Προς το περιεχόμενο

Στρατιωτικες σχολες, παραιτηση και 10%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Ψαχνω να μαθω τι ισχυει για τις στρατιωτικες σχολες αναφορικα με το θεμα της παραιτησης αλλα και του 10% και εχω μπερδευτει παρα πολυ. Αν καποιος γνωριζει:

- Για να μην πληρωσεις αποζημιωση ενω θες να παραιτηθεις θα πρεπει να εισαι στο 1ο ετος ή αυτο ισχυει μονο αν σε διωξουν λογω υγειονομικων ή αλλων προβληματων? Αν πληρωνεις, για τι ποσο μιλαμε περιπου?

-Αν παραιτηθεις στο 1ο ετος εχεις δικαιωμα για το 10% για σχολες εκτος των στρατιωτικων? Ισχυει οτι ειναι πολυ δυσκολο να μπεις σε μια σχολη με το 10%? Μπορεις να κανεις μηχανογραφικο με το 10% ενω βρισκεσαι ακομα μεσα στην σχολη ή θα πρεπει να φυγεις και τοτε να κανεις το μηχανογραφικο?

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων, απλα παρακαλω απαντηστε μονο αν ειστε σιγουροι γιατι οπου εχω ψαξει ο καθενας λεει την αποψη του και δεν βγαζεις ακρη😅😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι στα τελευταία 4-5 χρόνια αποτι ξέρω δεν δικαιούσαι 10% αν παραιτηθείς απο Στρατιωτική σχολή. Έχω παράδειγμα στο οικογενειακό μου περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώνεις μόνο αν αποφοιτήσεις και  παραιτηθείς χωρίς να έχεις πιάσει το απαιτούμενο όριο των χρόνων. όσο είσαι στη σχολή μπορείς να κάνεις 10% και να αλλάξεις σχολή. αν παραιτηθείς εντός της σχολής χωρίς να σε εχουν επιλέξει σε άλλη σχολή μέσω 10% έχω την υποψία οτι μετά δεν μπορείς να δηλώσεις σχολή σωμάτων ασφαλείας όταν θα κάνεις το 10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχαν κανει συμμαθητές μου και παιδιά γνωστών μου, παραιτήθηκαν και μπήκαν με 10% σε άλλη σχολή (εκτός στρατού). ενας απο αυτους αφού τελειωσε τη σχολή που πέρασε ξαναγυρισε στο στρατό ως  ΕΠΟΠ ενω είχε περάσει σε μια απο τις πιο περιζήτητες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω ειναι ΠΟΛΛΑ τα λεφτα. Αν και εχει να κανει και με ποσο καιρο εισαι μεσα. Και ειναι πολλα γτ εχουν μεσα την "διαμονη" σου και τα λεφτα που σου εδιναν τοσο καιρο. 

Αν θες την αποψη μου, μην την παρατήσεις. Τελειωσε την και μετα δωσε και για αλλο πτυχιο. Θα παιρνεις τους μισθους σου απο οσο ξερω και θα κανεις την αλλη σχολη που θες και μετα βλεπεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2020 στις 9:58 ΜΜ, velociraptoras είπε

το είχαν κανει συμμαθητές μου και παιδιά γνωστών μου, παραιτήθηκαν και μπήκαν με 10% σε άλλη σχολή (εκτός στρατού). ενας απο αυτους αφού τελειωσε τη σχολή που πέρασε ξαναγυρισε στο στρατό ως  ΕΠΟΠ ενω είχε περάσει σε μια απο τις πιο περιζήτητες 

παραιτηθηκε απο στρατιωτικη σχολη και μπηκε εποπ μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Φίλε μου, δε λες σε ποια σχολή είσαι αλλά υποθέτω αε κάποια από τις λεγόμενες "παραγωγικές". 

Αν νιώθεις ενδιαφέρον για κάτι άλλο, θα έλεγα "φύγει νωρίς" (όταν ορκίζεσαι αναλαμβάνεις υποχρεώσεις, νωρίτερα είσαι υπο δοκιμή). 

Να συνειδητοποιήσεις πως είσαι υπάλληλος ενός οργανισμού. Τπτ παραπάνω και τπτ λιγότερο. Εργάζεσαι για την Υπηρεσία (σκοπιά, περίπολα, θαλαμοφύλακας κλπ) από την 1η φορά που θα το κάνεις. Για αυτό αμοιβεσαι και έχεις μισθό (έστω και υποτυπώδη) αμέσως (τα περισσότερα πηγαίνουν στα έξοδα διαβίωσης που σου χρεώνει η Υπηρεσία.

Όταν παραιτεισαι (μετά την ορκωμοσία αλλά εντός σχολής) σου ζητούν πίσω αυτά τα χρήματα. Όταν παραιτείσαι αφού έχεις τελειώσει τη σχολή, σου ζητούν τα χρήματα που αντιστοιχούν στην επένδυση που υπάρχει στη θέση σου βάση οργανογράμματος. 

