Προς το περιεχόμενο

H Tesla έρχεται στην Ελλάδα


plasTOST

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, tsofras είπε

Υποσχέθηκαν 2000 σταθμούς φόρτισης μέχρι το τέλος του χρόνου και διευκολύνσεις ακόμη και σε πολυκατοικίες .

Αλλά τα ξαναειπαμε αυτα , αν γεμίσουμε με ταχύ φορτιστές και πάει η αυτονομία πάνω από 500χλμ τα ξανασυζητάμε .

Δεν ξέρω για Tesla , ένα άρθρο που διάβαζα πριν όλα είχαν αυτονομία από 200-320 χλμ , και κάτι Audi , Mercedes των 80.000€ έφταναν τα 400χλμ

Όλα τα tesla που βλέπω έχουν αυτονομία σύμφωνα με το WLTP από 500 χλμ. Η τιμή είναι απαγορευτική βέβαια για αγορά του ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση: Μιλάμε για μπαταρίες οι οποίες μετά από κάποιο διάστημα δεν θα είναι πια τόσο αποτελεσματικές από τις πολλές επαναφορτίσεις. Το κόστος για αλλαγή των μπαταριών αυτών πιο είναι; Επίσης, αυτό το θέμα δεν θα τα κάνει πιο δύσκολα στην μεταπώληση; Με την έννοια ένα μεταχειρισμένο Tesla 10-15ετιας μπορεί να θεωρείται ότι οι μπαταρίες του δεν είναι ποια τόσο αποτελεσματικές γιατί θα θέλουν αλλαγή. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mp123 είπε

Τι συζητάτε εσείς εδώ. Πάλι μ@λ@κιες λέτε. Που θα βρείτε το 100k για τεσλα ; 
Και να πω αντε τα βρήκατε που θα το φορτίζετε ; Θα πετάτε  μπαλαντέζα από το μπαλκόνι στον δρόμο. Σοβαρευτητε λίγο.

Φίλε μάλλον ζεις αλλού,γιατί εγώ που ζω Ελλάδα ,βλέπω όχι μόνο τα καγιέν να πηγαίνουν σύννεφο,αλλά και Φερραρικα και lambo ακόμα και αμερικανικά muscle cars...

Επειδή δεν έχουμε μαντήλι εμείς να κλάψουμε δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πάμπολλα γκαράζ γεμάτα πανάκριβα 4τροχα ,και μάντεψε ...

Τι να βάλουν φορτιστή είναι το πιο εύκολο.

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Απορω τι σας αρεσει απο τα Τεσλα, οκ επιδοσεις, οκ τεχνολογια αλλα απο σχεδιαση οχι ρε φιλε, προτιμω βενζινη.

Όπως το είπες ,επιδόσεις και τεχνολογία ,δεν ασχολούνται όλοι επιφανειακά μόνο ,υπάρχουν και άνθρωποι που το νιώθουν κιόλας

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, f3d0n είπε

Ερώτηση: Μιλάμε για μπαταρίες οι οποίες μετά από κάποιο διάστημα δεν θα είναι πια τόσο αποτελεσματικές από τις πολλές επαναφορτίσεις. Το κόστος για αλλαγή των μπαταριών αυτών πιο είναι; Επίσης, αυτό το θέμα δεν θα τα κάνει πιο δύσκολα στην μεταπώληση; Με την έννοια ένα μεταχειρισμένο Tesla 10-15ετιας μπορεί να θεωρείται ότι οι μπαταρίες του δεν είναι ποια τόσο αποτελεσματικές γιατί θα θέλουν αλλαγή. 

Το ίδιο ισχύει για όλες τις μάρκες που έχουν μοντέλα ηλεκτρικά και hybrid και όχι μόνο για την Tesla.

