Προς το περιεχόμενο

Δικαστική νίκη αξίας 13 δισ. ευρώ για την Apple έναντι της Ευρωπαϊκής Ένωσης


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, chrisxkar said:

Οχι δεν θα δεις ακριβοτερα αιφον η τιμη βγαινει φιξ και επιρρεαζεται απο την φορολογια τη καθε χωρας μαζι με το κοστος μεταφορας ειτε τα πληρωναν ειτε οχι η τιμη εμεινε ιδια.

Δεν μιλάει για τους φόρους του καταναλωτή που μπαίνουν πάνω απ’ την τιμή της Apple αλλά για τους φόρους που πληρώνει η Apple για το ποσοστό του κέρδους της που εμπεριέχεται στην φιξ τιμή της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, chrisxkar said:

Θα σου απαντησω σε ολα αυτα.

Τα στελεχη ειναι απλοι υπαλληλοι με φιξ μισθο και ισως μπονους στοχων δεν θα τα πληρωσουν αυτοι  θα τα πληρωσουν εμμεσα οι μετοχοι απο την κερδοφορια της εταιρειας.Οχι δεν θα δεις ακριβοτερα αιφον η τιμη βγαινει φιξ και επιρρεαζεται απο την φορολογια τη καθε χωρας μαζι με το κοστος μεταφορας ειτε τα πληρωναν ειτε οχι η τιμη εμεινε ιδια.

-Οι φοροι της ιρλανδιας δεν επιρρεαζουν εσενα σαν καταναλωτη ουτε τα μαγαζια της ελλαδας που πουλανε το ιδιο προιον.

-Τα εσπα μια χαρα σε εμας καταλληγουν αλλα το οτι δεν επιλεγει ο καθενας να τα κυνηγησει ειναι προβλημα βαρεμενο νοοτροπιας,και ελα μωρε ποιος τρεχει.Εγω δεν πηρα εσπα γιατι επρεπε να εχω το 80% την επενδυσης στην τραπεζα για να αποδειξω την προθεση μου να υλοποιησω την ιδεα μου,πραγμα που δεν μπορουσα να κανω.

-Αν βαζαμε μυαλο σαν την ιρλανδια τους χαμενους φορους θα τους πληρωνες εσυ σαν καταναλωτης και φορολογουμενος,εκπτωση φορου κανεις αν ερθει η bmw να φτιαξει εργαστασιο που θα απασχολησει 3000-5000 ατομα οχι σε καταστημα εμποριου που αμεσα θα απασχολησει σε ολη την ιρλανδια 100-200-300 αυτο ειναι απλα κοροιδεια και μυριζει λαδωμα ασχετος αν δεν μπορεσεις να το αποδειξεις.

-Το εσπα ειναι ευρωπαικο κονδυλη αναπτυξης αν δεν ειμασταν λαμογια θα ειχαμε αυτην την στιγμη πολυ καλυτερη οικονομια απλα οι χαλβαδες για χρονια επαιρναν διναν 20χιλιαρικα υπερτιμολογουσαν και επαιρναν 100 και νομιζαν οτι ειναι μαγκες....Αν ερθει κολοσσος για μεταπωληση η ελλαδα αρχιδια θα βγαλει αυτες οι εταιρειες δεν ειναι χαζες ξερουν να δουλευουν χρησιμοποιουν μεθοδο cost plus 5% βαρια 10% (αν σε ενδιαφερει να μαθεις περισσοτερα ψαξε στο γκουγκλ θα βρεις επαρκει παραδειγματα)

Εχεις ελλειπεστατες γνωσεις οικονομικων,οπως και εγω εχω ελλειπεστατες γραμματικης και ορθογραφιας γιαυτο και ζητω συγνωμη για τα ορθογραφικα

αν νομιζεις οτι 8α πληρωσουν οι μετοχοι εισαι γελασμενος

το οτι τα στελεχη πληρωνονται φιξ ποσα δεν σημαινει πως και οι θεσεις τους ειναι φιξ

μπορει απλως να απολυσει μερικους 

ή μερικους απλους υπαλληλους

αυτο σημαινει λιγοτερη δουλεια λιγοτερη παραγωγη π.χ. λιγοτερη ερευνα αρα χειροτερα αιφον.

