Προς το περιεχόμενο
Malthador

Ο έμπορας δεν δίνει άρση παρακράτησης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ένα θέμα με το όλο θέμα. 

Αναλόγως ποιός έχει κάνει τήν εγγραφή του οχήματος . έγραψα την περίπτωση μου σε προηγούμενο μήνυμα .

Α) Έαν το έχεις αγοράσει από τήν αντιπροσωπεία , σου δίνει το χαρτί η ίδια αντιπρόσωπεία.

β) εάν το είχες αγοράσει από επίσημο μεταπωλητή του δικτύου , πρέπει να σου υπογράψει ο ίδιος , και η αντιπροωσωπεία δέν μπορεί να κάνει τίποτα.

Εγώ ήμουν στην 2η περίπτωση και ξεμπέρδεψα μετά απο 6 χρόνια, ήταν λαμόγιο.

Η απάντηση της αντιπροσωπείας ήταν : την ξέρουμε τήν τακτική του συγκεκριμένου έμπορου δυστυχώς δέν μπορούμε να σάς βοηθήσουμε , το κάνει και σε άλλους, το επόμενο είναι να βάλετε δικηγόρο.

Γιατί εάν έχεις παρακράτηση δέν το αναλαμβάνει ούτε η ανακύκλωση 

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
3 ώρες πριν, babisskg είπε

κάποιος γνωστός σε τράπεζα , να κινήσει λίγο τα νήματα

Κλασσική νοοτροπία βαλκανίων.

TS, ενημέρωσε μας πως θα εξελιχθεί η υπόθεση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
10 ώρες πριν, Malthador είπε

Κάνεις πολλά λάθη μαζεμένα και βγάζεις συμπεράσματα από το μηδέν. Αγόρασα ένα αυτοκίνητο με τιμολόγιο, κατέθεσα προκαταβολή στην τράπεζα και έδωσα και δύο ιδιωτικές επιταγές που πληρώθηκαν στην ώρα τους. Δεν πήρα κανένα δάνειο και την κυριότητα την παρακράτησε ο έμπορος μέχρι να πληρωθούν οι επιταγές. Αφού πληρώθηκαν και εξοφλήθηκε πλήρως, ζήτησα το χαρτί της άρσης οπότε και άρχισε να κάνει τσαλιμάκια.

---------------------------------

Τελοσπάντων, long story short, για να έχετε το νου σας γενικά αν αγοράσετε από μαντρά, υπάρχουν μερικοί που κάνουν κόλπα για να αποσπάσουν επιπλέον χρήματα προκειμένου να άρουν την παρακράτηση της κυριότητας με διάφορα προσχήματα. Ο δικός μου ξεκίνησε από ψηλά, για να τον παζαρέψω και να τσιμπήσει κανά 200αρι στο τέλος. Η λογική πίσω από αυτό είναι να δώσει κανά ψιλό ο άλλος για να μην μπλέκει με δικηγόρους, έξοδα κλπ. Μίλησα με το αστυνομικό τμήμα της περιοχής (οι οποίοι btw δεν έπεσαν από τα σύννεφα περιέργως) και θα πάω μια βόλτα απο εκεί παρέα με έναν αστυνομικό και τα χαρτιά της εξόφλησης ανά χείρας να δούμε αν θα του κοπεί ο τσαμπουκάς και αν θα αναφέρει τίποτα για επιπλέον δωράκια.

Αυτά με προσημειωμένα χαρτονομίσματα κλπ που λέτε, θέλουν προσωπικό χρόνο και επιχείρηση από την αστυνομία, που δεν μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία για μικροποσά. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν.

---------------------------------

Και για να απαντήσω και το αρχικό μου ερώτημα, το υπουργείο ζητάει χαρτί άρσης ή βεβαίωση εξόφλησης από τράπεζα (αλλά μόνο στην περίπτωση που έχει βαρέσει κανόνι ο έμπορας). Με αποδεικτικά εξόφλησης μόνο δεν γίνεται μεταβίβαση.

Δηλαδή έδωσες ιδιωτικές επιταγές δικές σου ή τρίτου; Τις επιταγές δεν τις έκοψες στο όνομα του;

Ιδιωτικό συμφωνητικό δεν κάνατε για αποπληρωμή του αυτοκινήτου;

Όταν πλήρωσες τις επιταγές δεν έχεις την κίνηση της τράπεζας;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 16/7/2020 στις 12:02 ΜΜ, Malthador είπε

Θεωρεί ότι το πούλησε φθηνά γιατί τον πίεσα πολύ να κατεβάσει την τιμή. Θέλει λέει ένα χιλιάρικο μαύρο για να δώσει χαρτί. 

προσημιωμενα χαρτονομισματα απο το αστυνομικο τμημα της γειτονειας σου και μπουγιουρουμ στην ψειρου ο φίλος.

• Thanks 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Νομίζω ότι αν βάλεις ένα δικηγόρο (όχι του κατηχητικού) να πάρει ένα τηλεφώνο τον μαντρά θα σφίξουν τα γάλατα και θα το πάρεις το χαρτί .

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Πόσο ηλίθιος Θεέ μου...Αν ήταν τόσο εύκολη αυτή η πρακτική του εμπόρου, θα το έκαναν άπαντες.

Ή θα ζητούσαν ότι ποσό τους βολεύει κάθε φορά.

