Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά χρημάτων από προσωπικό λογαριασμό, σε προσωπικό λογαριασμό άλλης τράπεζας


Peaky_Blinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε μήνα κάνω διατραπεζικές μεταφορές μεταξύ δικών μου λογαριασμών και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Η εφορία δεν θα ασχοληθεί για ήδη δηλωμένα και φορολογημένα χρήματα εκτός αν αλλάξουν παραλήπτη και ακόμα και τότε πρέπει να είναι μεγάλο το ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση;

Ας πούμε ότι έχω κάποια χρήματα σε 1 τράπεζα στον προσωπικό μου λογαριασμό, όλα δηλωμένα και φορολογημένα.

Θέλω να στείλω χρήματα σε μια άλλη τράπεζα αλλά επίσης σε προσωπικό μου λογαριασμό. Οπότε δεν υπάρχει κάποια συναλλαγή, κάνω απλώς μεταφορά χρημάτων μεταξύ των λογαριασμών μου σε διαφορετικές τράπεζες. Όλα καλά ως εδώ.

Αν στείλω απευθείας έμβασμα από την μια τράπεζα στην άλλη, χωρίς δηλαδή να φύγουν τα λεφτά για κάπου αλλού στο ενδιάμεσο, τότε υπάρχει κάποιο είδος καταγραφής στα συστήματα και των 2 τραπεζών, οπότε μπορώ να αποδείξω με κάποιο τρόπο ότι έκανα απευθείας μεταφορά των χρημάτων μεταξύ των λογαριασμών μου.

Εμβάσματα όμως μεταξύ τραπεζών έχουν χρέωση/προμήθεια και εγώ θέλω να κάνω πολλές μεταφορές και δεν θέλω να χρεώνομαι. Οπότε σκέφτομαι να κάνω ανάληψη από το ΑΤΜ της μίας τράπεζας το ποσό που θέλω κάθε φορά, και να πηγαίνω στο ΑΤΜ της άλλης τράπεζας για να τα καταθέτω. Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει κάποια καταγραφή για ποιο λόγο φεύγουν τα χρήματα από την 1η τράπεζα, ούτε υπάρχει κάποια καταγραφή για ποιο λόγο μπαίνουν τα χρήματα στη 2η τράπεζα. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση;

Ας πούμε ότι έχω κάποια χρήματα σε 1 τράπεζα στον προσωπικό μου λογαριασμό, όλα δηλωμένα και φορολογημένα.

Θέλω να στείλω χρήματα σε μια άλλη τράπεζα αλλά επίσης σε προσωπικό μου λογαριασμό. Οπότε δεν υπάρχει κάποια συναλλαγή, κάνω απλώς μεταφορά χρημάτων μεταξύ των λογαριασμών μου σε διαφορετικές τράπεζες. Όλα καλά ως εδώ.

Αν στείλω απευθείας έμβασμα από την μια τράπεζα στην άλλη, χωρίς δηλαδή να φύγουν τα λεφτά για κάπου αλλού στο ενδιάμεσο, τότε υπάρχει κάποιο είδος καταγραφής στα συστήματα και των 2 τραπεζών, οπότε μπορώ να αποδείξω με κάποιο τρόπο ότι έκανα απευθείας μεταφορά των χρημάτων μεταξύ των λογαριασμών μου.

Εμβάσματα όμως μεταξύ τραπεζών έχουν χρέωση/προμήθεια και εγώ θέλω να κάνω πολλές μεταφορές και δεν θέλω να χρεώνομαι. Οπότε σκέφτομαι να κάνω ανάληψη από το ΑΤΜ της μίας τράπεζας το ποσό που θέλω κάθε φορά, και να πηγαίνω στο ΑΤΜ της άλλης τράπεζας για να τα καταθέτω. Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει κάποια καταγραφή για ποιο λόγο φεύγουν τα χρήματα από την 1η τράπεζα, ούτε υπάρχει κάποια καταγραφή για ποιο λόγο μπαίνουν τα χρήματα στη 2η τράπεζα. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;

Υπάρχει και μη απευθείας έμβασμα;

Υπάρχει και το iris paf κλπ που είναι για μέχρι 500€ και συνήθως με μηδενικά έξοδα.

