Προς το περιεχόμενο

Προνόμια Στρατιωτικών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, thanasisxask είπε

Σε ποια εργασία δεν υπάρχει υπακοή από τους ανώτερους-αφεντικά; 

Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε που φόραγα "πολιτικά" και ήταν και άλλες εποχές που έψαχνες εργαζόμενο και όχι εργασία. Πάντως είναι και εντελώς διαφορετική η εντολή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Beefeater είπε

ΣΑΝ

Σχολή Αδελφών Νοσοκόμων: προϊστάμενοι (-ες) στις Κλινικές των Νοσοκομείων. Ειναι αξκοι. Δουλεύουν 8ωρο. Πληρώνονται το μισθό τους. 

Νομίζω πως εχουν απάντησει αρκετοί που καταλαβαίνει κανείς οτι είτε υπηρετούν, είτε έχουν υπηρετήσει στις Ένοπλες Δυνάμεις. Διαφορετικό σύστημα υπάρχει σε Αστυνομία και Πυροσβεστική (που όλα μαζί συνθέτουν τα Σώματα Ασφαλείας). 

Γνώμη μου: αν δεν έχει μεγάλους περιορισμούς σε ο, τι αφορά τον υποχρεωτικό χρόνο παραμονής, δοκιμασε το να δεις πώς ακριβώς είναι αυτός ο τομέας που σε ενδιαφέρει. 😉

Προφανώς, άλλο πράγμα ενα νοσοκομείο και άλλο το δικαστήριο.... 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xx1100 είπε

Σχολή Αδελφών Νοσοκόμων: προϊστάμενοι (-ες) στις Κλινικές των Νοσοκομείων. Ειναι αξκοι. Δουλεύουν 8ωρο. Πληρώνονται το μισθό τους. 

Νομίζω πως εχουν απάντησει αρκετοί που καταλαβαίνει κανείς οτι είτε υπηρετούν, είτε έχουν υπηρετήσει στις Ένοπλες Δυνάμεις. Διαφορετικό σύστημα υπάρχει σε Αστυνομία και Πυροσβεστική (που όλα μαζί συνθέτουν τα Σώματα Ασφαλείας). 

Γνώμη μου: αν δεν έχει μεγάλους περιορισμούς σε ο, τι αφορά τον υποχρεωτικό χρόνο παραμονής, δοκιμασε το να δεις πώς ακριβώς είναι αυτός ο τομέας που σε ενδιαφέρει. 😉

Προφανώς, άλλο πράγμα ενα νοσοκομείο και άλλο το δικαστήριο.... 👍

αυτό με τον υποχρεωτικο χρονο παραμονης επισης δεν είναι ξεκαθαρο, μιας και δεν αναφέρεται πουθενα, ή τι "κυρωσεις" εχει κανεις αν αυτομολησει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Beefeater είπε

αυτό με τον υποχρεωτικο χρονο παραμονης επισης δεν είναι ξεκαθαρο, μιας και δεν αναφέρεται πουθενα, ή τι "κυρωσεις" εχει κανεις αν αυτομολησει :P 

Ένας αδρός κανόνας είναι "τρεις φορές το χρόνο εκπαίδευσης"· τουλάχιστον αυτό ισχύει για τις παραγωγικές σχολές (ΣΣΑΣ, ΣΣΕ, ΣΑΝ). Η ποινική ρήτρα εκεί είναι η καταβολή των χρημάτων απο εκείνον που φεύγει νωρίτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, xx1100 είπε

Να μην νομίζεις: στον ΕΣ πληρώνεται ο βαθμός - χρόνια υπηρεσίας: πχ, η νοσηλεύτρια από ΣΑΝ (με βαθμό Λοχαγου) πληρώνεται το ίδιο με τον Καρδιολόγο απο ΣΣΑΣ και τον απόφοιτο της Ευελπίδων που έχουν καταταγεί την ίδια χρονιά... 

πω πω φίλε είχα μια συνταγματαρχίνα και μια λοχαγίνα τον ένα μήνα που κάθισα σε νοσοκομείο για ειδικότητα, ο,τι χειρότερο στον κόσμο πολύ χωσέ 

το αποκορύφωμα της όλης φάσης και μάλλον της θητείας μου ήταν που με έστειλε να γεμίσω ένα μπουκάλι αγιασμό από το εκκλησάκι του νοσοκομείου, αλλά έπρεπε να το κάνω στη ζούλα για να μη με πάρει χαμπάρι ο warrior priest μιας και θα τον έπαιρνα σχεδόν όλο 

 

τώρα το τι θα έκανε 1.5 λίτρο αγιασμό ποτέ μου δεν κατάλαβα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xx1100 είπε

Σχολή Αδελφών Νοσοκόμων: προϊστάμενοι (-ες) στις Κλινικές των Νοσοκομείων. Ειναι αξκοι. Δουλεύουν 8ωρο. Πληρώνονται το μισθό τους. 

Νομίζω πως εχουν απάντησει αρκετοί που καταλαβαίνει κανείς οτι είτε υπηρετούν, είτε έχουν υπηρετήσει στις Ένοπλες Δυνάμεις. Διαφορετικό σύστημα υπάρχει σε Αστυνομία και Πυροσβεστική (που όλα μαζί συνθέτουν τα Σώματα Ασφαλείας). 

