Προς το περιεχόμενο

VPN στήσιμο βοήθεια


mechpanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στο τοπικό δίκτυο ένα PC που μου κάνει προβλήματα με τα windows updates. Τέλος πάντων του έχω κόψει πρόσβαση στο internet μέσω του router με rule. Επειδή όμως θέλω να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση μέσω team viewer, σκέφτομαι να στήσω ένα raspberry με vpn, να συνδέομαι team viewer μέσω LAN.
Τι γίνεται όμως...το LAN μου είναι σε 192.168.1.x range, οπότε θα υπάρχει συχνά conflict, αν και το laptop είναι σε αντίστοιχο range.

Τι σκέφτηκα: Να βάλω στο raspberry μια διεύθυνση στο lan interface 192.168.1.x, και στο wi-fi interface private ip range σε όχι τόσο κοινό στυλ...
Και να συνδέσω το PC στην wi-fi του raspberry...

Για παράδειγμα, το raspberry θα είναι το gateway με 10.0.3.1 στο wi-fi interface, το PC θα συνδέεται σε αυτό και θα παίρνει 10.0.3.2, ο εξωτερικός υπολογιστής θα συνδέεται στο vpn που θα τρέχει επάνω και θα παίρνει 10.0.3.3 και έτσι θα μπορεί να κάνει teamviewer στο pc σαν να είναι στο ίδιο lan.
 

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό, αυτό τον τρόπο σκέφτηκα...γιατί το ζητούμενο είναι η σύνδεση συγκεκριμένα μέσω teamviewer-απαίτηση σύνδεσης από κατασκευαστή, αλλά χωρίς internet στο PC.

Θα δουλέψει, τι λέτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jkoukos είπε

Και γιατί δεν κάνεις το ευκολότερο, να αλλάξεις το υποδίκτυο στο LAN σε κάποιο άλλο εύρος; Π.χ. να το αλλάξεις σε 10.0.3.0/24 που αναφέρεις.

Γιατί τρέχουν πόσες εφαρμογές ρυθμισμένες σε αυτό, μεγαλύτερη βαβούρα από το στήσιμο ενός raspberry

8 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Softether και ξεμπερδεψες

Για πες, δηλαδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Γιατί τρέχουν πόσες εφαρμογές ρυθμισμένες σε αυτό, μεγαλύτερη βαβούρα από το στήσιμο ενός raspberry

Για πες, δηλαδη;

Το τρέχεις σαν server στο PC με τα windows ανοίγεις την 1194 από το ρούτερ προς το PC και κάνεις connect με οποιοδήποτε client υποστηρίζει ακόμα και το ενσωματωμένο των Windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Το τρέχεις σαν server στο PC με τα windows ανοίγεις την 1194 από το ρούτερ προς το PC και κάνεις connect με οποιοδήποτε client υποστηρίζει ακόμα και το ενσωματωμένο των Windows

Στο PC έχω κόψει το internet, γι' αυτό το πάω πλαγίως, μέσω .LAN..

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις στο raspberry pihole και κόβεις ό,τι domain σχετίζεται με windowsupdate μόνο για το pc. Εγκαθιστάς VNC server στο PC και είσαι έτοιμος. Κάνεις την ζωή σου έυκολη και έχεις και adblock για όλο το LAN 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mikevchq είπε

Βάζεις στο raspberry pihole και κόβεις ό,τι domain σχετίζεται με windowsupdate μόνο για το pc. Εγκαθιστάς VNC server στο PC και είσαι έτοιμος. Κάνεις την ζωή σου έυκολη και έχεις και adblock για όλο το LAN 

Χμ...αν είναι τόσο απλό, το 'χω έτοιμο (έχω pihole)...αλλά αυτοί κάθε τόσο μπορεί να αλλάζουν domains, υπάρχει σχετική λίστα που παίρνει update?

Λοιπόν θα το ψάξω, αλλά ας μείνουμε στο θέμα του VPN αν είναι σωστό αυτό που λέω και παίξει γιατί το θεωρώ και πιο αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το VPN που ρωτάς κάτι δεν καταλαβαίνω. Τι εννοείς θα υπάρχει conflict? Σε ποιά περίπτωση; Ο VPN server θα δίνει στους client IPs από range διαφορετικό του LAN και τα δύο subnet θα είναι bridged.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Διένεξη στο VPN, αν το δίκτυο από το οποίο θα συνδέεται στο δικό του VPN, είναι στο ίδιο εύρος διευθύνσεων.

Ακριβώς αυτό. Αν στήσω VPN σερβεράκι απλά, σε έναν υπολογιστή του δικτύου, αν μπαίνω από το δίκτυο του σπιτιού μου που είναι στο ίδιο εύρος διευθύνσεων πολύ πιθανόν να υπάρξει διένεξη γιατί στο γραφείο υπάρχουν ένα σωρό συσκευές συνδεμένες επάνω....cameres, τηλέφωνα, pc, access points κλπ...τέλος πάντων, οι πιθανότητες διένεξης είναι αυξημένες...

Όπως το σκέφτομαι βάζω το raspberry, χρησιμοποιώ το εταιρικό δίκτυο για να κάνω vpn tunnel προς τον άλλο υπολογιστή, αλλά στο νέο εικονικό δίκτυο που φτιάχνω πάνω από το vpn δίνω ip από το range που ανήκει το wireless interface του raspberry, στην ουσία ένα δικτυάκι raspberry-PC-laptop
*αυτό μου δίνει και το ατού ότι ο εξωτερικός συνεργάτης που θα μπαίνει, δεν θα έχει πρόσβαση σε όλο το εταιρικό δίκτυο, αφού το PC που τρέχει το software που μου κάνει τα προβλήματα με τα windows updates, θα βλέπει μόνο το raspberry στην ουσία.

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώνω ότι το θέμα επιλύθηκε, με τον τρόπο που περιέγραψα...
Στήσιμο pivpn στο raspberry, με το Wireshark σαν επιλογή... Στήσιμο και το raspberry σαν wireless ap, κάποια rules για routing μεταξύ του wg0 και του wlan0 interface, και μπορώ και μπαίνω στο pc απομακρυσμένα, χωρίς το pc να βλέπει internet.
Το μόνο που δεν δουλεύει είναι το teamviewer, μάλλον θέλει την paid version για να το κάνει αυτό...αλλά δεν με πειράζει, αν θέλω teamviewer θα συνδέομαι σε άλλο wi-fi και θα παίρνω προσωρινά πρόσβαση στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

.... 
Το μόνο που δεν δουλεύει είναι το teamviewer, μάλλον θέλει την paid version για να το κάνει αυτό...αλλά δεν με πειράζει, αν θέλω teamviewer θα συνδέομαι σε άλλο wi-fi και θα παίρνω προσωρινά πρόσβαση στο internet.

... Ίσως να δοκίμαζες το tight vnc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...