Προς το περιεχόμενο

Ο έμπορας δεν δίνει άρση παρακράτησης


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

For the record, έστειλα άτομο παρέα με αστυνομικό και το χαρτί της άρσης δόθηκε με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς να αναφερθεί τίποτα για επιπλέον χρήματα.

  • Like 15
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όταν είναι με δάνειο από τράπεζα την παρακράτηση την έχει ο έμπορος και όχι η τράπεζα.

Δλδ βγαίνει δάνειο, ο έμπορος παίρνει όλο το ποσό και αν δεν εξοφληθεί το δάνειο έχει παρακράτηση ο έμπορος.

Οπότε έχει πάρει όλα τα λεφτά και του μένει και το αμάξι.

Το λογικό δεν είναι να είχε την παρακράτηση η τράπεζα?

Αν μιλάμε για γραμμάτια στον έμπορο τότε να το καταλάβω.

Τεσπά καλή τύχη TS δικηγόρο και αστυνομία όπως είπαν και οι υπόλοιποι

Την παρακράτηση την κάνει αυτός πού έχει την ιδιοκτησία του αυτοκινήτου.Το αυτοκίνητο ανήκει στον έμπορο ή στην αντιπροσωπεία που στο πουλάει κι όχι στην τράπεζα.Η τράπεζα έχει σύμβαση με τον έμπορο κι εκείνος είναι υπεύθυνος να φροντίσει για την παρακράτηση κυριότητας,αλλιώς είναι αυτός υπόχρεος στην τράπεζα για την εξόφληση του υπολοίπου ποσού του δανείου σε περίπτωση που γίνει μια στραβή και δεν πληρώσεις εσύ την τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Malthador said:

For the record, έστειλα άτομο παρέα με αστυνομικό και το χαρτί της άρσης δόθηκε με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς να αναφερθεί τίποτα για επιπλέον χρήματα.

σκηνές Φαρ-Ουέστ, όπου πρέπει να επέμβει η Εθνοφρουρά... :lol:

πάλι καλά
γιατί υπάρχουν φορές που ο cowboy τα έχει κάνει πλακάκια με το Λούκυ-Λουκ

GREECE 2020 ®

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όταν είναι με δάνειο από τράπεζα την παρακράτηση την έχει ο έμπορος και όχι η τράπεζα.

Δλδ βγαίνει δάνειο, ο έμπορος παίρνει όλο το ποσό και αν δεν εξοφληθεί το δάνειο έχει παρακράτηση ο έμπορος.

Οπότε έχει πάρει όλα τα λεφτά και του μένει και το αμάξι.

Το λογικό δεν είναι να είχε την παρακράτηση η τράπεζα?

Αν μιλάμε για γραμμάτια στον έμπορο τότε να το καταλάβω.

Τεσπά καλή τύχη TS δικηγόρο και αστυνομία όπως είπαν και οι υπόλοιποι

Επειδή παρακράτηση είναι εφικτό να γίνει μόνο από αυτόν που πουλάει, η μόνη περίπτωση που θα μπορούσε να κάνει παρακράτηση η τράπεζα θα ήταν αν το αυτοκίνητο μεταβιβαζόταν πρώτα στην τράπεζα και μετά απευθείας από το όνομα της τράπεζας στο όνομα του πελάτη.

Επίσης το αμάξι δεν "μένει στον έμπορο", για να το πάρει θα πρέπει να το κατασχέσει πρώτα, και αυτό προϋποθέτει το να μπορεί να αποδείξει με κάποιο τρόπο ότι ο πελάτης του χρωστάει λεφτά. Η ύπαρξη παρακράτησης από μόνη της απλά δεν επιτρέπει στον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου να το πουλήσει, τπτ άλλο.

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

For the record, έστειλα άτομο παρέα με αστυνομικό και το χαρτί της άρσης δόθηκε με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς να αναφερθεί τίποτα για επιπλέον χρήματα.