Το θέμα είναι αν θα κάνεις απόσβεση την αγορά ενός τέτοιου αυτοκινήτου με τα χιλιόμετρα που κάνεις σε σχέση με ένα αντίστοιχο με κινητήρα εσωτερικής καύσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, vagelisda είπε

Φίλε μάλλον ζεις αλλού,γιατί εγώ που ζω Ελλάδα ,βλέπω όχι μόνο τα καγιέν να πηγαίνουν σύννεφο,αλλά και Φερραρικα και lambo ακόμα και αμερικανικά muscle cars...

Επειδή δεν έχουμε μαντήλι εμείς να κλάψουμε δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πάμπολλα γκαράζ γεμάτα πανάκριβα 4τροχα ,και μάντεψε ...

Τι να βάλουν φορτιστή είναι το πιο εύκολο.

Όπως το είπες ,επιδόσεις και τεχνολογία ,δεν ασχολούνται όλοι επιφανειακά μόνο ,υπάρχουν και άνθρωποι που το νιώθουν κιόλας

Cayenne παιρνεις με 8 χιλιαρικα πλεον, αν ηξερες ποσοι τα εχουν αγορασει ετσι και ειναι με μισθους του 1000αρικου θα αλλαζες γνωμη. Οσο για Ferrari και Lambo απεξω τα φερνεις με 50-60 χιλιαρικα, παλι δεν τα λες ακριβα (βεβαια οκ δεν ειναι για ολους απλα και μονο λογο λιτρων - αν και ακομα και εκει πολλοι τα δηλωνουν σε μαγαζια - ειχα ενα φιλο που ειχε δηλωσει Lambo στο μινι μαρκετ που ειχε).

Οσο για το αλλο επιδοσεις ηλεκτροκινητου για μενα δεν λενε κατι, αφενος γιατι δεν κρατανε (δοκιμασε να πηγαινεις με 150+ στο Τεσλα και ελα να μας πεις ποσο κρατησε η μπαταρια) και αφετερου γιατι εγω προσωπικα θελω να παταω γκαζι και να ακουω την μηχανη να κανει σαματα, οχι να νιωθω πως εχω καβαλησει ηλεκτρικο κατσαβιδι 18V (επισης για μενα παιζει ρολο και η εμφανιση).

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagelisda είπε

Φίλε μάλλον ζεις αλλού,γιατί εγώ που ζω Ελλάδα ,βλέπω όχι μόνο τα καγιέν να πηγαίνουν σύννεφο,αλλά και Φερραρικα και lambo ακόμα και αμερικανικά muscle cars...

Πωλήσεις αυτοκινήτων 2019: 

30 PORSCHE 119

 

σε χώρα 12.000.000 119 ταξινομισεις Πορσε δεν το λες και πηγαίνουν συννεφο; Και η μια φερραρι και λαμπο που είδες μια φορά πριν από 5 μήνες και πάλι εχθές να σε ξεπερνά, δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο. Αντικειμενικό κριτήριο είναι ότι η παλαιότητα των αυτοκινήτων είναι από τις χειρότερες στην Ευρώπη. ( https://www.kathimerini.gr/1084784/article/epikairothta/ellada/anw-twn-10-etwn-to-88-twn-ix-stoys-dromoys-ths-elladas , https://www.tovima.gr/2020/06/26/autohub/aparxaiomeni-i-pleionotita-ton-oximaton-stous-ellinikous-dromous-katastrofikes-oi-synepeies-gia-to-perivallon/ )

Αν στις Cayenne που βλεπεις, μετρας και τα σαπακια 15ετιας με αξια κατω απο ενα νεο Nissan Micra, τοτε παω πασο.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Cayenne παιρνεις με 8 χιλιαρικα πλεον, αν ηξερες ποσοι τα εχουν αγορασει ετσι και ειναι με μισθους του 1000αρικου θα αλλαζες γνωμη. Οσο για Ferrari και Lambo απεξω τα φερνεις με 50-60 χιλιαρικα, παλι δεν τα λες ακριβα (βεβαια οκ δεν ειναι για ολους απλα και μονο λογο λιτρων - αν και ακομα και εκει πολλοι τα δηλωνουν σε μαγαζια - ειχα ενα φιλο που ειχε δηλωσει Lambo στο μινι μαρκετ που ειχε).

