Προς το περιεχόμενο

Περιοχή στην Αθήνα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Εγώ μεγάλωσα πλατεία Αττικής πάντως φίλε μου δίπλα στο μετρό ηλεκτρικό όλα κομπλέ και η σχολή κοντά είναι και τα ενοίκια χαμηλά επίσης 

Ακυρο, μπερδεψα την πλατεια Αττικης με την πλατεια Βικτωριας.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Σορρυ αλλα δεν σοβαρολογεις ετσι; Βραδυ εκει γινεται του πρεζακιου το καγκελο. Πριν 3-4 χρονια ειχα δει να μαχαιρωνονται κατι μαυροι. Το οτι μεγαλωσες εκει δεν την κανει καλη περιοχη.

Το ότι μεγάλωσα εκεί και το πατρικό μου είναι ακόμα εκεί και δεν λέω πριν 40 χρόνια μιλάω για την τελευταία 20ετία. Δεν λέω ότι είναι Εκάλη αλλά δεν είναι και Brooklyn είπαμε , εσύ δεν ξέρω που μένεις και τι εικόνες έχεις στο δικό σου μυαλό το ότι σε 10 με 20 λεπτά μπορεί να είναι οπου θέλει; Είναι ακριβώς κέντρο κόκκινη γραμμή με πράσινη γραμμή , σε 10 λεπτά είναι Μοναστηράκι σε 25 Πειραιά ή Μαρούσι και το σημαντικότερο σε 10 λεπτά είναι στην σχολή του.

Επίσης απλά έχει αρκετούς μετανάστες , πρεζακια εγώ δεν έχω δει εκεί που μένω ούτε στην διαδρομή από έως σταθμό , μιλάω για περιοχή ανάμεσα στον σταθμό άγιο Νικόλαο με Αττική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Το ότι μεγάλωσα εκεί και το πατρικό μου είναι ακόμα εκεί και δεν λέω πριν 40 χρόνια μιλάω για την τελευταία 20ετία. Δεν λέω ότι είναι Εκάλη αλλά δεν είναι και Brooklyn είπαμε , εσύ δεν ξέρω που μένεις και τι εικόνες έχεις στο δικό σου μυαλό το ότι σε 10 με 20 λεπτά μπορεί να είναι οπου θέλει; Είναι ακριβώς κέντρο κόκκινη γραμμή με πράσινη γραμμή , σε 10 λεπτά είναι Μοναστηράκι σε 25 Πειραιά ή Μαρούσι και το σημαντικότερο σε 10 λεπτά είναι στην σχολή του.

Επίσης απλά έχει αρκετούς μετανάστες , πρεζακια εγώ δεν έχω δει εκεί που μένω ούτε στην διαδρομή από έως σταθμό , μιλάω για περιοχή ανάμεσα στον σταθμό άγιο Νικόλαο με Αττική.

Δεν προλαβα να το διορθωσω, μπερδεψα την Πλ. Αττικης με την Βικτωριας.,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Conatus96 είπε

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να μετακομίσω Αθήνα για σπουδές στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ψάχνω περιοχές για να μείνω. Μέχρι στιγμής μου έχουν πει κάποια άτομα να ψάξω για Γαλάτσι αλλά μου φαίνεται μακριά. Είναι εύκολη η μετακίνηση από εκεί στο πανεπιστήμιο και τι άλλες περιοχές θα προτείνατε να κοιτάξω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! 

Η χρυση τομη ειναι Ανω Πατησια,Αγιο Ελευθεριο. Κατα μηκος της Πατησιων απο την πανω πλευρα!(κατα προτιμηση)

Απο μερια Καλλιθεα συνηθως τιγκαρει ο ηλεκτρικος απο κοσμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Ακυρο, μπερδεψα την πλατεια Αττικης με την πλατεια Βικτωριας.

Πέρασα σήμερα από πλατεία Βικτωρίας, απόγευμα και κοιτούσα αριστερά δεξιά πίσω όλη την ώρα. 

Να με πήγε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NobodyRankXV είπε

Το ότι μεγάλωσα εκεί και το πατρικό μου είναι ακόμα εκεί και δεν λέω πριν 40 χρόνια μιλάω για την τελευταία 20ετία. Δεν λέω ότι είναι Εκάλη αλλά δεν είναι και Brooklyn είπαμε , εσύ δεν ξέρω που μένεις και τι εικόνες έχεις στο δικό σου μυαλό το ότι σε 10 με 20 λεπτά μπορεί να είναι οπου θέλει; Είναι ακριβώς κέντρο κόκκινη γραμμή με πράσινη γραμμή , σε 10 λεπτά είναι Μοναστηράκι σε 25 Πειραιά ή Μαρούσι και το σημαντικότερο σε 10 λεπτά είναι στην σχολή του.

Επίσης απλά έχει αρκετούς μετανάστες , πρεζακια εγώ δεν έχω δει εκεί που μένω ούτε στην διαδρομή από έως σταθμό , μιλάω για περιοχή ανάμεσα στον σταθμό άγιο Νικόλαο με Αττική.

