώρος παρακολουθείτε κλπ, και βαλω dummy cameras? οι οποίες επαναλαμβάνω, θα δείχνουν ΜΟΝΟ την αυλή μου, ούτε εκατοστό του δρόμου! και μέσα στο σπίτι να κουμπώσω 2 κάμερες με wifi και ειμαι αρχοντας, καθώς για σιδερο-στόρια κλπ δεν εχω χρήματα, θελω μια budget λύση προστασίας καθώς η περιοχή είναι απομερη απο κέντρο και περίεργη γενικά, θα έχω μεσα εξοπλισμό αξίας, και θελω να τον προστατέψω. αν εχει κάποιος συγκεκριμένες ιδέες σε Budget, ας μου τις γράψει εδώ παρακαλώ!

Για να σου λυθούν όλες οι απορίες επίσημα, απευθύνσου όπως σου έγραψα στην πρώτη σελίδα, στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα. Θα μπορούσαμε να τσακωνόμαστε 10 χρόνια και το topic να φτάσει 350.000 σελίδες αλλά δεν θα σου λυνόταν καμία απορία. Στείλε email για να σου απαντήσουν επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η κάμερα καταγράφει μόνο τον δικό σου χώρο είναι νόμιμη, αν καταγράφει δημόσιο ή ιδιωτικό χώρο άλλου είναι παράνομη, αν καταγράφει κοινόχρηστο χώρο χρειάζεται συγκατάθεση για νομιμοποιηθεί.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Ηθικο δεν γνωριζω γιατι δεν ειναι, δεν ξερω αν βγαινουν τσιτσιδοι στα πεζοδρομια εκει που μενεις αλλα γιατι να μην ειναι ηθικο αν απλα ο κοσμος περπαταει στον δρομο;
Ποια η διαφορα οταν εισαι διακοπες, τραβας φωτογραφιες και περα απο τον καλο η την καλη σου παιρνεις και αλλα 10 ατομα απο πισω; Εκει δεν ισχυει το νομιμο και το ηθικο; Και αυτο ειναι κατι που κανει ΟΛΟΣ ο κοσμος, ειτε στην παραλια, ειτε οταν ειναι εξωτερικο, ειτε οταν παει στην ακροπολη, ειτε μεχρι και οταν πινει καφε σε μια συνοικιακη καφετερια.

Αν τραβήξεις μια φωτογραφία στη παραλία και την ανεβάσεις σε κάποιο social, οποιοσδήποτε από τα 10 άτομα που αναφέρεις μπορεί να σου κάνει μήνυση σύμφωνα με το GDPR. Επίσης, οτιδήποτε υλικό προκύψει από παράνομη κάμερα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε δικαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Fort Knox το κάνατε εσείς, όχι αστεία.

αν και στην δική σου πολυκατοικία είχαν γίνει τέσσερις (4) διαρρήξεις/ληστείες και μέσα υπήρχαν παιδιά

τότε θα σου έλεγα αν το έκανες Fort Knox 

σκέψου ότι στην κεντρική είσοδο υπάρχει ρολό ασφαλείας που ενεργοποιείται από τηλεχειριστήριο που έχει ο εκάστοτε διαχειριστής με ένα κουμπί που λέγεται "panic" το οποίο αν παραστεί έκτακτη ανάγκη και το πατήσει τότε κλειδώνει η πόρτα ασφαλείας κεντρικής εισόδου απενεργοποιείται κάθε τρόπος εξόδου και αυτόματα κλείνει το ρολό ασφαλείας έτσι να παγιδευτεί όποιος κακοποιός/εγκληματίας στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας μέχρι να έρθει η αστυνομία.

όλες οι πόρτες (λεβητοστάσιο - κλιμακοστάσιο - ταράτσας - έξοδος κινδύνου είναι πόρτες ασφαλείας και αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες (φωτιά)).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Φιλε μου. Μην ακους κανεναν τυπου @Salvation81 γιατι μονο ζημια μπορει να σου κανει.

Η καμερα ειναι νομιμη μονο οταν ΔΕΝ καταγραφει τιποτε αλλο περαν της ΔΙΚΗΣ σου ιδιοκτησιας. Ουτε δρομους, ουτε πεζοδρομια, ουτε κοινοχρηστα, ουτε τιποτα.