να πως φτανει το κοστος στον τελικο καταναλωτη

 

οι φοροι της ιρλανδιας επιρρεαζουν απολυτα την ελλαδα

αν η ιρλανδια ειναι πιο ανταγωνιστικη χωρα και εχει καλυτερη οικονομια αυτο βοηθα και τους καταναλωτες

πχ αφου μιλαμε για αππλ εχεις παρατηρησει πως η ελλαδα εχει τα ακριβοτερα αλλα και ειναι η τελευταια στην οποια ερχονται? γιατι αραγες?

 

ακριβως

συνηδειτοποιεις μονος σου οτι τα εσπα δεν ειναι τοσο απλα ουτε καταληγουν ευκολα στα χερια μας

ομως η ουσια παραμενει

γιατι μια χωρα να περιμενει να φαει απο εσπα και οχι απο πραγματικη παραγωγη?

αν ειχαμε και εμεις αππλ ή αλλες εταιριες να ερχονται και να επενδυουν στην ελλαδα θα χρειοζομασταν τα λεφτα των ευρωπαιων?

 

αυτο ειναι λαθος

δηλαδη θεωρεις ως δεδομενο πως τα  λεφτα που δεν δινει η αππλ πρεπει να λειψουν απο καπου? το να εχεις ενα κρατος που να μην χρειαζεται να σπαταλα τοσα αρα και να μην χρειαζεται να απομυζει τοσο την αγορα δε σου εχει περασει απο το μυαλο?

δηλαδη αν ερθει αυριο η αππλ στην ελλαδα και αντι για 20% φορολογια πληρωνει 2% θα πεις αμεσως οτι ο απλος λαος θα αναγκαστει να καλυψει το υπολοιπο 18%? ειμαστε με τα καλα μας? ποιο 18%? αφου δεν υπηρχε χτες ουτε το 2%!

πως  μπορει να σου λειπει κατι που δεν ειχες?

 

οσον αφορα το λαδωμα. λες πως για να πληρωνει τοσο λιγο παει να  πει πως εχει λαδωσει

δηλαδη αν αυριο η αππλ δεχτει να ερθει στην ελλαδα μονο αν της βαλουμε 1% φορο σημαινει πως εχει λαδωσει? δεν καταλαβαινεις πως χαρη μας κανει δεν της κανοιυμε εμεις?

 

το τελευταιο σου παραδειγμα ομολογω πως δεν το καταλαβα. λες πως καποιοι θα επενδυσουν 20 για να βγαλουν 100 και πως η ελλαδα δεν θα βγαλει τιποτα

αν μπορεις εξηγησε το

εγω παντως ξερω πως αυτοι οι κολοσσοι δεν ειναι στην ελλαδα. αρα καποια αλλη χωρα κερδιζει. τωρα εσυ μπορει να  εννοεις πως κερδιζει πολυ λιγο ξερω γω 1% φορους και ελαχιστες θεσεις εργασιας

 

μπορει να μην ξερω απο οικονομια αλλα απο το σχολειο μου μαθανε πως το 1% ειναι μεγαλυτερο αποτο 0% και πως οι μερικες θεσεις εργασιας ειναι περισσοτερες απο τις 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dieksodo είπε

αν νομιζεις οτι 8α πληρωσουν οι μετοχοι εισαι γελασμενος

το οτι τα στελεχη πληρωνονται φιξ ποσα δεν σημαινει πως και οι θεσεις τους ειναι φιξ

μπορει απλως να απολυσει μερικους 

ή μερικους απλους υπαλληλους

αυτο σημαινει λιγοτερη δουλεια λιγοτερη παραγωγη π.χ. λιγοτερη ερευνα αρα χειροτερα αιφον.

