Προς το περιεχόμενο

Ανάκαμψη πωλήσεων για τη Huawei παρά την απαγόρευση στις ΗΠΑ


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, pany07 είπε

Παπούτσι από τον τόπο σου κι ας είν' και μπαλωμένο.

Έλα... έμαθες την διάφορα ¨δουλεύω σαν σκλάβος” απο το “είμαι σκλάβος”??? εεε κάπως έτσι είναι και εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, pany07 είπε

Κανένα από τους δύο. Κατ' επιλογή.

Ο μεγάλος κι ο μικρός μου αδελφός ήταν επιλογές της μάνας μου και του πατέρα μου.

Εφόσον έχεις ηλεκτρονικό αποτύπωμα όπως όλοι πλέον και είσαι ενεργό μέλος της κοινωνίας δεν έχεις την πολυτέλεια της επιλογής. Κάποιος θα ξέρει που πας,  τι τρως, πότε γάμησες, αν απάτησες τη γυναίκα σου και που κτλ. Ο κατάλογος δεν τελειώνει...

Ποιον θες;;; Κάποιος θα είναι. 

Επεξ/σία από vastegial_74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Looter είπε

Ας μας δώσουν και συγκριτικά στοιχεία των πωλήσεων ανα region γιατί αν είναι να τα πουλάνε κυρίως Κίνα (δηλαδή μεταξύ τους) δε θα έχει και πολύ νόημα long term... 
 

Εδώ χώρες όπως η Βρετανία ξηλώνουν ότι δίκτυο 5G Huawei έχουν ΗΔΗ εγκαταστήσει όποτε μόνο θετικά δεν είναι τα πράγματα...

Γτ, το μηλο δεν πουλαει στην Αμερικη και δεν συμπεριλαμβανεται ως περιοχη στα αντιστοιχα νουμερα της?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έλα... έμαθες την διάφορα ¨δουλεύω σαν σκλάβος” απο το “είμαι σκλάβος”??? εεε κάπως έτσι είναι και εδώ...

Τύφλα να 'χει...ο Τράμπ.

28 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Εφόσον έχεις ηλεκτρονικό αποτύπωμα όπως όλοι πλέον και είσαι ενεργό μέλος της κοινωνίας δεν έχεις την πολυτέλεια της επιλογής. Κάποιος θα ξέρει που πας,  τι τρως, πότε γάμησες, αν απάτησες τη γυναίκα σου και που κτλ. Ο κατάλογος δεν τελειώνει...

Ποιον θες;;; Κάποιος θα είναι. 

Τύφλα να 'χει...ο Όργουελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pany07 είπε

Τύφλα να 'χει...ο Τράμπ.

Τύφλα να 'χει...ο Όργουελ.

Αυτό ήδη συμβαίνει εκτός και ζεις σε σπηλιά, άλλο πλανήτη ή είσαι απλά πνεύμα αντιλογίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pany07 είπε

Τύφλα να 'χει...ο Τράμπ.

Τύφλα να 'χει...ο Όργουελ.

Τα ποστ σου, όταν δεν είναι τσιτάτα, είναι παραδείγματα νευρωτικής προβολής...