Κότα λειράτη τελικά ο μαντράς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, syma x5c-1 είπε

Αν δεν σου δώσει χαρτί η αντιπροσωπεία της Citroen που έκανε την παρακράτηση δεν μπορεί να γίνει άρση παρακράτησης έτσι απλά.Εσύ μπορεί να ξόφλησες την Εθνική αλλά να χρωστάς ακόμα στην αντιπροσωπεία λεφτά.Επίσης χωρίς υπεύθυνη δήλωση από αυτόν που έκανε την παρακράτηση οτι σου εκχωρεί την κυριότητα του οχήματος δεν μπορεί να γίνει άρση γιατί ο μόνος που μπορεί να την άρει είναι αυτός που την έκανε.Ο μόνος τρόπος να γίνει άρση παρακράτησης χωρίς βεβαίωση αυτού που την έκανε είναι να έχει κλείσει οριστικά η εταιρεία και να γίνει αφού θα έχεις πάρει χαρτί απο την εφορία του για διακοπή της δραστηριότητας του ή λύση της εταιρείας αν πρόκειται για εταιρεία κι όχι φυσικό πρόσωπο.

Λογικά όταν το δάνειο είναι συνδεδεμένο σε ένα αυτοκίνητο μπορείς και με το εξοφλητηριο. Και στην εθνική και στο μεταφορών μου το είπαν ξεκάθαρα. Άσχετα αν εγώ το έστειλα στη Citroen και πήρα από εκεί την άρση. Απλά είναι περίεργο όπως είπε και ο @tsofras που ενώ η αντιπροσωπεία έχει πληρωθεί κρατάει την κυριότητα αντί της τράπεζας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Burgos είπε

Λογικά όταν το δάνειο είναι συνδεδεμένο σε ένα αυτοκίνητο μπορείς και με το εξοφλητηριο. Και στην εθνική και στο μεταφορών μου το είπαν ξεκάθαρα. Άσχετα αν εγώ το έστειλα στη Citroen και πήρα από εκεί την άρση. Απλά είναι περίεργο όπως είπε και ο @tsofras που ενώ η αντιπροσωπεία έχει πληρωθεί κρατάει την κυριότητα αντί της τράπεζας 

Αυτός που σου το είπε δεν ήξερε την τύφλα του.Δεν μπορείς εσύ να κανεις άρση την παρακράτηση που έκανα εγώ.

Ή θα την κάνω εγώ ή θα σε εξουσιοδοτήσω να την κάνεις εσύ.Και που ξέρει αυτός στο συγκοινωνιών οτι εσύ δε χρωστάς και σε εμένα λεφτά?Μπορεί μαζί με το δάνειο  να είχες και γραμμάτια ή επιταγές ή ακόμα και επι πιστώσει ενα υπόλοιπο το οποίο θα εξοφλούσες σε μένα μετά απο συμφωνημένο χρονικό διάστημα. Όσο για την τράπεζα δεν μμπορεί να σου κάνει παρακράτηση της κυριότητας σε κάτι που δεν της ανήκει η κυριότητα.Το αυτοκίνητο ανήκει σε αυτόν που στο πουλάει είτε δλδ στον αντιπρόσωπο της κάθε εταιρείας είτε στην ίδια την εταιρεία αναλόγως με το ποιά γραμμή ακολουθεί η κάθε μάρκα αυτοκινήτου. Εσύ όταν αγοράζεις μέσω δανείου κάποιο όχημα υπογράφεις με την τράπεζα μια σύμβαση χρηματοδότησης για αγορά οχήματος(αυτοκίνητο,μηχανάκι κλπ).Ταυτόχρονα έχει υπογράψει κι ο έμπορος μια σύμβαση συνεργασίας με την τράπεζα μέσω της οποίας θα πάρει αυτομάτως αυτός το ποσό του δανείου που εκταμιεύεται στο όνομά σου και κατά την οποία είναι υπεύθυνος να παρακρατήσει την κυριότητα του αυτοκινήτου μέχρι εσύ να εξοφλήσεις το δάνειο,αλλιώς είναι αυτός υπόχρεος για την εξόφληση του δανείου σε περίπτωση που δεν εγγράψει στην άδεια κυκλοφορίας την παρακράτηση κυριότητας κι εσύ δεν πληρώσεις και πουλήσεις και το αυτοκίνητο.Ουσιαστικά η παρακράτηση εξασφαλίζει στην τράπεζα οτι δεν θα πουλήσεις εσυ το αυτοκίνητο πριν το εξοφλήσεις ή οτι αν δεν πληρώσεις θα μπορέσουν να το πάρουν πίσω με διαταγή πληρωμής σε συνεννόηση με τον έμπορο που είναι συνυπεύθυνος στο δάνειό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, syma x5c-1 είπε

Αυτός που σου το είπε δεν ήξερε την τύφλα του.Δεν μπορείς εσύ να κανεις άρση την παρακράτηση που έκανα εγώ.

