Προς το περιεχόμενο

Τέλος οι όροι “blacklist”, “master” και “slave” από το Linux kernel


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολη η σημερινή κατάσταση ειναι μια απέραντη υποκρισία. Ακόμα κ ο σκεπτικισμός που εκφράζουμε κάτω από τέτοια άρθρα, θα είναι αδύνατος σε λίγα χρόνια επισύροντας ποινές.

Το εμπόριο δούλων κ σκλάβων δεν αφορούσε μόνο Αφρικανούς αλλά και διάφορους άλλους λαούς. Ορίστε ένα απόσπασμα από το δουλεμπόριο μετά την σφαγή της Χίου: 

"Σκότωναν τα αρσενικά μέλη της οικογένειας, αιχμαλώτιζαν τις γυναίκες και τα παιδιά και συγκέντρωναν όλα τα πολύτιμα αντικείμενα του σπιτιού. Οδηγούσαν έπειτα τη λεία τους στο πιο κοντινό τελωνείο και εφοδιάζονταν με τεσκερέ, δηλαδή πιστοποιητικό σκλαβιάς. Από εκείνη τη στιγμή οι αιχμάλωτοι αποτελούσαν ιδιοκτησία των κατόχων του τεσκερέ....Μ’ αυτό τον τρόπο, γράφει ο Άγγλος κληρικός, εκδόθηκαν στη Χίο 41.000 τεσκερέδες ως την 1η Μαΐου 1822."  (από το σαιτ μηχανή του χρόνου) 



 

  • Like 13
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Προσωπικά εγώ κι εσύ τίποτα δεν έχουμε νιώσει στο πετσί μας.
Εκτός αν είσαι βαμπίρ.

Έχω συγγενείς που ζούνε από τα Σεπτεμβριανά του '55. Μάθε την ιστορία σου πρώτα.

Ούτε οι αφροαμερικανοί έχουν ζωντανούς από τότε που υπήρχε η σκλαβιά στην Αμερική. Αυτή είναι η λογική σου;

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι έχει πάθει ο Torvalds, δε το πιστεύω αυτό που διαβάζω. Ο παλιός καλός Torvalds θα τους έριχνε 3 pagedown βρισίδια μόνο που θα ανέφεραν κάτι τέτοιο.

Προσωπικά αν ήμουν main developer/contributor στο Linux kernel και απαιτούσαν να αλλάξω το κώδικά μου ώστε να μη χρησιμοποιεί λέξεις όπως male/female/blacklist/whitelist/master/slave, θα τους έλεγα να πάνε να ....

  • Like 1
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Δεν βλεπω να απαντας. Αν στην τεχνικη ορολογια της πληροφορικης υπηρχαν μειωτικες λεξεις για τη χωρα σου, θα ηθελες να φυγουν ή οχι; 

Εδώ είναι η επίσημη ονομασία της χώρας μου μια μειωτική λέξη εδώ και 200 χρόνια και δεν αντιδρά κάνεις...

 

Όσο για αυτούς που βλέπουν ρατσιστικό υπόβαθρο στο Linux kernel ή έστω ότι η αντικατάσταση έχει κάποιο νόημα και θα συνεισφέρει κάτι, μια επίσκεψη σε ψυχίατρο μπορεί να τους βοηθήσει. Δεν είναι σίγουρο βέβαια, άνθρωποι είναι κι αυτοί...

Επεξ/σία από Bil79
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...τραγικα πραγματα. η ελευθερια εκφρασης πεθαινει. καντε μια αναζητηση για περιστατικα "αστυνομιας σκεψης" σε χωρες οπως ηνωμενο βασιλειο, ολλανδια, σουηδια...οργουελικες καταστασεις και μερικοι καθονται και χαιρονται" εγραψα στις 25/6, αφου βεβαια ειχα φαει μπαν δυο εβδομαδων προηγουμενως επειδη ειπα....πολλα.

το 1984 εχει ξεκινησει καιρο τωρα, δυστυχως πολλοι δεν το καταλαβαινουν τωρα, οταν (και εαν) το καταλαβουν θα ειναι αργα για ολους μας. ειμαστε ακομα στα πολυ αρχικα σταδια αυτης της παρανοιας που ερχεται. περαστικα σε οσους χαιρονται με την μποτα που θα παταει το προσωπο τους στο μελλον.

 

  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Greenday13 είπε

Κατ' αρχάς το τι λεώ εγώ, ή εσύ στην καθημερινότητά μας δεν έχει την ίδια βαρύτητα με το να υπάρχουν λέξεις ρατσιστικές σε επίσημη ορολογία.