Οσο για το αλλο επιδοσεις ηλεκτροκινητου για μενα δεν λενε κατι, αφενος γιατι δεν κρατανε (δοκιμασε να πηγαινεις με 150+ στο Τεσλα και ελα να μας πεις ποσο κρατησε η μπαταρια) και αφετερου γιατι εγω προσωπικα θελω να παταω γκαζι και να ακουω την μηχανη να κανει σαματα, οχι να νιωθω πως εχω καβαλησει ηλεκτρικο κατσαβιδι 18V (επισης για μενα παιζει ρολο και η εμφανιση).

 

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Πωλήσεις αυτοκινήτων 2019: 

30 PORSCHE 119

σε χώρα 12.000.000 119 ταξινομισεις Πορσε δεν το λες και πηγαίνουν συννεφο; Και η μια φερραρι και λαμπο που είδες μια φορά πριν από 5 μήνες και πάλι εχθές να σε ξεπερνά, δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο. Αντικειμενικό κριτήριο είναι ότι η παλαιότητα των αυτοκινήτων είναι από τις χειρότερες στην Ευρώπη. ( https://www.kathimerini.gr/1084784/article/epikairothta/ellada/anw-twn-10-etwn-to-88-twn-ix-stoys-dromoys-ths-elladas , https://www.tovima.gr/2020/06/26/autohub/aparxaiomeni-i-pleionotita-ton-oximaton-stous-ellinikous-dromous-katastrofikes-oi-synepeies-gia-to-perivallon/ )

Αν στις Cayenne που βλεπεις, μετρας και τα σαπακια 15ετιας με αξια κατω απο ενα νεο Nissan Micra, τοτε παω πασο.

Για τα Cayenne η Λάρισα ήταν με τα περισσότερα ανά κατοίκους στον Κόσμο.

https://www.iefimerida.gr/news/23384/πολεμαρχάκις-δεν-μπορεί-η-λάρισα-να-έχει-τις-περισσότερες-cayenne-στον-κόσμο

Όσο για το τι θέλει ο καθένας να ακούει είναι δικό του θέμα αλλά η καγκουριά δεν είναι κρητήριο. Το θέμα είναι ότι η ηλεκτροκίνηση είναι το μέλλον (Πλήρως ηλεκτροκίνητο ή μεικτό δες Konisgegg).

Τώρα ηλεκτρικό 18V κατσαβίδι όταν 0-100 τα κάνει σε >1,9sec δεν είναι. Επίσης για το range αυτά μπόρεσα να βρω.

https://forums.tesla.com/forum/forums/driving-range-full-speed

https://forums.tesla.com/forum/forums/optimal-speed?page=2&_ga=2.87759582.717727455.1594981963-1018593995.1594981963

Αλλά πρώτον στην Ελλάδα νόμιμα πας μέχρι 130, δεύτερον και βενζινοκινητήρα να έχεις αν πας με 150+ η κατανάλωση θα είναι και αυτή τσουχτερή.

Το πιο σημαντικό όλων είναι ότι υπάρχει τεράστια μείωση ρύπων. (είμαι φαν των μηχανών εσωτερικής καύσης αλλά φτάνουν στο τέλος τους σιγά σιγά)

Για την εμφάνιση του Tesla έχω να πω ότι είναι αίσχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Για τα Cayenne η Λάρισα ήταν με τα περισσότερα ανά κατοίκους στον Κόσμο.

https://www.iefimerida.gr/news/23384/πολεμαρχάκις-δεν-μπορεί-η-λάρισα-να-έχει-τις-περισσότερες-cayenne-στον-κόσμο

Όσο για το τι θέλει ο καθένας να ακούει είναι δικό του θέμα αλλά η καγκουριά δεν είναι κρητήριο. Το θέμα είναι ότι η ηλεκτροκίνηση είναι το μέλλον (Πλήρως ηλεκτροκίνητο ή μεικτό δες Konisgegg).