Γνώμη μου: αν δεν έχει μεγάλους περιορισμούς σε ο, τι αφορά τον υποχρεωτικό χρόνο παραμονής, δοκιμασε το να δεις πώς ακριβώς είναι αυτός ο τομέας που σε ενδιαφέρει. 😉

Προφανώς, άλλο πράγμα ενα νοσοκομείο και άλλο το δικαστήριο.... 👍

Μαλλον πως δεν το πολυψηνω...πολύ κακο για το τιποτα μου φαινεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Beefeater είπε

Μαλλον πως δεν το πολυψηνω...πολύ κακο για το τιποτα μου φαινεται 

Αν έχεις καλύτερες εναλλακτικές ΝΑΙ. Για όποιον ζορίζεται αρκετά "εξω", τότε το "μέσα" είναι μια ασφαλής εναλλακτική. 

Σε γενικές γραμμές, το Δικαστικό είναι αυτόνομο σώμα με τις ελάχιστες εμπλοκές με τα υπόλοιπα σωματα και όπλα. Ειδική γνωση ομως δεν διαθέτω.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xx1100 είπε

Αν έχεις καλύτερες εναλλακτικές ΝΑΙ. Για όποιον ζορίζεται αρκετά "εξω", τότε το "μέσα" είναι μια ασφαλής εναλλακτική. 

Σε γενικές γραμμές, το Δικαστικό είναι αυτόνομο σώμα με τις ελάχιστες εμπλοκές με τα υπόλοιπα σωματα και όπλα. Ειδική γνωση ομως δεν διαθέτω.... 

θεωρω πως μου πεφτει "λιγη" αυτή η δουλεια σαν κατοχος πτυχίου-μεταπτυχιακου στα 26 του, και με κανει να την κοιταζω η κακομοιρια που βιωμνουμε αυτό τον καιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Beefeater είπε

θεωρω πως μου πεφτει "λιγη" αυτή η δουλεια σαν κατοχος πτυχίου-μεταπτυχιακου στα 26 του, και με κανει να την κοιταζω η κακομοιρια που βιωμνουμε αυτό τον καιρο...

Αν σε πάρουν σκέψου ότι στα 36 θα έχεις δέκα χρόνια υπηρεσίας. Σίγουρα θα μπορείς να φύγεις χωρίς κυρώσεις και θα είσαι ελεύθερος, άμα έχεις "στρώσει" μια δουλειά, να φύγεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Αν σε πάρουν σκέψου ότι στα 36 θα έχεις δέκα χρόνια υπηρεσίας. Σίγουρα θα μπορείς να φύγεις χωρίς κυρώσεις και θα είσαι ελεύθερος, άμα έχεις "στρώσει" μια δουλειά, να φύγεις. 

και παλι όμως δεν "ψηνομαι" και είναι και αρχη πριν κανω μπω φαντασου..οποτε…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Beefeater είπε

και παλι όμως δεν "ψηνομαι" και είναι και αρχη πριν κανω μπω φαντασου..οποτε…..

Αν δε το ζησεις δε μπορεις να καταλαβεις την απόλαυση του... Στα 26 εχεις ορεξη για δουλεια στα 36 θα εχεις αρχισει να τη βαριεσαι και στα 46 δε θα αντεχεις να πηγαινεις... οποτε μια χαρα περιπτωση μου φαινεται μια τετοια θεση... (αν και προβλεπω καμια 10000 αιτησεις για τις ελαχιστες θεσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αν δε το ζησεις δε μπορεις να καταλαβεις την απόλαυση του... Στα 26 εχεις ορεξη για δουλεια στα 36 θα εχεις αρχισει να τη βαριεσαι και στα 46 δε θα αντεχεις να πηγαινεις... οποτε μια χαρα περιπτωση μου φαινεται μια τετοια θεση... (αν και προβλεπω καμια 10000 αιτησεις για τις ελαχιστες θεσεις)

πολλες δεν είναι οι 10000? :P 

δεν εχουν ολοι πτυχιο, και ορεξη να κατσουν να διαβασουν και να περασουν και αθλήματα 

ετσι πιστευω δηλαδή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Beefeater είπε

πολλες δεν είναι οι 10000? :P 

δεν εχουν ολοι πτυχιο, και ορεξη να κατσουν να διαβασουν και να περασουν και αθλήματα 

ετσι πιστευω δηλαδή :P

ε κατσε κ θα δεις δε θα ειναι 10χ θα ειναι 5χ... εχει και αθληματα; γιατι; για γραμματεας;; τι αθλημα; ποσες φωτοτυπίες μπορεις να βγαλεις ανα λεπτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, paylidis είπε

ε κατσε κ θα δεις δε θα ειναι 10χ θα ειναι 5χ... εχει και αθληματα; γιατι; για γραμματεας;; τι αθλημα; ποσες φωτοτυπίες μπορεις να βγαλεις ανα λεπτο;

μπαινεις σε ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

θελει τα κλασσικα αθλήματα που θελουν οι στρατιωτικες σχολες, τρεξιμο, αλμα, σφαιρα κλπ

μετα 3 μηνες ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ Πηξιμο

και μετα ορκιζεσαι

απλα εχωντας πτυχιο αει γλυτώνεις το 4ετες πηξιμο της ΣΣΕ και δεν χρειαζεται κιολας μιας και δεν εισαι "οπλα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...