Προς το περιεχόμενο

O ενοικιαστής εξαφανίστηκε!


fragma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

μην απορούμε μετά γιατί ο κόσμος γίνεται ολοένα πιο σκληρός και πιο καχύποπτος 

Προφανώς το βλέπεις αποκλειστικά απ' την πλευρά του ιδιοκτήτη.

Σκληρός όμως ήταν και εκείνος (μέσω γνωστού συγγενή μάλιστα) που μου ζήτησε 700€ για ισόγειο του 1980 στην Αργυρούπολη χωρίς ανακαίνιση, χωρίς αποθήκη, χωρίς πάρκιν και όταν του είπα ότι είναι πολλά, μου είπε «εντάξει, είναι Αργυρούπολη όμως».

Θα φάει κι αυτός το πιστόλι του και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι.

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, fragma είπε

Το ρεζουμέ ειναι οτι με φεσωσε γύρω στα 8 χιλιάρικα μαζί με κάτι απλήρωτους λογαριασμούς.

31 λεπτά πριν, fragma είπε

, το πιθανότερο ειναι να μην έχει τίποτα στο όνομά του 

Δλδ για να καταλάβω. Ο άλλος νοικιάζει σπίτι του 1000ρικου και παίζει να μην έχει τίποτα στ' όνομά του;

 Ποιος είναιο τύπος; Ο αρχιμαφιόζος της Άνω Γλυφάδας;

Κατά τα άλλα πας να νοικιάσεις σπιτάκι 40m2 στην Κυψέλη και σου ζητάνε Εκκαθαριστικό Εφορίας...

 

16 λεπτά πριν, KoreanW είπε

ο ιδιοκτήτης δεν κάνει κάτι παράνομο όταν έχει μια ιδιοκτησία ή όταν βγάζει μια τιμή προς ενοικίαση, υπάρχει ελεύθερη αγορά και ελεύθερη βούληση

Ούτε και μια επιχείρηση κάνει κάτι παράνομο όταν φουσκώνουν οι μετοχές της και μετά σου σκάνε στα χέρια.

Σοβαρευτείτε!

Όσο ζητάτε υπέρογκα ποσά, νομίζοντας ότι είστε enterpreneurs με δύο νοίκια, τόσο θα κινδυνεύετε να σας ξεγελάνε τέτοιοι απατεώνες.

Και επειδή υπάρχουν πολλοί τέτοιοι τελευταία που γελάνε με τα 700αρια που ζητάτε - και εν μέρει δικαίως, δεν είναι λίγοι οι ιδιοκτήτες που δεν βγάζουν καν αγγελία αλλά ρωτάνε γείτονες και γνωστούς για συστάσεις.

 

Φίλε @fragma καλή τύχη με τα λεφτά σου. Δυστυχώς δεν έχω "τεχνικά" κάτι να προσθέσω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
32 λεπτά πριν, KoreanW είπε

δε συμφωνώ, ούτε συμψηφίζονται ούτε είναι το ίδιο

ο ιδιοκτήτης δεν κάνει κάτι παράνομο όταν έχει μια ιδιοκτησία ή όταν βγάζει μια τιμή προς ενοικίαση, υπάρχει ελεύθερη αγορά και ελεύθερη βούληση

ο ενοικιαστής όμως που προσέρχεται οικειθελώς σε ένα συμβόλαιο,
πιστολιάζει - από νοίκια μέχρι λογαριασμούς - και ακόμα περισσότερο όταν το κάνει σύστημα και από πρόθεση
κάνει παρανομία, ωφελείται και ζημιώνει

υπαρχουν και λαμογια "εκ γενετης" που θα σε πιστολιασουν απλα και μονο γιατι μπορουν, αυτη ειναι μια περιπτωση. αλλη περιπτωση απ τη στιγμη που τα ενοικια εχουν φτασει να ναι ενας μισθος, ο αλλος που δε του βγαινουν τα κουκια λες να κατσει να κατσει ηθικος και αστεγος ή ανηθικος και με (προσωρινη) σκεπη πανω απ το κεφαλι του?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, phanispal said:

Προφανώς το βλέπεις αποκλειστικά απ' την πλευρά του ιδιοκτήτη.