Γενικώς, σκλάβοι έχουν υπάρξει και από άλλες φυλές : όταν ήρθαν οι Ευρωπαίοι στις ΗΠΑ, κάναν σκλάβους όλους τους αυτόχθονες και έπειτα φέραν και ανθρώπους από την Αφρική. Η καημένη λευκή φυλή, που τώρα κλαίγεται ότι δεν υπάρχει ρατσισμός , έχτισε λοιπόν μια ολόκληρη ήπειρο πάνω στη δουλεία.

Το θέμα δεν είναι φίλε να καταργηθεί η λέξη,δεν νομίζω ότι το κάνουν για αυτό. Το θέμα είναι ότι καταδεικνύεται το πρόβλημα του ρατσισμού, το οποίο πολλοί αρνούνται.

Δηλαδή η sony που ανέβαλλε για λίγες μέρες την παρουσίαση του ps5 άλλαξε τον κόσμο; όχι. Με την κίνησή της όμως, παραδέχτηκε πως υπάρχουν διακρίσεις φυλετικές.

Που διαφωνώ, τι εννοείς λευκή φυλή; Βαζεις στο ίδιο σακί τους Αγγλοσάξωνες με εμάς και πχ τους Λετονους. Τι κοινό έχουμε παρά το χρώμα του δέρματος( αν και οταν πήγαν αρχές του 1900 μετανάστες από Ελλάδα στην Αμερική τους συμπεριφερόταν όπως τους μαύρους (No entry to blacks, greeks and dogs). Οπότε για ποιο λόγο να δεχτώ τώρα τμήμα της ευθύνής τους; 

Η Sony ανεβαλλκε την παρουσίαση γιατι ήταν καλή διαφήμιση και τίποτα άλλο. Δεν πιστεύω ότι αλλαξε κάτι στα εργοστάσια της Κίνας που έχει "εργάτες" για ένα κομματι ψωμί.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

400 με 500 χρόνια σκλαβιάς είχαμε. Κάτι ξέρουμε. Υπάρχει κατεχόμενο κομμάτι της Κύπρου. Πώς νομίζεις ότι τους φέρονταν και φέρονται οι Τούρκοι.

Για τα Σεπτεβριανά του 1955 στην Κωνσταντινούπολη γνωρίζεις; 

Κάντα 2000+, γενικά από τότε που πατησαν οι Ρωμαίοι.

Επειδή μάλλον δεν έγινε κατανοητό...
Συμφωνώ με τον CarbonFIbre, αν και με έκανε ignore και ανταπέδωσα. 
Αυτό που λέω εδώ είναι ότι δεν είχαμε 400 με 500 μόνο σκλαβιάς, απλά αυτά είναι τα πιο "πρόσφατα". Πιο πριν είχαμε Ρωμαιοκρατία της οποίας τα κατάλοιπα τα ζούμε ακόμα. 
Όποιος θέλει pm για πιο πολλά και να μην είμαι άλλο off-topic

Επεξ/σία από comfuzio
Το έκανα πιο νιανια γιατι δεν...
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Έχω συγγενείς που ζούνε από τα Σεπτεμβριανά του '55. Μάθε την ιστορία σου πρώτα.

Ούτε οι αφροαμερικανοί έχουν ζωντανούς από τότε που υπήρχε η σκλαβιά στην Αμερική. Αυτή είναι η λογική σου;

Εσύ μίλησες για 400 χρόνια σκλαβιάς. Η λογική σου ποιά είναι ακριβώς;

Τώρα μου φέρνεις παράδειγμα μια επίθεση σε μια μειονότητα σε μια άλλη χώρα. Και οι μαύροι μειονότητα είναι στην Αμερική. Τι προσπαθείς να αποδείξεις; Πως κι άλλες μειονότητες σε άλλες χώρες αδικούνται; Ναι. ΟΚ. Κάνε την καμπάνια σου κι εσύ! Κάνεις edit εκεί τα σχόλιά σου για να μας πεις τι; Πως οι τούρκοι είναι κακοί; Τι περιμένεις; Να σε κοντράρω και να πω "όχι οι Τούρκοι είναι καλοί"; Σε έχει επηρρεάσει το άλλο θέμα των ημερών μήπως; 

Στο θέμα μας λοιπόν (αν μπορείς να μείνεις) μια και απάντησες στο δικό μου σχόλιο αρχικά, πες μου λίγο τώρα πόσο σε έχει επηρρεάσει εσένα (αν ζεις στην Ελλάδα) το blacklivesmatter στην καθημερινότητά σου, στη δουλειά σου κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φοβίζει το τι έρχεται.....θα μας ξεφύγει καμία παροιμία του στυλ "τον αράπη κ αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς" πουθενά δημόσια κ θα μας "μαυρίσει" το "λευκό" ποινικό μητρώο......ουπς.....μου ξεφυγε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, comfuzio είπε

Κάντα 2000+, γενικά από τότε που πατησαν οι Ρωμαίοι 

Επιλεκτικά απαντάς. Για τα υπόλοιπα τίποτα. Ignore list.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Black Lives Matter»: Εκτέλεσαν λευκή γυναίκα επειδή τόλμησε να πει «Όλες οι ζωές έχουν σημασία»

Ζούμε πλέον σε μια άκρως ρατσιστική εποχή όπου το να είσαι «Καυκάσιος» (όπως αποκαλείται επιστημονικά η Λευκή Φυλή) αποτελεί «παράπτωμα» στο «θαυμαστό καινούριο κόσμο» που επιχειρεί η ελίτ να δημιουργήσει.

