Προς το περιεχόμενο

Προνόμια Στρατιωτικών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή την νέα προκήρυξη για 15 θέσεις πλήρωσης του Κοινού Σώματος των Στρατιωτικών Δικαστικών Γραμματέων, από την οποία σε 3 μήνες βγαίνεις ανθυπολοχαγός, θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι κυριότερες "αρετές" του να είναι κανείς στρατιωτικός, εκτός από τα προφανή, δηλαδή σίγουρο μισθό- ασφάλεια- σύνταξη κλπ.

Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο μετά από έρευνα μου και θα ήθελα να τα ζυγίσω να δω αν "αξίζει" να ασχοληθεί κανείς.

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πιο σωστο θα ηταν να ρωτησεις ποια ειναι τα λουκια.

Αν δεν εχεις οικογενεια και αν δεν σκοπευεις να κανεις πας. Αν εχεις η σκοπευεις να κανεις και δεν σε πειραζει να σε κανουν μπαλακι δεξια και αριστερα παλι πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Το πιο σωστο θα ηταν να ρωτησεις ποια ειναι τα λουκια.

Αν δεν εχεις οικογενεια και αν δεν σκοπευεις να κανεις πας. Αν εχεις η σκοπευεις να κανεις και δεν σε πειραζει να σε κανουν μπαλακι δεξια και αριστερα παλι πας.

πρεπει να εισαι στα κεντρικα, στο ΓΕΕΘΑ , σε αυτή την υπηρεσια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Typhoon είπε

Αν δεν βγάζεις πάνω από 2Κ καθαρά το μήνα από τη δουλειά σου και μπορείς να πας, πας.

2Κ καθαρά βγάζουν οι Senior Developers και οι διευθυντάδες :P Για το μέσο άνθρωπο, δύσκολα.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Typhoon είπε

Αν δεν βγάζεις πάνω από 2Κ καθαρά το μήνα από τη δουλειά σου και μπορείς να πας, πας.

Δικαστικός γραμματέας θα είναι, που όπως φαίνεται πρέπει να είναι στην Αθήνα μια ζωή, δεν θα τον φάει η μετάθεση. @Beefeater πήγαινε άνετα παίζει να βγεις στην σύνταξη, μετά από 35 χρόνια, και να μην καταλάβεις ποτέ ότι ήσουν στον στρατό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, logistoulis είπε

επίσης ανθυπολοχαγός στις μέρες μας δε νομίζω ότι έχει τόσο υψηλό μισθό, οι εμθ πρέπει να παίρνουν περισσότερα 

γυρω στα 1200 πιστευω να είναι αρχικος, συμφωνα με το μισθολογιο, αν συμπεριλαβεις ότι εχω πτυχιο, μεταπτυχιακο (νομιζω πληρωνεται) , και κανενα βραδυνο, εκτος εδρας, καμια υπηρεσια κυριακη που μπορει να προκυψει κλπ.

48 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Δικαστικός γραμματέας θα είναι, που όπως φαίνεται πρέπει να είναι στην Αθήνα μια ζωή, δεν θα τον φάει η μετάθεση. @Beefeater πήγαινε άνετα παίζει να βγεις στην σύνταξη, μετά από 35 χρόνια, και να μην καταλάβεις ποτέ ότι ήσουν στον στρατό... 

το περιεργο είναι ότι δεν αναφερουν πουθενα το που είναι οι 15 θεσεις που προκηρύσσονται κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχει καποιος φιλοδοξιες, μια χαρα θεσούλα για να τρουπωσει.

Αλλιως δε ξερω πως θα δεχοταν π.χ. ένας δικηγορος να γινει γραμματεας και να βγαζει φωτοτυπίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Beefeater είπε

. .. νομίζω πληρωνεται

Να μην νομίζεις: στον ΕΣ πληρώνεται ο βαθμός - χρόνια υπηρεσίας: πχ, η νοσηλεύτρια από ΣΑΝ (με βαθμό Λοχαγου) πληρώνεται το ίδιο με τον Καρδιολόγο απο ΣΣΑΣ και τον απόφοιτο της Ευελπίδων που έχουν καταταγεί την ίδια χρονιά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Beefeater είπε

και κανενα βραδυνο, εκτος εδρας, καμια υπηρεσια κυριακη που μπορει να προκυψει κλπ.

Δεν ξέρω για την προκήρυξη αλλά αν όντως θεωρείσαι μετά στρατιωτικός αυτά δεν πληρώνονται. Είναι τα "καλά" που βολικά ξεχνάνε όλοι να πούνε για τους "καλοπερασάκηδες" στρατιωτικούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Δεν ξέρω για την προκήρυξη αλλά αν όντως θεωρείσαι μετά στρατιωτικός αυτά δεν πληρώνονται. Είναι τα "καλά" που βολικά ξεχνάνε όλοι να πούνε για τους "καλοπερασάκηδες" στρατιωτικούς.

Μάλλον ο ts μπερδεύει τον ΔΥ (δημόσιο υπάλληλο) με τον στρατιωτικό που δεν πληρώνεται ΣΚ, εφημερίες, αργίες, πτυχια κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...