Σκληρός όμως ήταν και εκείνος (μέσω γνωστού συγγενή μάλιστα) που μου ζήτησε 700€ για ισόγειο του 1980 στην Αργυρούπολη χωρίς ανακαίνιση, χωρίς αποθήκη, χωρίς πάρκιν και όταν του είπα ότι είναι πολλά, μου είπε «εντάξει, είναι Αργυρούπολη όμως».

Θα φάει κι αυτός το πιστόλι του και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι.

όχι ούτε κι αυτός δεν είναι δίκαιο να φάει κανένα πιστόλι
δεν υπάρχουν τιμωροί και στην ελεύθερη διαπραγμάτευση το τί είναι δίκιο το επιλέγουν οι πλευρές που συμφωνούν και αυτές μόνο
αν κάτι θα γίνει, αυτό θα είναι να μείνει ξενοίκιαστο το ακίνητο του ιδιοκτήτη που ζητά υπερβολικό τίμημα

το βλέπω από την πλευρά όπως είναι, σφαιρικά
αλλά φαντάζομαι ότι καλούμαι να σε πείσω
γιατί μάλλον το βλέπεις από την πλευρά του ενοικιαστή

κατ' αρχήν η ιδιοκτησία δεν είναι έγκλημα, ούτε το κέρδος ή η απόσβεση από μια επένδυση
πολύ περισσότερο όταν μια ιδιοκτησία για να αποκτηθεί και να διατηρηθεί σε κατοχή, προϋποθέτει έξοδα και φορολογείται τόσο στην κατοχή όσο και στην εκμετάλλευση

έπειτα η όλη υπόθεση της ενοικίασης είναι μια υπηρεσία του ιδιοκτήτη που εκμισθώνει, την οποία λαμβάνει ο ενοικιαστής που νοικιάζει
για τους όρους της οποίας υπάρχει ελεύθερη διαπραγμάτευση-βούληση-συμφωνία

στην υπόθεση του πιστολιάσματος δεν υπάρχουν δικαιολογίες,
ο μπαταχτσής που πιστολιάζει και πιστολιάζει ακόμα και λογαριασμούς
είναι η μια πλευρά αυτή του ενοικιαστή που κατά τα λοιπά του φταίνε τα νοίκια

7 minutes ago, Lezantas26 said:

υπαρχουν και λαμογια "εκ γενετης" που θα σε πιστολιασουν απλα και μονο γιατι μπορουν, αυτη ειναι μια περιπτωση. αλλη περιπτωση απ τη στιγμη που τα ενοικια εχουν φτασει να ναι ενας μισθος, ο αλλος που δε του βγαινουν τα κουκια λες να κατσει να κατσει ηθικος και αστεγος ή ανηθικος και με (προσωρινη) σκεπη πανω απ το κεφαλι του?

εγώ θεωρώ ότι είναι ηθικό το θεμα
ναι στη ζωή πρέπει να κινείσαι με αρχές εντιμότητας χωρίς να ζημιώνεις τους γύρω σου
ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα πιεστείς

12 minutes ago, Apati-menos said:

Δλδ για να καταλάβω. Ο άλλος νοικιάζει σπίτι του 1000ρικου και παίζει να μην έχει τίποτα στ' όνομά του;

 Ποιος είναιο τύπος; Ο αρχιμαφιόζος της Άνω Γλυφάδας;

Κατά τα άλλα πας να νοικιάσεις σπιτάκι 40m2 στην Κυψέλη και σου ζητάνε Εκκαθαριστικό Εφορίας...

Ούτε και μια επιχείρηση κάνει κάτι παράνομο όταν φουσκώνουν οι μετοχές της και μετά σου σκάνε στα χέρια.

Σοβαρευτείτε!

Όσο ζητάτε υπέρογκα ποσά, νομίζοντας ότι είστε enterpreneurs με δύο νοίκια, τόσο θα κινδυνεύετε να σας ξεγελάνε τέτοιοι απατεώνες.

Και επειδή υπάρχουν πολλοί τέτοιοι τελευταία που γελάνε με τα 700αρια που ζητάτε - και εν μέρει δικαίως, δεν είναι λίγοι οι ιδιοκτήτες που δεν βγάζουν καν αγγελία αλλά ρωτάνε γείτονες και γνωστούς για συστάσεις.

Φίλε @fragma καλή τύχη με τα λεφτά σου. Δυστυχώς δεν έχω "τεχνικά" κάτι να προσθέσω...