να πως φτανει το κοστος στον τελικο καταναλωτη

οι φοροι της ιρλανδιας επιρρεαζουν απολυτα την ελλαδα

αν η ιρλανδια ειναι πιο ανταγωνιστικη χωρα και εχει καλυτερη οικονομια αυτο βοηθα και τους καταναλωτες

πχ αφου μιλαμε για αππλ εχεις παρατηρησει πως η ελλαδα εχει τα ακριβοτερα αλλα και ειναι η τελευταια στην οποια ερχονται? γιατι αραγες?

ακριβως

συνηδειτοποιεις μονος σου οτι τα εσπα δεν ειναι τοσο απλα ουτε καταληγουν ευκολα στα χερια μας

ομως η ουσια παραμενει

γιατι μια χωρα να περιμενει να φαει απο εσπα και οχι απο πραγματικη παραγωγη?

αν ειχαμε και εμεις αππλ ή αλλες εταιριες να ερχονται και να επενδυουν στην ελλαδα θα χρειοζομασταν τα λεφτα των ευρωπαιων?

αυτο ειναι λαθος

δηλαδη θεωρεις ως δεδομενο πως τα  λεφτα που δεν δινει η αππλ πρεπει να λειψουν απο καπου? το να εχεις ενα κρατος που να μην χρειαζεται να σπαταλα τοσα αρα και να μην χρειαζεται να απομυζει τοσο την αγορα δε σου εχει περασει απο το μυαλο?

δηλαδη αν ερθει αυριο η αππλ στην ελλαδα και αντι για 20% φορολογια πληρωνει 2% θα πεις αμεσως οτι ο απλος λαος θα αναγκαστει να καλυψει το υπολοιπο 18%? ειμαστε με τα καλα μας? ποιο 18%? αφου δεν υπηρχε χτες ουτε το 2%!

πως  μπορει να σου λειπει κατι που δεν ειχες?

οσον αφορα το λαδωμα. λες πως για να πληρωνει τοσο λιγο παει να  πει πως εχει λαδωσει

δηλαδη αν αυριο η αππλ δεχτει να ερθει στην ελλαδα μονο αν της βαλουμε 1% φορο σημαινει πως εχει λαδωσει? δεν καταλαβαινεις πως χαρη μας κανει δεν της κανοιυμε εμεις?

το τελευταιο σου παραδειγμα ομολογω πως δεν το καταλαβα. λες πως καποιοι θα επενδυσουν 20 για να βγαλουν 100 και πως η ελλαδα δεν θα βγαλει τιποτα

αν μπορεις εξηγησε το

εγω παντως ξερω πως αυτοι οι κολοσσοι δεν ειναι στην ελλαδα. αρα καποια αλλη χωρα κερδιζει. τωρα εσυ μπορει να  εννοεις πως κερδιζει πολυ λιγο ξερω γω 1% φορους και ελαχιστες θεσεις εργασιας

μπορει να μην ξερω απο οικονομια αλλα απο το σχολειο μου μαθανε πως το 1% ειναι μεγαλυτερο αποτο 0% και πως οι μερικες θεσεις εργασιας ειναι περισσοτερες απο τις 0

αυτά που λες εγώ τα βρίσκω σωστά μεν, από την άλλη μια εταιρεία σαν την apple ή συγκεκριμένα η apple μαζεύει τόσο πολύ χρήμα το οποίο δε νομίζω ότι μπορεί και να επενδύσει ξανά κάπου ή να το επενδύσει και κάπου που θα μπορούσες να πεις ότι θα ωφελήσει την ανθρωπότητα (πχ ιατρικές έρευνες, όλο με κάτι βλακείες ασχολείται ) 

το χρήμα που μαζεύεται "κάπου" και δεν ξαναμπαίνει στην αγορά με κάποιο τρόπο είναι κακό για όλους (και την apple ίσως μακροπρόθεσμα)