Μπορει απλως να το εχεις <<συνηθισει>> αυτο..μαλιστα, σε βαθμο που να
μην νιωθεις αντιλαμβανεσαι ενιοτε και το ενδεχομενο πιθανων κινδυνων.

Spoiler

Η μεγάλη πλειοψηφία, όμως, είναι παντελώς εξοικειωμένη με το μεγαλύτερο
κομμάτι των αθλιοτήτων που μαστίζουν την καθημερινότητά μας:

https://pitsirikos.net/2020/07/πώς-την-παλεύουμε-με-αυτή-την-κατάστασ/

Μενει φιλος στον Αγιο Νικολαο! Εχουμε παει λοιπον δυο αλλοι να τον δουμε εκει, εγω με τον ηλεκτρικο
και ο τριτος με το αυτοκινητο του, και κατεβαινοντας να φυγουμε: βλεπουμε 4 αλλους -απο την κοιλαδα
του...Πεσαβαρ(!) που λεει και ο Γ. Τραγκας!- να την εχουν αραξει επανω στο αυτοκινητο -οι δυο πανω στο
καπω!- λες κι ητανε δικο τους, και να...καπνιζουνε απο ενα λουλα!!* Ευτυχως, ο τριτος μας της περιοχης,
εχει ολοφανερα...ανθρωποφαγο σκυλο -ε ναι, δεν ειναι τυχαιο που εκει, δεν πηρε τσιουαουα! Κι ετσι δεν
χρειαστηκε, ξερωγω να παιξουμε ξυλικι... (γιατι ηταν ολοφανερο πως, ευγενικα, δεν θα σηκωνοντουσαν
ευκολα απο το καπο του...ξενου αυτοκινητου!!) 😲 Μια, αρκετα προσφατη ιστορια ετουτη / καραντινικη. 

*


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αττική, Αγ. Νικόλαο, καλές περιοχές δεν τις λες. Απλά δεν είναι τόσο σκατα όσο πέριξ πλ. Βικτωρίας και Πατησίων. 

Αυτό με διαφορα ατομα ανατολικής προέλευσης άλλο πάλι, όπου περνάει από δίπλα σου ένας τέτοιος καπνίζει κιόλας, όπου καθονται καπνίζουν, και η μυρωδιά δεν είναι η κλασσική μυρωδιά του τσιγάρου που ξέρουμε αλλά κάτι άλλο, μπαφο ίσως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, τα μεταπτυχιακά της ΑΣΣΟΕΕ δε γίνονται στο κτήριο της Πατησίων, αλλά κοντά στα δικαστήρια της Ευελπίδων. Το κεντρικό νομίζω είναι Λευκάδος & Ευελπίδων. Εκεί βολεύουν 2-3 λεωφορεία, κατά μήκος των γραμμών των οποίων θα συμβούλευα να ψάξεις ή πέριξ στην (Άνω;) Κυψέλη, που είναι και σχετικά καλή περιοχή.

Ένα λεωφορείο που γνωρίζω, γιατί πήγαινα και εγώ κάποτε, είναι το 224, που πάει Καισαριανή - Παγκράτι - Κολωνάκι - Εξάρχεια - Κυψέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, HateMe είπε

Πέρασα σήμερα από πλατεία Βικτωρίας, απόγευμα και κοιτούσα αριστερά δεξιά πίσω όλη την ώρα. 

Να με πήγε :P 

Εγω πλ.βικτωριας μενω ποτε δεν μου εχει συμβει κατι.Βεβαια απο οτι εχω καταλαβει οταν εισαι κατοικος μιας περιοχης αυτο "φαινεται" στον τροπο που περπατας και γενικα οτι δεν εχεις φοβιες αν πας μαζεμενος ειναι σαν να φωναζεις "φοβαμαι".Ενταξει απο συριζα και μετα η κατασταση με τους μεταναστες εχει ξεφυγει και νομιζεις οτι εισαι σε αλλη χωρα και δεν βλεπω να αλλαζει και κατι...!Η περιοχη δεν ειναι για οικογενειες(αυτος ηταν και ο σκοπος τους και θα συνεχιστει μεχρι να καταφερουν αυτο που θελουν)αλλα για καποιον εργενη δεν το βρισκω και φοβερο.Εμενα μια θεια μου που μενει βριλλησια την εσερναν στο πεζοδρομιο για την τσαντα της,βλεπεις οτι κλοπες κ.τ.λ γινονται παντου πλεον.Δηλαδη σε μια καλη περιοχη που νιωθεις ασφαλης εκει μπορει να σου συμβει κατι γιατι αφηνεσαι(και πιστευουν οτι οι τσαντες η τα πορτοφολια θα εχουν περισσοτερα λεφτα).

29 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Αττική, Αγ. Νικόλαο, καλές περιοχές δεν τις λες. Απλά δεν είναι τόσο σκατα όσο πέριξ πλ. Βικτωρίας και Πατησίων. 