Μια νεαρή μητέρα σκοτώθηκε, μπροστά στα μάτια του συζύγου της, από συμμορία που ανήκει στο διεθνές ακτιβιστικό κίνημα «Black Lives Matter», το οποίο προέρχεται από την αφροαμερικανική κοινότητα κι εκστρατεύει ενάντια στη βία και το συστημικό ρατσισμό προς τους μαύρους.

https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/esoteriki-asfaleia/896039_black-lives-matter-ektelesan-leyki-gynaika-poy-dilose-oles

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nikos είπε

Που διαφωνώ, τι εννοείς λευκή φυλή; Βαζεις στο ίδιο σακί τους Αγγλοσάξωνες με εμάς και πχ τους Λετονους. Τι κοινό έχουμε παρά το χρώμα του δέρματος( αν και οταν πήγαν αρχές του 1900 μετανάστες από Ελλάδα στην Αμερική τους συμπεριφερόταν όπως τους μαύρους (No entry to blacks, greeks and dogs). Οπότε για ποιο λόγο να δεχτώ τώρα τμήμα της ευθύνής τους; 

Η Sony ανεβαλλκε την παρουσίαση γιατι ήταν καλή διαφήμιση και τίποτα άλλο. Δεν πιστεύω ότι αλλαξε κάτι στα εργοστάσια της Κίνας που έχει "εργάτες" για ένα κομματι ψωμί.

Μα δεν σημαίνει πως το να αναγνωρίσεις το ρατσισμό , αυτόματα αναλαμβάνεις την ευθύνη για τα εγκλήματα άλλων λαών.

Επίσης, αυτό το "ναι αλλά δεν άλλαξε κάτι στην Κίνα" είναι λίγο whataboutism. 

Όταν γίνεται κάποια κίνηση για ένα πρόβλημα, το να πετάγεται πάντα κάποιος και να δείχνει ένα άλλο πρόβλημα, είναι μάλλον σα να παίζουμε την κολοκυθιά.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Επιλεκτικά απαντάς. Για τα υπόλοιπα τίποτα. Ignore list.

Ρωτήθηκα κάτι και δεν σου απάντησα; Με μπερδεύεις με άλλον; 
Εγώ το μόνο που είπα ότι η Ελλάδα δεν ήταν υπόδουλη μόνο τα 400 χρόνια της τουρκοκρατίας αλλά και άλλα 1600+ από τα χρόνια της Ρώμης, εκτός και αν αυταπατάσε ότι είμασταν τότε ελεύθεροι....
Όσο για το ignore list...ευκολάκι

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Κατ' αρχάς το τι λεώ εγώ, ή εσύ στην καθημερινότητά μας δεν έχει την ίδια βαρύτητα με το να υπάρχουν λέξεις ρατσιστικές σε επίσημη ορολογία.

Γενικώς, σκλάβοι έχουν υπάρξει και από άλλες φυλές : όταν ήρθαν οι Ευρωπαίοι στις ΗΠΑ, κάναν σκλάβους όλους τους αυτόχθονες και έπειτα φέραν και ανθρώπους από την Αφρική. Η καημένη λευκή φυλή, που τώρα κλαίγεται ότι δεν υπάρχει ρατσισμός , έχτισε λοιπόν μια ολόκληρη ήπειρο πάνω στη δουλεία.

Το θέμα δεν είναι φίλε να καταργηθεί η λέξη,δεν νομίζω ότι το κάνουν για αυτό. Το θέμα είναι ότι καταδεικνύεται το πρόβλημα του ρατσισμού, το οποίο πολλοί αρνούνται.

Δηλαδή η sony που ανέβαλλε για λίγες μέρες την παρουσίαση του ps5 άλλαξε τον κόσμο; όχι. Με την κίνησή της όμως, παραδέχτηκε πως υπάρχουν διακρίσεις φυλετικές.

τους σκλάβους έχεις αναρωτηθεί που τους έβρισκαν οι  λευκοί; 

επίσης έχεις συνειδητοποιήσει ποιοι είναι αυτοί κατάργησαν τη δουλεία και εδώ και πόσο καιρό; 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...