ευτυχώς δε νοικιάζω σε κάποιον κάποια ιδιοκτησία μου

και από αυτά που διαβάζω, καλά κάνω φαίνεται...
είμαστε όλοι ευχαριστημένοι να μένουν άστεγοι οι απατεώνες που θα μπορούσα να τους έχω «ενοικιαστές»

δυστυχώς η έννοια της πίστης είναι όλο και περισσότερο δυσδιάκριτη
και η απενοχοποίηση της δόλιας συμπεριφοράς όλο και πιο κυρίαρχη τάση

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα επρεπε να υπαρχει ενα μητρωο κακοπληρωτων , οπως ο Τειρεσιας , ωστε να προστατευονται και ο ιδιοκτητης αλλα και ο σωστος ενοικιαστης ;

  • Like 15
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, KoreanW είπε

όχι ούτε κι αυτός δεν είναι δίκαιο να φάει κανένα πιστόλι
δεν υπάρχουν τιμωροί και στην ελεύθερη διαπραγμάτευση το τί είναι δίκιο το επιλέγουν οι πλευρές που συμφωνούν και αυτές μόνο
αν κάτι θα γίνει, αυτό θα είναι να μείνει ξενοίκιαστο το ακίνητο του ιδιοκτήτη που ζητά υπερβολικό τίμημα

το βλέπω από την πλευρά όπως είναι, σφαιρικά
αλλά φαντάζομαι ότι καλούμαι να σε πείσω
γιατί μάλλον το βλέπεις από την πλευρά του ενοικιαστή

κατ' αρχήν η ιδιοκτησία δεν είναι έγκλημα, ούτε το κέρδος ή η απόσβεση από μια επένδυση
πολύ περισσότερο όταν μια ιδιοκτησία για να αποκτηθεί και να διατηρηθεί σε κατοχή, προϋποθέτει έξοδα και φορολογείται τόσο στην κατοχή όσο και στην εκμετάλλευση

έπειτα η όλη υπόθεση της ενοικίασης είναι μια υπηρεσία του ιδιοκτήτη που εκμισθώνει, την οποία λαμβάνει ο ενοικιαστής που νοικιάζει
για τους όρους της οποίας υπάρχει ελεύθερη διαπραγμάτευση-βούληση-συμφωνία

στην υπόθεση του πιστολιάσματος δεν υπάρχουν δικαιολογίες,
ο μπαταχτσής που πιστολιάζει και πιστολιάζει ακόμα και λογαριασμούς
είναι η μια πλευρά αυτή του ενοικιαστή που κατά τα λοιπά του φταίνε τα νοίκια

εγώ θεωρώ ότι είναι ηθικό το θεμα
ναι στη ζωή πρέπει να κινείσαι με αρχές εντιμότητας χωρίς να ζημιώνεις τους γύρω σου
ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα πιεστείς

ευτυχώς δε νοικιάζω σε κάποιον ιδιοκτησία

και από αυτά που διαβάζω, καλά κάνω φαίνεται...

θα ειναι ηθικος και θα πιεστει (θα αλλαξει περιοχη, μικροτερο διαμερισμα, θα συγκατοικησει, κλπ) μεχρι να φτασει στα ακρα, με το που τα φτασει απλα αλλαζει ροτα και αρχισουν τα πιστολια. κανενας δε θα κατσει να εξαθλιωθει

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, phanispal είπε

Προφανώς το βλέπεις αποκλειστικά απ' την πλευρά του ιδιοκτήτη.

Σκληρός όμως ήταν και εκείνος (μέσω γνωστού συγγενή μάλιστα) που μου ζήτησε 700€ για ισόγειο του 1980 στην Αργυρούπολη χωρίς ανακαίνιση, χωρίς αποθήκη, χωρίς πάρκιν και όταν του είπα ότι είναι πολλά, μου είπε «εντάξει, είναι Αργυρούπολη όμως».