σε τέτοιες περιπτώσεις οι φόροι είναι καλύτεροι από την φουλ ελεύθερη οικονομία 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, logistoulis said:

αυτά που λες εγώ τα βρίσκω σωστά μεν, από την άλλη μια εταιρεία σαν την apple ή συγκεκριμένα η apple μαζεύει τόσο πολύ χρήμα το οποίο δε νομίζω ότι μπορεί και να επενδύσει ξανά κάπου ή να το επενδύσει και κάπου που θα μπορούσες να πεις ότι θα ωφελήσει την ανθρωπότητα (πχ ιατρικές έρευνες, όλο με κάτι βλακείες ασχολείται ) 

το χρήμα που μαζεύεται "κάπου" και δεν ξαναμπαίνει στην αγορά με κάποιο τρόπο είναι κακό για όλους (και την apple ίσως μακροπρόθεσμα)

σε τέτοιες περιπτώσεις οι φόροι είναι καλύτεροι από την φουλ ελεύθερη οικονομία 

 

 

διαφωνω

η αππλ επνεδυει παρα πολλα λεφτα σε νεες τεχνολογιες

πχ το ρολοι εχει μεσα μετρητες για καρδια

εχει ριξει δις σε ιατρικη ερευνα για αυτο

πχ το συστημα για το αυτολκινητο εχει ριξει δις σε αυτοκινητοβιομηχανια για ερευνα

 

αν μου ελεγες για αλλες εταιριες θα σου ελεγα οκ η ξιαομι και η χαβαι ξερω γω δεν θα φτιαξουν κατι ριζοσπαστικο αυριο αλλα η αππλ...

 

ομως ακομα και αν δεχτουμε το επιχειρημα σου πως τα λεφτα πανε μονο σε μπονους και μισθους ανωτερων στελεχων και μετοχους δεν καταλαβαινω γιατι αυτο ειναι χειροτερο απο το να τα φορολογησουμε

 

ο μετοχος ή το στελεχος τα εκατομυρια του θα τα βαλει στην τραπεζα

 η τραπεζα δεν μπορει να τα  αφηνει να αραχνιαζουν

θα πρεπει να τα επανεπενδυσρει

αρα μιλαμε για νεες θεσεις εργασιας αρα  λιγοτερη ανεργια

 

δεν καταλαβαινω γιατι προτιμας να τα παρει η ΕΕ και να τα ξοδεψει σε εντελως αμφισβητουμενα προγραμματα που ουδεποτε βοηθαν κανεναν περα απο τους γραφειοκρατες

 

ακομα και αν τα παχια μπονους πανε σε γκομενες διακοπες στις μπαχαμες και σε φερραρι ή κοτερα ειναι προτιμοτερο

 

ναι ειναι πολυ προτιμοτερο καποιος να παρει σκαφος και να φερει τη γκομενα του στη μυκονο και να αδειασει ολο το μπονους του στη μυκονο και στη σαντορινη . γιατι τα λεφτα αυτα θα πανε ΚΑΙ σε φτωχους ανθρωπους που θα πανε να δουλεψουν ενα μηνα μπαρμαν και σερβιτορος για να βγαλουν το χαρτζηλικι τους και θα πανε και στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ εφορια και οχι στο ΑΕΠ στις μπαχαμες

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dieksodo είπε

διαφωνω

η αππλ επνεδυει παρα πολλα λεφτα σε νεες τεχνολογιες

πχ το ρολοι εχει μεσα μετρητες για καρδια

εχει ριξει δις σε ιατρικη ερευνα για αυτο

πχ το συστημα για το αυτολκινητο εχει ριξει δις σε αυτοκινητοβιομηχανια για ερευνα

αν μου ελεγες για αλλες εταιριες θα σου ελεγα οκ η ξιαομι και η χαβαι ξερω γω δεν θα φτιαξουν κατι ριζοσπαστικο αυριο αλλα η αππλ...

