Προς το περιεχόμενο

Θύματα hacking οι Twitter λογαριασμοί των Apple, Elon Musk, Barack Obama και Bill Gates


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και λίγα έχουν πάρει, ειδικά αυτά τα πρόσωπα που αναφέρονται είναι κολοσσοί απατεωνιάς έχουν ρημάξει τον κόσμο και από απατεωνιές οι χακερς ούτε στο νυχάκι δεν τους φτάνουν. Ο Bill Gates είχε 60δις (τα έδωσε όλα σε φιλανθρωπίες και κατά παράδοξο τρόπο αυτά έγιναν 114δις). Άλλους πρέπει να κυνηγάνε αλλά αυτό είναι άλλο παπαευαγγέλιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Και πηραν το κινητο απο τα χερια αυτου που χειριζεται το λογαριασμο του Elon Musk, Apple, Ripple κοκ και το χακαραν? Ταυτοχρονα? 

Δεν χρειάζεται να το πάρουν από τα χέρια του. Απομακρυσμένα εννοώ. Δηλαδή μπήκαν στο λειτουργικό του κινητού και από εκεί έστειλαν μηνύματα μέσω twitter... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το twitter είναι άθλιο σε θέμα ασφάλειας!

Είχα φτιάξει λογαριασμό για μια εργασία μου... μετά από δύο μέρες το είχε χακάρει ένας ρώσος!

Ευτυχώς πήρα μήνυμα από το twitter που ρωτούσε αν πράγματι ήμουν εγώ... και μπόρεσα να αλλάξω των κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Το twitter είναι άθλιο σε θέμα ασφάλειας!

Είχα φτιάξει λογαριασμό για μια εργασία μου... μετά από δύο μέρες το είχε χακάρει ένας ρώσος!

Ευτυχώς πήρα μήνυμα από το twitter που ρωτούσε αν πράγματι ήμουν εγώ... και μπόρεσα να αλλάξω των κωδικό.

Λογικα θα είχες βαλει δύσκολο password.

12345678 ή password

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

Αποκλείετε να είναι κενό ασφαλείας στο λειτουργικό σύστημα των κινητών που έχουν οι συγκεκριμένοι χρήστες? Και να μην φταίει αποκλειστικά το Twitter? Πόσο σίγουροι είμαστε για αυτό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, coffeex είπε

Δεν αμφιβάλω σε αυτό. Αλλά αποκλείεται 100% ότι εκμεταλλεύτηκαν έστω την τρύπα ασφαλείας του Twitter αλλά μέσα από το λογισμικό της συσκευής?

Τι εννοώ.

Κάπου αποθηκεύονται κρυπτογραφημένα οι κωδικοί των διαφόρων λογαριασμών που χρησιμοποιούμε στις συσκευές μας. Είτε πρόκειται για windows, apple, android λειτουργικό σύστημα. Σωστά?

Γιατί λοιπόν να μην  υποθέσουμε ότι μπήκε ο χάκερ στην συσκευή μου, (δεν μας ενδιαφέρει ο τρόπος), τράβηξε τους κωδικούς από αυτήν, τους αποκρυπτογράφησε και τους χρησιμοποίησε κατόπιν?

Γιατί θα πρέπει απαραίτητα να θεωρήσουμε ότι έχει κενό ασφαλείας το Twitter? Ποιο εύκολο μου φαίνεται εμένα η πρώτη περίπτωση. 

Από την άλλη θα σκεφτεί κανείς το εξής. Στην πρώτη περίπτωση αφού μπήκε που μπήκε στην συσκευή μου και το κατάφερε. Γιατί δεν πήρε όλους τους κωδικούς μου παρά μόνον του Twitter? Και απαντώ εγώ. Μήπως το Twitter έχει ποιο εύκολα προσβάσιμους τους κωδικούς που αποθηκεύονται στην συσκευή? Και όχι facebook, gmail κλπ?

Σενάρια λέω μην με παρεξηγείται. Κάποιος προγραμματιστής/χάκερ από εδώ που διαβάζει να μας κατατοπίσει περισσότερο? Είναι εφικτό το σενάριο που φαντάστηκα?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexakos89 είπε

Λογικα θα είχες βαλει δύσκολο password.