Θα φάει κι αυτός το πιστόλι του και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Για να κρινεις τα 700 ως πολλα για το συγκεκριμενο διαμερισμα σημαινει οτι ευκολα βρισκεις ενα αντιστοιχο στην ιδια περιοχη πολυ φθηνοτερα. Τι πιο απλο απο το να πας στο φθηνοτερο λοιπον και να εχεις ξεχασει τον τυπο που σου ζητησε τα 700 την ακριβως επομενη ημερα; Τι, οχι;

Λοιπον, τα ενοικια τα καθοριζει η ζητηση και η προσφορα. Αυτος για να ζηταει 700 , υπαρχουν τρεις πιθανοτητες:

1. Τοσο πανε τα ενοικια εκει για αντιστοιχα διαμερισματα οποτε η τιμη του ειναι νορμαλ. Σε αυτη τη περιπτωση φροντισε να ριξεις τις απαιτησεις σου εσυ και να κοιταξεις για διαμερισματα που σε παιρνει η οικονομικη σου δυνατοτητα κι επιφανεια. Αν θες να επιμεινεις σε αυτο το διαμερισμα, σημαινει οτι δε βρισκεις κατι φθηνοτερο και συνεπως η κριση σου οτι τα 700 ειναι πολλα ειναι τουλαχιστον εκ του πονηρου.

2. Ειναι παραλογα υψηλες οι απαιτησεις του ιδιοκτητη, οποτε συντομα θα αναγκαστει αυτος να μπει στην παραπανω διαδικασια, δηλαδη να κατεβασει τις απαιτησεις για να μη του μεινει ξενοικιαστο. Εκτος αν γουσταρει να το βλεπει αδειο. Δικο του προβλημα και φυσικα δε σημαινει οτι εσυ δικαιοδοτεισαι να του το γεμισεις φεσωνοντας τον.

3. Κατι δεν μας λες καλα εσυ στο ολο στορυ περι σαπιου διαμερισματος με τον ιδιοκτητη που ζηταει πολλα. Αλλωστε αν ηταν σαπιο οπως μας το παρουσιαζεις εδω, δεν νομιζω να εδειχνες και τοσο εντονο ενδιαφερον....ωστε να φτασεις μεχρι σημειου παρανομιας ανευ λογου κι αιτιας, ε;

 

Οσοι πιστολιαζουν και ειδικα η κατηγορια εκεινη που επικαλειται και ηθικα πλεονεκτηματα για το πιστολιασμα που κανει στον κοσμακη, πρεπει επιτελους καποια στιγμη να ταχτοποιηθουν απο το δικαστικο συστημα, αντι να σουλατσαρουν με σημαιες υπερηφανιας για το επιτευγμα να μην ειναι τιποτε περισσοτερο απο...τυπικοι απατεωνες και κλεφτες. Να υπαρξει το νομικο πλαισιο εκεινο καθως και οι διαδικασιες εκεινες που ο ιδιοκτητης θα μπορει να τους μονταρει οπως τους αξιζει , ωστε ο επομενος να μην ξανασκεφτει ουτε ως ιδεα το πιστολιασμα ουτε και τα ηθικα του πλεονεκτηματα. Προσωπικα τους τοποθετω στην ιδια κατηγορια , πχ με τους διαρρηκτες που κλεβουν ξενη περιουσια, με τη διαφορα οτι οι διαρρηκτες κανουν τη δουλεια τους νυχτα, ενω οι μπαταχτσηδες διαλαλουν τις κλεψιες τους και ειναι και προκλητικοτατοι παραλληλα, υποτιμωντας συστηματικα την κοινη νομοησυνη/λογικη ενω παραλληλα επιδιωκουν να επηρεασουν κι αλλο κοσμο, προτρεποντας τους σε αντιστοιχες ενεργειες. Προσπαθουν δηλαδη να επιβαλουν την παρανομια ως κοινωνικη κουλτουρα. Για το λογο αυτο επρεπε , οχι να προβλεπεται αντιστοιχη τιμωρια με αυτη των διαρρηκτων, αλλα ακομα αυστηροτερη προς παραδειγματισμο εκεινων τους οποιους επιδιωκουν να επηρεασουν.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Lezantas26 said:

θα ειναι ηθικος και θα πιεστει (θα αλλαξει περιοχη, μικροτερο διαμερισμα, θα συγκατοικησει, κλπ) μεχρι να φτασει στα ακρα, με το που τα φτασει απλα αλλαζει ρωτα και αρχισουν τα πιστολια. κανενας δε θα κατσει να εξαθλιωθει

