Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ένα "κινηματογραφικό πλάνο"


GeorgeR1_700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, κοιτούσα αυτό το πλάνο και ήθελα να σας ρωτήσω μήπως έχετε καταλάβει πως μπορεί να το έκανε. Ή ήταν πραγματική λήψη, ή έβαλε mask με το σώμα του το οποίο το ξεζούμαρε ανα καρέ. Εσείς πως πιστεύετε πως το κανε? Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πλάνο και για αυτό μου κίνησε το ενδιαφέρον...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, micos000 είπε

Εννοείς το φλασάρισμα στο τέλος; Μάλλον το κάνει εναλλαγή σε μαύρο καρέ 5-6 φορές ανά 2-3 καρέ.

Όχι, εννοώ για την ώρα που κλωτσάει την κάμερα και φεύγει προς τα πίσω με μεγάλη ταχύτητα. Πιστεύεις πως είναι πραγματικό ή μέσω mask? 

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικό πρέπει να είναι. Πρέπει να έχει την κάμερα σε τρόλεϊ, κλοτσάει το τρόλεϊ (και καλά) ή κάποιο όχημα το οποίο φεύγει πίσω (κάποιος το τραβάει φυσικά ή ξεκινάει το όχημα) και μετά το παίζει σε γρήγορη ταχύτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, micos000 είπε

Πραγματικό πρέπει να είναι. Πρέπει να έχει την κάμερα σε τρόλεϊ, κλοτσάει το τρόλεϊ (και καλά) ή κάποιο όχημα το οποίο φεύγει πίσω (κάποιος το τραβάει φυσικά ή ξεκινάει το όχημα) και μετά το παίζει σε γρήγορη ταχύτητα.

Ναι και εγώ αυτό σκεφτόμουν αλλά δεν ήμουν πολύ σίγουρος για αυτό είπα να ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Όπως το λέει ο @micos000 είναι. Μπορείς να το κάνεις και στο post χωρίς να στέκεται ο άλλος τόση ώρα έτσι, απλά με ένα καρέ, masking και scaling/positioning, αλλά δεν υπάρχει λόγος και προφανώς όσο καλός και να είσαι, δε θα βγει όπως να το τράβαγες κανονικά.

Τώρα, αν αναφέρεσαι και στο dolly zoom που κάνει και φέρνει το βουνό πιο κοντά, απλά στο post έχει κάνει zoom in. Σκέψου την απομάκρυνση της κάμερας σαν zoom out. Μπορεί να γίνει και όλο in-camera, αλλά αν τραβάς μόνος σου θα έχεις θέμα. Πολύ ενδιαφέρον και σχετικά εύκολο εφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mitsuyoshi είπε

Όπως το λέει ο @micos000 είναι. Μπορείς να το κάνεις και στο post χωρίς να στέκεται ο άλλος τόση ώρα έτσι, απλά με ένα καρέ, masking και scaling/positioning, αλλά δεν υπάρχει λόγος και προφανώς όσο καλός και να είσαι, δε θα βγει όπως να το τράβαγες κανονικά.

Τώρα, αν αναφέρεσαι και στο dolly zoom που κάνει και φέρνει το βουνό πιο κοντά, απλά στο post έχει κάνει zoom in. Σκέψου την απομάκρυνση της κάμερας σαν zoom out. Μπορεί να γίνει και όλο in-camera, αλλά αν τραβάς μόνος σου θα έχεις θέμα. Πολύ ενδιαφέρον και σχετικά εύκολο εφέ.

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις και τις ιδέες. Τελικά ανέβασαν και βίντεο με behind the scenes και τελικά το έκαναν όντως με όχημα.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeR1_700 είπε

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις και τις ιδέες. Τελικά ανέβασαν και βίντεο με behind the scenes και τελικά το έκαναν όντως με όχημα.

Για δώσε λινκ εδώ αν μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mitsuyoshi είπε

Για δώσε λινκ εδώ αν μπορείς

Θα χρειαστώ λίγο χρόνο, τώρα κάνω κατι. Μόλις μπορέσω να το βρω θα το στείλω. (sorry για την αναμονή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το βρήκα εύκολα :) Πάντως και τώρα που το ξαναείδα πολύ ωραίο πλάνο

https://youtu.be/Yp2kEpnf5c8?t=173

Παραθέτω άλλο ένα βίντεο από τον χορευτή, που όχι ότι έχει κάτι όσον αφορά το edit, αλλά έχει ρίξει πολυ δουλειά και έχει βγάλει ένα πολυ ευφάνταστο αποτέλεσμα  

https://www.youtube.com/watch?v=PSBtysVymnU

Και ένα ακόμα, που μου άρεσε πολύ η κίνηση της κάμερας όσον αφορά την απότομη αλλαγή κλήσης ως προς τον ορίζοντα.

https://www.youtube.com/watch?v=-S0Tvnr6QeI (ιδικά στο 0:24 και 0:36 ήταν τα πλάνα που μου αρεσαν πιο πολύ από όλα).