Θα κάνεις πολλές κινήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Θα κάνεις πολλές κινήσεις;

Πιάνω δουλειά κάπου σύντομα και ο εργοδότης θέλει να μου βάζει τα χρήματα σε άλλη τράπεζα που δεν είναι η βασική μου, γιατί εκεί έχει τη μισθοδοσία. Μένω σε χωριό και η τράπεζα στην οποία θέλει να μου τα βάζει δεν έχει ούτε κατάστημα ούτε ΑΤΜ και δεν με βολεύει καθόλου. Θέλω να αφήνω κάποια χρήματα εκεί (πχ τον μισό μισθό) σαν αποταμίευση, και τα υπόλοιπα θέλω να τα μεταφέρνω κάθε φορά στην βασική μου τράπεζα, οπότε θα κάνω από 1 μεταφορά τουλάχιστον κάθε μήνα.

1 ώρα πριν, supermanbee είπε

Τίποτα. Φαίνεται ότι έκανες ανάληψη και μετά κατάθεση

Αρκεί φαντάζομαι να φαίνεται ότι είναι ακριβώς το ίδιο ποσό; Πχ, αν αφαιρέσω 200 ευρώ από την μία τράπεζα, και κάνω κατάθεση ακριβώς το ίδιο ποσό, δηλαδή 200 ευρώ, στην άλλη τράπεζα, τότε φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα;

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Υπάρχει και το iris paf

To iris δουλεύει με αριθμό κινητού, αλλά έχω δηλώσει το ίδιο νούμερο και στις 2 τράπεζες, και δεν λειτουργεί έτσι, δεν γίνεται να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία και στις 2 τράπεζες ταυτόχρονα με τον ίδιο αριθμό.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω να ασχοληθεί κανένας με τέτοια ποσά.

Αν θέλεις να ταλαιπωρείσαι για να γλυτώνεις τα 2 ευρώ το μήνα δεν αξίζει για μένα.

 

Επεξ/σία από supermanbee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, supermanbee είπε

Δε νομίζω να ασχοληθεί κανένας με τέτοια ποσά.

Αν θέλεις να ταλαιπωρείσαι για να γλυτώνεις τα 2 ευρώ το μήνα δεν αξίζει για μένα.

Θέλω να στέλνω από Πειραιώς προς Εθνική. Έχω e-banking και στις 2. Η Πειραιώς χρεώνει 1 ευρώ τα εξερχόμενα εμβάσματα μέχρι 5.000 ευρώ, και η Εθνική 3 ευρώ τα εισερχόμενα εμβάσματα μέχρι 5.000 ευρώ, οπότε η χρέωση βγαίνει 4 ευρώ, όχι 2. 4 ευρώ φτάνουν και περισσεύουν για το κολατσιό μου που θα πάρω στη δουλειά και αν το προετοιμάσω και από το σπίτι και δεν πάρω από την καντίνα που είναι δίπλα στη δουλειά μπορεί να περάσω και 2 μέρες με 4 ευρώ. Επειδή σταθερή δουλειά δεν υπάρχει και τα έξοδα τρέχουν, μετράω μέχρι και το τελευταίο σεντ που χαλάω. Εξάλλου και οι 2 τράπεζες είναι στον δρόμο μου καθώς θα γυρνάω σπίτι από τη δουλειά οπότε δεν είναι σχεδόν καθόλου κόπος, ας γυρνάω 15 λεπτά αργότερα στο σπίτι.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια γνωστος μου παιρνει το νοικι στη alpha και τους 2 τελευταιους μηνες μπαινουν 8 ευρω λιγοτερα.το νοικι ειναι κατω των 300 ευρω.Δε ξερει ποια τραπεζα εχει ο ενοικιαστης.Πολλα δε ειναι τα 8 ευρια;;Τι εξηγηση δινεται εσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Τι εξηγηση δινεται εσεις;

Ο ενοικιαστής έχει άλλη τράπεζα, πληρώνει με μεταφορά εμβάσματος με e-banking και χρεώνει τα έξοδα στον ιδιοκτήτη 😄

εκτός κι αν τα κρατάει για κοινόχρηστα που αφορούν τον ιδιοκτήτη. 