το κανένας είναι σχετικό
υπάρχουν άνθρωποι ακέραιοι που προτιμούν να προσαρμόσουν τον τρόπο ζωής τους
μέχρι και να κάνουν ολόκληρες επιλογές ζωής όπως η μετανάστευση

η ηθική κι η ακεραιότητα δεν είναι ούτε αδυναμία ούτε ψόγος

γενικά αυτά,
γιατί εγώ ξεκίνησα από αναφορά συνφορουμίτη που καυχιόταν για το YOLO του, την παρασιτική του συμπεριφορά, την επί σκοπώ από πρόθεση και χωρίς ανάγκη-ελαφρυντικό εντρύφησή του στο πιστόλιασμα

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fragma είπε

Ξέρω ότι έκανα μ@λ@κια που δεν προχώρησα αμέσως σε έξωση οταν σταμάτησε να πληρώνει, αλλά φαινόταν σοβαρός γαμωτο. Μου είχε δώσει 6 νοίκια προκαταβολή στην αρχή, είχε παιδιά, κυριλέ εμφάνιση, μου είπε οτι ηταν ανώτερο στέλεχος σε γνωστή εταιρία (το έψαξα. Ψεμμα ήταν..), ειχε και Mercedes (προφανώς οχι δικό του). 

Όσο για τους εξυπνακηδες που λένε οτι κάποιοι ιδιοκτήτες ζητάνε πολλά, ακόμα και αν το κάνουν κάποιοι αυτό, δεν είναι λόγος για να μην τηρήσει την συμφωνία του ο ενοικιαστής. Αν δεν του άρεσε ας έψαχνε αλλού. Όσο για την δική μου περίπτωση, βρείτε μου έσεις οι εξυπνάκηδες μονοκατοικία 350τμ με κήπο και πισίνα στα βόρεια προάστια για λιγότερο απο 1.000 ευρώ που την μισθωνα και θα σας την πληρώσω για να μένετε τζάμπα. Αντε γιατί έχει και η κακοήθεια κάποια όρια.  

Καρμπόν η περίπτωση που προανέφερα.

6 νοίκια μπροστά, κοστούμι, μερσεντέ, και έμεινε 12 μήνες ουσιαστικά με 500€ ενοίκιο, κάνοντας τις βουτιές του στην πισίνα.

Και χαιρόσουν εσύ ότι τα έπιασες τα λεφτά σου.

Εγώ ήθελα να θίξω ένα άλλο ζήτημα, μια απορία που έχω, και μου δίνεις καλή πάσα.

Όταν κάποιος μπορεί να δώσει 1.000€/μήνα για διαμέρισμα, με ποια λογική δεν πάει να βγάλει ένα δάνειο να του μείνει και το σπίτι στο τέλος; Θέλω να πω, κάτι βρωμάει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Και με αυτή την απορία απαντάω και στους από πάνω: για μένα από τα 700€ και πάνω δεν έχει νόημα να τα δίνεις σε ενοίκιο, αλλά σε στεγαστικό, που η λογική λέει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις αυτός που μπορεί να δίνει 700€ και 800€ κάθε μήνα, μπορεί να βγάλει και δάνειο ώστε να μην πετάει τα λεφτά του. Εκτός κι αν παίζουν άλλα από πίσω (π.χ. μαύρη εργασία κ.λπ.).

  • Like 9
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκμισθώνω πολλά χρόνια και σε όλους έχουν συμβεί αυτά. Ο μόνος που με βεβαιότητα θα εισπράξει χρήματα είναι ο δικηγόρος σε περίπτωση που θα πας αυτό το δρόμο.

Λάθος που δεν έβαλες λογαριασμούς στο όνομά του. Ενεργειακό πιστοποιητικό για το ηλεκτρονικό συμβόλαιο της εφορίας και Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη αν χρειάζεται από ηλεκτρολόγο για μεταφορά του ρευματος στο όνομα του μισθωτή. Επίσης ένα ιδιωτικό συμφωνητικό υπογεγραμμένο και από τους δύο για την νομική οδό αν χρειστεί στο μέλλον. Ύδρευση επίσης στο όνομα του μισθωτή. Αν είναι να χάσεις, να χάσεις μόνο μισθώματα. 2 μηνιάτικα εγγύηση είναι αρκετά. Βάλε όρους για την εγγύηση, πχ, δεν μπορεί ο μισθωτής να σπάσει το συμβόλαιο και να φύγει όποτε θέλει.  Προθεσμία τουλάχιστον 2 μηνών πριν την μη συμβατική λύση της μίσθωσης.  Λάθος που δεν έκανες κάτι μετά από καθυστέρηση 2 μηνών. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καρμπόν η περίπτωση που προανέφερα.