ομως ακομα και αν δεχτουμε το επιχειρημα σου πως τα λεφτα πανε μονο σε μπονους και μισθους ανωτερων στελεχων και μετοχους δεν καταλαβαινω γιατι αυτο ειναι χειροτερο απο το να τα φορολογησουμε

ο μετοχος ή το στελεχος τα εκατομυρια του θα τα βαλει στην τραπεζα

 η τραπεζα δεν μπορει να τα  αφηνει να αραχνιαζουν

θα πρεπει να τα επανεπενδυσρει

αρα μιλαμε για νεες θεσεις εργασιας αρα  λιγοτερη ανεργια

δεν καταλαβαινω γιατι προτιμας να τα παρει η ΕΕ και να τα ξοδεψει σε εντελως αμφισβητουμενα προγραμματα που ουδεποτε βοηθαν κανεναν περα απο τους γραφειοκρατες

ακομα και αν τα παχια μπονους πανε σε γκομενες διακοπες στις μπαχαμες και σε φερραρι ή κοτερα ειναι προτιμοτερο

ναι ειναι πολυ προτιμοτερο καποιος να παρει σκαφος και να φερει τη γκομενα του στη μυκονο και να αδειασει ολο το μπονους του στη μυκονο και στη σαντορινη . γιατι τα λεφτα αυτα θα πανε ΚΑΙ σε φτωχους ανθρωπους που θα πανε να δουλεψουν ενα μηνα μπαρμαν και σερβιτορος για να βγαλουν το χαρτζηλικι τους και θα πανε και στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ εφορια και οχι στο ΑΕΠ στις μπαχαμες

βρε να τα δώσει σε μπόνους και να τα τρώνε στη μύκονο μαζί σου, το θέμα είναι ότι το κάνει αυτό ή απλά έχει ένα τεράστιο αποθεματικό που δεν γίνεται τίποτα; έχω την εντύπωση ότι η apple έχει υπερβολικά πολύ χρήμα ώστε να το κάνει κάτι 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, logistoulis said:

βρε να τα δώσει σε μπόνους και να τα τρώνε στη μύκονο μαζί σου, το θέμα είναι ότι το κάνει αυτό ή απλά έχει ένα τεράστιο αποθεματικό που δεν γίνεται τίποτα; έχω την εντύπωση ότι η apple έχει υπερβολικά πολύ χρήμα ώστε να το κάνει κάτι 

ειπαμε

το αποθεματικο γινεται ερευνα αρα καλυτερα προιοντα για μας

πχ πριν απο 10 χρονια πιστευε κανεις πως θα μπορεις να κανεις καρδιογραφημα με το χερι σου?

πχ πριν απο 10 χρονια πιθστευε κανεις πως θα μετετρεπες το αυτοκινητο σου σε αιφονι?

 

ομως ακομα και αν ΟΛΟ το αποθεματικο μεινει και ΚΑΘΕΤΑΙ δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν σκεφτεσαι οτι καθεται. δηλαδη εσυ πιστευειςς πως υπαρχουν καπου 16 δισσεκατομυρια και αραχνιαζουν?

νομιζεις πως οι τραπεζες σημερα φιλανε τα λεφτα τους σε θυσαυροφυλακια?

τα λεφτα ξαναμπαινουν στην οικονομια υπο μορφη επενδυσεων

αν εσυ αυριο μπορεις να παρεις δανειο για σπιτι επειδη η τραπεζα εχει ρευστοτητα αυτο σημαινει περιοσσοτερα  σπιτια και αναπτυξη της οικοδομης.

αν η τραπεζα ριξει τα λεφτα σε ενα μολλ που θα δουλεψουν 1000 εργατες αυτο δεν ειναι αξιοποιηση?