Σκίσ' τον να σε θυμάται!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παρακρατηση γινεται μονο απο φυσικο προσωπο. Η διαδικασια ειναι, αν δεν ξερεις ποιος εχει κανει την παρακρατηση, να πας στο υπουργειο μεταφορων με την αδεια και να ζητησεις να σου πουν απο που ειναι η παρακρατηση.Αν ειναι απο ιδιωτη ή ατομικη επιχειρηση, περνεις δηλωση με γνησιο υπογραφης που δηλωνει την αρση παρακρατησης απο τον ιδιο, αν ειναι απο εταιρία τοτε περνεις δηλωση απο τον διαχειριστη-εκπροσωπο της εταιριας και σου δινουν να προσκομισεις κ το ΦΕΚ -καταστατικο που φαινεται η διαχειρηση-εκπροσωπηση.

Τα εξοφλητικα δανειων κλπ δεν εχουν καμια ισχυ στο υπουργειο.

Κανονικα οποιος μπαινει στην διαδικασια να αγορασει οχημα και να του παρακρατησουν την κυριοτητα, θα πρεπει να κανει κ ενα εξτρα χαρτι που θα το υπογραφει με γνησιο ο πωλητης που θα λεει οτι "υποχρεουμαι να άρω αμεσα την κυριοτητα του οχηματος ταδε με την αποδειξη της εξοφλησης του ταδε δανειου -γραμματιων-επιταγων"

Ενα οχημα με παρακρατηση  μεταβιβαζεται μονο παρανομως, το οχημα με παρακρατηση απλα μπλοκαρετε απο οποιαδηποτε μεταβιβαση, δεν μπορει να στο παρει πισω αυτος που εχει κανει την παρακρατηση χωρις να γινει διακαστηριο.για να υπογραψει να στο δωσει εστω κ με παρακρατηση σημαινει οτι εχει δοθει καποιο ποσο η εγινε μια συμφωνια.μπορει να το παρει πισω νομιμα μονο με αγωγη κ δικη

Επεξ/σία από bill_zaf
  • Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 16/7/2020 στις 4:53 ΜΜ, Burgos είπε

Πουθενά δεν μπερδεύτηκα. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε από αντιπροσωπεία της Citroen με χρηματοδότηση μέσω εθνικής. Η παρακράτηση ήταν από την Citroen Hellas και οι ίδιοι μου ζήτησαν τη βεβαίωση της εθνικής για να κάνουν άρση. Αλλά και στο μεταφορών μου είπαν ξεκάθαρα ότι ακόμα κι αν δεν πάρω την άρση από την αντιπροσωπεία αρκεί η βεβαίωση της εθνικής  για να γίνει η μεταβίβαση. 

Και εσυ αμαξι απο την STATUS πηρες?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
19 λεπτά πριν, Miaou7 είπε

Και εσυ αμαξι απο την STATUS πηρες?

Όχι. Από την τότε αντιπροσωπεία στη Βέροια 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τι θα πει δεν ασχολούνται οι μπάτσοι με μικροποσα; Μήνυση και σε αυτούς!

Ts βαλτους όλους μέσα!

Ρε σε τι μπανανία ζούμε...

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και αναφέρουμε περι παρακράτησης, πως εξασφαλίζεται ο έμπορος πχ με την παρακράτηση;

Αν δηλαδή το αμάξι γίνει ζμπαράλια ή το σηκώσουν τι θα πάρει πίσω αν δεν τον πληρώσεις;

Επεξ/σία από agnostos13

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 16/7/2020 στις 4:53 ΜΜ, Burgos είπε

Πουθενά δεν μπερδεύτηκα. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε από αντιπροσωπεία της Citroen με χρηματοδότηση μέσω εθνικής. Η παρακράτηση ήταν από την Citroen Hellas και οι ίδιοι μου ζήτησαν τη βεβαίωση της εθνικής για να κάνουν άρση. Αλλά και στο μεταφορών μου είπαν ξεκάθαρα ότι ακόμα κι αν δεν πάρω την άρση από την αντιπροσωπεία αρκεί η βεβαίωση της εθνικής  για να γίνει η μεταβίβαση. 

Αν δεν σου δώσει χαρτί η αντιπροσωπεία της Citroen που έκανε την παρακράτηση δεν μπορεί να γίνει άρση παρακράτησης έτσι απλά.Εσύ μπορεί να ξόφλησες την Εθνική αλλά να χρωστάς ακόμα στην αντιπροσωπεία λεφτά.Επίσης χωρίς υπεύθυνη δήλωση από αυτόν που έκανε την παρακράτηση οτι σου εκχωρεί την κυριότητα του οχήματος δεν μπορεί να γίνει άρση γιατί ο μόνος που μπορεί να την άρει είναι αυτός που την έκανε.Ο μόνος τρόπος να γίνει άρση παρακράτησης χωρίς βεβαίωση αυτού που την έκανε είναι να έχει κλείσει οριστικά η εταιρεία και να γίνει αφού θα έχεις πάρει χαρτί απο την εφορία του για διακοπή της δραστηριότητας του ή λύση της εταιρείας αν πρόκειται για εταιρεία κι όχι φυσικό πρόσωπο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όταν είναι με δάνειο από τράπεζα την παρακράτηση την έχει ο έμπορος και όχι η τράπεζα.

Δλδ βγαίνει δάνειο, ο έμπορος παίρνει όλο το ποσό και αν δεν εξοφληθεί το δάνειο έχει παρακράτηση ο έμπορος.

Οπότε έχει πάρει όλα τα λεφτά και του μένει και το αμάξι.

Το λογικό δεν είναι να είχε την παρακράτηση η τράπεζα?

Αν μιλάμε για γραμμάτια στον έμπορο τότε να το καταλάβω.

Τεσπά καλή τύχη TS δικηγόρο και αστυνομία όπως είπαν και οι υπόλοιποι

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.