Ή θα την κάνω εγώ ή θα σε εξουσιοδοτήσω να την κάνεις εσύ.Και που ξέρει αυτός στο συγκοινωνιών οτι εσύ δε χρωστάς και σε εμένα λεφτά?Μπορεί μαζί με το δάνειο  να είχες και γραμμάτια ή επιταγές ή ακόμα και επι πιστώσει ενα υπόλοιπο το οποίο θα εξοφλούσες σε μένα μετά απο συμφωνημένο χρονικό διάστημα. Όσο για την τράπεζα δεν μμπορεί να σου κάνει παρακράτηση της κυριότητας σε κάτι που δεν της ανήκει η κυριότητα.Το αυτοκίνητο ανήκει σε αυτόν που στο πουλάει είτε δλδ στον αντιπρόσωπο της κάθε εταιρείας είτε στην ίδια την εταιρεία αναλόγως με το ποιά γραμμή ακολουθεί η κάθε μάρκα αυτοκινήτου. Εσύ όταν αγοράζεις μέσω δανείου κάποιο όχημα υπογράφεις με την τράπεζα μια σύμβαση χρηματοδότησης για αγορά οχήματος(αυτοκίνητο,μηχανάκι κλπ).Ταυτόχρονα έχει υπογράψει κι ο έμπορος μια σύμβαση συνεργασίας με την τράπεζα μέσω της οποίας θα πάρει αυτομάτως αυτός το ποσό του δανείου που εκταμιεύεται στο όνομά σου και κατά την οποία είναι υπεύθυνος να παρακρατήσει την κυριότητα του αυτοκινήτου μέχρι εσύ να εξοφλήσεις το δάνειο,αλλιώς είναι αυτός υπόχρεος για την εξόφληση του δανείου σε περίπτωση που δεν εγγράψει στην άδεια κυκλοφορίας την παρακράτηση κυριότητας κι εσύ δεν πληρώσεις και πουλήσεις και το αυτοκίνητο.Ουσιαστικά η παρακράτηση εξασφαλίζει στην τράπεζα οτι δεν θα πουλήσεις εσυ το αυτοκίνητο πριν το εξοφλήσεις ή οτι αν δεν πληρώσεις θα μπορέσουν να το πάρουν πίσω με διαταγή πληρωμής σε συνεννόηση με τον έμπορο που είναι συνυπεύθυνος στο δάνειό σου.

Βρε απόλυτα λογικό είναι αυτό που λες απλά εγώ ανέφερα ότι μου είπαν στο συγκοινωνιών και στην εθνική. Εγώ για να είμαι καλυμμένος πήρα την άρση από την Citroen προφανώς και έγινε η δουλειά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάλαβα απλά προσπαθούσα να σου εξηγήσω γιατί κανένας απο τους 2 τους δεν ήξερε τίποτα κι έλεγαν πράγματα που δεν γίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Malthador said:

For the record, έστειλα άτομο παρέα με αστυνομικό και το χαρτί της άρσης δόθηκε με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς να αναφερθεί τίποτα για επιπλέον χρήματα.

Πρέπει να πας μετά, αφού έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες, μόνο και μόνο για τρίψιμο στη μούρη του μαντρά... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Burgos είπε

Λογικά όταν το δάνειο είναι συνδεδεμένο σε ένα αυτοκίνητο μπορείς και με το εξοφλητηριο. Και στην εθνική και στο μεταφορών μου το είπαν ξεκάθαρα. Άσχετα αν εγώ το έστειλα στη Citroen και πήρα από εκεί την άρση. Απλά είναι περίεργο όπως είπε και ο @tsofras που ενώ η αντιπροσωπεία έχει πληρωθεί κρατάει την κυριότητα αντί της τράπεζας 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θες να καταλάβεις ότι η διεύθυνση μεταφορών δεν πράττει ανάλογα με το τι φαίνεται σωστό/περίεργο ειδικά σε σένα, πράττει ανάλογα με το τι προβλέπεται, και αυτό που προβλέπεται είναι ότι την πλήρη κυριότητα μπορεί να τη δώσει μόνο αυτός που την έχει παρακρατήσει. Για αυτόν ακριβώς το λόγο η άρση παρακράτησης κυριότητας είναι εφικτό να γίνει ΜΟΝΟ στο συγκεκριμένο παράρτημα της διεύθυνσης μεταφορών στο οποίο έχει γίνει η μεταβίβαση.

