Προς το περιεχόμενο

Ο έμπορας δεν δίνει άρση παρακράτησης


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν απλά πάει στο αστυνομικό τμήμα και περιγράψει το περιστατικό δε μπορούνε να τον μαντρώσουνε με προσημειωμένα χαρτονομίσματα. Ο τύπος εκβιάζει κανονικά.

Δε στέκει αυτό που λέω;

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο ιδιοκτήτης ζηµιογόνου αυτοκινήτου φέρει αντικειµενική ευθύνη περί αυτού (άρθρο 4 του Ν.ΓπΝ/4-5 ∆εκ. 1911)

Η συμφωνία πώλησης με τον όρο της παρακράτησης κυριότητας (ΑΚ 532) συνίσταται στην αυτοδίκαιη μεταβίβαση της κυριότητας εφόσον εξοφληθεί ολοσχερώς

Ειμαστε πρακτικα σε γκριζα ζωνη,αλλα τυπικα δεν ειμαστε,το αυτοκινητο ανηκει στον εμπορο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, Malthador είπε

Θεωρεί ότι το πούλησε φθηνά γιατί τον πίεσα πολύ να κατεβάσει την τιμή. Θέλει λέει ένα χιλιάρικο μαύρο για να δώσει χαρτί. 

Πας με 1.000€ σε 5€ χαραγμένα, και την αστυνομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Υπαρχουν απατεωνες δυστυχως...

Θα πρεπει ισως να συμβιβαστεις με την ιδεα οτι δεν θα παρεις την αρση κυριοτητας,δεν ειναι τραγικο,μαλιστα για τον απατεωνα εχει και ενα βαθμο ρισκου το οτι εσυ εχεις το αυτοκινητο και μπορει να προκαλεσεις καποιο ατυχημα στο ονομα του

Εντωμεταξυ τον κανεις ρομπα και βουκινο σε ολα τα social εφοσον εισαι τυπικα ΟΚ απο καθε αποψη

ποια άρση κυριότητας; ποιο βαθμό ρίσκου; ποίο όνομα του και ποιο ατύχημα;

σταματήστε μωρε. Όχι άλλο κάρβουνο!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Κάπου έχεις μπερδευτεί, μόνο αν το αυτοκίνητο μεταβιβάστηκε από το όνομα της τράπεζας στο δικό σου (άρα η τράπεζα ήταν αυτή που σου παρακράτησε την κυριότητα) χρειάζεσαι βεβαίωση από την τράπεζα.

Και μάλιστα όχι βεβαίωση ότι έχεις εξοφλήσει κάποιο δάνειο, αλλά βεβαίωση ότι δεν έχεις κάποια εκκρεμότητα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Πουθενά δεν μπερδεύτηκα. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε από αντιπροσωπεία της Citroen με χρηματοδότηση μέσω εθνικής. Η παρακράτηση ήταν από την Citroen Hellas και οι ίδιοι μου ζήτησαν τη βεβαίωση της εθνικής για να κάνουν άρση. Αλλά και στο μεταφορών μου είπαν ξεκάθαρα ότι ακόμα κι αν δεν πάρω την άρση από την αντιπροσωπεία αρκεί η βεβαίωση της εθνικής  για να γίνει η μεταβίβαση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Ο ιδιοκτήτης ζηµιογόνου αυτοκινήτου φέρει αντικειµενική ευθύνη περί αυτού (άρθρο 4 του Ν.ΓπΝ/4-5 ∆εκ. 1911)

Η συμφωνία πώλησης με τον όρο της παρακράτησης κυριότητας (ΑΚ 532) συνίσταται στην αυτοδίκαιη μεταβίβαση της κυριότητας εφόσον εξοφληθεί ολοσχερώς

Ειμαστε πρακτικα σε γκριζα ζωνη,αλλα τυπικα δεν ειμαστε,το αυτοκινητο ανηκει στον εμπορο.

Τι λες;Ποια γκρίζα ζώνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι λεει τώρα ρε ο απατεώνας !!! τρέξτον οσο δεν παει

βασικά, εκβιασμος ξεκάθαρος είναι.

αστυνομία, συμαδεμένα χαρτονομίσματα κανουν την συναλλαγή και τον τσιμπανε μετα απο μισό μέτρο.

Αν σε κάποιους ακουγετε "που να τρέχω"  "που να μπλέκω" , sorry αλλα για αυτο φτάσαμε εδω και υπάρχουν τετοια ΛΑΜΟΓΙΑ !!!!!!!!!