Αυτό με διαφορα ατομα ανατολικής προέλευσης άλλο πάλι, όπου περνάει από δίπλα σου ένας τέτοιος καπνίζει κιόλας, όπου καθονται καπνίζουν, και η μυρωδιά δεν είναι η κλασσική μυρωδιά του τσιγάρου που ξέρουμε αλλά κάτι άλλο, μπαφο ίσως. 

Εδω μπαφο καπνιζουν στα σχολεια της επαρχιας σε σοκαρει αν το δεις απο καποιους που ειναι σε μια πλατεια κ.τ.λ.Εδω κανουν χρηση πρεζας μπροστα σου πλεον οι ελληνες...!

Επεξ/σία από Dannie
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και ανοιξε το μετρο στον Κορυδαλλο και στην Νικαια, θα σου πρότεινα να ριξεις μια ματια κ εκει τριγυρω. Ησυχες περιοχες με σχετικα καλη συγκοινωνια (ειδικα πλεον με το μετρο) και με μαγαζια να πιεις εναν καφε/ποτο το βραδυ (πλατεια ελευθεριας και οχι μονο).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη την Αττική έχετε προτείνει στον άνθρωπο ... 
Σημασία έχει να βρεις ένα σπίτι που θα σε βολεύουν οι συγκοινωνίες για την σχολή σου, τη βόλτα σου και αν βγαίνεις κέντρο να συναντήσεις τις παρέες σου να μπορείς να γυρίσεις με ένα ταξί με λογικό κόστος σπίτι σου (αφού δεν υπάρχει IX). Αυτό θα σε κρατήσει ασφαλή, αν αργά αργά δεν χρειάζεται να περπατάς μόνος σου. Δίπλα στην ΑΣΣΟΕ εκεί στην Ευελπίδων που γίνονται τα μαθήματα, οκ δεν είναι ότι καλύτερο. Προφανώς έχει να κάνει και με τα βιώματα σου και πόσο φοβάσαι ή που μένεις τώρα. Θα πρότεινα και εγώ Άνω Πατήσια ή  Λαβρινή για πιο ήσυχες περιοχές. Όλα σχετικά είναι βέβαια, όλες οι περιοχές θέλουν προσοχή. Δεν υπάρχει καμία χωρίς προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dannie είπε

Εγω πλ.βικτωριας μενω ποτε δεν μου εχει συμβει κατι.Βεβαια απο οτι εχω καταλαβει οταν εισαι κατοικος μιας περιοχης αυτο "φαινεται" στον τροπο που περπατας και γενικα οτι δεν εχεις φοβιες αν πας μαζεμενος ειναι σαν να φωναζεις "φοβαμαι".Ενταξει απο συριζα και μετα η κατασταση με τους μεταναστες εχει ξεφυγει και νομιζεις οτι εισαι σε αλλη χωρα και δεν βλεπω να αλλαζει και κατι...!Η περιοχη δεν ειναι για οικογενειες(αυτος ηταν και ο σκοπος τους και θα συνεχιστει μεχρι να καταφερουν αυτο που θελουν)αλλα για καποιον εργενη δεν το βρισκω και φοβερο.Εμενα μια θεια μου που μενει βριλλησια την εσερναν στο πεζοδρομιο για την τσαντα της,βλεπεις οτι κλοπες κ.τ.λ γινονται παντου πλεον.Δηλαδη σε μια καλη περιοχη που νιωθεις ασφαλης εκει μπορει να σου συμβει κατι γιατι αφηνεσαι(και πιστευουν οτι οι τσαντες η τα πορτοφολια θα εχουν περισσοτερα λεφτα).

Εδω μπαφο καπνιζουν στα σχολεια της επαρχιας σε σοκαρει αν το δεις απο καποιους που ειναι σε μια πλατεια κ.τ.λ.Εδω κανουν χρηση πρεζας μπροστα σου πλεον οι ελληνες...!

Ναι ρε συ, προφανώς και κάνω πλάκα :P
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kallair είπε

Mιας και ανοιξε το μετρο στον Κορυδαλλο και στην Νικαια, θα σου πρότεινα να ριξεις μια ματια κ εκει τριγυρω. Ησυχες περιοχες με σχετικα καλη συγκοινωνια (ειδικα πλεον με το μετρο) και με μαγαζια να πιεις εναν καφε/ποτο το βραδυ (πλατεια ελευθεριας και οχι μονο).

Μπλε γραμμη μετα πρασινη(Ομονοια) βαβουρα-κοσμος δεν αξιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές περιοχές είναι τα Άνω Λιόσια, ειδικά προς ΟΔΔΥ μεριά, Μενίδι γνωστό και ως Αχαρνές, Κυψέλη, πλατεία Αμερικής είναι πολύ καλά...αυτά...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Πολύ καλές περιοχές είναι τα Άνω Λιόσια, ειδικά προς ΟΔΔΥ μεριά, Μενίδι γνωστό και ως Αχαρνές, Κυψέλη, πλατεία Αμερικής είναι πολύ καλά...αυτά...

Με χαλασες τωρα, ξεχασες το Ζεφυρι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...