Όσο για αυτό που σου είπαν στο μεταφορών, δεν είναι και η πρώτη φορά που κάποιος δημόσιος υπάλληλος λέει ξεκάθαρα κάτι που δεν ισχύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Malthador είπε

For the record, έστειλα άτομο παρέα με αστυνομικό και το χαρτί της άρσης δόθηκε με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς να αναφερθεί τίποτα για επιπλέον χρήματα.

οταν λες ατομο τι ακριβως εννοεις? να ξερουμε αμα ο εμπορας φοβηθηκε τον αστυνομικο ή το μαφιοζο της γειτονιας 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θες να καταλάβεις ότι η διεύθυνση μεταφορών δεν πράττει ανάλογα με το τι φαίνεται σωστό/περίεργο ειδικά σε σένα, πράττει ανάλογα με το τι προβλέπεται, και αυτό που προβλέπεται είναι ότι την πλήρη κυριότητα μπορεί να τη δώσει μόνο αυτός που την έχει παρακρατήσει. Για αυτόν ακριβώς το λόγο η άρση παρακράτησης κυριότητας είναι εφικτό να γίνει ΜΟΝΟ στο συγκεκριμένο παράρτημα της διεύθυνσης μεταφορών στο οποίο έχει γίνει η μεταβίβαση.

Όσο για αυτό που σου είπαν στο μεταφορών, δεν είναι και η πρώτη φορά που κάποιος δημόσιος υπάλληλος λέει ξεκάθαρα κάτι που δεν ισχύει.

Είναι όντως τόσο απλό!!!!

Χωρίς το χαρτί της κυριότητας σφραγισμένο από αυτόν που την έχει, μεταβιβαση δεν γίνεται!!! ΤΕΛΟΣ

Αντίθετα αν έχεις και πέντε εξοφλητικά από τράπεζα, μεταβιβαση δεν ΓΙΝΕΤΑΙ,γιοκ.

Στο υπουργείο τους ενδιαφέρει η κυριότητα και όχι το κάθε εξοφλητικό χαρτί από τράπεζα. Εκτός αν η κυριότητα είναι στην τράπεζα!!

Η μεταβιβαση όμως μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε παράρτημα του υπουργείου διότι το σύστημα τους είναι ονλαιν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα τσάμπα μάγκας και μαφιόζος του γλυκού νερού ο τύπος... Τέτοιοι θρασύδειλοι απατεώνες κυκλοφορούν με το κιλό στην Ελλάδα του 2020. Το δίδαγμα είναι ότι όταν έχουμε δίκιο δεν πρέπει να μασάμε ποτέ σε τέτοιου είδους πονηριές. Γιατί δυστυχώς υπάρχουν και πάρα πολλά πρόβατα που σκύβουν το κεφάλι και δέχονται τους εκβιασμούς του κάθε ηλιθίου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι  νόημα έχει η παρακράτηση, και σε τι εξυπηρετεί;

Αν ο αγοραστής μετανοιώσει για το 'ρδέλο που αγόρασε, γιατί να μην μπορεί να το μεταβιβάσει, αλλά να συνεχίσει (προφανώς) να πληρώνει δόσεις;

 

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Τι  νόημα έχει η παρακράτηση, και σε τι εξυπηρετεί;

Αν ο αγοραστής μετανοιώσει για το 'ρδέλο που αγόρασε, γιατί να μην μπορεί να το μεταβιβάσει, αλλά να συνεχίσει (προφανώς) να πληρώνει δόσεις;

Το ότι θα πληρώνει τις δόσεις του δεν είναι τόσο προφανές όσο νομίζεις.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...