Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση router COSMOTE με νέο router


James Bon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το router της COSMOTE δεν είναι αξιόπιστο. Σκέφτομαι λοιπόν να προμηθευτώ ένα δεύτερο router από τα Public και να συνδέσω στο πρώτο μόνο το τηλέφωνο. Απαιτείται κάποια ειδική ρύθμιση;

Επεξ/σία από James Bon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, James Bon said:

Το router της COSMOTE δεν είναι αξιόπιστο. Σκέφτομαι λοιπόν να προμηθευτώ ένα δεύτερο router από τα Public και να συνδέσω στο πρώτο μόνο το τηλέφωνο. Απαιτείται κάποια ειδική ρύθμιση;

αν εχεις voip θελει ρυθμισεις για να εχεις. και τηλεφωνια με το speedport μπροστα απο το δικο σου adsl vdsl router εκτος αν παρεις fritz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το σκέφτομαι κι εγώ να κάνω κάτι αντίστοιχο...

Το ιδανικό θα είναι να πάρεις ένα VoIP Router που να έχει και θύρες τηλεφώνου, αλλά απ' όσο ξέρω χρειάζονται από τον πάροχο οι κωδικοί για το ίντερνετ (ppoe) αλλά και οι κωδικοί του VoIP (SIP) τους οποίους όμως δεν δίνουν.

Άρα έχω καταλάβει ότι κρατάς το router του παρόχου για το τηλέφωνο και βάζεις το δικό σου για τ υπόλοιπα, όπως δηλαδή θέλει να κάνει και ο φίλος που ρωτάει στο post.

Με τα fritz δεν ισχύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/7/2020 στις 12:04 ΜΜ, vagelisfil είπε

Επειδή το σκέφτομαι κι εγώ να κάνω κάτι αντίστοιχο...

Το ιδανικό θα είναι να πάρεις ένα VoIP Router που να έχει και θύρες τηλεφώνου, αλλά απ' όσο ξέρω χρειάζονται από τον πάροχο οι κωδικοί για το ίντερνετ (ppoe) αλλά και οι κωδικοί του VoIP (SIP) τους οποίους όμως δεν δίνουν.

Άρα έχω καταλάβει ότι κρατάς το router του παρόχου για το τηλέφωνο και βάζεις το δικό σου για τ υπόλοιπα, όπως δηλαδή θέλει να κάνει και ο φίλος που ρωτάει στο post.

Με τα fritz δεν ισχύει αυτό?

Τα Fritz είναι συνήθως προ-ρυθμισμενα από τους παροχους άρα τα συνδέεις όπως θα συνδεες και το Speedport και τελείωσες. Για άλλο ρουτερ (πχ Tplink) χρειάζεται να βάλεις πρώτο το μοντεμ ρουτερ που θα πάρεις να κάνει συγχρονισμό στο ίντερνετ και από κει να μοιράζεις, με μια θύρα lan, ίντερνετ στο Speedport ώστε να "παίζει" η τηλεφωνία. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ ακολουθώντας οδηγό που υπάρχει στο φόρουμ. Αν ψάξεις θα το βρεις.

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Realakias είπε

Τα Fritz είναι συνήθως προ-ρυθμισμενα από τους παροχους άρα τα συνδέεις όπως θα συνδεες και το Speedport και τελείωσες. Για άλλο ρουτερ (πχ Tplink) χρειάζεται να βάλεις πρώτο το μοντεμ ρουτερ που θα πάρεις να κάνει συγχρονισμό στο ίντερνετ και από κει να μοιράζεις, με μια θύρα lan, ίντερνετ στο Speedport ώστε να "παίζει" η τηλεφωνία. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ ακολουθώντας οδηγό που υπάρχει στο φόρουμ. Αν ψάξεις θα το βρεις.

Το Speedport μπορείς να το βάλεις είτε πρώτο, εάν οι επιδόσεις του ως modem είναι παρόμοιες με αυτές του modem/router του εμπορίου, είτε δεύτερο. Βάζοντας το πρώτο, δεν απενεργοποιείται το firewall του modem/router του εμπορίου (αν κάνει τη δική του αυτόνομη σύνδεση), κάτι που μερικοί μπορεί να προτιμούν.

Για τον ακριβή τρόπο σύνδεσης, με το Speedport είτε πρώτο είτε δεύτερο, υπάρχει αναλυτικό PDF που έχει ανεβάσει η Cosmote στο διαδίκτυο. Υπάρχουν φυσικά και αρκετά παλαιότερα θέματα εδώ.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

έχω για ρούτερ Sophos XG firewall που τρέχει σε mini PC,

πρόσφατα μου αλλάξανε το Speedport Entry που τα έπαιξε και μου δώσανε Speddport Plus,

αυτό το έχω πρώτο στη γραμμή σαν μόντεμ (δεν έχω και άλλο μόντεμ) και σαν ρούτερ για το VOIP με το τηλέφωνο συνδεμένο πάνω του,

αλλά και σαν backup router αν πάθει κάτι το Sophos (αν και σχεδόν τρία χρόνια τώρα και δεκάδες αναβαθμίσεις software δεν έχει κάνει κιχ).

----------

το Sophos το σύνδεσα από πίσω στη LAN1 του Speedport που γράφει και WAN,

έγινε μόνη της 2η σύνδεση (PPOE passthrough) με το ίντερνετ, χωρίς να χρειαστεί να κάνω καμμία απολύτως ρύθμιση στο Speedport

--------------

και επίσης το Speedport μπορεί να πάιξει και τον ρόλο της γρήγορης παράκαμψης των περιορισμών του firewall του Sophos

(μην το πείτε στα παιδιά μου -  😛 _

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...