Αν λοιπόν υπάρχουν δυνατότητες να κανεις κάτι άλλο.... just do it! 

Ανεξάρτητα από αυτό το όποιο 10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2020 στις 8:51 ΜΜ, jimis98 είπε

παραιτηθηκε απο στρατιωτικη σχολη και μπηκε εποπ μετα?

ναι, από τις σχολές με τη μεγαλύτερη βαθμολογία! μπήκε σε άλλη ασχετη σχολή, και μολιςτέλειωσε μπήκε εποπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2020 στις 1:42 ΜΜ, PilotGuy είπε

.... 

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων, απλα παρακαλω απαντηστε μονο αν ειστε σιγουροι γιατι οπου εχω ψαξει ο καθενας λεει την αποψη του και δεν βγαζεις ακρη😅😅

Αυτό που σου γράφω αποτελεί την προσωπική μου εμπειρία (από ΣΣΑΣ Ιατρική). 

Το 10% αφορά την επόμενη σχολή - ισχύει εφόσον δεν έχεις ορκιστεί. Άπαξ και ορκιστείς, είσαι Δημόσιος Υπάλληλος με κράνος και περιορισμένα ατομικά δικαιώματα (κάτι που δικαιολογείται λόγω του ειδικού χαρακτήρα των στρ/κων) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, velociraptoras είπε

ναι, από τις σχολές με τη μεγαλύτερη βαθμολογία! μπήκε σε άλλη ασχετη σχολή, και μολιςτέλειωσε μπήκε εποπ...

ειναι καπως κουφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jimis98 είπε

ειναι καπως κουφο

μόνο κουφό? κι απο τη σχολή που τελείωσε μετά δεν υπήρχε περίπτωση να μείνει ανεργος, θα έβγαζε σημερα τα πενταπλάσια από το στρατό. όταν μου είπε η μανα του οτι μπήκε εποπ επεσα απ τα συννεφα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 28/9/2020 στις 4:32 ΜΜ, xx1100 είπε

Φίλε μου, δε λες σε ποια σχολή είσαι αλλά υποθέτω αε κάποια από τις λεγόμενες "παραγωγικές". 

Αν νιώθεις ενδιαφέρον για κάτι άλλο, θα έλεγα "φύγει νωρίς" (όταν ορκίζεσαι αναλαμβάνεις υποχρεώσεις, νωρίτερα είσαι υπο δοκιμή). 

Να συνειδητοποιήσεις πως είσαι υπάλληλος ενός οργανισμού. Τπτ παραπάνω και τπτ λιγότερο. Εργάζεσαι για την Υπηρεσία (σκοπιά, περίπολα, θαλαμοφύλακας κλπ) από την 1η φορά που θα το κάνεις. Για αυτό αμοιβεσαι και έχεις μισθό (έστω και υποτυπώδη) αμέσως (τα περισσότερα πηγαίνουν στα έξοδα διαβίωσης που σου χρεώνει η Υπηρεσία.

Όταν παραιτεισαι (μετά την ορκωμοσία αλλά εντός σχολής) σου ζητούν πίσω αυτά τα χρήματα. Όταν παραιτείσαι αφού έχεις τελειώσει τη σχολή, σου ζητούν τα χρήματα που αντιστοιχούν στην επένδυση που υπάρχει στη θέση σου βάση οργανογράμματος. 

Αν λοιπόν υπάρχουν δυνατότητες να κανεις κάτι άλλο.... just do it! 

Ανεξάρτητα από αυτό το όποιο 10%

Να κάνω μια ερώτηση, αν κάποιος παραιτηθεί για προσωπικούς λόγους από μια στρατιωτική σχολή, μετά αν το μετανιώσει και ξανά δώσει πανελλήνιες και πιάνει τη βάση κλπ για τη συγκεκριμένη σχολή από την οποία παραιτήθηκε, μπορεί να ξανά εισαχθεί σε αυτήν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Katerinaa6487381 είπε

Να κάνω μια ερώτηση, αν κάποιος παραιτηθεί για προσωπικούς λόγους από μια στρατιωτική σχολή, μετά αν το μετανιώσει και ξανά δώσει πανελλήνιες και πιάνει τη βάση κλπ για τη συγκεκριμένη σχολή από την οποία παραιτήθηκε, μπορεί να ξανά εισαχθεί σε αυτήν?

Να μην έχουν εκπέσει του βαθμού τους ,να μην έχουν αποβληθεί από καμία στρατιωτική Σχολήστο παρελθόν και να μην έχουν διαγραφεί για οποιοδήποτε λόγο από την ίδια Στρατιωτική Σχολή (ΑΣΕΙ -ΑΣΣΥ)στην οποία είχαν εισαχθεί στο παρελθόν, όπως ειδικά ορίζεται για τις περιπτώσεις αυτές, από τον Οργανισμό κάθε Σχολής και από την ισχύουσα νομοθεσία.

 

Από το παραπάνω μάλλον δεν μπορείς , πάρε και ένα τηλέφωνο στην σχολή να σου πούνε με σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...