Προς το περιεχόμενο

Περιοχή στην Αθήνα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να μετακομίσω Αθήνα για σπουδές στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ψάχνω περιοχές για να μείνω. Μέχρι στιγμής μου έχουν πει κάποια άτομα να ψάξω για Γαλάτσι αλλά μου φαίνεται μακριά. Είναι εύκολη η μετακίνηση από εκεί στο πανεπιστήμιο και τι άλλες περιοχές θα προτείνατε να κοιτάξω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μπορεις να μεινεις μεχρι Αμπελοκηπους, ολες οι περιοχες περιξ της ΑΣΟΕΕ ειναι πολυ υποβαθμισμενες. Απτο Γαλατσι η συγκοινωνια στηριζεται σε ενα τρολλευ και ενα λεωφορειο και η φοιτητικη ζωη ειναι.. Αστα! Απο την πλευρα της ΑΣΟΕΕ μπορεις να μεινεις απο Ανω Πατησια και βορειότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις χαμηλό προϋπολογισμό βρες σπίτι  κατα μήκος της  Πατησίων και πέριξ αυτης, από Λεωφόρο Αλεξάνδρας μέχρι Πλατεία Αμερικής . θα πηγαίνεις με τα πόδια και δεν θα σε επηρεάζουν κίνηση απεργίες κτλ . Μπορείς να βρείς αξιοπρεπή σπίτια με 200-300 ευρώ . Γενικά επειδή με ιχ δεν υπάρχει ευκολία παρκαρίσματος κοντά στη σχολή (το είπα ευγενικά ,στην πραγματικότητα δεν πρόκειται να βρεις ποτε πάρκινγκ στη περιοχή) ψάξε για σπίτι που να θέλει ενα ειδος συγκοινωνίας (δηλαδή ενα λεωφορείο η ενα τρόλλεϋ η ενα τραίνο ) και όχι αλλαγές μέσων ή όπως σου είπα στη καλύτερη με ενα δεκάλεπτο περπάτημα.

Άνοιξε το google maps ρίξε μια ματιά για να εχεις μια εικόνα των περιοχών γύρω απο τη σχολή.

Αν τα λεφτά δεν είναι θέμα και εχεις ιχ έχουμε χιλιάδες προτάσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όχι δεν έχω ΙΧ, για μεταπτυχιακό θα ρθω και δεν ξέρω αν θα μείνω μόλις το ολοκληρώσω. Όσο για το ενοίκιο, ψάχνω για max 350.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Απτο Γαλατσι η συγκοινωνια στηριζεται σε ενα τρολλευ και ενα λεωφορειο

Βασικα 2 τρολλει -δεν τρολλαρω!- ειναι στανταρ, και ως 3 λεωφορεια: αναλογως το "που" εντος Δημου Γ.,
αλλα ναι, το συνηθως πιο βολικο -αν δεν σε χαλανε πολυ, οι πορτοφολαδες του ηλεκτρικου και οι παλαβοι!-
ειναι να τσεκαρεις σταθμους τρενου, μα αποφευγοντας εν πολλοις πολλους (& περιξ τους) οπως: Ομονοια,
Βικτωρια, Αττικη, Κατω Πατησια, Αγιο Νικολαο, Αγιο Ελευθεριο.. ☠️
Ως S.O.S. αυτα τα ολιγα, στα γρηγορα.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, από μεριά Γκύζης, Αμπελοκήπων είναι καλά?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Conatus96 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, από μεριά Γκύζης, Αμπελόκηπων είναι καλά?

Γενικα στο κεντρο φοβασαι πολλες φορες να βγεις βραδυ εξω. Αν δεν σε ενδιαφερει αυτο καλως, αν ναι ομως οσο πιο μακρια απο το κεντρο τοσο καλυτερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Conatus96 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, από μεριά Γκύζης, Αμπελοκήπων είναι καλά?

Σχετικά καλές, συγκριτικά πάντα με Πατησίων και πέριξ της σχολής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Conatus96 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, από μεριά Γκύζης, Αμπελοκήπων είναι καλά?

Το καλα σηκωνει ενδεχομενως μεγαλη συζητηση, γιατι ειναι και (αρκετα) υποκειμενικο!
Αν παντως κοιταζεις για Γκύζη, Αμπελοκήπους γιατι οχι τοτε να δεις και Νεαπολη -> αν
δεν σε ενοχλει το περπατημα, (μου) φαινεται καπως "συμπαθητικοτερη", απο Αμπελο! 🙂

Η Νεαπολη...Εξαρχειων ειναι μεν Εξαρχειων, ταυτοχρονως δεν ειναι ακριβως 'ολοιδια'
με τα Εξαρχεια, οπως δεν ειναι ιδιος ο λοφος του Στρεφη με το λοφο του Λυκαβηττου
😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ μεγάλωσα πλατεία Αττικής πάντως φίλε μου δίπλα στο μετρό ηλεκτρικό όλα κομπλέ και η σχολή κοντά είναι και τα ενοίκια χαμηλά επίσης 

Επεξ/σία από NobodyRankXV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν ειναι ανοιχτο πλεον, να διαβαζες αυτο το εξαιρετικο κειμενο: που περιγραφει
διχως υπερβολη, την αθλια κατασταση, κυριως της Πατησιων (απο Βικτωρια εως Κολιατσου)
http://pigkouinos.blogspot.com/2013/05/blog-post_28.html
Μένω σε κάποια γειτονιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...