ΥΓ: πριν θιχτείς διάβασε τι είναι αυτό που έγραψα, δεν είναι κακό, απλά άμυνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το νόημα της είδησης είναι ότι η Κινέζοι πλέον και τεχνολογικά προηγμένοι είναι και πολλούς καταναλωτές , αλλά και εργατικά χέρια έχουν. Στην πραγματικότητα η δυνατότητα τους να φτιάχνουν φτηνά και υψηλής ποιότητας συσκευές αντικατοπρτριζεται στο γεγονός ότι οι περισσότερες hi end συσκευές (αν όχι όλες) παράγονται εκεί...με πρώτες και καλύτερες αυτές της Apple... Οι Κινέζοι έχουν ανοιχτεί σε αγορές παρόμοιες με τη δίκη τους, όπως η Ινδία και η Ινδοκίνα...εκεί, ούτε iPhone μπορεί να αγοράζει ο μέσος καταναλωτής, ούτε να το αλλάζει συχνά. Επίσης, πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι σε αυτές τις χώρες, αλλά και σε πολλές αραβικές, η λογοκρισία (ειδικά σε διαδικτυακές υπηρεσίες) είναι σχεδόν κανόνας. Άρα γιατί να μην αγοράσουν αυτοί όλοι huawei με δικό τους store, αφου αρκετά gapps ήδη υπολειτουργούν ... όταν πρωτοβγήκε η samsung και η LG ...λέγαμε ότι είναι μπακατέλες μπροστά στα Nokia και Ericsson..τώρα ομως; Η Huawei είναι κολοσσός και σίγουρα έχει τη στήριξη της Κίνας ως ένα από τα πιο δυνατά εξαγώγιμα προϊόντα, αλλά και χωρίς αυτό..μια από τις πιο δυναμικά αναπτυσσόμενες τεχνολογικές εταιρίες,...την ίδια υποστήριξη έχει η Samsung στην Κορέα και η Apple στις ΗΠΑ... είναι οικονομικός πόλεμος...και στον πόλεμο όλα επιτρέπονται και νικάει αυτός που μένει όρθιος στο τέλος... φανταστείτε λοιπόν...τη μέρα που η Κίνα σε συνδυασμό με άλλες παρόμοιες ιδεολογικά οικονομιες θα απαγορέψει την κατασκευή προϊόντων APPLE στην επικράτεια της ή την μεταφορά με τα logistic της... αυτό απλά. Προς το παρόν αυτό που θέλει να κάνει είναι να καταστήσει τις πιο προηγμένες χώρες εξαρτημένες από τα προϊόντα της ... και πχ σε εμάς το έχει κάνει ήδη...όταν όλοι έχουμε router από τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας, είτε ZTE είτε Huawei... αυτά τα ολιγα για προβληματισμο

Επεξ/σία από teovag
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AtiX είπε

Τα ποστ σου, όταν δεν είναι τσιτάτα, είναι παραδείγματα νευρωτικής προβολής...

ΥΓ: πριν θιχτείς διάβασε τι είναι αυτό που έγραψα, δεν είναι κακό, απλά άμυνα...

Στα μηνύματα σου έχεις την τάση να κρίνεις εξ ιδίων τ' αλλότρια.

Σοβαρά τώρα, θεωρείς το ευφυολόγημα σου περι σκλαβιάς άξιο σχολιασμού;...Ή ικανό να θίξει κάποιον πέρα από εσένα τον ίδιο;

Η δύναμη της έννοιας "σκλαβία" είναι τουλάχιστον όσο ισχυρή είναι εκείνη της "ελευθερίας". Ντύσε τη, διστρέβλωσέ τη, εν τέλει όμως σε υπερβαίνει κι αγνοεί τις παρεμβάσεις σου.

Τσιτάτα λοιπόν...Λέει ο ένας: Η  Huawei εχει αρρηκτους δεσμους με το δημοκρατικο κρατος της Κινας. Λέει ο άλλος: Δηλαδη η Google δεν εχει αρρηκτους δεσμους με την κυβερνηση των ΗΠΑ?  Λες κι εσύ: Δεν είναι το ίδιο πράγμα...Ακράδαντο επιχειρήμα επιβολής παράνοιας. Το δικό μου take; Σκατά κι απόσκατα. Ή μήπως ούτε τα σκατά και τ' απόσκατα Δεν είναι το ίδιο πράγμα...;

Πίσω στο θέμα του νήματος. Επειδή καλώς ή κακώς ο πλανήτης δεν είναι μόνο δυτικός, παραθέτω 2 συνδέσμους που αναλύουν το θέμα νηφάλια, με ανατολική οπτική χωρίς να είναι φερέφωνα  των Κινέζων:

The Asia-Pacific’s Huawei Conundrum

U.S. ban on Huawei largely ignored in Southeast Asia

 

Επεξ/σία από pany07
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, teovag είπε