6 νοίκια μπροστά, κοστούμι, μερσεντέ, και έμεινε 12 μήνες ουσιαστικά με 500€ ενοίκιο, κάνοντας τις βουτιές του στην πισίνα.

Και χαιρόσουν εσύ ότι τα έπιασες τα λεφτά σου.

Εγώ ήθελα να θίξω ένα άλλο ζήτημα, μια απορία που έχω, και μου δίνεις καλή πάσα.

Όταν κάποιος μπορεί να δώσει 1.000€/μήνα για διαμέρισμα, με ποια λογική δεν πάει να βγάλει ένα δάνειο να του μείνει και το σπίτι στο τέλος; Θέλω να πω, κάτι βρωμάει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Και με αυτή την απορία απαντάω και στους από πάνω: για μένα από τα 700€ και πάνω δεν έχει νόημα να τα δίνεις σε ενοίκιο, αλλά σε στεγαστικό, που η λογική λέει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις αυτός που μπορεί να δίνει 700€ και 800€ κάθε μήνα, μπορεί να βγάλει και δάνειο ώστε να μην πετάει τα λεφτά του. Εκτός κι αν παίζουν άλλα από πίσω (π.χ. μαύρη εργασία κ.λπ.).

Οι περισσότεροι που αντέχουν οικονομικά να πληρώνουν 1000 ευρώ/μήνα ενοίκιο αλλάζουν τόπο διαμονής κάθε χρόνο οπότε η μόνιμη κατοικία δεν τους συμφέρει και δεν έχει κάποια λογική.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, phanispal είπε

Όταν κάποιος μπορεί να δώσει 1.000€/μήνα για διαμέρισμα, με ποια λογική δεν πάει να βγάλει ένα δάνειο να του μείνει και το σπίτι στο τέλος; Θέλω να πω, κάτι βρωμάει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Και με αυτή την απορία απαντάω και στους από πάνω: για μένα από τα 700€ και πάνω δεν έχει νόημα να τα δίνεις σε ενοίκιο, αλλά σε στεγαστικό, που η λογική λέει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις αυτός που μπορεί να δίνει 700€ και 800€ κάθε μήνα, μπορεί να βγάλει και δάνειο ώστε να μην πετάει τα λεφτά του. Εκτός κι αν παίζουν άλλα από πίσω (π.χ. μαύρη εργασία κ.λπ.).

Οκ, για ενα τετοιο σπιτι οπως του op, θα ηθελε ενα αρκετα μεγαλο δανειο για να μπορεσει να το αγορασει. Το να δινει καποιος τοσο μεγαλο ενοικιο δεν ειναι και τοσο παραλογο, αν βγαζουν οικογενειακως 4-5κ/μηνα.

Επισης, δεν σημαινει απαραιτητα οτι στην περιοχη που τον βολευει να μενει, οτι θα βρει και καποιο σπιτι να αγορασει ωστε να σκεφτει καποιος να παρει δανειο.

Παντως κατι τετοιες μαλακιες γινονται και εχουμε ενα σπιτι επιπλωμενο εδω και 8 χρονια να καθεται. Αν ειχαμε την αναγκη, θα το ψαχναμε. Αλλα καλυτερα να καθεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, phanispal είπε

 

που μου ζήτησε 700€ για ισόγειο του 1980 στην Αργυρούπολη χωρίς ανακαίνιση, χωρίς αποθήκη, χωρίς πάρκιν
και όταν του είπα ότι είναι πολλά, μου είπε «εντάξει, είναι Αργυρούπολη όμως».

 

Αν εννοουσε οτι ετσι θα ειναι κοντα στη (μεγιστη) βολικοτητα του Μετρο -αν ειναι, δεν ξερω!- σου φαινεται παραλογο?
🙀
Παντου το κανουν αυτο εννοω σε σχεση με Μετρο κλπ. Εν παση περιπτωση οταν θελει φθηνοτερο ας κοιταγε κι αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...