Τώρα ηλεκτρικό 18V κατσαβίδι όταν 0-100 τα κάνει σε >1,9sec δεν είναι. Επίσης για το range αυτά μπόρεσα να βρω.

https://forums.tesla.com/forum/forums/driving-range-full-speed

https://forums.tesla.com/forum/forums/optimal-speed?page=2&_ga=2.87759582.717727455.1594981963-1018593995.1594981963

Αλλά πρώτον στην Ελλάδα νόμιμα πας μέχρι 130, δεύτερον και βενζινοκινητήρα να έχεις αν πας με 150+ η κατανάλωση θα είναι και αυτή τσουχτερή.

Το πιο σημαντικό όλων είναι ότι υπάρχει τεράστια μείωση ρύπων. (είμαι φαν των μηχανών εσωτερικής καύσης αλλά φτάνουν στο τέλος τους σιγά σιγά)

Για την εμφάνιση του Tesla έχω να πω ότι είναι αίσχος.

Για το κατσαβιδι εννοουσα στο θεμα θορυβου.....

Επισης Ελλαδα το νομιμο μπορει να ειναι 130 αλλα οκ ολοι το παταμε περισσοτερο στην Εθνικη (θεωρω πως το 60% παει ανετα πανω απο 130). Ναι η καταναλωση τσουζει αλλα σταματας στο βενζιναδικο (μετα απο πολλα περισσοτερα χιλιομετρα), φουλαρεις μεσα σε 2 λεπτα και εισαι παλι στον δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, paylidis είπε

Εγώ παντως σήμερα οδήγησα 100 χλμ στην Αθήνα (πράγμα σπάνιο μιας και συνήθως κάνω κάτω από 15) και είδα 2(!) τεσλα Χ

γινονται πραγματάκια 

Στο ένα άγνωστος μέσα στη βρώμα ανοιχτά παράθυρα κάπνιζε, στο δεύτερο παίζει να ήταν κ ο αλαφου είχε φουλ φιμέ δε φαινόταν τίποτα 

Ο γιαλαφού έχει S νομίζω!

X έχω πετύχει ένα ασημί στο Ν. Ηράκλειο και ένα άσπρο στα Χανιά αλλά εκείνο είχε πινακίδες εξωτερικού από ότι θυμάμαι οπότε μπορεί να ήταν και τουρίστας...

5 ώρες πριν, G.bar είπε

Αν κάνεις μια βόλτα στο  Παλιό Ψυχικό θα δεις καμιά 10αριά παρκαρισμένα στα πεζοδρόμια.

Αυτοί τα έχουν για αυτοκίνητα πόλης, και τα Lambo, Ferrari, Porsche (τα νέα όχι αυτά που ξέμειναν από τα ντελόρ) στο γκαράζ (έχουμε και κρίση άλλωστε).

Πριν 2-3 εβδομάδες πέτυχα και μια Taycan στην Φιλοθέη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Για το κατσαβιδι εννοουσα στο θεμα θορυβου.....

Επισης Ελλαδα το νομιμο μπορει να ειναι 130 αλλα οκ ολοι το παταμε περισσοτερο στην Εθνικη (θεωρω πως το 60% παει ανετα πανω απο 130). Ναι η καταναλωση τσουζει αλλα σταματας στο βενζιναδικο (μετα απο πολλα περισσοτερα χιλιομετρα), φουλαρεις μεσα σε 2 λεπτα και εισαι παλι στον δρομο.

Δεν κάνουν καθόλου θόρυβο, η ΕΕ ανάγκασε τις εταιρίες μέσω ηχείου να κάνουν κάποιο θόρυβο 50db νομίζω δεν θυμάμαι ακριβώς για προστασία των πεζών. Στην εθνική έχει σε κάποια σημεία. Αλλά η tesla έχει βγάλει πρόγραμμα για ταχυφορτιστές στο Ελληνικό οδικό δίκτυο.

https://www.newsauto.gr/news/i-fortistes-tis-tesla-erchonte-stin-ellada/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...