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

Τελικά μπορεί ο μαντράς να μπλοκάρει τη μεταβίβαση ή όχι ?

Αν δεν σου δωσει την παρακρατηση ωστε να πας και να βγαλεις την αδεια στο ονομα σου ναι. Γιαυτο και εγω θα ελεγα αστυνομια και να τον πιασουν στα πρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Malthador είπε

Έχω αγοράσει ένα αυτοκίνητο από έμπορα και τον έχω εξοφλήσει μέσω τράπεζας. Τώρα θέλω να το μεταβιβάσω, αλλά δεν μου δίνει χαρτί με την άρση της παρακράτησης. 

Υπάρχει άλλη οδός πέραν της δικαστικής; Αν δώσω στο υπουργείο το τιμολόγιο και το καταθετηριο για παράδειγμα μπορεί να γίνει κάτι; 

Αν σου πω οτι το σκεφτόμουν και εγώ πρόσφατα αυτό για ένα αμάξι που εξοφλούμε σε λίγους μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Malthador είπε

Έχω αγοράσει ένα αυτοκίνητο από έμπορα και τον έχω εξοφλήσει μέσω τράπεζας. Τώρα θέλω να το μεταβιβάσω, αλλά δεν μου δίνει χαρτί με την άρση της παρακράτησης. 

Υπάρχει άλλη οδός πέραν της δικαστικής; Αν δώσω στο υπουργείο το τιμολόγιο και το καταθετηριο για παράδειγμα μπορεί να γίνει κάτι; 

    Έχετε αγοράσει ένα αυτοκίνητο από έμπορα , με ποιον ακριβώς τρόπο , με γραμμάτια , με εγκεκριμένο δάνειο από τράπεζα , με ιδιωτικό συμφωνητικό ........... όταν αγοράζατε το αυτοκίνητο δεν ρωτήσατε αν υπάρχει παρακράτηση κυριότητας και από ποιον , δεν ρωτήσατε με ποιον τρόπο θα αρθεί η παρακράτηση κυριότητας ώστε να πάρετε άδεια κυκλοφορίας στο όνομα σας , όταν αγοράζατε το αυτοκίνητο δεν ρωτήσατε αν έχετε υποχρέωση πλήρους ασφάλισης εξαιτίας της δανειοδότησης . 

   Τώρα θέλετε να το μεταβιβάσετε σε ποιόν , άρα είστε κάποιο χρονικό διάστημα χωρίς να έχετε άρει την παρακράτηση κυριότητας και θέλετε τώρα να το μεταπουλησετε , οπότε δεν μπορείτε να προχωρήσετε χωρίς άδεια κυκλοφορίας στο όνομα σας .

  Μήπως αν μας δίνατε περισσότερες λεπτομέρειες ώστε να καταλάβουμε και βρούμε κάτι που μπορεί να σας βοηθήσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Burgos είπε

Πουθενά δεν μπερδεύτηκα. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε από αντιπροσωπεία της Citroen με χρηματοδότηση μέσω εθνικής. Η παρακράτηση ήταν από την Citroen Hellas και οι ίδιοι μου ζήτησαν τη βεβαίωση της εθνικής για να κάνουν άρση. Αλλά και στο μεταφορών μου είπαν ξεκάθαρα ότι ακόμα κι αν δεν πάρω την άρση από την αντιπροσωπεία αρκεί η βεβαίωση της εθνικής  για να γίνει η μεταβίβαση. 

Αυτό στα bold δεν ισχύει, αν θα έκαναν άρση χωρίς βεβαίωση του πωλητή θα ήταν παράνομο, εκτός βέβαια αν πωλητής ήταν η Εθνική, για αυτό είπα πως κάπου μπερδεύτηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως αυτό ακριβώς συνέβη. Παρακράτηση η Citroen Hellas,  χρηματοδότηση από εθνική και η άρση μπορούσε να γίνει και με τη βεβαίωση της εθνικής ότι το δάνειο έχει εξοφληθεί. Όλο το φθινόπωρο έφαγα στα τηλέφωνα με τη Citroen και περιμένοντας το εξοφλητηριο από την εθνική γιατί το δάνειο ήταν εξοφλημένο πριν από 10 χρόνια. Απλά άσχετα με το τι μου είπαν στο μεταφορών εγώ έστειλα το εξοφλητηριο στη Citroen για να μου δώσουν αυτοί την άρση. Αν πχ η εταιρία είχε κλείσει θα γινόταν άρση με τη βεβαίωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...