Για οτιδηποτε αλλο, χρειαζεσαι αδεια. Ναι, υπαρχουν καμερες που γραφουν δρομους. Και περαστικους και εισοδους και πεζοδρομια. Αυτες ειναι 2 ειδων. Το πρωτο ειδος ειναι το παρανομο ειδος, στο οποιο δεν εχουν αφαιρεθει ακομα γιατι κανεις δεν εχει ασχοληθει να κανει καταγγελια. Το δευτερο ειδος ειναι αυτο που εχει παρει αδεια απο την Αρχη Προστασιας και λειτουργει νομιμα για λογους ασφαλειας. Βενζιναδικα, Τραπεζες, Πολυκαταστηματα, Σουπερμαρκετ κλπ, την παιρνουν ευκολοτερα την αδεια λογω συχνοτητας κρουσματων κλοπων και ληστειων.

Αυτα τα χαζα για τις καμερες απο τα βιτριολια κλπ τα χρησιμοποιησε το Star και το καθε Star και οχι η αστυνομια. Η αστυνομια χρησιμοποιησε μονο υλικο απο νομιμες καμερες και αποδεικτικα στοιχεια. Ολα τα αλλα ειναι παρανομα. Πηγαινε στην αστυνομια με υλικο απο την καμερα σου, που δειχνει τον κλεφτη εξω απο το πεζοδρομιο να σου σηκωνει το μηχανακι, πες τους ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ και μετα ελα πες μου τι σου ειπαν για το βιντεοσκοπημενο υλικο σου.

Τωρα ολοι αυτοι που βαζουν καμερες σε μπαλκονια και πεζοδρομια ετσι ελευθερα χωρις καμμια αδεια, θελω παρα πολυ να τους παρει τηλεφωνο ο πελατης τους και να τους πει να παει αυτος να καθαρισει για την παρανομη τοποθετηση και την μηνυσαρα που εφαγε. Ξεκαθαριζω πως μιλαω για αυτα που βιντεοσκοπουν ΚΑΙ δημοσιο δρομο και οχι αυτα που βλεπουν μονο την πορτα σου, ετσι;

Το αν θα μπλεξεις ή οχι λοιπον, δεν το ξερει κανεις. Εδω συζηταμε την νομιμοτητα ή οχι της συγκεκριμενης πραξης. Υπ'ευθυνη σου και εν γνωση σου λοιπον, μπορεις να προχωρησεις οπως κρινεις.

Παντως στον ιδιωτικο σου χωρο και μονο, μπορεις να κανεις οτι θελεις.

Σε πληροφορω πως αυτο εχει γινει ΟΥΚ ο λιγες φορες σε περιπτωσεις που εχουν κλεψει μηχανες και ο ιδιοκτητης ειχε καμερα εξω ωστε να προστατευει το μηχανακι του.

Επισης η αστυνομια ΔΕΝ γινεται να χρησιμοποιησε μονο νομιμο υλικο, μην λεμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι. Καμερες πχ που ανηκουν σε τραπεζες καταγραφουν ΜΟΝΟ την εισοδο της τραπεζας. Το ιδιο και σε ολα τα αλλα καταστηματα. Στα καναλια ειδαμε ξεκαθαρα απο ποιες καμερες πηραν υλικο και περα απο τις πολλες που ηταν μεσα σε καταστηματα και τραβουσαν εξω το πεζοδρομιο υπηρχαν και καποιες σε υπερηψωμενες θεσεις που εγραφαν οχι μονο το πεζοδρομιο αλλα και ολο τον δρομο.

Οπως και να εχει το παμε μακρια, πας σε καθε γειτονια και ο καθενας εχει χτισει εξτρα οροφο αυθαιρετο σε πολυκατοικια (ο απεναντι μου μεχρι και μπαλκονι εβαλε στο αυθαιρετο) και το προβλημα μας ξαφνικα ειναι οι καμερες. Ειναι να γελαει και ο καθε πικραμενος με οσα γινονται σε αυτη την χωρα.

7 λεπτά πριν, ManowaR είπε

Αν τραβήξεις μια φωτογραφία στη παραλία και την ανεβάσεις σε κάποιο social, οποιοσδήποτε από τα 10 άτομα που αναφέρεις μπορεί να σου κάνει μήνυση σύμφωνα με το GDPR. Επίσης, οτιδήποτε υλικό προκύψει από παράνομη κάμερα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε δικαστήριο.

Κανονικα βαση νομου ΔΕΝ θα επρεπε να την τραβηξεις, αυτο ειναι το ολο θεμα. Δεν γινεται τα μισα να ισχυουν και τα αλλα μισα οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, ManowaR είπε

Αν τραβήξεις μια φωτογραφία στη παραλία και την ανεβάσεις σε κάποιο social, οποιοσδήποτε από τα 10 άτομα που αναφέρεις μπορεί να σου κάνει μήνυση σύμφωνα με το GDPR. Επίσης, οτιδήποτε υλικό προκύψει από παράνομη κάμερα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε δικαστήριο.

ναι...