Το νόημα της είδησης είναι ότι η Κινέζοι πλέον και τεχνολογικά προηγμένοι είναι και πολλούς καταναλωτές , αλλά και εργατικά χέρια έχουν. Στην πραγματικότητα η δυνατότητα τους να φτιάχνουν φτηνά και υψηλής ποιότητας συσκευές αντικατοπρτριζεται στο γεγονός ότι οι περισσότερες hi end συσκευές (αν όχι όλες) παράγονται εκεί...με πρώτες και καλύτερες αυτές της Apple... Οι Κινέζοι έχουν ανοιχτεί σε αγορές παρόμοιες με τη δίκη τους, όπως η Ινδία και η Ινδοκίνα...εκεί, ούτε iPhone μπορεί να αγοράζει ο μέσος καταναλωτής, ούτε να το αλλάζει συχνά. Επίσης, πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι σε αυτές τις χώρες, αλλά και σε πολλές αραβικές, η λογοκρισία (ειδικά σε διαδικτυακές υπηρεσίες) είναι σχεδόν κανόνας. Άρα γιατί να μην αγοράσουν αυτοί όλοι huawei με δικό τους store, αφου αρκετά gapps ήδη υπολειτουργούν ... όταν πρωτοβγήκε η samsung και η LG ...λέγαμε ότι είναι μπακατέλες μπροστά στα Nokia και Ericsson..τώρα ομως; Η Huawei είναι κολοσσός και σίγουρα έχει τη στήριξη της Κίνας ως ένα από τα πιο δυνατά εξαγώγιμα προϊόντα, αλλά και χωρίς αυτό..μια από τις πιο δυναμικά αναπτυσσόμενες τεχνολογικές εταιρίες,...την ίδια υποστήριξη έχει η Samsung στην Κορέα και η Apple στις ΗΠΑ... είναι οικονομικός πόλεμος...και στον πόλεμο όλα επιτρέπονται και νικάει αυτός που μένει όρθιος στο τέλος... φανταστείτε λοιπόν...τη μέρα που η Κίνα σε συνδυασμό με άλλες παρόμοιες ιδεολογικά οικονομιες θα απαγορέψει την κατασκευή προϊόντων APPLE στην επικράτεια της ή την μεταφορά με τα logistic της... αυτό απλά 

Κινέζοι θα συνεχίσουν να πουλάνε στην Ινδία όχι όμως η Huawei για τον απλούστατο λόγο ότι μιλάμε για τη πιο γκουγκλομανή χώρα του πλανήτη.

Δεν μπορεί να σταθεί πια σε αγορές σαν της Ινδίας, χωρίς Google app, chrome app, youtube app, amazon app και facebook app.

Απλά δεν γίνεται.

Top Sites in India

1       Google.com

2       Youtube.com

3       Google.co.in

4      Amazon.in

5      Facebook.com

https://www.alexa.com/topsites/countries/IN

Στη Κίνα κανένα πρόβλημα, μπορεί και να φτάσει και το 90% της αγοράς.

Top Sites in China

1      Tmall.com

2      Baidu.com

3      Qq.com

4      Sohu.com

5      Login.tmall.com

https://www.alexa.com/topsites/countries/CN

 

 

 

Επεξ/σία από aypnia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι κάνετε και εξωτερική πολιτική κάποιοι, επειδή διαβάσατε κάτι κάπου και το υποστηρίζετε με πάθος με ξεπερνάει, σαν τους επιστήμονες του κορονοϊού στο FB.

Τα πράγματα είναι απλά , από p20 pro και μετά η huawei στις premium συσκευές της έχει δείξει τι πάει να πει αυτονομία, σταθερότητα, camera, οι υπόλοιποι προσπαθούν να την ακολουθήσουν και αυτό πονάει, γιατί κέρδιζε μερίδιο αγοράς με άλματα, με το 5G ξέφυγε εντελώς, κάπως έπρεπε να της κοπεί η φορά και αυτό έκαναν.

Πάρτε p40 pro αν θέλετε συσκευάρα και αφήστε τα υπόλοιπα, πρώην κάτοχος μεγάλης σειράς iPhone, μεγάλης σειράς Samsung, κάτοχος και υποστηριχτής Mac...

Καλό είναι να είστε αντικειμενικοί και άμα δεν έχετε εμπειρία καλύτερα να μασάτε.

Ναι φοβήθηκα για να πάρω το 40 pro με την έλλειψη Google και θα απέτρεψε σίγουρα πολύ κόσμο, έκανα το βήμα και ρίσκαρα και με αποζημιώνει ποιο πολύ ευχάριστα χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχω φάει και τις ξενερες μου σε κάποια πράγματα, αυτά που γράφονται για συγχρονισμό επαφών κτλπ μάλλον τα γράφουν 10 χρονα ή 60+, επίσης ότι έφαγε ban δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να έχεις YouTube και Gmail, έχετε μπερδέψει την ......