Όσο όμορφος και να μου φαίνεται ο κόσμος του edit, τόσο όμορφος μου φαίνεται και ο κόσμος των πλάνων. Αν και ακόμα δεν έχω ασχοληθεί πέρα από 6-7 μήνες που ψαχνόμουν μόνο στο internet γενικά γύρω από τις βιντεολήψεις, σε 2 χρόνια που θα τελειώσω με κάποιες υποχρεώσεις θα έχω την ευκαιρία επιτέλους να δείξω και τον δικό μου τρόπο γύρω από τις βιντεολήψεις. Μπορεί να φαίνομαι τόσο ενθουσιώδης με κάποια πράγματα που ίσως μπορεί να μην σας φαίνονται και πολύ σημαντικά, αλλά επειδή πλέον παρατηρώ τα πάντα, ιδικά στις ταινίες αλλά και στο youtube τα πλάνα που γυρνούνται, αυτά τα πλάνα που παρέθεσα, είναι πλάνα που δίνουν μια διαφορετική νότα που δεν παρατήρησα αλλού.

 

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Παραθέτω άλλο ένα βίντεο από τον χορευτή, που όχι ότι έχει κάτι όσον αφορά το edit, αλλά έχει ρίξει πολυ δουλειά και έχει βγάλει ένα πολυ ευφάνταστο αποτέλεσμα  

https://www.youtube.com/watch?v=PSBtysVymnU

Πραγματικά, είναι απλά ένα reverse, αλλά φαίνεται πόση οργάνωση και σχεδιασμός έχει γίνει από πριν! Αυτό όντως θα ήθελα να δω BTS!

25 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Και ένα ακόμα, που μου άρεσε πολύ η κίνηση της κάμερας όσον αφορά την απότομη αλλαγή κλήσης ως προς τον ορίζοντα.

https://www.youtube.com/watch?v=-S0Tvnr6QeI (ιδικά στο 0:24 και 0:36 ήταν τα πλάνα που μου αρεσαν πιο πολύ από όλα).

Το 0.36 ωραίο. Δες πως με μία τόσο απλή κίνηση, δίνει το αίσθημα ότι είσαι εκεί, κι ενδεχομένως ότι χορεύεις κι εσύ και δίνει πολύ στο όλο flow. Γενικότερα δε χρειάζεται να είναι δημιουργικά όλα σου τα πλάνα. Εκτός αν κάνεις εξάσκηση. Μία δύο πινελιές είναι αρκετές.

 

28 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Όσο όμορφος και να μου φαίνεται ο κόσμος του edit, τόσο όμορφος μου φαίνεται και ο κόσμος των πλάνων. Αν και ακόμα δεν έχω ασχοληθεί πέρα από 6-7 μήνες που ψαχνόμουν μόνο στο internet γενικά γύρω από τις βιντεολήψεις, σε 2 χρόνια που θα τελειώσω με κάποιες υποχρεώσεις θα έχω την ευκαιρία επιτέλους να δείξω και τον δικό μου τρόπο γύρω από τις βιντεολήψεις. Μπορεί να φαίνομαι τόσο ενθουσιώδης με κάποια πράγματα που ίσως μπορεί να μην σας φαίνονται και πολύ συμπαντικά, αλλά επειδή πλέον παρατηρώ τα πάντα, ιδικά στις ταινίες αλλά και στο youtube τα πλάνα που γυρνούνται, αυτά τα πλάνα που παρέθεσα, είναι πλάνα που δίνουν μια διαφορετική νότα που δεν παρατήρησα αλλού.

Εγώ το ανάποδο. Μου αρέσει η κινηματογράφηση, αλλά προτιμώ το edit. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, απλα good luck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mitsuyoshi είπε

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, απλα good luck!

Ευχαριστώ πολύ :) 

2 λεπτά πριν, mitsuyoshi είπε

Αυτό όντως θα ήθελα να δω BTS!

Και εγώ θα το ήθελα πολύ.

 

3 λεπτά πριν, mitsuyoshi είπε

δίνει το αίσθημα ότι είσαι εκεί, κι ενδεχομένως ότι χορεύεις κι εσύ και δίνει πολύ στο όλο flow. Γενικότερα δε χρειάζεται να είναι δημιουργικά όλα σου τα πλάνα. Εκτός αν κάνεις εξάσκηση. Μία δύο πινελιές είναι αρκετές.

Εγώ χορεύω με το κεφάλι μου δεξιά και αριστερά (όπως στο πλάνο χαχα). Συμφωνώ πως δεν χρειάζεται να είναι δημιουργικά όλα τα πλάνα, αλλά και ένα να υπάρχει κάνει την διαφορά :) 

 

5 λεπτά πριν, mitsuyoshi είπε

Εγώ το ανάποδο. Μου αρέσει η κινηματογράφηση, αλλά προτιμώ το edit.

Συμφωνώ, και τα 2 συνδυαστικά βγάζουν φοβερό αποτέλεσμα. Σίγουρα χωρίς το edit δεν θα μπορούσαμε να κάναμε αυτό ή αυτό, αλλά και τα πλάνα όπως τα παραπάνω είναι κάτι που μου αρέσει εξίσου πολύ καθώς μου δίνουν όρεξη, ενέργεια και ζωντάνια, δεν βλέπω δηλαδή απλά το βίντεο αλλά συμμετέχω κουνώντας απλα το κεφάλι μου που και που χαχα

Όπως και το edit σε εισάγει σε ένα βίντεο, και τα πλάνα σε εισάγουν με άλλο τρόπο, ο σωστός συνδυασμός τους και με σωστό μέτρο φυσικά είναι το τέλειο δίδυμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...