Σε κάθε περίπτωση το πιο απλό είναι να επικοινωνήσει ο φίλος σου με τον νοικάρη του αντί να ανοίγεις εσύ θέμα εδώ και να προσπαθούμε να μαντέψουμε τι έχει γίνει.

Επεξ/σία από supermanbee
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι για κοινοχρηστα δε τα κραταει.Αρα χρεωνει το φιλο μου χωρις να χρεωνεται αυτος;;Το σωστο ποιο ειναι;Να παρει ο ιδιοκτητης ακεραιο το νοικι και τα εξοδα του ενοικιαστη αφου αυτος επελεξε το τροπο που θα βαζει το νοικι σωστα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Οχι για κοινοχρηστα δε τα κραταει.Αρα χρεωνει το φιλο μου χωρις να χρεωνεται αυτος;;Το σωστο ποιο ειναι;Να παρει ο ιδιοκτητης ακεραιο το νοικι και τα εξοδα του ενοικιαστη αφου αυτος επελεξε το τροπο που θα βαζει το νοικι σωστα;;

Το σωστό είναι ο ιδιοκτήτης να παίρνει ακέραιο το ενοίκιο, αλλά επίσης σωστό είναι να συμφωνήσουν από κοινού σε ποια τράπεζα θα γίνεται η κατάθεση των χρημάτων. Ο ενοικιαστής μπορεί να έχει λογαριασμό σε μια συγκεκριμένη τράπεζα γιατί εκεί μπορεί να παίρνει τον μισθό του, και να του είναι δύσκολο να κάθεται να παίρνει άδεια από τη δουλειά και να πηγαίνει σε γκισέδες άλλων τραπεζών να κάνει καταθέσεις κάθε μήνα. Ενώ για τον ιδιοκτήτη δεν του είναι τίποτα απολύτως να πάει 1 φορά και να ανοίξει λογαριασμό στην ίδια τράπεζα και να βγάλει κάρτα και κωδικούς e-banking.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει συμφωνηθει εδω και πολλους μηνες οτι θα μπαινουν στην alpha τα χρηματα. ο ενοικιαστης τους 2 τελευταιους μηνες εκανε λαθος αρα τηλ στο ενοικιαστη για να λυθει το θεμα.

για να μπαινει το νοικι σωστα χωρις να ξερουμε σε ποια τραπεζα ειναι ο ενοικιαστης η ταριφα ειναι να χρεωνεται 8 ευρια ο ενοικιαστης;; η εχει και ποιο φτηνο τροπο για να βαζει το νοικι σωστα;; Οποιος γνωριζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, johnmayson είπε

εχει συμφωνηθει εδω και πολλους μηνες οτι θα μπαινουν στην alpha τα χρηματα. ο ενοικιαστης τους 2 τελευταιους μηνες εκανε λαθος αρα τηλ στο ενοικιαστη για να λυθει το θεμα.

για να μπαινει το νοικι σωστα χωρις να ξερουμε σε ποια τραπεζα ειναι ο ενοικιαστης η ταριφα ειναι να χρεωνεται 8 ευρια ο ενοικιαστης;; η εχει και ποιο φτηνο τροπο για να βαζει το νοικι σωστα;; Οποιος γνωριζει

Αν πρέπει να υπάρχει χρέωση το σωστό ειναι να είναι εξ ημισείας,όχι να χρεώνεται ο ένας μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμφωνία είναι να μπαίνει συγκεκριμένο ποσό στην Alpha .

Ο Ενοικιαστής έχει την δυνατότητα να στείλει έμβασμα από όποια τρ΄παεζα θέλει φτάνει να επιλέξει στα έξοδα το OUR .

Δηλαδή χρέωση στον εαυτό του. Αυτο συνήθως στοιχίζει 1 ευρώ παραπάνω και όχι 8. Από την άλλη ήξερα ότι η ALPHA χρεώνει 4 ευρώ για εισερχόμενο έμβασμα , με παραξενεύει το 8. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...