12345678 ή password

οχι δεν ήταν εύκολο (χαρακτήρες , αριθμοί και σύμβολα)

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, tsarouc said:

Από την άλλη θα σκεφτεί κανείς το εξής. Στην πρώτη περίπτωση αφού μπήκε που μπήκε στην συσκευή μου και το κατάφερε. Γιατί δεν πήρε όλους τους κωδικούς μου παρά μόνον του Twitter? Και απαντώ εγώ. Μήπως το Twitter έχει ποιο εύκολα προσβάσιμους τους κωδικούς που αποθηκεύονται στην συσκευή? Και όχι facebook, gmail κλπ?

Στο iOS τουλάχιστον (για android δεν ξέρω) όλοι οι κωδικοί φυλάσσονται στο keychain. Αν αποκτήσεις πρόσβαση εκεί (δύσκολο πάντως), έχεις όλους τους κωδικούς, οπότε η ερώτησή σου έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Δεν αμφιβάλω σε αυτό. Αλλά αποκλείεται 100% ότι εκμεταλλεύτηκαν έστω την τρύπα ασφαλείας του Twitter αλλά μέσα από το λογισμικό της συσκευής?

Τι εννοώ.

Κάπου αποθηκεύονται κρυπτογραφημένα οι κωδικοί των διαφόρων λογαριασμών που χρησιμοποιούμε στις συσκευές μας. Είτε πρόκειται για windows, apple, android λειτουργικό σύστημα. Σωστά?

Γιατί λοιπόν να μην  υποθέσουμε ότι μπήκε ο χάκερ στην συσκευή μου, (δεν μας ενδιαφέρει ο τρόπος), τράβηξε τους κωδικούς από αυτήν, τους αποκρυπτογράφησε και τους χρησιμοποίησε κατόπιν?

Γιατί θα πρέπει απαραίτητα να θεωρήσουμε ότι έχει κενό ασφαλείας το Twitter? Ποιο εύκολο μου φαίνεται εμένα η πρώτη περίπτωση. 

Από την άλλη θα σκεφτεί κανείς το εξής. Στην πρώτη περίπτωση αφού μπήκε που μπήκε στην συσκευή μου και το κατάφερε. Γιατί δεν πήρε όλους τους κωδικούς μου παρά μόνον του Twitter? Και απαντώ εγώ. Μήπως το Twitter έχει ποιο εύκολα προσβάσιμους τους κωδικούς που αποθηκεύονται στην συσκευή? Και όχι facebook, gmail κλπ?

Σενάρια λέω μην με παρεξηγείται. Κάποιος προγραμματιστής/χάκερ από εδώ που διαβάζει να μας κατατοπίσει περισσότερο? Είναι εφικτό το σενάριο που φαντάστηκα?

Δύσκολο να γίνει αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Perfect είπε

Twitter, Facebook, Instagram αχρείαστα όλα. Η για γκόμενες/γκόμενους η για πολιτική προπαγάνδα. No thanks 

Φτιάξε καλύτερα media εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xtreme_Series είπε

Και λίγα έχουν πάρει, ειδικά αυτά τα πρόσωπα που αναφέρονται είναι κολοσσοί απατεωνιάς έχουν ρημάξει τον κόσμο και από απατεωνιές οι χακερς ούτε στο νυχάκι δεν τους φτάνουν. Ο Bill Gates είχε 60δις (τα έδωσε όλα σε φιλανθρωπίες και κατά παράδοξο τρόπο αυτά έγιναν 114δις). Άλλους πρέπει να κυνηγάνε αλλά αυτό είναι άλλο παπαευαγγέλιο. 

Ο Μπιλις έστειλε τα 60 δις στον bitcoin λογαριασμό και έγιναν 120 δις. Από τα 120 δις τα 6, τα έδωσε σε φιλανθρωπίες για να ρίξει στάχτη στα μάτια του κόσμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VasBoss είπε

...μηπως  καποιος ή καποιοι απεκτησαν δικαιωματα admin??? (πληρης έλεγχος) στο twitter???

/.....και εγινε αυτο που εγινε????

Αυτό το σενάριο πρέπει να εξεταστεί σοβαρά. 

Εγώ πιστεύω ότι ίσως και να μπήκαν με Ctrl Alt Del και credentials admin/admin. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...