για την υπόθεση με το βιτριόλι αλλά και με την αρπαγή της ανήλικης μια χαρά χρησιμοποίησαν το υλικό από τις κάμερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

ναι...

για την υπόθεση με το βιτριόλι αλλά και με την αρπαγή της ανήλικης μια χαρά χρησιμοποίησαν το υλικό από τις κάμερες

Ηταν ολες νομιμες εκει............(γελανε και οι πετρες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, N3M3SiS είπε

Φιλε μου. Μην ακους κανεναν τυπου @Salvation81 γιατι μονο ζημια μπορει να σου κανει.

Η καμερα ειναι νομιμη μονο οταν ΔΕΝ καταγραφει τιποτε αλλο περαν της ΔΙΚΗΣ σου ιδιοκτησιας. Ουτε δρομους, ουτε πεζοδρομια, ουτε κοινοχρηστα, ουτε τιποτα.

Για οτιδηποτε αλλο, χρειαζεσαι αδεια. Ναι, υπαρχουν καμερες που γραφουν δρομους. Και περαστικους και εισοδους και πεζοδρομια. Αυτες ειναι 2 ειδων. Το πρωτο ειδος ειναι το παρανομο ειδος, στο οποιο δεν εχουν αφαιρεθει ακομα γιατι κανεις δεν εχει ασχοληθει να κανει καταγγελια. Το δευτερο ειδος ειναι αυτο που εχει παρει αδεια απο την Αρχη Προστασιας και λειτουργει νομιμα για λογους ασφαλειας. Βενζιναδικα, Τραπεζες, Πολυκαταστηματα, Σουπερμαρκετ κλπ, την παιρνουν ευκολοτερα την αδεια λογω συχνοτητας κρουσματων κλοπων και ληστειων.

Αυτα τα χαζα για τις καμερες απο τα βιτριολια κλπ τα χρησιμοποιησε το Star και το καθε Star και οχι η αστυνομια. Η αστυνομια χρησιμοποιησε μονο υλικο απο νομιμες καμερες και αποδεικτικα στοιχεια. Ολα τα αλλα ειναι παρανομα. Πηγαινε στην αστυνομια με υλικο απο την καμερα σου, που δειχνει τον κλεφτη εξω απο το πεζοδρομιο να σου σηκωνει το μηχανακι, πες τους ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ και μετα ελα πες μου τι σου ειπαν για το βιντεοσκοπημενο υλικο σου.

Τωρα ολοι αυτοι που βαζουν καμερες σε μπαλκονια και πεζοδρομια ετσι ελευθερα χωρις καμμια αδεια, θελω παρα πολυ να τους παρει τηλεφωνο ο πελατης τους και να τους πει να παει αυτος να καθαρισει για την παρανομη τοποθετηση και την μηνυσαρα που εφαγε. Ξεκαθαριζω πως μιλαω για αυτα που βιντεοσκοπουν ΚΑΙ δημοσιο δρομο και οχι αυτα που βλεπουν μονο την πορτα σου, ετσι;

Το αν θα μπλεξεις ή οχι λοιπον, δεν το ξερει κανεις. Εδω συζηταμε την νομιμοτητα ή οχι της συγκεκριμενης πραξης. Υπ'ευθυνη σου και εν γνωση σου λοιπον, μπορεις να προχωρησεις οπως κρινεις.

Παντως στον ιδιωτικο σου χωρο και μονο, μπορεις να κανεις οτι θελεις.

Αν απευθυνθείς στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων για να πάρεις άδεια ώστε να τοποθετήσεις κάμερες

θα λάβεις την απάντηση σου αν βγάζει άδειες ή όχι.

η μόνη υποχρέωση που έχεις είναι να υπάρχει εμφανή ταμπέλα/ειδοποίηση ότι ο χώρος καταγράφεται και να ξέρουν οι αρμόδιες αρχές (αστυνομικές/δικαστικές) ποιος είναι ο υπεύθυνος επεξεργασίας των δεδομένων που συλλέγουν οι κάμερες

επίσης να σε ενημερώσω ότι χάρη στις κάμερες εξωτερικού χώρου που έχει η πολυκατοικία που μένω (κατά την άποψη σου παράνομες καθώς καταγράφουν δημόσιο χώρο (δρόμο/πεζοδρόμιο) οι αρμόδιες αρχές (δικαστικές/αστυνομικές) αξιοποίησαν το υλικό από το καταγραφικό και έπιασαν συμμορία που έσπαγε βιτρίνες καταστημάτων πρωινές ώρες και έκλεβε τις ταμειακές μηχανές τους.

5 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ηταν ολες νομιμες εκει............(γελανε και οι πετρες).

αυτό λέω και εγώ φίλε μου ήταν όλες....νόμιμες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...