το κρατος απλως θα τα  φαει με τους δικους του

 

α επισης να μην το ξεχασω ολο αυτο το διλλημα ειναι ψευτικο μη υπαρκτο

η ιδεα δηλαδη τι προτιμαμε να τα παρει το κρατος τα  λεφτα ή να κυκλοφορησουν στην αγορα

 

δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα τετοιο διλλημα

η αππλ και η καθε αππλ θα παει εκει που θα της κλεψουν τα λιγοτερα λεφτα

αν μια χωρα της προσφερει λιγοτερο φορο θα παει εκει

αν ενα στελεχος δει τα μπονους του να μειωνονται ή ενας μετοχος τα μερισματα του να μειωνονται απλα θα πουλησει τις μετοχες της αππλ και θα παρει ξερωγω ζαμσουνγκ. το ιδιο και το μεγαλοστελεχος . αν δει πως τα περισσοτερα μπονους του πανε σε φορους θα βρει τροπο να τα παρει αλλιως το ιδιο και η αππλ θα βρει αλλη μεθοδο και αλλη χωρα. και αν ο εργαζομενος ειναι στην ελλαδα - που δεν μπορει να κανει τιποτα - απλως θα φυγει απο την ελλαδα ή απλως θα σταματησει να δουλευει εξτρα  γιατι δε θα εχει λογο. δηλαδη μια γενικη τεμπελια και παρακμη

αρα ολη αυτη η συζητηση ειναι θεωρητικη

στο τελος χαρη στην απληστια (γιατι το 2% να μην γινει 20%) θα μεινεις με το 0%

Επεξ/σία από dieksodo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, dieksodo said:

δεν καταλαβαινω γιατι προτιμας να τα παρει η ΕΕ και να τα ξοδεψει σε εντελως αμφισβητουμενα προγραμματα που ουδεποτε βοηθαν κανεναν περα απο τους γραφειοκρατες

Αν έχω καταλάβει σωστά, τα λεφτά δεν θα τα έπαιρνε η ΕΕ αλλά η Ιρλανδία.

5 minutes ago, logistoulis said:

βρε να τα δώσει σε μπόνους και να τα τρώνε στη μύκονο μαζί σου, το θέμα είναι ότι το κάνει αυτό ή απλά έχει ένα τεράστιο αποθεματικό που δεν γίνεται τίποτα; έχω την εντύπωση ότι η apple έχει υπερβολικά πολύ χρήμα ώστε να το κάνει κάτι 

Δεν νομίζω να έχει υπερβολικά πολύ μετρητό. Ξέρουν καλύτερα από μας ότι από ένα σημείο και πέρα είναι επικίνδυνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθεις να κανεις συζητηση οικονομικων κλιμακας κρατους σε σελιδες ενος φορουμ και για συζητηση που θελει να εχεις δουλεψει με οικονομικα εταιρειων και για θεμα που αλλοι με πτυχιο μαστερ και διδακτορικο και δεν μπορουν να συμφωνησουν.

Με λιγα απλα λογια οι μετοχοι ειναι κατοικοι εξωτερικου τα λεφτα τους τα τρωνε εκει.Το αποθεματικο δεν τρωγεται γιατι ειναι κατι απαραιτητο γιαυτο λεγεται αποθεματικο ειναι υποχρεωμενοι να το εχουν ωστε ανα πασα στιγμη να ειναι σε θεση να καλυψουν οτι εξοδο δανειο εχουν ακομα και 0 εσοδα.Τα κερδη νομιμα μεταφερονται σε φορολογικους παραδεισους (Γιαυτο χρησιμοποιουν το κοστ πλας,αφηνουν δηλαδη για φορολογηση το 5-10% στην οποια χωρα και το υπολοιπο πηγαινει στην μητρικη στο αμερικα).