Σαν απλός χρήστης είτε έχω την Google για ρουφιάνο είτε την huawei το ίδιο μου κάνει, μια χαρά ρουφιάνοι και οι δύο, με τα δεδομένα μας κοιτάνε τι σανό θα μας ταΐσουν και που θα οδηγήσουν την ανθρωπότητα.

 

Επεξ/σία από konandrio
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιους που αναφέρονται στο 1989...
Να ψάξουν να βρουν τις φωτογραφίες χωρίς λογοκρισία από καμμένους φαντάρους και μπάτσους που τους κάψανε ζωντανούς χωρίς οίκτο κάποιοι τότε. Παρόλα αυτά δεν συνετρίβησαν οι διαδηλώσεις όπως θα έπρεπε..Τα ίδια κάνουν και οι Αμερικανικινούμενοι στο Χονγκ Κονγκ τώρα τελευταία...
Για Πανδημίες κτλ.

Οι Ασιατικές χώρες μια χαρά το αντιμετώπισαν, οι Καπιταλιστές και παρηκμασμένες δυτικές δεν πήραν κανένα μέτρο όταν έπρεπε. Σε όλες τις Ασιατικές χώρες τρώνε τα πάντα στην ύπαιθρο.

Εσείς οι ελληναράδες δεν τρώτε γουρουνοκεφαλές, μοσχαροκεφαλές και άντερα;

Δημοκρατία στις ΗΠΑ που όταν μείνεις άνεργος ή άστεγος κάποιοι σου λένε ότι απέτυχες... Μόνο 24 εκατομμύρια άστεγους έχουν οι ΕΠΑ..

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Την καλημέρα μου ...

διαβαζω πολλά και όμορφα εδώ μέσα.

ποτε κάνουμε χαρτιά για Κίνα τον επίγειο παράδεισο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pany07 είπε

Στα μηνύματα σου έχεις την τάση να κρίνεις εξ ιδίων τ' αλλότρια.

Σοβαρά τώρα, θεωρείς το ευφυολόγημα σου περι σκλαβιάς άξιο σχολιασμού;...Ή ικανό να θίξει κάποιον πέρα από εσένα τον ίδιο;

Η δύναμη της έννοιας "σκλαβία" είναι τουλάχιστον όσο ισχυρή είναι εκείνη της "ελευθερίας". Ντύσε τη, διστρέβλωσέ τη, εν τέλει όμως σε υπερβαίνει κι αγνοεί τις παρεμβάσεις σου.

Τσιτάτα λοιπόν...Λέει ο ένας: Η  Huawei εχει αρρηκτους δεσμους με το δημοκρατικο κρατος της Κινας. Λέει ο άλλος: Δηλαδη η Google δεν εχει αρρηκτους δεσμους με την κυβερνηση των ΗΠΑ?  Λες κι εσύ: Δεν είναι το ίδιο πράγμα...Ακράδαντο επιχειρήμα επιβολής παράνοιας. Το δικό μου take; Σκατά κι απόσκατα. Ή μήπως ούτε τα σκατά και τ' απόσκατα Δεν είναι το ίδιο πράγμα...;

Πίσω στο θέμα του νήματος. Επειδή καλώς ή κακώς ο πλανήτης δεν είναι μόνο δυτικός, παραθέτω 2 συνδέσμους που αναλύουν το θέμα νηφάλια, με ανατολική οπτική χωρίς να είναι φερέφωνα  των Κινέζων:

The Asia-Pacific’s Huawei Conundrum

U.S. ban on Huawei largely ignored in Southeast Asia

Και μόνο που έγραψες έκθεση για να αυτό που εγώ είπα με καμία δεκαριά λέξεις καταλαβαίνω πλέον με τι άνθρωπο έχω να κάνω...

Θα μπορούσες να μου γράψεις "καθρεφτάκι" και να λήξει το θέμα... 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Και μόνο που έγραψες έκθεση για να αυτό που εγώ είπα με καμία δεκαριά λέξεις καταλαβαίνω πλέον με τι άνθρωπο έχω να κάνω...

Θα μπορούσες να μου γράψεις "καθρεφτάκι" και να λήξει το θέμα... 🙂

Το τραπεζομαντηλάκι ήταν για τους άλλους που τους κόβει λίγο.

Εσύ κι οι παρόλες σου...

Helpless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...