Και η απλ κανει ετσι και αλλιως πωλησεις στην ελλαδα μεσω λοιπων εταιρειων οι οποιες στην τελικη εχουν ελληνες μετοχους φορολογουνται  εδω ξοδευουν τα λεφτα τους εδω και προσφερουν εδω εργασια.Αν ερχοταν η ιδια εδω θα επαιρνε τα εσοδα απο αυτες τις εταιρειες και θα εβγαινες ζημειωμενος γιατι στην αγορα εντελει θα επεφτε λιγοτερο χρημα και αν τους εκανες και ψαλιδι στον φορο και λιγοτερα εσοδα απο φορο γιατι ξεχνας οτι ηδη πουλαει εδω,δεν θα ερθει να κανει πωλησεις που ηδη δεν υπηρχαν.Απλα στην καλυτερη θα παρεις φθηνοτερο κατα ξερω εγω 50ευρω το επομενο κινητο σου.

Αυτα δεν μπορω να πω κατι αλλο νοιωθω σαν να ειμαι ομιλιτης σε σεμιναριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, chrisxkar said:

Και η απλ κανει ετσι και αλλιως πωλησεις στην ελλαδα μεσω λοιπων εταιρειων οι οποιες στην τελικη εχουν ελληνες μετοχους φορολογουνται  εδω ξοδευουν τα λεφτα τους εδω και προσφερουν εδω εργασια.Αν ερχοταν η ιδια εδω θα επαιρνε τα εσοδα απο αυτες τις εταιρειες και θα εβγαινες ζημειωμενος γιατι στην αγορα εντελει θα επεφτε λιγοτερο χρημα και αν τους εκανες και ψαλιδι στον φορο και λιγοτερα εσοδα απο φορο γιατι ξεχνας οτι ηδη πουλαει εδω,δεν θα ερθει να κανει πωλησεις που ηδη δεν υπηρχαν.Απλα στην καλυτερη θα παρεις φθηνοτερο κατα ξερω εγω 50ευρω το επομενο κινητο σου.

Φάουλ. Στο εξωτερικό υπάρχουν και apple μαγαζιά και πουλιέται το iphone σε τοπικές εταιρίες - εταιρίες επικοινωνιών με συμβόλαια. Κανείς δεν έκλεισε. Κερδίζει ο πελάτης, του οποίου το δίκαιον είναι νόμος. Αν δεν είσαι πελάτης για μια εταιρεία και θες τα λεφτά της τα οποία δεν θα υπήρχαν χωρίς αυτήν τότε έχουμε άλλη λέξη. παράσιτο.

Με την λογική σου στην Β.Κορέα και στην Κούβα πρέπει να είναι ζάμπλουτοι όλοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι μας φταίει κάπου η Apple εδώ... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κυνήγησαν αυτήν και όχι την κυβέρνηση της Ιρλανδίας που της " έδωσε " μια τέτοια συμφωνία. Αλλά βέβαια επειδή είναι μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης?   Αν ήταν κάποια σαν εμάς απορώ ποια θα ήταν η στάση?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί είναι ανήθικο να δίνει φοροαπαλλαγές μια κυβέρνηση σε μια εταιρία IT επιπέδου apple, με τόσο σημαντική προσφορά στον ανθρώπινο πολιτισμό, (με άλλα λόγια να ξοδεύει λεφτά σε κάτι παραγωγικό που προωθεί τον παγκόσμιο πολιτισμό μέσω της τεχνολογίας) και από την άλλη είναι ηθικό μια κυβέρνηση να ξοδεύει ποταμούς λεφτών σε σφραγιδοπατητές, δηλαδή σε τεχνολογία που υπήρχε πριν 2 αιώνες και βάλε, ενώ η μηχανογράφηση είναι φθηνή και εφικτή από την δεκαετία του 80;

Εδώ άκουγα σήμερα τοπικό εφοριακό να λέει ότι λόγω κορονοιού υπάρχει συσσωρευμένος φόρτος εργασίας.

Ενώ κανονικά σε πλήρως μηχανογραφημένο κράτος δεν πρέπει να υπάρχει η δουλειά του εφοριακού γραφείου.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...